عکاسی مینیمالیستی : هنر ساده گرایی در عکاسی

آیا به دنبال این هستید که عکاسی مینیمالیستی را بهتر درک کرده و از آن استفاده کنید ؟ این مقاله برای شماست ! در اینجا، من برایتان خواهم گفت که عکاسی مینیمالیستی چیست و مهمتر از همه، چه نیست ! همچنین می‌توانید نکات و ترفندهایی را برای بهبود تصاویر شخصی خود و برای به اشتراک گذاشتن برخی نقل قول‌ها و پیوندها از استادان در رابطه با این موضوع از من الهام بگیرید.

پس همراه من باشید …

عکاسی مینیمالیستی چیست ؟

من متوجه شده‌ام که بعضی از افراد از اصطلاح مینیمالیسم برای توصیف نوعی از ژانرهای عکاسی استفاده می‌کنند، به عنوان مثال، هنگامی که از آنها درباره نوع عکاسی‌شان پرسش می‌شود این پاسخ را می‌دهند. به همین دلیل روشن است که مینیمالیسم یک سبک عکاسی بوده و برای هر ژانر عکاسی از منظره گرفته تا عکاسی از مواد غذایی می‌تواند از آن استفاده شود.

عکاسی مینیمالیستی : هنر ساده گرایی در عکاسی
1/1000, f8, ISO 200

در واقع، مینیمالیسم سبکی است که نه تنها در عکاسی، بلکه در همه چیز از نقاشی گرفته تا دیزاین وجود دارد. حتی یک روش زندگی است که اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده. تنها چیزی که مینیمالیسم در تمام هنر در آن مشترک است، بدون در نظر گرفتن جایی که استفاده می‌شود، این ایده است که می‌گوید هرچه کمتر بهتر است. به همین دلیل جزئیات بسیار مهم هستند.

چگونه باید عکاسی مینیمالیستی انجام دهیم ؟

گرچه مینیمالیسم در زیبایی شناختی بصری ساده انگارانه است، اما دستیابی به آن همیشه آسان نیست. در واقع، می‌تواند دشوارتر از سایر سبک‌ها باشد، چرا که جایی برای پنهان کردن وجود ندارد. بنابراین اگر عکس خوبی ثبت نکرده باشید، کاملاً مشهود است. یکی از اولین قوانین عکاسی مینیمالیستی این است که سوژه را جدا کرده و بگذارید پس زمینه دقیقاً همان باشد، یک پس زمینه‌ی تنها. شما می‌توانید با استفاده از پس زمینه‌های خنثی یا عمق میدان کم به این هدف برسید.

هنر ساده گرایی در عکاسی
1/320, f11, ISO 400

سوژه‌ای جدا شده با پس زمینه خنثی هنوز برای واجد شرایط بودن یک اثر مینیمالیستی کافی نیست، چرا که این توضیحات می‌تواند شامل عکسی برای یک محصول از یک فروشگاه اینترنتی باشد که البته ما در مورد آن صحبت نمی‌کنیم.

بنابراین برای دستیابی به مینیمالیسم، باید پیام یا احساسات خود را نیز بیان کنید. مایکل کنا ( Michael Kena )، عکاس بزرگ مینیمالیستی می‌گوید : ” برای من، نزدیک شدن به سوژه برای عکاسی، مانند ملاقات با یک شخص و شروع گفتگو است “.

پیشنهاد نویسنده : ۵ روش برای اینکه عکس‌هایی هنری‌تر و زیباتر ثبت کنیم !

ترکیب بندی

برای تأثیر بیشتر در تصویر خود می‌توانید از ترکیب بندی استفاده کنید. در یک تصویر مینیمالیستی عناصر زیادی وجود ندارد، بنابراین باید مطمئن باشید که آنها از نظر موقعیت مناسب هستند  و به درستی پخش شده‌اند. شما باید از ترکیب بندی برای ایجاد تصویری هارمونیک و تأکید بر سوژه استفاده کنید. همیشه پیام عکس را در نظر داشته باشید و نه فقط جنبه زیبایی شناسی آن را.

عکاسی مینیمالیستی
1/60, f4, ISO 400

استفاده از قوانین ترکیب بندی می‌تواند به شما در تسلط بر عکاسی مینیمالیستی کمک کند. هنگامی که برای استفاده از آنها راحت شدید، به آزمایش خود ادامه دهید، چرا که شکستن قوانین گاهی اوقات می‌تواند به همان اندازه مفید باشد.

رنگ‌ها، شکل‌ها و بافت‌ها

می‌توانید برای تأکید بر پیام اصلی تصویر فقط از یک رنگ استفاده کرده یا یک جو خاص و احساسی را ایجاد کنید. تاریخچه طولانی در هنر در مورد معنای فرهنگی و تأثیر روانشناختی رنگ‌های مختلف بر بیننده وجود دارد. هنگام عکاسی مینیمالیستی می‌توانید از این مسئله به نفع خود استفاده کنید.

عکاسی مینیمال
1/640, f4.5, ISO 250

همچنین می‌توانید به روش دیگری از رنگ‌های جسورانه و متضاد استفاده کنید تا عکس‌های گیراتری داشته باشید.

Lea De Meulenaere در مصاحبه ای اظهار داشت که در مکانی زندگی می‌کند که خیلی رنگی نیست، بنابراین تحقیقات عمیق‌تری انجام می‌دهد تا از سایر خصوصیات سبک مینیمالیستی استفاده کند. با توجه به این نکته، می‌توانید از شکل‌ها و بافت‌ها نیز استفاده کنید.

ساخت تصاویر مینیمالیستی

مینیمالیسم را می‌توان در پیاده روی‌های طولانی در شهر برای عکاسی شهری یا مناظر طبیعی یافت، همچنین می‌توانید آن را در زندگی روزمره، عکاسی از غذا، تبلیغات و سایر ژانرها نیز استفاده کنید.

عکاسی مینیمالیستی : هنر ساده گرایی در عکاسی
1/60, f11, ISO 400

برخی از برندهای بزرگ مانند دیزنی یا ال جی برای تبلیغات چاپی خود از مینیمالیسم استفاده می‌کنند. برای الهام گرفتن می‌توانید صفحات این کمپانی‌ها یا طراحان گرافیک آنها را در اینستاگرام دنبال کنید. من به خصوص آنا دیویس ( Anna Devis ) و دنیل رودا ( Daniel Rueda ) خیلی دوست دارم. می‌توانید صفحه‌ی اینستاگرام آنها را با نام drcuerda دنبال کنید.

پیشنهاد نویسنده : دوربین‌های DSLR هنوز نمردند : نبرد اصالت و مدرنیسم !

چرا باید عکاسی مینیمالیستی را امتحان کنید ؟

  • امتحان کردن چیزهای جدید باعث می‌شود عکاسی شما بهتر شود. برای مینیمال کار کردن نیاز نیست تجهیزات جدیدی مثل یک دوربین گران قیمت یا لنزهای متنوع بخرید. شما چیزی را از دست نخواهید داد، بلکه چیزهای زیادی را به دست خواهید آورد.
  • این کار ذهن و فرآیند خلاقیت شما را برای ارائه پیام واضح و مختصر با تصاویر، تمرین خواهد داد.
  • مینیمالیسم آنقدر بزرگ است که می‌توانید خود را در آن پیدا کنید. می‌توانید به عنوان یک پروژه خلاقانه سرگرم کننده آن را برای خودتان انتخاب کرده و در پیش بگیرید. انتخاب با شماست !

نتیجه‌گیری

این تصادفی نیست که در تبلیغات مدرن از سبک مینیمالیسم استفاده می‌شود. تصویری که به وضوح آنچه را که شما می‌خواهید بیان می‌کند، چیزی است که بین تمام تصاویری که هر روز می‌بینیم، کاملا مشخص و واضح است. عکاسی مینیمالیستی مهارتی است که می‌تواند کار شما را به معنای واقعی ارتقا دهد.

عکاسی مینیمالیستی : هنر ساده گرایی در عکاسی
1/500, f5.6, ISO 100

آن را تمرین کنید، آزمون و خطا داشته باشید و مهمتر از همه، از آن لذت ببرید !

امیدوارم مقاله ” عکاسی مینیمالیستی : هنر ساده گرایی در عکاسی “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.