مقدمه : ترس‌های بسیاری در عکاسی وجود دارد که هر کدام از ما ممکن است آنها را تجربه کرده باشیم. در این مقاله به 5 ترس بزرگ در عکاسی و روش‌هایی برای مقاله با آنها خواهم پرداخت.

” بیشتر مخترعین و مهندسانی که با آنها ملاقات کرده‌ام مانند من هستند. آنها خجالتی و کم رو هستند و برای خودشان زندگی می‌کنند. اما بهترین آنها هنرمندان هستند. هنرمندان به تنهایی بهتر کار می‌کنند … ” – استیو وزنیاک

در حالی که ترس می‌تواند بر هر کسی تأثیر بگذارد و باعث ایجاد استرس ناخواسته در زندگی روزمره‌اش شود، افراد خلاق ( از جمله عکاسان و سایر هنرمندان ) غالبا درون گرا بوده و بیشتر از دیگران مستعد ترسیدن هستند.

هنر عکاسی را چه صرفاً برای سرگرمی دنبال کنید، چه آماتور باشید و چه حرفه‌ای، مستلزم کسب مهارت در هر دو حوزه هنری و فنی بوده و این شرایط را برای اضطراب و ترس محیا می‌کند.

اما مانند اکثر چیزهای دیگر در زندگی، دانش و آگاهی در هر زمینه‌ای یک نیروی قدرتمند برای کنترل و تغییر آن است. اینکه موارد تحریک کننده اضطراب و ترس را بشناسید و همچنین کارهایی که می‌توانید برای کاهش آنها انجام دهید، می‌تواند در غلبه بر ترس های شما در عکاسی کمک کند. همچنین این امکان را به شما می‌دهد که بهتر و با اطمینان بیشتری از هنر خود لذت ببرید.

بیایید 5 مورد از بزرگترین ترس‌هایی که ممکن است به عنوان عکاس با آنها روبرو شویم را بررسی کنیم …

1- تعامل با مردم

این چیزی است که من می‌توانم شخصاً درباره آن صحبت‌های زیادی داشته باشم. بسیاری از ما به دلایل مختلف در برقراری تعامل و ارتباط با دیگران مشکل داریم. دلیل آن می‌تواند چیزی مثل کم‌رویی یا عدم اعتماد به نفس باشد، یا مانند من، اختلال اضطراب اجتماعی؛ ترس از تعامل اجتماعی می‌تواند باعث بروز علائم جسمی شده و مانع زندگی روزمره شود.

از آنجا که عکاسی هنریست که ما خود آن را انتخاب می‌کنیم، می‌توانیم سطح درگیری خود و جنبه‌های سرگرمی یا شغلی که در آن وجود دارد را هم انتخاب کنیم.

من می‌دانم که همیشه در ارتباط برقرار کردن با مردم احساس راحتی نمی‌کنم. به همین دلیل، خیلی عکاسی پرتره انجام نمی‌دهم، زیرا می‌دانم برقراری ارتباط در فضای واقعی با مشتری، برای تهیه عکس‌هایی که دوستشان دارند بسیار ضروری است.

بسیاری از عکاسان با ترس از تعامل با مشتری مقابله می‌کنند. ( 50mm, f/4, ISO 100, 1/250 sec )

در عوض، من بیشتر روی عکاسی از منظره و طبیعت تمرکز دارم که به من اجازه می‌دهد ضمن لذت بردن از کارم، راحت‌تر باشم. من زمانی که احساس کنم آماده انجام این کار هستم، کار پرتره عجیب و غریب هم انجام می‌دهم.

البته بسیاری از ما می‌خواهیم یاد بگیریم که آن ترس را در آغوش گرفته و تسخیر کنیم. بهترین راه برای انجام این کار، قرار گرفتن در معرض کاری است که باعث ناراحتی شما می‌شود. بفهمید که چه احساسی در شما ایجاد می‌کند تا زمانی که دیگر ترسی از آن نداشته باشید.

برای راحت‌تر بودن، با افراد در مقیاس‌های کوچک‌تر کار کنید تا آماده شده و بتوانید با اطمینان بیشتری با مشتریان خود صحبت کنید.

تجهیزات خود را به خوبی بشناسید و درباره سرویس خاصی که ارائه می‌دهید آگاه باشید. این امر به شما ثبات می‌دهد تا هنگام برقراری تعامل با مشتریان، از آن‌ها استفاده کنید.

2- عکاسی در ملاء عام

عکاسی خیابانی یکی از محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی است، و برخی از بزرگترین نام‌های دنیا در عکاسی، به طور تفریحی یا جدی آن را دنبال کرده‌اند.

با این حال، این شیوه بیش از سایر ژانرها عکاس را در معرض دید عموم مردم قرار می‌دهد و می‌تواند باعث شود عصبی و آسیب پذیر باشیم. دلیل این امر این است که بسیاری از افراد اهمیتی نمی‌دهند که از آنها عکس گرفته شود. دانستن این امر باعث می‌شود که عکاس از ترس اینکه توسط آنها انتقاد نشود و یا با آن روبرو نشود، تمایلی به شکوفا شدن و ثبت کردن لحظات زیبایی که قبل از آنها می‌بیند، نداشته باشد.

بسیاری از عکاسان خیابانی با استفاده از تجهیزاتی که برای آن شرایط مناسب‌تر است، با این مسائل برخورد می‌کنند. دوربین‌های بدون آینه کوچک، سبک و جمع و جور با لنزهای کوچک و یا دوربین‌های کوچک با لنز ثابت وجود دارند. اینها باعث می‌شود عکاس در حین عکاسی کمتر دیده شده و در نهایت بتوانند راحت‌تر باشند و برای ثبت تصاویر عالی تمرکز کنند.

عکاسی در ملاء عام، از دید دیگران، ترس متداول عکاسان است. ( 50mm, f/8, ISO 400, 1/640 sec )

شناختن قوانین عکاسی از افراد در مکان‌های عمومی و یا دیگر فضاها نیز مفید و مهم است. به این ترتیب، اگر شخصی با شما مقابله کند یا از آنچه شما انجام می‌دهید سوال کند، شما باید آماده پاسخگویی به او باشید.

پیشنهاد نویسنده : ۷ نکته برای عکاسی خیابانی با پنهان کردن هویت سوژه‌‌ها !

نکته اصلی این است که باید به خواسته‌های همه احترام بگذاریم، خواه مسئله قانونی باشد یا نه. اگر کسی از عکس گرفتن از او ناراحت است، انسان درستی باشیم و کار را متوقف کنیم. لازم نیست تصاویر یا چیزهای دیگر را پاک کنید، این کاری افراطی است، زیرا این تصاویر شما هستند، اما به عکس گرفتن از آنها نیز ادامه ندهید. به هر حال یک موضوع ناراحت کننده نمی‌تواند یک عکس خوب بسازد.

در پایان، به خاطر داشته باشید که هم اکنون هزاران نفر در بیرون هستند و از زندگی روزمره، مردم، مکان‌ها و رویدادها عکس می‌گیرند. این احتمال وجود دارد که شما بدون هیچ مشکلی به بیرون رفته و از این تجربه لذت ببرید و تصاویر بی نظیری را ثبت کنید.

3- رد شدن و عدم موفقیت

این یک نگرانی رایج برای بسیاری از عکاسان است و متأسفانه یکی از مواردیست که همه ما گاهی اوقات آن را تجربه می‌کنیم. رد شدن کار یا عدم موفقیت در ثبت عکسی که از نظر شما عالی است یک اتفاق عادی در طول فعالیت حرفه‌ای شما در عکاسی خواهد بود. حتی بزرگان این هنر هم گاهی اوقات با شکست روبرو می‌شدند و غالباً از این شکست‌ها برای یادگیری بیشتر و تغییر تنظیمات برای بهتر شدن استفاده می‌کردند.

اگرچه برای جلوگیری از نابود شدن یا ثبت یک تصویر با تنظیمات اشتباه، کار خاصی نمی‌توانید انجام دهید، اما مطمئنا می‌توانید کنار آمدن با آن و غلبه بر ترس ها در عکاسی را یاد بگیرید.

با مقابله کردن با موقعیت‌های چالش برانگیز در عکاسی ، ترس خود را شکست دهید. ( iPhone, 4mm, f/2.2, ISO 640, 1/4 sec )

در مرحله اول، سعی نکنید احساسات ناشی از طرد شدن یا شکست را در خود از بین ببرید. شما باید بدانید که شکست خوردن چه احساسی دارد و آن احساس را در آغوش بگیرد. این شما را قوی‌تر کرده و باعث بهتر شدن در ادامه راه زندگی و عکاسی حرفه‌ای خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که شکست یک استثناء است، نه یک هنجار.

همچنین، به یاد داشته باشید که تکرار کلید پیشرفت و موفقیت است.

با برخی از موقعیت‌های چالش برانگیز در عکاسی، مانند یک فضای روشن یا تاریک مقابله کنید. راه حل‌های ممکن را طی کرده و آنها را اجرا کنید تا زمانی که اطمینان یابید می‌تواند برای شما در هر شرایطی مناسب باشد.

همچنین می‌توانید با عکاسان دیگر صحبت کرده و از آنها کسب تجربه کنید.

با هر کسی که شما را بشناسد و بفهمد که در مورد هنر خود چقدر پرشور هستید، صحبت کنید. دوستان، خانواده و همکارانی که شما را بالا می‌برند و تشویقتان می‌کنند، می‌توانند کمک شایانی برای شما باشند. آنها می‌توانند به شما یادآوری کنند که رد شدن یا موفق نبودن ممکن است برای هر کس اتفاق بیفتد و ابزار یادگیری برای پیشرفت مهارت‌های شما است.

4- دوربین و تجهیزات

عنوان این بخش شاید توضیح اندکی داشته باشد. البته، من در مورد ترس استفاده از دوربین و تجهیزات شما صحبت می‌کنم، نه ترس از خود دوربین ! عجیب خواهد بود.

تجهیزات مورد استفاده شما می‌توانند در سطوح مختلفی از نظر پیچیدگی و سطح استفاده قرار بگیرند. صرف نظر از آشنایی شما با دوربین به طور کلی، ممکن است ناخواسته منبع اضطراب دیگری برایتان ایجاد شود.

خوشبختانه، روزهای درگیری با کتابچه‌ها و مجله‌های چاپی گذشته است ( جالب نیست که هنوز هم آنها را می‌بینیم ؟ )، عصر دیجیتال فعلی به ما این امکان را می‌دهد که هرچه نیاز است درباره دوربین خود بدانیم را از منابع مختلف بیاموزیم.

پیشنهاد نویسنده : حداکثر کیفیت در عکاسی : چگونه رزولوشن عکس‌هایمان را بیشتر کنیم ؟

وبلاگ‌هایی مانند Digital Photography School، کتابچه‌های راهنمای دیجیتالی هستند که در موارد بسیاری می‌توانند به ما کمک کنند. از ترفندها و تکنیک‌های عکاسی گرفته تا آشنایی با تجهیزات و شناخت عکاسی. فروم‌هایی مانند Reddit و YouTube نیز به شما در شناخت ابزار مختلف و آشنایی با فنون عکاسی حرفه‌ای کمک بسیاری می‌کنند.

شناختن دوربین و سایر تجهیزات داخل و خارج آن می‌تواند به تقویت اعتماد به نفس شما و کاهش ترس در عکاسی کمک کند. ( 50mm, f/4, ISO 100, 1/640 sec )

نکته اصلی این است که هرچه بیشتر درباره تجهیزات مورد استفاده خود آگاهی داشته باشید، اطمینان بیشتری در تعامل با دیگران نیز پیدا خواهید کرد. هرچه از دوربین مطلع‌تر باشید، کمتر مشکلی می‌تواند برای شما ایجاد دردسر کند.

هرچه زودتر می‌توانید این موارد را یاد بگیرید. مانند یکی از ضرب المثل‌های قدیمی مورد علاقه من، دانش همان قدرت است.

5- دانش کسب و کار و بازاریابی

آخرین نکته از نکات غلبه بر ترس در عکاسی ، دانش ما در زمینه تجارت و بازاریابی است. بسیاری از ما علاوه بر اشتیاق در عکاسی، از طرفی ترس از کسب و کار هم داریم.

اگر قصد دارید به عنوان یک عکاسی حرفه‌ای کار کنید ( یعنی بدون در نظر گرفتن زمانی که می‌گذارید بتوانید از آن تا حدی پول در بیاورید )، باید اصول کار در این تجارت را درک کنید.

شما باید بدانید که چگونه محصولات و خدمات خود را قیمت گذاری کرده و چگونه با مشتریان در تمامی سطوح تعامل داشته باشید.

مجدداً، از طریق شگفتی‌های فناوری عصر جدید، اینترنت گنجینه‌ای از اطلاعات ( غالبا رایگان ) است که می‌تواند زمینه خوبی برای شما ایجاد کند و اعتماد به نفس شما را با افزایش دانشتان در در عکاسی تقویت کند.

بسیاری از مردم احساس می‌کنند درک نحوه کار در هنر عکاسی یا حتی مشاغل کوچک دیگر، بدون گذراندن کلاس و یا داشتن مدرک دشوار است.

خوشبختانه، این طور نیست. با جستجو در گوگل بسیاری از بلاگ‌های رایگان و منابع دیگر را پیدا خواهید کرد که می‌توانند به شما کمک کنند. بسیاری از آنها حتی مختص هنر عکاسی هستند.

دوستان من، نترسید !

غلبه بر ترس های شما در عکاسی ممکن است ساده به نظر نرسد، اما امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد برای عکاس بودن برخی از ترس‌ها و نگرانی‌های خود را شناسایی کنید. شاید حتی شما را در مسیر درست غلبه بر ترس‌های مختلف عکاسی قرار داده باشد.

پیشنهاد نویسنده : تمرین‌های خلاقیت در عکاسی : خودتان را برای ثبت تصاویر بهتر محدود کنید !

به یاد داشته باشید، عکاسی هنریست که عاشق آن هستید، و شما آن را دنبال می‌کنید، چرا که حقیقتا آن را دوست دارید، نه به خاطر اینکه مجبور هستید.

در پایان، هیچ چیز برای ترسیدن وجود ندارد، زیرا شما کاری را انجام می‌دهید که شما را خوشحال می‌کند.

آیا ترس های دیگری در عکاسی وجود دارد که تجربه کرده باشید و ما در اینجا آن را پوشش نداده باشم ؟ احتمالاً تعجب خواهید کرد وقتی متوجه شوید بسیاری از افراد مثل شما احساس ترس می‌کنند !

امیدوارم مقاله ” از عکاسی نترسید : روش‌هایی برای غلبه بر 5 ترس بزرگ در عکاسی ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: