65 ایده عکاسی : هر هفته یک پروژه و تکنیک عکاسی در سال جدید !

مقدمه : در این مقاله قصد دارم 65 ایده عکاسی را به شما بگویم تا در هر هفته‌ی سال یک پروژه‌ی عکاسی جذاب را داشته باشید. این پروژه‌ها در سه دسته‌ی داخل خانه، خارج خانه و پروژه‌های بلند مدت تقسیم بندی شده‌اند.

ممکن است شما یک عکاس فصلی باشید که فقط از یک سری سوژه‌ی خاص عکاسی می‌کنید یا یک تازه وارد به دنیای عکاسی که به دنبال پیدا کردن سبک مورد علاقه‌ی خود هستید، تلاش برای امتحان کردن چیزهای مختلف می‌تواند باعث کشف شگفتی‌هایی در هنر عکاسی شما شود.

از آزمایش‌های کوچکی که می‌شود روی میز اتاقتان انجام دهید، تا تکنیک‌های مبتکرانه و موضوعات جدید و مضامین الهام بخش، محدودیت‌ها و چالش‌های پروژه‌های عکاسی، همگی می‌توانند سبک عکاسی شما را شکل دهند تا به سمت استفاده از خلاقیت بیشتر و خلق اتفاقات جدید در کارهایتان بروید. دوربین خود را برداشته و به دنبال این بگردید که چه نوع عکاسی را دوست دارید.

با این حساب، من لیست 65 ایده عکاسی را برای هر هفته از سال جدید آماده کرده‌ام تا در سال جدید، شما با دوربین خود یک چالش جالب و البته بسیار مهم را تجربه کنید تا حداقل در پایان سال علاقه‌ی خود را نسبت به عکاسی مشخص کرده باشید. برای کمک به شما در تصمیم گیری اینکه از کجا شروع کنید، سعی کرده‌ام از یکسری ایده‌ی کوچک و ساده که در خانه می‌توان انجام داد شروع کنم. البته نگران نباشید، پس از آن به خارج از خانه هم سفر خواهیم کرد و حتی در آخر پروژه‌های بزرگ‌تر و طولانی‌تری را می‌توانیم برای کل سال داشته باشیم.

پس اگر شما هم مایلید که یک چالش جذاب را دنبال کرده و مهارت‌های خود در عکاسی را تقویت کنید، و از همه مهمتر در پایان سال یک مجموعه‌ی 65 تایی از پروژه‌های مختلف عکاسی را در رزومه‌ی خود داشته باشید، با من همراه شوید …

فهرست محتوا پنهان کردن

بیش از 60 ایده عکاسی جذاب برای همه

بسیاری از افراد بر این باورند که حرفه‌ عکاسی یک حرفه‌ محدود بوده و تنها به ثبت تصاویر از سوژه‌های مختلف و مکان‌های گوناگون خلاصه می‌شود. حال آن که عکاسی هنری بسیار گسترده بوده که می‌توان با خلاقیت و نوآوری بیشتر نسبت به شکوفایی و پیشرفت در آن اقدام کرد. صرف وقت و خلاقیت در حیطه عکاسی سبب می‌شود تا عکاس به خلق تصاویر نو رسیده و شکوه و زیبایی هر سوژه را هر چه بیشتر به معرض نمایش بگذارد. حرفه‌ عکاسی را می‌توان مانند دریایی دانست که هر چه در آن پیشرفت داشته باشیم، به انتهای آن نرسیده و باز هم با ایده‌هایی نو مواجه خواهیم شد.

همانظور که گفتیم در این مقاله قصد داریم تا برخی از ایده‌های جذاب و خلاقانه که برای عکاسی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد را به شما معرفی کنیم. این مقاله علاوه ‌بر عکاسانی که در یک حیطه‌ خاص عکاسی می‌کنند و به دنبال سوژه‌های جدید هستند، برای کاربرانی که به تازگی وارد حرفه‌ عکاسی شده و هنوز سبک عکاسی مورد علاقه‌ خود را نشناخته‌اند می‌تواند مقاله‌ای بسیار مفید باشد. در ادامه با تعدادی از ایده‌های عکاسی نوین و جذاب آشنا می‌شویم.

پروژه‌های عکاسی داخل خانه

1. منظره‌ پنجره

ایده عکاسی

در صورتی که پنجره‌ شما از چشم‌انداز خوب و زیبایی برخوردار است می‌توانید به عکاسی از آن بپردازید. علاوه بر آن اگر منظره‌ پنجره مناسب نیست می‌توان از قاب پنجره‌ نسبت به عکاسی از آسمان، خیابان، عابران، ماشین‌ها و… اقدام کرد. حتما با این تکنیک به تصاویر فانتزی و زیبایی خواهید رسید.

2. نوردهی دوگانه (Double Exposure)

ایده عکاسی

یکی از تکنیک‌های پرطرفدار عکاسی تکنیک نودهی دوگانه یا Double Exposure است. منظور از Double Exposure آن است که عکس نهایی از ترکیب دو عکس مختلف ایجاد می‌شود. برای این امر کافی‌ست تا از سوژه با یک بک‌گراند ساده عکاسی شده و سپس عکس ثبت شده با یک عکس دیگر با استفاده از تکنیک‌های فتوشاپ و نرم‌ افزارهای ادیت ترکیب شود. این امر علاوه بر خلق تصاویر زیبا، سبب تمرین عکاسی و ادیت عکس نیز می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم این تکنیک را امتحان کنید.

3. عکاسی از کلکسیون‌

ایده عکاسی

اگر جز آن دسته افرادی هستید که به جمع‌آوری وسایل مختلف مانند نوار کاست، تمبر، سکه، ماشین‌های اسباب بازی یا صفحه‌ گرامافون و… علاقه‌مندید می‌توانید با استفاده از همین کلکسیون‌ها به خلق تصاویر جذابی بپردازید. گاهی کلکسیون شما بر اساس موضوع، رنگ و یا کاربرد و … جمع‌آوری می‌شود که قطعا برای همه جذاب خواهد بود.

4. استفاده از آینه

ایده عکاسی

استفاده از آینه‌های مختلف برای عکاسی می‌تواند حس و حالی هنری به عکس‌ها بخشیده و منجر به خلق تصاویر نو و خلاقانه شود. با استفاده از آینه‌ها می‌توان زوایای مختلفی از خانه را در عکس‌ها به نمایش گذاشت.

5. عکاسی از سایه‌ها

اگر کمی خوش شانس باشید و در خانه نورگیر یا پنجره‌ای داشته باشید که بتوانید از نور خورشید در ساعات مختلف روز بهره‌‌مند شوید، می‌توانید از نور موجود جهت عکاسی از سایه‌ها استفاده کنید. البته برای عکاسی از سایه‌ها لزوما نیازی به نور طبیعی نیست؛ چراکه عکاس با استفاده از نورهای مصنوعی نیز می‌تواند به خلق سایه‌ها پرداخته و سپس از نمای ایجاد شده عکاسی کند. بنابراین یک منبع نور مصنوعی مثل لامپ هم کار شما را راه می‌اندازد.

6. عکاسی از قطرات آب

ایده اصلی این پروژه این است که باید یک ظرف را پر از مایع کرده و روی میزی بگذارید. سپس چند قطره مایع دیگر روی آن بریزید و از صحنه‌ی بالا آمدن و رقص آب عکاسی کنید. بگذارید قطره‌ها هر شکلی که می‌خواهند بگیرند و شما فقط آنها را شکار کنید. زمان بندی شاتر در این سبک عکاسی می‌توان گفت همه چیز است. من با استفاده از دو اسپیدلایت که روی کمترین توان تنظیم شده بودند ( 1/128 ثانیه )، دیافراگم f/22 و آب مخلوط شده با صمغ زانتان نتایج خوبی کسب کردم. دلیل اضافه کردن صمغ زانتان به آب، افزودن به چسبندگی آن و افزایش غلظت برای حالت گیری بهتر و آرامتر بود. من همچنین از کیت SplashArt از کمپانی PhotoTrigger هم استفاده کردم که به تنظیم اندازه و فرکانس قطره‌ها کمک می‌کرد.

پیشنهاد نویسنده : ترفند آموزشی عکاسی از قطره آب

7. از افتادن چیزی در آب از پایین عکس بگیرید

برای این پروژه به یک فلاش نیاز دارید که بتواند از دور سوژه‌ی شما را روشن کند، یک ظرف با بدنه‌ی شفاف نیز برای ریختن آب داشته باشید. برای ظرف آب خود، یک پس زمینه‌ی رنگی و یک سه پایه تهیه کنید. حالا کافیست ظرف و پس زمینه را با هم هماهنگ کنید، سپس فلاش را روی ظرف قرار دهید. حالا باید از یک دوربین روی یک سه پایه، فوکوس دستی و نوردهی دستی، دیافراگم f/8، ایزوی 200 و سریعترین سرعت شاتری که با فلاش شما کار می‌کند استفاده کنید. سوژه را به داخل آب انداخته و از زاویه‌ی پایین آن منتظر باشید، به محض اینکه وارد آب شد آن را شکار کنید.

حالت عکاسی پیاپی در این سبک عکاسی بسیار مفید است. دوربین‌هایی که از سرعت بالاتری پشتیبانی می‌کنند برای این کار عملکرد بهتری خواهند داشت.

8. عکاسی از مسیر دود

مسیرهای دودی یکی از محبوب‌ترین سبک‌های عکاسی بین عکاسان حال حاظر است. اما اینکه چگونه می‌توانیم یک طرح انتزاعی یا یک طرح خلاقانه داشته باشیم، نیازمند پردازش حرفه‌ای در فتوشاپ، پس از ثبت عکس است. پس از گرفتن چند عکس خوب از حرکت دود، یک فایل خالی را در فتوشاپ ایجاد کنید، سپس یکی از تصاویر دود را درون آن کپی کرده و در جای مناسبی قرار دهید. حالت blending mode را روی Screen تنظیم کرده و از Warp Transform برای تغییر شکل مجدد آن استفاده کنید. این روند را ادامه دهید تا ترکیب طیف وسیعی از مسیرهای دودی، یک تصویر جدید را ایجاد کنند.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی از دود : چگونه از دود عکس‌های انتزاعی خارق‌العاده بگیریم؟

9. قطبش ( پلاریزاسیون ) را امتحان کنید

این پروژه سرگرم کننده از تاثیری که نور قطبی در برخی پلاستیک‌ها دارد استفاده می‌کند. قطبش، یا پُلاریزاسیون ( Polarization )، از ویژگی‌های اساسی امواج عرضی است که راستای نوسان موج را در صفحهٔ عمود بر جهت انتشار آن نشان می‌دهد. در الکترومغناطیس، قطبشِ یک موج الکترومغناطیسی ( مانند نور ) نشان دهندهٔ راستای بردارِ میدان الکتریکی آن است.

امواج، قطبش‌های متفاوتی دارند؛ قطبش بیضوی، دایره‌ای ( که حالت خاصی از قطبش بیضوی است )، و خطی. قطبش نور در طبیعت و زندگی روزمره، بی آن که متوجه باشیم، بسیار به چشم می‌خورد. مثلاً قطبش نور، اساس کار نمایشگرهای کریستال مایع یا همان LCD است. مواد کریستال مایع، دارای این ویژگی هستند که با اعمال ولتاژ، می‌توانند قطبش نور عبور کننده از خود را تغییر دهند.

شما برای این سبک به دو فیلتر پلاریزه نیاز خواهید داشت، در حالت ایده آل یکی از این موارد باید فیلم پلاریزه باشد. ورق فیلم باید روی یک لایت باکس یا در مقابل تنها منبع نور قرار گیرد. صفحه نمایش آیپد و اکثر صفحه نمایش‌های لپ تاپ‌ها دارای یک فیلتر پلاریزه در بخش داخلی خود هستند، بنابراین اگر ورق فیلم پلاریزه ندارید، می‌توانید از یک صفحه‌ی سفید در این نمایشگرها استفاده کنید. به سادگی فیلتر مدور را به لنز دوربین خود بچسبانید و آن را بچرخانید تا رنگ‌ها در مواد پلاستیکی شفاف ظاهر شوند.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک های عکاسی طبیعت : استفاده از فیلتر پلاریزه

10. مناظر خوراکی

یکی دیگر از این 52 ایده عکاسی ، نمایش متفاوت‌تر جهان در جریان روی غذاهاست ! تمام آنچه شما نیاز دارید مجموعه‌ای از فیگورها یا مدل‌های کوچک است. مهمترین جنبه ایجاد حس روایتی در عکس است. در اینجا می‌بینید که بین شخصیت‌ها گفتگویی صورت گرفته، این در واقع داستانی را از این سه مرد که یکی غذانورد ( کوهنورد دنیای غذاها ! ) تعریف می‌کند.

پیشنهاد نویسنده : عکاسی خلاقانه از ماشین و فیگورهای انسانی : دنیای انتزاعی اتومبیل‌ها !

11. عکاسی سبک فاین آرت از غذا

سعی کنید با استفاده از یک سبد و یک چاقوی بسیار تیز، مواد لازم برای تهیه‌ی شام را به ایده‌ای فوق العاده برای عکاسی تبدیل کنید. میوه و سبزیجات را تا حد امکان نازک و یکدست برش بزنید، سپس آنها را روی سبد قرار دهید. با قرار دادن دوربین به طور مستقیم از بالا، می‌توانید زاویه‌ی متفاوتی از آنها را پیدا کنید، البته برای اینکه کنترل بهتری روی دوربینتان داشته باشید، بهتر است از حالت لایو ویوو استفاده کنید. دیافراگم را روی f/8 تنظیم کنید تا عمق میدان کافی وجود داشته باشد، شاید در بعضی جاها نیاز باشد نوردهی را تا سه استاپ به صورت دستی کم کنید، چرا که نور مستقیم از پایین می‌تواند کارتان را خراب کند.

پیشنهاد نویسنده :
شناخت نور: آموزش نورپردازی برای عکاسی از غذا
۶ ترفند بی‌نظیر برای عکاسی از غذا به صورت حرفه‌ای
معرفی لنز مناسب عکاسی غذا و مواد غذایی خوشمزه !

12. گل در یخ

این یک روش خلاقانه و ارزان قیمت برای استفاده از سینک آشپزخانه برای عکاسی است. ابتدا گل‌ها را در ظروف پلاستیکی آب مقطر یا غیر یونیزه بگذارید ( این نوع آب را از طریق فروشگاه محلی خود تهیه کنید ). گل‌ها شناور خواهند ماند، بنابراین سعی کنید آنها را کمی به پایین هل بدهید یا در جایی محکمشان کنید تا در زیر آب یخ بزنند. بلوک یخ را روی یک کاسه یا لیوان شفاف در یک سینک یا بشقاب سفید قرار دهید تا نور از زیر آن تابیده شود. حالا نوردهی را تنظیم کرده و از زاویه‌های متفاوتی عکاسی کنید تا یک تصویر بسیار عالی به دست بیاید.

13. عکاسی انتزاعی با روغن

یکی دیگر از این 52 ایده عکاسی ، استفاده از روغن برای ماندن روی سطح آب و ثبت عکس‌های خلاقانه از آن است. در این پروژه کافیست قطره‌های روغن را روی آب ریخته و کمی با رنگ و نور بازی کنید تا نتیجه‌ای خوب داشته باشید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که چند قطره روغن پخت و پز را روی سطح آب در یک ظرف شیشه‌ای قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ظرف حدود 25 سانتی متر از قسمت بالای میز بالاتر است، سپس کاغذ رنگی را در زیر آن قرار داده و از یک منبع نور زاویه دار یا یک چراغ قوه برای روشن کردن کاغذ استفاده کنید.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ثبت تصاویر هنری انتزاعی با آب و روغن !

14. بازتاب روغنی

این پروژه از موضوعی مشابه با موضوع قبلی پیروی می‌کند، اما در اینجا الگوها به جای یک پس زمینه رنگی توسط یک پوشش نوری ایجاد می‌شوند. ابتدا یک چراغ مطالعه تهیه کرده و از نوار پوششی برای اتصال آن استفاده کنید، اما مطمئن شوید که لامپ چیزی را لمس نمی‌کند، و هنگام عکس گرفتن، چراغ را خاموش نگه دارید. یک سطل کامل آب را در مقابل لامپ قرار دهید، چند قطره روغن آشپزی روی آن اضافه کنید. روغن را هم بزنید، نزدیک شوید و عکستان را ثبت کنید.

15. حرکت دادن دوربین

حرکت یک منبع نور و ثبت عکس با سرعت شاتر طولانی از آن یک تکنیک عالیست که افراد زیادی را به خود علاقه مند کرده است، تا آنجا که به آن ژانر Light Painting یا نقاشی با نور گفته می‌شود. اما به این فکر کنید که اگر همه چیز ثابت باشد و دوربین شما حرکت کند چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

حرکت یا پرتاب کردن دوربین در حین ثبت تصویر می‌تواند تصویری چشم گیر را برایتان ثبت کند. اما توجه داشته باشید که در این کار حتی یک صدم ثانیه هم برای سرعت شاتر بسیار مهم و موثر است. بهتر است سرعت شاتر را مطابق زمانی تنظیم کنید که دوربینتان در حال پرت شدن و روی هوا است.

هرچه شاتر طولانی‌تر شد، آن را بیشتر پرتاب کنید تا عکس جذاب‌تری با نورهای کشیده‌تر داشته باشید. البته مراقب دوربین و لنزتان هم باشید که به فنا نرود ! شما می‌توانید این تکنیک را با زوم کردن لنز یا عقب بردن دوربین، چرخاندن دوربین یا روش‌های دیگر نیز امتحان کنید.

16. عکاسی از حرکت سیال مایعات

این یک پروژه شگفت انگیز است که باعث می‌شود تصویر شما بسیار پویا و پر جنب و جوش باشد؛ درست چیزی شبیه به سبک انتزاعی. اما برای انجام آن می‌توانید از موارد مختلفی استفاده کنید. یک راه استفاده از رنگ اکریلیک است. رنگ را کمی رقیق کرده و روی بوم بریزید و سعی کنید با حرکت دادن بوم، رنگ‌ها را جا به جا کنید. این باعث می‌شود رنگ‌ها به هر جایی رفته و تصویری انتزاعی را برایتان به وجود بیاورند. پس زمینه‌ی شما می‌تواند بوم نقاشی یا یک شیشه یا هر چیز دیگری باشد که یک سطح سیقلی دارد.

17. عکاسی بازتابی

نور هنگام عبور از آب خم می‌شود و باعث می‌شود اشیاء پشت آن ظاهر خود را تغییر دهند. به این روش refraction یا شکست نور یا انکسار نور گفته می‌شود و در این پروژه عکاسی هنری از این پدیده استفاده خواهید کرد. تمام آنچه شما نیاز دارید چند لیوان، یک اسپیدلایت، سه پایه و یک الگوی سیاه و سفید است. به سادگی الگوی را در پس زمینه قرار داده و ظروف شیشه‌ای را مقابل آن بگذارید. آنها را با مقادیر مختلف آب پر کرده و الگوی سیاه و سفید را به عقب یا به جلو حرکت دهید تا جلوه به خوبی تنظیم شود.

پیشنهاد نویسنده : عکاسی از بازتاب : چگونه عکس‌های بهتری از بازتاب مناظر ثبت کنیم ؟

18. کلوزآپ در آشپزخانه

آشپزخانه شما یک مکان ایده آل برای عکاسی به حساب می‌آید. اینجا معدن خلاقیت است، از سطوح انعکاس دهنده‌ی آشپزخانه می توان برای ایجاد زمینه‌های جالب برای عکاسی استفاده کرد، و عمق میدان کم می‌تواند دنیای اشیایی که در آشپزخانه وجود دارند را دگرگون کند. یکی از جالب‌ترین اتفاقات این سبک این است که می‌توانید عکس‌های خود را روی شاسی چاپ کرده و روی دیوار آشپزخانه بزنید، البته بهتر است قبل از اینکار در مورد سوژه‌ای که انتخاب کردید و همچنین مکانی که قرار است عکستان نصب شود کمی فکر کنید. در اینجا 3 شیء، از جمله یک چنگال، یک کاسه غلات و دانه‌های قهوه استفاده شده است که همگی زاویه‌ای متفاوت دارند.شما می‌توانید به دوربینتان کمی ارتفاع دهید یا ان را درست در مقابل سوژه بگیرید، فراموش نکنید که همه چیز دست شما بوده و به خلاقیتتان بستگی دارد.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ساخت میز نور برای عکاسی ماکرو و عکاسی تبلیغاتی

19. بوکه‌ی مصنوعی

یکی دیگر از این 52 ایده عکاسی استفاده از بوکه‌های مصنوعی و دست ساز است. چیزی همانند یک تکه فویل خرد شده می‌تواند تبدیل به یک وسیله‌ی فوق العاده برای عکاسی خلاقانه‌ی شما شود. اما برای انجام آن، ابتدا یک سوژه را روی یک سطح شیشه‌ای قرار دهید. سپس فویل آشپزخانه را کمی مچاله کرده و در پس زمینه قرار دهید. از یک منبع نور استفاده کنید تا بخش‌های برجسته‌ی فویل درخشان شوند.

بهتر است منبع نور را با زاویه‌ای بین 45 تا 60 درجه نسبت به سطح فویل قرار دهید تا بیشترین جزئیات را از برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها به دست بیاورید. حالا کاری که باید انجام دهید این است که دوربینتان را روی سه پایه تنظیم کنید، از بازترین دیافراگم ممکن لنزتان استفاده کنید و بوکه‌های جذابی را به ثبت برسانید. یک اتفاق جالب دیگر می‌تواند این باشد که در تمام طول عکاسی یک منبع نور هم برای خود سوژه‌ها در نظر بگیرید.

پیشنهاد نویسنده :
آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ
ترفند عکاسی بوکه خانگی برای ایجاد افکت‌های متنوع و زیبا

20. حباب بوکه‌ای

نقاط برجسته‌ی کوچک اغلب بوکه‌های خوبی را برای عکاسی ایجاد می‌کنند، برای مثال ریسه‌های LED برای این کار واقعا مناسب هستند. آنها را به اندازه کافی دور قرار دهید تا با استفاده از بازترین دیافراگم لنزتان، کاملا محو شده و بوکه‌های جذابی را تشکیل دهند. سوژه‌ی خود را در این حالت که یک لیوان است، نزدیک به دوربین قرار دهید و روی آن فوکوس کنید. موقعیت چراغ‌های پشت لیوان را مرتب کنید تا به نظر برسد حباب‌های رنگی سرد از درون شیشه شناور هستند. این روش همچنین می‌تواند برای ایجاد بخار بوکه از لیوان نوشیدنی‌های گرم استفاده شود.

21. ردپای نور بر سوژه‌های بی جان

مسیرهای نوری می‌توانند در انواع عکاسی مورد استفاده قرار گیرند، اما آنها برای یک پروژه خلاق هنوز زندگی مناسب هستند. می‌توانید از یک چراغ قوه‌ی معمولی استفاده کنید، اما سعی کنید بخش نرم کننده‌ی نور آن را بردارید تا نور مستقیم‌تری را از طریق خود چراغ داشته باشید. از نوار نور برای عکاسی تبلیغاتی و نمایش محصولات نیز می‌توانید استفاده کنید. دیافراگم دوربین خود را روی حدود f/8 و سرعت شاتر را در حدود 30 ثانیه تنظیم کنید، سپس دکمه‌ی شاتر را فشار دهید و سعی کنید تا قبل از پایان نوردهی دوربین ، چراغ قوه را درون قاب حرکت دهید. حرکت را در طول نوردهی ادامه دهید. در اینجا نور را از یک تکه رشته به حالت تعلیق درآورده و یک حرکت دایره‌ای ملایم ایجاد کردم تا مارپیچ زیبایی را دور سوژه‌ام داشته باشم.

22. مارپیچ‌های نورانی

برای این کار لازم است یک لامپ یا یک منبع نور را از طریق یک تکه سیم به سقف آویزان کنید. وایدترین لنز خود را روی دوربین گذاشته و دوربین را روی سه پایه قرار دهید تا لرزش‌های دستتان را از بین ببرد. برای این تکنیک لازم است که لامپ را حرکت دهید.

بهتر است از حالت فوکوس دستی استفاده کرده و آن را روی نوک لامپ قرار دهید. سپس دیافراگم دوربین را روی f / 11 یا f / 16 قرار داده و از حالت Bulb و یک ریموت کنترلر از راه دور استفاده کنید. حالا لامپ را در یک مسیر مارپیچ به حرکت درآورید و حدود یک دقیقه نوردهی را به طول بینجامید.

پروژه‌های عکاسی خارج خانه

23. ایده تکنیک سیلوئت

ایده عکاسی

همانطور که می‌دانید نور از جمله عناصر مهم در عکاسی بوده که با خلاقیت در تنظیم آن می‌توان تصاویر متفاوتی را خلق کرد. از جمله سبک‌های عکاسی و ایده‌های پرطرفداری که به وسیله‌ تنظیمات نور ایجاد می‌شود می‌توان به ایده سیلوئت اشاره کرد. ایده‌ سیلوئت در واقع به معنای عکاسی سایه‌ نما می‌باشد. برای این امر کافی‌ست‌ تا سوژه بین لنز دوربین و خورشید قرار گرفته به طوری که خورشید در پشت سوژه باشد. پس از آن لازم است تا عکاس تنظیمات دوربین را تغییر داده تا به این ترتیب نور کاهش یافته و حالت سایه پیدا کند. سوژه‌ نیز در چنین حالتی رنگ تاریک به خود می‌گیرد و بیشتر شکل آن مورد توجه است.

24. عکاسی از ساختمان‌های بلند

ایده عکاسی

برای عکاسانی که در شهرهای بزرگ و مدرن زندگی می‌کنند، عکاسی از آسمان خراش‌ها و ساختمان‌های بلند یکی از بهترین ایده‌ها برای عکاسی خارج از خانه ‌است. برای خلاقیت بیشتر در عکاسی از این سوژه نیز می‌توان زاویه‌ دید را تغییر داد تا به این ترتیب تصویری منحصر به‌ فرد خلق شود. به عنوان مثال می‌توان از آسمان خراش‌ها از زاویه‌ پایین عکس گرفت. به این ترتیب پرسپکتیو زیبایی از ساختمان‌ها ایجاد شده و در پس زمینه آن‌ها نیز نمای زیبای آسمان دیده می‌شود.

25. عکاسی از بازتاب تصاویر

ایده عکاسی

از جمله ایده‌های ناب برای عکاسی در فضای باز می‌توان به عکاسی از بازتاب تصاویر اشاره کرد. به عنوان مثال اگر در کنار یک رودخانه یا برکه هستید و یا سطحی شیشه‌ای در اختیار دارید می‌توانید از بازتاب تصاویری که در شیشه یا آب برکه ایجاد شده عکاسی کنید.

26. عکاسی از نمای بالا

ایده عکاسی

از دیگر ایده‌های عکاسی که برای فضای باز گزینه‌ بسیار مناسب و منحصر‌ به‌ فردی به شمار می‌آید ایده‌ عکاسی از نمای بالاست. برای این امر به غیر از دوربین عکاسی به تجهیزات دیگری نیز نیاز می‌باشد. از جمله مهم‌ترین تجهیزات برای عکاسی‌ از نمای بالا انواع پهپادها یا کوپترهای عکاسی می‌باشد. در صورتی که چنین تجهیزاتی در اختیار دارید می‌توانید به خلق تصاویر نابی در طبیعت و محیط اطراف خود بپردازید. بی‌شک این روزها یکی از جذاب‌ترین تکنیک‌ها عکاسی از زاویه بالا است.

27. عکاسی از افراد غریبه

ایده عکاسی

از جمله ایده‌های بسیار ناب و البته کمی جسورانه برای عکاسی در فضای باز می‌توان به عکاسی از مردم و افراد غریبه اشاره کرد. برای این امر کافی‌ست تا عکاس به مکان‌های عمومی مانند پارک یا بازارها رفته و با اجازه‌ افراد از آن‌ها در محیط کاری مورد علاقه‌شان عکس بگیرد. این عکس‌ها می‌تواند نشان‌دهنده طبیعی‌ترین حالت افراد بوده و به نوعی در حکم عکس‌های مستند شناخته شود. در این عکس‌ها می‌تواند سبک زندگی و شرایط افراد را به تصویر می‌کشد. این عکس‌ها معمولا سیاه و سفید هستند و بازگوکننده هنجارهای اجتماعی نیز هستند.

28. استفاده از عکس در عکاسی

ایده عکاسی

برای اجرای این ایده کافی‌ست تا با دوربین‌های عکس فوری از یک منظره عکس بگیرید. پس از آن عکس می‌توانید عکس ثبت شده با دوربین فوری را به گونه‌ای در مقابل لنز دوربین خود قرار دهید که منظره‌ موجود در عکس، منظره‌ بزرگ‌تر را کامل کند. این نوع عکاسی می‌تواند نوعی توهم بصری ایجاد کرده که جزو ایده‌های بسیار پرطرفدار و خلاقانه‌ عکاسی است. البته همین ایده را می‌توان در طی چند سال عملی کرد. به بیان دیگر اگر عکاسی یک عکس قدیمی از یک منظره دارد می‌تواند همین ایده را با استفاده از آن عکس قدیمی پیاده کرده و به این ترتیب تفاوت‌ها و تغییرات پیش آمده در گذر زمان را نیز به تصویر بکشد.

29. تکنیک پرتره Brenizer

یکی دیگر از این 52 ایده عکاسی روش Brenizer است. این روش که به عنوان پانورامای پرتره یا بوکه راما نیز شناخته می‌شود، مبنای خوبی برای یک پروژه عکاسی پرتره فراهم می‌کند. به گفته‌ی رایان برنیزر، عکاس عکس‌های عروسی در نیویورک، این تکنیک به شما کمک می‌کند که عکس‌هایی را ثبت کنید که به نظر می‌رسد بر روی لنزی با دیافراگم بسیار گسترده گرفته شده است. ایده این است که شما می‌توانید تعداد زیادی عکس تله از قسمت‌های مختلف یک صحنه را با وسیع‌ترین دیافراگم لنز ثبت کنید و سپس با استفاده از نرم افزار فتوشاپ آن‌ها را به هم متصل کرده و یک تصویر موزائیکی ایجاد کنید.

اطمینان حاصل کنید که هر فریم را با استفاده از تنظیمات دستی ثبت می‌کنید، از وایت بالانس گرفته تا فوکوس، دلیلش این است که باید در هنگام اتصال عکس‌ها به هم همه چیز کاملا یکسان باشد تا هیچ مشکلی در دوختنشان به وجود نیاید و عکس چند تکه نشود. از 30 تا 80 فریم عکس بگیرید، و مطمئن شوید که هر کاشی و ردیف آخرین قسمت را در حدود یک سوم همپوشانی دارند.

پیشنهاد نویسنده :
معرفی تجهیزات آتلیه : کدام یک برای پرتره مناسب هستند؟
ایجاد پس زمینه عکس پرتره جذاب با کمک اسپید لایت و فیلتر رنگی
تکنیک‌ های نورپردازی در عکاسی پرتره

30. زمان مناسب، لنز اشتباه

سعی کنید کمی ساختار شکنی کنید، همیشه روی قانون پایبند بودن نمی‌تواند خوب و خلاقانه باشد. سعی کنید برای یک سبک مشخص از عکاسی، از لنزی استفاده کنید که تا به امروز برای سبک‌های دیگر عکاسی از آن استفاده می‌کردید. به عنوان مثال، یک لنز با زاویه دید واید را به باغ وحش ببرید یا خودتان را به طولانی‌ترین فاصله کانونی تله فوتو محدود کنید، وقتی که می‌خواهید از مناظر عکاسی کنید.

31. ساختارشکنی در منظره

با ایجاد یک تصویر کلاژ از قطعات چندگانه که در طی یک پیاده روی کوتاه ثبت کرده‌اید، راه جدیدی را برای کشف یک منظره امتحان کنید. یک پیاده روی 20 دقیقه‌ای تنها چیزی است که شما نیاز دارید. کیت دوربین و تنظیمات خود را ساده نگه دارید و با سه پایه، فیلترها یا تکنیک‌های پیچیده‌ی دیگر خودتان را درگیر نکنید. بهترین کار این است که دوربینتان را روی حالت اولویت دیافراگم ( AV ) قرار دهید. در حالت اولویت دیافراگم، هر چیزی را که چشم شما را به خود جلب می‌کند، ثبت کنید. وقتی به خانه خود بازگشتید، در فتوشاپ یک کلاژ ایجاد کنید و سعی کنید چندین لایه تصویر را در کنار هم قرار دهید.

پیشنهاد نویسنده :
عکاسی پاییزی : ۱۰ نکته برای ثبت تصاویر رنگارنگ و شگفت انگیز !
نسبت تصویر در عکاسی : از کدام کادر در چه منظره‌ای استفاده کنیم ؟

32. مناظر مینیمالیست مونوکروم

به جای اینکه یک منظره کامل را در یک قاب قرار دهید، یک سری از مناظر را در مدت طولانی‌تری ثبت کنید. در واقع به این منظور که به جای استفاده از سرعت شاتر چند صدم ثانیه‌ای، یک یک یا دو دقیقه نوردهی استفاده کنید. یک ترکیب متقارن می‌تواند به تقویت سادگی فریم کمک کند، همانطور که می‌توانید از یک نسبت مربعی برای تصویرتان استفاده کنید. همچنین به یک فیلتر کاهنده‌ی نور ( ND ) قوی نیاز دارید تا انعطاف پذیری لازم برای ایجاد نوردهی طولانی در هر ساعت از روز را داشته باشید. همچنین بهتر است که از یک سه پایه استفاده کنید تا دوربین همچنان حین نوردهی مشکل لرزش را نداشته باشد.

پیشنهاد نویسنده :
عکاسی مینیمالیستی : هنر ساده گرایی در عکاسی
آموزش عکاسی مونوکروم low key

33. منظره‌ی حرکت ستارگان

یکی دیگر از این 52 ایده عکاسی که باید خارج از خانه ثبت شود، عکاسی از منظره‌ی حرکت ستارگان است. برای گرفتن بهترین مناظر ستاره‌ای به یک آسمان کاملاً صاف نیاز دارید. اگر ماه قابل مشاهده نباشد بهتر است، نگه داشتن جزئیات در تمام آسمان در یک نوردهی در حضور ماه بسیار دشوارتر خواهد بود. برای طولانی کردن مدت نوردهی و همچنین برای جلوگیری از تار شدن ستارگان در حال حرکت، از حالت Manual استفاده کنید. یک ایزوی بالا مانند 1600 یا 3،200 و سرعت شاتر دو ثانیه هم می‌تواند برای این کار بسیار مناسب باشد. حتی در این صورت، به دیافراگم گسترده‌ای نیاز خواهید داشت، برای مثال f / 4 یا حتی f / 2.8. این بدان معنی است که نگه داشتن هم ستارگان و هم هر موضوعی در پیش زمینه در یک شات، عملا غیرممکن است. اگر می‌خواهید دو سوژه را در پس زمینه و پیش زمینه داشته باشید، لازم است دوبار نوردهی کرده و تصاویر را پس از ثبت، در فتوشاپ با هم ادغام کنید.

پیشنهاد نویسنده : عکاسی آسمان شب ، لذتی به بیشماری ستارگان

34. افکت Zoom burst

قبل از ثبت کردن تصویر، فاصله کانونی خود را فراموش نکنید، بزرگنمایی سریع در هنگام نوردهی باعث افزایش حرکت، افزایش حس پویایی و افزایش جذابیت بصری تصاویر می‌شود. دستیابی به این تکنیک اما کاملا واضح است؛ تنها کافیست یک فاصله‌ی کانونی را انتخاب کنید، سرعت شاتر نسبتاً کندی را تنظیم کنید، معمولاً کمتر از 1/60 خوب است، و در حالی که شاتر باز است، حلقه‌ی زوم لنز را چرخانده و زوم کنید. شروع نوردهی و بزرگنمایی در حین آن، تأثیر متفاوتی را برای ثبت یک عکس ایجاد می‌کند، همانند سرعتی که زوم می‌کنید. با استفاده از سه پایه می‌توانید در خطی مستقیم حرکت کنید تا تصویرتان تار نشود. البته بعضی اوقات اعوجاج تصاویر می‌توانند عکس را زیباتر جلوه دهند.

پیشنهاد نویسنده : چگونه عکس‌هایی با تکنیک زوم انفجاری بگیریم؟

35. عکاسی انتزاعی از خطوط راهنما در خیابان‌ها

نیازی نیست که به دور از خانه‌تان سفر کنید یا زمان زیادی را به یک پروژه عکاسی در فضای باز اختصاص دهید. تقریباً در همه جا فرصت عکس گرفتن وجود دارد؛ حتی در پارکینگ منزلتان. یک دوربین DSLR با لنزی با بزرگنمایی استاندارد تمام آنچه شما برای این پروژه نیاز دارید می‌باشد. تکنیک خود را ساده نگه دارید و به دنبال الگوها، بافت‌ها، رنگ‌ها و اشکال و فرم‌ها باشید.

36. رنگ‌های انتخابی

به جای اینکه تنها به صورت مونوکروم عکاسی کنید یا از تکنیک‌های رنگی استفاده کنید تا سوژه‌تان برجسته‌تر شود، این چالش انتخابی رنگ باعث می‌شود که شما یک رنگ را در نظر گرفته و نمونه‌هایی از آن را در جهان گسترده‌تر اطرافتان پیدا کنید. لازم نیست قاب را پر کنید، از تکنیک‌های ترکیب بندی هوشمندانه استفاده کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید.

37. عکاسی از شب پاک

شب را بدون استفاده از فلاش، نوردهی طولانی یا سه پایه و در بیرون از منزل ثبت کنید. برای این پروژه، خود را به چالش بکشید که فقط از نور موجود و تنظیم ایزوی بالا استفاده کنید.

پیشنهاد نویسنده : چگونه در شب بهتر عکاسی کنیم؟

38. توهمات نوری

این پروژه از پرسپکتیو اجباری برای ترفندهای مربوط به درک بیننده نسبت به رابطه بین اشیاء با اندازه‌های مختلف در عکس استفاده می‌کند. بهترین راه برای دستیابی به این هدف، ثبت یک موضوع قابل تشخیص و مجبور کردن آنها برای وانمود کردن در تعامل با یک موضوع یا موضوع بسیار بزرگتر است که در واقع در پس زمینه قرار دارد. یک دیافراگم کوچک را برای تأمین عمق میدان وسیع انتخاب کنید که جلوه‌ی آن را تقویت کند.

پیشنهاد نویسنده : چگونه پرسپکتیو را در عکس‌هایمان اصلاح کنیم ؟

39. دنیای کوچک

عکاسی از اسباب بازی‌ها و مدل‌های مینیاتوری در محیط‌های واقعی یک پروژه عکاسی محبوب است و به راحتی می‌توانید در کنار کارهای روزانه‌ی خود آن را انجام دهید. سعی کنید یک قایق کوچک با خود داشته باشید و از آن در موقعیت‌های متنوعی عکس بگیرید، در همه جا از رفت و آمد روزانه تا پیاده روی آخر هفته. برای شبیه شدن مدل با بقیه صحنه باید به موضوع نزدیک شوید و نور را متعادل کنید. اگر موضوع شما در سایه قرار گرفته است، از فلاش خود برای بهبود نورپردازی استفاده کنید.

40. عکاسی با استفاده از لنز tilt-shift

افکت ” toytown ” یکی از محبوب‌ترین افکت‌های عکاسی است که با استفاده از لنزهای tilt-shift به دست می‌آید. اما می‌توانید با تار کردن همه‌ی بخش‌ها به جز یک ناحیه کوچک از یک تصویر، به ظاهری بسیار مشابه در فوتوشاپ دست پیدا کنید. برای تأثیرگذارترین اثر، صحنه را از یک منظره بالا در یک روز آفتابی ثبت کنید تا ظاهر ” model village ” را بیشتر کنید.

41. اعداد و حروف را در جریان زندگی پیدا کنید

عکاسی از حروف الفبا در خیابان‌ها و گذرگاه‌ها و مغازه‌ها کار بسیار آسانیست. شما می‌توانید حروف را در هر جایی پیدا کنید. سخت‌تر از آن اما یافتن اعداد و حروف در دنیای واقعی و در اشکال و اشیاء اطراف ما است؛ به عنوان مثال، منحنی جاده‌ای که شکل S دارد یا نوسانات در یک پارک بازی می‌تواند برای این کار مفید باشد. اما آیا همه‌ی اینها با حروف A تا Z انجام می‌شود ؟ همین مورد را سعی کنید با اعداد هم امتحان کنید، از استخرهای سنگی که عدد هشت را ایجاد کرده‌اند تا ستون‌هایی که شبیه به عدد 11 به نظر می‌رسند. اطمینان حاصل کنید که همیشه دوربین خود را روی تنظیمات ساده نگه دارید. شما قطعا نمی‌خواهید یک گله از پرندگان که عدد 47 را تشکیل می‌دهند، به خاطر زمانی که مجبورید برای اعمال تنظیمات نوردهی و … انجام دهید، از دست ندهید.

42. ثبت چهره‌ها از اشیاء غیرعادی

یکی دیگر از این 52 ایده عکاسی آسان و سرگرم کننده این است که چشم‌های خود را آموزش دهید تا چهره‌ها را به طور ناخواسته توسط اشیاء روزمره شکل دهید. همه چیز، از یک جفت شیر ​​آب حمام گرفته تا چند سوراخ در آسفالت خیابان می‌تواند این کار را انجام دهد. برای الهام بخش به وبلاگ Faces در Places مراجعه کنید .

43. گوی نورانی

نقاشی با نور فرصت زیادی را برای پروژه‌های خلاقانه عکاسی فراهم می‌کند، اما یکی از جالب‌ترین نمونه‌های این روش، ایجاد یک گوی نورانی است. شما به تجهیزات چندانی احتیاج چندانی ندارید، یک رشته لامپ LED که بتوانند با باطری کار کنند و به دور شما بچرخند. به سادگی آن را جلوی دوربین و سه پایه نصب کنید. اگر خودتان از خودتان عکاسی می‌کنید، می‌توانید از تایمر استفاده کنید تا قبل از شروع نوردهی بتوانید به جلوی دوربین برسید.

44. سیم ظرفشویی در آتش

یک پروژه عکاسی شبانه که باید در یک فضای باز و به دور از اشیاء قابل اشتعال انجام دهید، پشم فلزی یا سیم ظرفشویی را در هم زن فلزی قرار دهید، این را به یک زنجیره وصل کنید، سپس سیم را روشن کرده و بچرخانید. شما به یک داوطلب شجاع، سه پایه و نوردهی حدود 15 ثانیه و دیافراگم f / 11 و ایزوی 100 نیاز دارید.

45. مسیرهای عبور اتومبیل

برای عکس‌های این چنینی که بتوانید حرکت ترافیک ماشین‌ها و نورهایشان را ثبت کنید، ولی به صورت متفاوت و خلاقانه، از داخل یک ماشین متحرک در شب عکاسی کنید. حدود 30 ثانیه به نوردهی نیاز خواهید داشت. از یک سه پایه تنظیم شده در روی صندلی مسافر استفاده کنید و عملکرد شاتر را هم می‌توانید با ریموت شاتر کنترل کنید.

پیشنهاد نویسنده : آشنایی با روش‌های عکاسی از چراغ ماشین ها

46 خطاهای عمدی در عکاسی

لیستی از اشتباهات عکاسی معمولی را بنویسید، سپس بیرون بروید و ببینید که آیا می‌توانید تصاویر موفقی بگیرید که هر یک از این ایده‌ها را نشان می‌دهد یا نه. تصاویری با نوردهی شدید یا خیلی خیلی شدید ! موضوعی را حد زیادی برش دهید. به جای موضوع بر روی زمینه اصلی تمرکز کنید یا به طور عمدی اثر فلیر را در قاب ایجاد کنید.

پیشنهاد نویسنده :
پدیده لنز فلر ( Lens Flare ) چیست؟
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
۶ اشتباه بزرگ در عکاسی از طبیعت بی‌جان !
از عکاسی نترسید : روش‌هایی برای غلبه بر ۵ ترس بزرگ در عکاسی !

47. تکنیک سینماگراف

یک سری از GIF های متحرک درست کنید که دارای حرکات ظریفی هستند. این تکنیک نیاز به کمی کار در فتوشاپ دارد و شما باید به جای عکس گرفتن از یک سوژه‌ی ثابت، فیلم بگیرید، اما نتایج می‌تواند خیره کننده باشد. شما باید از سه پایه استفاده کنید تا پس زمینه همچنان در طول سکانس باقی بماند و صحنه‌ای را انتخاب کنید که عناصر متحرک به طور مداوم یا حلقه‌ای باشند، به این ترتیب که نقاط شروع و توقف در سینماگراف تمام شده شما کمتر مشهود خواهد بود. حرکات ظریف، مانند نسیمی که برگ‌ها را روی درخت می‌وزاند، اغلب نیز به بهترین شکل ممکن کار می‌کند.

48. Intentional Camera Movement ( ICM )

ممکن است شما عادت کرده باشید که هر کاری ممکن است برای گرفتن عکس‌هایی شارپ انجام دهید، اما این می‌تواند برعکس انجام شود و دوربین را در طول نوردهی نسبتاً طولانی حرکت دهید. سعی کنید در حالت اولویت شاتر با دوربینتان کار کنید، سرعت شاتر 1/15 ثانیه یا کندتر می‌تواند مفید باشد. برای الهام گرفتن از کار عکاس هنری انگلیس، کریس فریل ( Chris Friel ) دیدن کنید.

49. تکنیک Lo-Fi look

اگرچه افزودن جلوه‌های retro در فتوشاپ یا لایت روم به عکس‌ها بسیار ساده است، اما اگر به هنگام عکس گرفتن به سبک تصویری که می‌خواهید فکر کنید، ظاهر بهتری را در نهایت می‌تواند به دست آورید. جلوه‌های Lo-fi به خوبی با موضوعات گرافیکی ساده کار می‌کنند که پس از اعمال اثر، به راحتی قابل تشخیص هستند.

50. عکاسی تایم لپس

یکی دیگر از این 52 ایده عکاسی تکنیک عکاسی تایم لپس است. عکاسی تایم لپس به معنای تصویر برداری از یک صحنه در فواصل ثابت و سپس ترکیب تصاویر در یک فیلم کوتاه است که گذر زمان را نشان می‌دهد. آیا به نظر می‌رسد ساده است ؟ یکی از بزرگترین چالش‌ها نیز این است که فریم را نه فقط برای یک موقعیت ثابت، که برای یک موقعیت با المان‌های متحرک و حتی با قاب‌ها و ترکیب بندی‌های متفاوت در نظر بگیرید. حرکت عناصر مختلف در یک تایم لپس، از حرکت ابرها در آسمان گرفته تا ترافیک در مرکز یک شهر، همگی می‌توانند به خوبی تصاویر تایم لپس شما را جذاب کنند.

بسته به دوربینتان، ممکن است برای رسیدن به این اثر به یک ریموت شاتر نیاز داشته باشید. پس از تنظیم، مدت زمان بین عکس‌ها را تغییر دهید تا ببینید که چگونه نتایج تغییر می‌کند یا برای پویایی بیشتر، از یک اسلایدر دوربین استفاده کنید که به تدریج دوربین شما را حرکت می‌دهد. طرفداران DIY می‌توانند با استفاده از آموزش‌های آنلاین بیشمار در وب‌سایت‌هایی مثل یوتوب، مهارت‌های خود را در این زمینه افزایش دهند.

پیشنهاد نویسنده : آشنایی با تجهیزات تایم لپس حرفه ای

پروژه‌های عکاسی طولانی مدت

51. عکاسی از گذر عمر حیوانات خانگی

ایده عکاسی

عکاسانی که حیوان خانگی دارند می‌توانند از گذر عمر او عکاسی کنند. قرار دادن تصاویر ثبت شده در کنار هم می‌تواند به خلق یک اثر زیبا منجر شود. از این تصاویر خاطرانگیز می‌توانید برای یک پروژه درآمدزا نیز استفاده کنید.

52. عکاسی از نوزاد و کودک

ایده عکاسی

دوره‌ نوزادی و کودکی دورانی بوده که کودکان دارای رشد سریعی هستند و در مدت زمان کوتاهی تغییرات زیادی در رفتارهای آن‌ها صورت می‌گیرد. بنابراین عکاسان می‌توانند از هر یک از نشانه‌های رشدی کودک مانند اولین لبخند، اولین قدم زدن، اولین دفعه نشستن بدون کمک، اولین غذا و… عکاسی کرده و از کنار هم قرار دادن آن‌ها یک آلبوم عکس خاطره‌انگیز و زیبا خلق کنند.

53. پروژه‌ی 365

یک ایده عکاسی کلاسیک، برای یک سال، به ازای هر یک روز یک عکس بگیرید. دو مسیر برای دنبال کردن این ایده وجود دارد. یا خود را به یک فریم محدود کنید ( یعنی به صورت خام عکاسی کنید تا بعداً تنظیماتی را روی آن انجام دهید ) یا یک عکس را از یک سری تنظیمات انتخاب کنید که می‌توانید هر روز با همان تنظیمات عکاسی کنید. آیا نمی‌توانید با یک پروژه عکس در روز روبرو شوید ؟ خب می‌توانید پروژه‌ی 52 را امتحان کنید و هر هفته یک تصویر را ثبت کنید.

54. پروژه‌ی 50 غریبه

یک ایده عکاسی کلاسیک دیگر، اگرچه این مورد نیاز به خجالتی نبودن و اجتماعی بودن دارد. ایده در اینجا این است که به سادگی با مردم صحبت کنید و سپس از 50 غریبه در خیابان‌ها عکس بگیرید. در این موضوع تنوع وجود دارد، پروژه 100 غریبه، اما این ممکن است فشار را روی شما بیشتر کند. یا حتی همان پروژه‌ی 52 غریبه که به ازای هر هفته یک نفر را عکاسی کنید. با گفتن این موضوع، بزرگترین چالش این است که شجاعت نزدیک شدن به نخستین طنز پرتره خود را ببینید.

55. پروژه‌ی 50 در 50 در 50

با استفاده از تنها یک لنز 50 میلی متری، در 50 روز 50 عکس بگیرید. این یک ایده بسیار ساده است که به پیشرفت شما در عکاسی کمک چشمگیری می‌کند.

56. سلف پرتره‌های خلاقانه

بدیهی است که می‌توانید با مجموعه‌ای از عکس‌های شخصی در داخل خانه لذت ببرید، اما چرا خود را به جای عکس گرفتن در خانه، در فضای باز به چالش نمی‌کشید ؟ کار عکاس مشهور خیابانی ویویان مایر را برای روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از بازتاب یا سایه‌ی خود، خود را به عنوان بخشی از یک صحنه گسترده‌تر به نمایش بگذارید، مشاهده کنید. انتخاب یک سوژه‌ی خوب می‌تواند به توجه شما به این پروژه و ثبت پرتره‌های بهتر کمک کند، کاری که الکس بامفورد با پروژه‌ی ” Sleepwalking “ خود انجام داد و به اوج رسید.

57. جهان زیر پاهای شما

هر روز در هر زمان ممکن، از آنچه در زیر پاهای خود می‌بینید، عکس بگیرید. یک ساعت را در طول ناهار انتخاب کنید، زیرا این بهانه خوبی را ایجاد می‌کند تا از آنجا خارج شوید و مکان جدیدی را پیدا کنید. از یک لنز با زاویه دید عریض استفاده کنید و پاهایتان را در قاب قرار دهید.

58. پرتره‌های بدون چهره

هر هفته پرتره‌ای از یک شخص متفاوت بگیرید، بدون اینکه چهره‌ی آنها را در قاب قرار دهید. چگونه می‌توان جنبه‌هایی از شخصیت آنها را بدون کمک به تماس چشمی بیان کرد ؟ از محیط، نورپردازی، رنگ‌ها و المان‌های دیگر استفاده کنید و قسمت‌های دیگر بدن، به خصوص دست‌هایشان را شکار کنید.

پیشنهاد نویسنده : ۷ نکته برای عکاسی خیابانی با پنهان کردن هویت سوژه‌‌ها !

59. کارت‌های ترکیبی از سبک‌های عکاسی بسازید

از کسی بخواهید لیستی از 30 سبک عکاسی را روی مجموعه‌ای از کارت‌ها بنویسد، باید روی هر یک از آنها موضوعی متفاوت نوشته شده باشد و به راحتی در دسترس قرار بگیرد، در حالی که شما 30 سبک عکاسی را روی طرف دیگر کارت می‌نویسید ( مانند ” سیاه و سفید ” ، ” نوردهی طولانی ” ، ” لنز 50 میلی متری ” و ” zoom burst “). یک کارت را به طور تصادفی از بین آنها انتخاب کرده و آنها را با ترکیب یکدیگر انجام دهید. برای مثال یک کارت را برمی‌دارید که یک روی آن نوشته شده ” سیاه و سفید ” و روی دیگر آن ” لنز 50 میلی متری ” نوشته شده است. باید عکسی را ثبت کنید که با لنز 50 میلی متری ثبت شده باشد و البته سیاه و سفید یا مونوکروم باشد.

60. یک ماه با عکاسی مونوکروم

عنوان این پروژه همه چیز را بیان می‌کند. خود را به چالش بکشید تا چیزی جز عکس‌های سیاه و سفید نگیرید. یادگیری دیدن در تصاویر سیاه و سفید و تشخیص کنتراست، غلظت رنگ‌ها، کاربرد فیلترها و موارد دیگر به شدت به شناخت شما از مباحث فنی عکاسی کمک می‌کند. همچنین سعی کنید که به صورت خام عکاسی کنید، اما تنظیم تصویر را در دوربین خود به تک رنگ تغییر دهید. با این کار پیش نمایش سیاه و سفید روی صفحه نمایش به شما ارائه می‌شود، در حالی که هنوز یک پرونده خام تمام رنگی را هم ثبت می‌کنید که بعدا می‌توانید آن را در نرم افزارهای ویرایش عکس سیاه و سفید کنید.

پیشنهاد نویسنده :
آموزش تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید در فتوشاپ
استفاده از فیلتر های رنگی در عکاسی سیاه و سفید
سیستم ناحیه‌ای عکاسی انسل آدامز چیست؟

61. چهار فصل

این یکی دیگر از 52 ایده عکاسی است که البته نیازی نیست مثل باقی پروژه‌های طولانی مدت، هر روز یکی از آن را ثبت کنید و فقط کافیست هر سه ماه یک شات مخصوص آن داشته باشید تا فصول مختلف را ثبت کنید. به طور طبیعی شما باید برخی از زمان‌ها را برای یافتن موضوع مناسب سپری کنید، درختان تنها به خوبی برای این پروژه کار می‌کنند، اگر چه باید پیش بینی کنید که وقتی شاخ و برگ در حال رشد کامل است یا وقتی اصلاً وجود ندارد، صحنه چگونه به نظر می‌رسد.

62. چالش جغرافیایی

یک برنامه جغرافیایی را روی گوشی هوشمند خود دانلود کرده و سپس با هدف گرفتن عکس‌های هنری از هر مکان جغرافیایی که در آن جا قرار دارید، بیرون بروید. برای این کار نیازی نیست خودتان را به زحمت بیندازید تا یک مکان دست نخورده و مخفی را پیدا کنید، یک مکان عمومی هم می‌تواند واقعا عالی باشد.

63. یک مجموعه عکس از ترکیب تصاویرتان با بافت‌ها بسازید

اضافه کردن بافت یک روش عالی برای ثبت تصاویر هنری است. در حالی که می‌توان با استفاده از یک حالت نوردهی چندگانه با دوربین‌های DSLR ای که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند، این کار را با خود دوربین انجام دهید، اما استفاده از حالت‌های ترکیبی Blend Modes در نرم افزار فتوشاپ هم می‌تواند برای این کار بسیار عالی باشد. در این تکنیک می‌توانید چندین تصویر را با یکدیگر ترکیب کنید. شما می‌توانید انواع مختلف بافت را از اینترنت پیدا کنید، اما اگر خودتان هم مایل به ثبت آن هستید، خیلی چیز دور از دسترسی نیست. چوب، کاغذ قدیمی و رنگ لایه برداری شده یا فلز زنگ زده، بافت‌های بسیار خوبی برای افزودن به عکس‌ها ایجاد می‌کنند.

پیشنهاد نویسنده :
تکنیک های عکاسی طبیعت : بافت ها در عکاسی طبیعت
تکنیک استفاده از الگوها و تکرار اشکال در عکاسی

64. عکاسی با تکنیک Pinhole

به نظر می‌رسد استفاده از یک دوربین DSLR گران قیمت، خود برای فریب دادن یک تکنیک تصویر برداری قدیمی کمی ضایع به نظر می‌رسد، اما عکاسی با استفاده از تکنیک Pinhole و از داخل یک سوراخ می‌تواند روشی جالب توجه برای آزمایش عکاسی به سبک قدیمی باشد. در ابتدایی‌ترین موضوع این مفهوم، نیاز به جعبه‌ای کاملا پوشیده با یک سوراخ ریز دارید که از طریق آن، نور وارد می‌شود و یک تصویر انعکاس شده را در سطح مقابل ایجاد می‌کند. تمام آنچه شما برای تکثیر تکنیک آنالوگ نیاز دارید، یک درپوش بدنه دوربین یدکی است، کوچکترین سوراخی را که می‌توانید با استفاده از یک سوزن یا مته ایجاد کنید، روی آن به وجود بیاورید، سپس عکاسی کنید. دیافراگم ریز به این معنی است که شما نیاز به استفاده از نوردهی بسیار طولانی‌تر از حد معمول دارید و هرگونه گرد و غبار روی سنسور شما مشهودتر خواهد شد، اما عکس‌های حاصل از آن باید با شکوه، نرم، جذاب و کاملا غیرقابل پیش بینی باشند.

65. خودتان یک کتابچه‌ی عکس طراحی کنید

یکی دیگر از این 52 ایده عکاسی که نیاز است یک سال روی آن کار کنید، ساخت کتاب عکاسی است که خود نیازمند این است که یکسال قبل از آن عکاسی کرده و آماده‌ی جمع آوری آنها شوید. راه‌هایی را در نظر بگیرید که می‌توانید تصاویر خود را با هم یک مجموعه کرده و به هم پیوند دهید، از جمله موضوعات روایتی، مضامین رنگی، تکنیک‌های ادغام کردن یا روش‌های انتزاعی و غیر منتظره.

آموزش عکاسی دیجیتال پلاس

جمع بندی

خب، تا به اینجای کار 52 ایده عکاسی را برای 52 هفته‌ی پیش رو در سال 99 برایتان گفتم. شما که در حال حاظر این مقاله را می‌خوانید، وقت را تلف نکنید ! از همین امروز باید شروع کنید.

می‌توانید همانطور که گفتم عکس‌هایتان را با یک ترتیب خاص جمع آوری کنید تا در نهایت تبدیل به یک کتابچه‌ی عکس شود یا اینکه آنها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. خوشحال می‌شوم اگر عکس‌هایی که با استفاده از این تکنیک‌ها ثبت کرده‌اید را با دیدنگار به اشتراک بگذارید !

امیدوارم مقاله ” 52 ایده عکاسی : هر هفته یک پروژه و تکنیک عکاسی در سال جدید ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دیدگاهی در مورد “65 ایده عکاسی : هر هفته یک پروژه و تکنیک عکاسی در سال جدید !

  1. مهدی گفت:

    دمتون گرم

  2. مصطفی گفت:

    ممنون بابت مقاله خوبتون

  3. Manya گفت:

    عالیییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.