چگونه عکس‌هایی با تکنیک زوم انفجاری بگیریم؟

با تکنیک زوم انفجاری ، حرکت و حس انتزاعی را به عکس خود اضافه کنید.

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

زوم انفجاری یک تکنیک متفاوت و جذاب و آسان در عکاسی است. این تکنیک می‌تواند زوم به بیرون یا زوم به داخل باشد و باعث شود عکس از مرکز به سمت بیرون تار شود و نوعی حس انفجار و ترکیدن را به بیننده منتقل کند.

علاوه بر این شما می‌توانید با استفاده از تکنیک زوم انفجاری نوعی حرکت را به عکس خود اضافه کنید و حس انتزاعی به آن ببخشید.

zoom brust
یک اثر انتزاعی با استفاده از زوم انفجاری.

چگونه یک عکس با زوم انفجاری بگیریم؟

شما به هیچ وجه نیازی به تجهیزات مختلف و گران قیمت برای ثبت عکس‌هایی با تکنیک زوم انفجاری ندارید. تنها یک دوربین DSLR ، یک لنز با قابلیت زوم و یک سه پایه نیاز است.

ابتدا دوربین خود را بر روی سه پایه سوار کنید. ما از سرعت شاتر کم استفاده خواهیم کرد تا خطوط کشیده تری بدست آوریم. اگر سه پایه ندارید، می‌توانید دوربین خود را به دیوار یا تنه یک درخت تکیه دهید. حتی اگر مطمئنید که دستتان نمی لرزد، می‌توانید آن را روی دست خود نگه دارید. این مرحله خیلی آسان به نظر می‌رسد. پس از آن می‌گذریم.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تاثیر سرعت شاتر در عکاسی

.

زوم انفجاری
از یک سه پایه استفاده کنید تا خطوط محو شده صاف باشند.

مود اولویت سرعت شاتر یا TV را انتخاب کرده و سرعت شاتر را حدود ۱ تا ۴ ثانیه قرار دهید. به طور کامل زوم کرده و روی سوژه خود فوکوس کنید. اگر دوربین شما قابلیت قفل کردن فوکوس و نوردهی را دارد آنها را قفل کنید، برای این که مطمئن باشید با تغییر کادر سوژه اصلی تغییری نخواهد کرد.

حالا با کم کردن زوم لنز ، کادر اصلی را بدست آورید. سپس دکمه شاتر را فشار داده و دوباره زوم کنید. سعی کنید تا جای ممکن به آرامی زوم کنید و در تمام مدت یک سرعت ثابت داشته باشید تا زمانی که نوردهی به پایان برسد.

تکنیک زوم در عکاسی
مانند تمام ژانر های عکاسی به یاد داشته باشید کادر بندی را به درستی انجام دهید.

اگر عکس شما زیادی روشن می‌شود، سعی کنید از یک دیافراگم بسته استفاده کنید یا یک فیلتر ND روی لنز خود قرار دهید. حتی می‌توانید تا حدودی سرعت شاتر را کم کنید، اما یادتان باشد سرعت شاتر به اندازه‌ای باشد که بتوانید زوم انفجاری را ثبت کنید. یک افکت زوم انفجاری خوب را می‌توان نهایتا با سرعت شاتر ۱/۸ بدست آورد، ولی باید خیلی سریع زوم کنید تا افزایش سرعت شاتر جبران شود.

عکاسی با تکنیک زوم انفجاری بشدت وابسته به زمان بندی است. ممکن است دفعات زیادی تلاش کنید ولی به نتیجه خوبی نرسید. پس بهتر است هر عکسی که می‌گیرید را نگاه کنید و اشکالات آن را در عکس بعد از بین ببرید.

یک سوژه انتخاب کنید

تقریبا از هر سوژه‌ای می‌شود برای عکاسی با تکنیک زوم انفجاری استفاده کرد ولی هر چه الگو‌ها و رنگ‌ها بیشتر باشد، نتیجه جذاب تر خواهد بود. سعی کنید عکاسی از شیشه‌های رنگی یا چراغ‌های روشن شهر در شب را امتحان کنید؛ زیرا رنگ‌ها و الگو‌های خط خطی بسیار زیبایی را به وجود می‌آورند.

خلاقانه از زوم انفجاری استفاده کنید

راه‌های زیادی برای ثبت یک عکس با تکنیک زوم انفجاری وجود دارد.

دوربین را بچرخانید

به جای چرخاندن حلقه زوم در لنز خود، دوربین را بچرخانید. این کار حرکت مارپیچ را به زوم انفجاری اضافه می‌کند.

تکنیک زوم انفجاری
دوربین را بچرخانید تا یک اثر مارپیچ بدست آورید.

.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
ترفند عکاسی بوکه خانگی برای ایجاد افکت‌های متنوع و زیبا

زوم اوت (Zoom Out) کنید

تا اینجا یاد گرفتید که یک سوژه را در مرکز قرار دهید و روی آن زوم کنید. حالا می‌توانید با تغییر المان‌های اطراف سوژه، زوم را به عقب برگردانید. یعنی ابتدا زوم کنید و کادر را روی سوژه ببندید، سپس دکمه شاتر را فشار داده و زوم اوت کنید.

از فلاش استفاده کنید

سعی کنید با استفاده از همگام سازی آهسته فلاش در ابتدا یا انتهای ثبت عکس استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا سوژه شارپ شود و افکت‌های تاری اطراف تصویر خلاقانه تر و زیبا تر به نظر برسد. البته بهترین زمان برای استفاده از فلاش زمانیست که سوژه در حال پر کردن تمام کادر است.

در شب عکاسی کنید

عکاسی با تکنیک زوم انفجاری به دلیل استفاده از سرعت کم شاتر برای شب بسیار مناسب است. چراغ های روشن شهر می‌توانند رنگ‌بندی و الگوهای خطی بسیار جذابی داشته باشند که برای تکنیک زوم انفجاری بسیار عالی خواهد بود.

تکنیک زوم انفجاری در عکاسی
نور شب برای عکاسی با تکنیک زوم انفجاری عالی است.
شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
چگونه در شب بهتر عکاسی کنیم؟

.

از بخشی از زوم لنز خود استفاده کنید

شما مجبور نیستید از تمام گستره فاصله کانونی لنز خود استفاده کنید. می‌توانید از بخشی از زوم لنز خود استفاده کنید، یا اصلا از لنز‌های با فاصله کانونی کمتر استفاده کنید. این بسته به خلاقیت شماست که بخواهید تا چه حد زوم کنید.

در هنگام زوم کردن توقف کنید

به جای اینکه در تمام مدت نوردهی به صورت متداول زوم کنید، می‌توانید در ابتدا یا انتهای نوردهی توقف کنید. همچنین می‌توانید این کار را چند بار انجام دهید تا جلوه‌های منحصر به فردی به عکس شما اضافه شود.

ثبت عکس‌هایی با تکنیک زوم انفجاری بیش از هر چیز وابسته به خلاقیت شماست. پس سعی کنید عکس بگیرید و از روش‌های مختلف استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله چگونه عکس‌هایی با تکنیک زوم انفجاری بگیریم؟ برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️