در این پرونده از آموزش‌‌های عکاسی دیدنگار برای سبک‌‌های مختلف عکاسی ، قصد داریم شما را با 11 ترفند اثرگذار و کاربردی در عکاسی طبیعت آشنا کنیم. در هر کدام از عناوین، با ذکر مثال و نمایش چند عکس به شما نشان خواهیم داد که توجه به برخی از جزئیات در عکاسی طبیعت و البته آشنایی با تکنیک های عکاسی طبیعت تا چه میزان می‌‌تواند بر کیفیت تصویر نهایی ثبت شده توسط دوربین عکاسی شما اثرگذار باشد.

سبک عکاسی طبیعت و لند اسکیپ ( Land Scape ) یکی از محبوب‌‌ترین سبک‌‌ها در میان عکاسان است. عکاسان آماتور نیز بسیاری از تجربه‌‌های اولیه‌‌ی عکاسی خود را در این سبک به دست می‌‌آورند. در این پرونده تلاش داریم تا به ساده‌‌ترین بیان شما را با برخی از فاکتورهای اثرگذار در این سبک از عکاسی آشنا کرده تا بتوانید با آگاهی به آنها، تعداد عکس‌‌های قابل قبول خود در این سبک از عکاسی را افزایش دهید.

در این پرونده با کدام تکنیک های عکاسی طبیعت آشنا خواهید شد؟

1. الگو در عکاسی طبیعت

الگو در عکاسی طبیعت

در اولین ترفند شما را با موضوع مهم الگوهای تکرار شونده در عکاسی طبیعت آشنا می‌‌کنیم. در میان تمامی تکنیک های عکاسی طبیعت ، توجه به الگوها ( Patterns ) اهمیت ویژه‌‌ای دارد. مغز انسان به‌‌طور طبیعی به‌‌دنبال یافتن پترن در هر تصویری است و هیچ چیز همچون یک تصویر با الگوی تکرار شونده و با قاب بندی صحیح، نمی‌‌تواند برای چشم انسان جذاب باشد.

الگو در عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : الگو در عکاسی طبیعت

2. خطوط در عکاسی طبیعت

خطوط در عکاسی طبیعت

خطوط در عکاسی به‌‌ویژه در قاب بندی و هدایت چشم مخاطب به سمت سوژه‌‌ی مورد نظر شما در قاب، اهمیت ویژه‌‌ای دارد. در این بخش از پرونده‌‌ی تکنیک های عکاسی طبیعت به شما می‌‌گوییم که چگونه می‌‌توانید چشم مخاطبتان را با استفاده از خطوطی نیرومند در قاب به سمت مهمترین المان عکستان هدایت نمایید.

خطوط در عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : خطوط در عکاسی طبیعت

3. عکاسی HDR در طبیعت

عکاسی HDR در طبیعت

عکاسی HDR و آشنایی با زمان صحیح استفاده از آن و همچنین آشنایی با تکینک های ثبت و ویرایش مربوطه، در انواع سبک‌‌های عکاسی بسیار کاربردی است. این موضوع به‌‌ویژه در عکاسی طبیعت، به‌‌مراتب اهمیت بیشتری دارد. زیرا بسیاری از مناظر چشم‌‌نوازی که در طبیعت مشاهده می‌‌کنید، به همان زیبایی که دیده می‌‌شوند، عکاسی نمی‌‌گردند. به‌‌وسیله‌‌ی آشنایی با ترفندها و تکنیک های عکاسی HDR می‌‌توانید تصاویری اثرگذارتر، طبیعی‌‌تر و به‌‌مراتب جذاب‌‌تر را از طبیعت به ثبت برسانید.

عکاسی HDR در طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : عکاسی HDR در طبیعت

4. بافت ها در عکاسی طبیعت

بافت ها در عکاسی طبیعت

بافت ها در عکاسی طبیعت نیز همچون پترن‌‌ها می‌‌تواند به جذابیت عکس‌‌های شما بیافزایند. در این آموزش تکنیک های عکاسی طبیعت شما درمی‌‌یابید چگونه از بافت‌‌هایی در هم‌‌تنیده و به ظاهر نامنظم، می‌‌توان یک قاب دلنشین و جذاب بیرون بکشید.

بافت ها در عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : بافت ها در عکاسی طبیعت

5. بهترین زمان برای عکاسی طبیعت

بهترین زمان برای عکاسی طبیعت

همواره در رابطه با عکاسی، از موضوع نور و تاثیر آن صحبت کردیم، در صورتی که زمانبندی در عکاسی هم اهمیت بسیار بالایی دارد. این موضوع به‌‌ویژه در عکاسی طبیعت بیش از هر زمانی ارزش خود را نمایان می‌‌کند. در یک سفر عکاسی طولانی و در جهت دست‌‌یابی به یک منظره‌‌ی ایده‌‌آل، شما می‌‌بایست دقیقا و در یک زمان معین در محل عکاسی حضور داشته باشید. با آگاهی به زمان طلایی روز و همچنین وضعیت نورسنجی منظره‌‌ی مورد نظرتان، می‌‌توانید عکس‌‌هایی به ثبت برسانید که بیش از هر زمان دیگری برای مخاطبتان جذابیت داشته باشد. پس در میان تکنیک های عکاسی طبیعت هرگز اهمیت زمانبندی صحیح را دست کم نگیرید.

بهترین زمان برای عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : بهترین زمان برای عکاسی طبیعت

6. فرمت RAW در عکاسی طبیعت

فرمت RAW در عکاسی طبیعت

ثبت عکس در فرمت RAW دنیایی از امکانات را در مقابل عکس JPEG و به‌‌ویژه در هنگام ویرایش عکس نهایی، پیش روی شما قرار می‌‌دهد. تنها زمانی که عکس خود را به‌‌صورت RAW ذخیره می‌‌کنید، می‌‌توانید تمامی جزئیاتی را که ممکن بود در عکس JPEG از دست برود، به ثبت برسانید. این موضوع در عکاسی طبیعت با آن حجم زیاد از نورها و سایه‌‌ها، اهمیتی دو چندان دارد.

فرمت RAW در عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : فرمت RAW در عکاسی طبیعت

7. استفاده از فیلتر پلاریزه | تکنیک های عکاسی طبیعت

استفاده از فیلتر پلاریزه

بدون استفاده از فیلتر پلاریزه و در صورتی که با تاثیر آن آشنا نباشید، بسیاری از موقعیت‌‌های عکاسی طبیعت خود را از دست می‌‌دهید. در این مقاله از تکنیک های عکاسی طبیعت شما درخواهید یافت، دو قاب بندی مشابه و در شرایط یکسان که در یکی از آنها از فیلتر پلاریزه استفاده شده است، می‌‌توانند کاملا متفاوت باشند. با استفاده از فیلتر پلاریزه شما می‌‌توانید آسمانی آبی و جذاب داشته باشید در عین حالی که تمامی بازتاب‌‌های نور مزاحم صحنه را حذف کرده‌‌اید. استفاده از فیلتر پلاریزه یکی از ملزومات عکاسی لند اسکیپ و عکاسی طبیعت است.

استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : استفاده از فیلتر پلاریزه

8. قانون یک سوم در عکاسی طبیعت

قانون یک سوم در عکاسی طبیعت

قانون یک سوم در عکاسی یکی از محبوب‌‌ترین و رایج‌‌ترین قاب بندی‌‌های انواع سبک‌‌های عکاسی است. این موضوع هم همچون بافت در عکاسی کاملا موضوعی است ذهنی که به مخاطب شما کمک می‌‌کند درک بهتری از عکس شما داشته و لذت بیشتری از مشاهده‌‌ی آن ببرد. ضمنا با آگاهی به این قانون است که می‌‌توانید در برخی از عکس‌‌هایتان تفاوت بین یک عکس آماتور و حرفه‌‌ای را ایجاد نمایید.

قانون یک سوم در عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : قانون یک سوم در عکاسی طبیعت

9. ترکیب بندی در عکاسی طبیعت

ترکیب بندی در عکاسی طبیعت

به عنوان یک عکاس همیشه شما زمان کافی برای یک قاب بندی مناسب را نخواهید داشت. به همین منظور باید ابتدا سوژه و فضای قاب عکاسی خود را درک کرده تا بتوانید در کمترین زمان ممکن و با توجه به ماهیت سوژه بهترین تصویر را در ایده‌‌آل‌‌ترین فرم ممکن به ثبت برسانید. چشم شما به‌‌عنوان یک عکاس باید به سرعت ترکیب بندی مناسب هر منظره در عکاسی طبیعت را بیابد. در این بخش نیز به‌‌رسم سایر عناوین، با چند تصویر این مفهوم را برای شما بیان خواهیم کرد.

ترکیب بندی در عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : ترکیب بندی در عکاسی طبیعت

10. عمق میدان در عکاسی طبیعت | تکنیک های عکاسی طبیعت

تکنیک های عکاسی طبیعت : عمق میدان در عکاسی طبیعت

نورسنجی و می‌‌توان گفت تمامی تنظیمات دوربین شما می‌‌بایست در خدمت بیان داستان تصویر شما باشد. موضوع عمق میدان در عکاسی طبیعت و جایگاه آن در میان تکنیک های عکاسی طبیعت از آن روی اهمیت ویژه‌‌ای دارد که شما در این سبک از عکاسی معمولا با جزئیات زیادی مواجه هستید. جزئیات در عکاسی طبیعت تنها زمانی به دلخواه شما و در خدمت عکس شما خواهند بود که عمق میدان صحیحی را در کادر عکاسی خود انتخاب کنید.

عمق میدان در عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : عمق میدان در عکاسی طبیعت

11. آموزش عکاسی طبیعت

آموزش عکاسی طبیعت

حتی بهترین عکاسان هم می‌‌توانند توانایی‌‌های عکاسی خود را ارتقاء دهند. در نقطه‌‌ی مقابل، بسیاری از عکاسان آماتور وجود دارند که عدم آگاهی آنها به تکنیک‌‌های عکاسی موجب شده است نتوانند از تجهیزات عکاسی خود بیشترین بهره را ببرند و در نتیجه و طبیعتا لذت حقیقی عکاسی را نیز تجربه نکرده‌‌اند. علت تعدد مقالات آموزشی در مجله‌‌ی عکاسی وب سایت دیدنگار نیز دقیقا همین موضوع است. ما تلاش داریم تا به عکاسان بگوییم، در هیچ هنری و به‌‌ویژه در عکاسی، پایانی برای آموزش وجود ندارد.

آموزش عکاسی طبیعت
تکنیک های عکاسی طبیعت : آموزش عکاسی طبیعت

امیدواریم تکنیک های عکاسی طبیعت ارائه شده در این پرونده‌‌ی آموزشی بتواند به ارتقاء عکاسی و کیفیت عکس‌‌های نهایی شما کمک نماید. از تمامی علاقه‌‌مندان به عکاسی و به‌‌ویژه علاقه‌‌مندان به عکاسی طبیعت دعوت می‌‌کنیم تا مقالات کاربردی این پرونده را از دست ندهند.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تکنیک های عکاسی طبیعت ، آموزش 11 تکنیک کاربردی و حرفه‌ای برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: