تکنیک ساخت میز نور برای عکاسی ماکرو و عکاسی تبلیغاتی

با استفاده از وسایلی که احتمالاً از قبل در خانه دارید و نیازی نیست دوباره آنها را بخرید، می‌توانید یک میز نور عالی برای عکاسی ماکروی خود بسازید. بخواهیم یا نخواهیم همه توانایی خرید یک میز نور آماده را ندارند، چرا که عموما گران هستند، ولی از کاربرد آنها نمی‌توان گذشت، به همین علت بهتر است بیایید خودمان دست به کار شده و یکی از آنها را بسازیم !

میز نورهای عکاسی معمولا به اندازه‌ی یک طاقچه‌ی کوچک بوده و برای عکاسی ماکرو، عکاسی از محصولات و یا فیلم برداری تبلیغاتی کاربرد دارند. با این حال، اگر می‌خواهید بدون اینکه هزینه‌ای کرده و جیب خود را خالی کنید یکی از آنها را داشته باشید، یک جعبه‌ی خالی، یک چراغ برای روشنایی یا هر منبع نور دیگری و یک تکه کاغذ تمام چیزی خواهد بود که نیاز دارید. سوژه‌های کوچکتر مانند گلبرگ‌ها، برگ‌ها و پارچه‌های توری با این پس زمینه فوق العاده می‌شوند !

شما حتی برای این کار به لنز ماکرو هم احتیاج ندارید. یک لنز 50 میلی متری استاندارد یا مشابه آن برای شما خوب خواهد بود، اما برای ثبت نهایت جزئیات در تصویر لازم است از حداقل فاصله‌ی فوکوس لنز خود استفاده کنید.

پیشنهاد نویسنده : سه اشتباه بزرگ در مورد نحوه نگاه به قیمت گذاری دوربین‌ها

تجهیزات لازم را تهیه کنید

من از یک جعبه‌ی قدیمی به عنوان قاب میز نورم استفاده کردم، مقداری کاغذ کالک به عنوان سطح شفاف برای سوژه‌ام، یک غلتک، قلم و چاقو برای بریدن سوراخ‌ها و یک منبع نور برای روشن کردن سطوح از داخل.

تمام چیزهایی که برای ساخت یک میز نور عکاسی نیاز دارید !

یک سوراخ ایجاد کنید

با استفاده از یک قلم نشانگر مثل یک ماژیک، من دور جعبه یک سوراخ ایجاد کردم تا منبع نورم را درونش قرار دهم و با استفاده از خط کش یک مستطیل روی سطح اصلی جعبه کشیدم. من مطمئن شدم که شکاف‌ها را به اندازه‌ای که لازم است در لبه‌ی جعبه برای خودم گذاشته‌ام تا در هنگام قرار دادن منبع نور، آن را پنهان کنم و البته کاغذم را روی آن قرار دهم.

با استفاده از یک ماژیک یا یک علامت گذار بخش‌هایی را که می‌خواهید برش بزنید مشخص کنید تا بخش اضافی را نبرید.

بخش‌های انتخاب شده را برش بزنید

با یک چاقوی تیز، قسمت‌های مشخص شده را برش زدم. مراقب باشید دست خود را در این مرحله نبرید. چاقوی تیز همیشه بهتر از یک چاقوی کند شده و قدیمی است، چرا که برای بریدن هر چیزی با آنها نیاز به فشار کمتری خواهد بود. هرگز انگشتان خود را در کنار تیغه‌ی چاقو قرار ندهید و به یاد داشته باشید که در صورت لغزش دست روی جعبه، سطحی که می‌خواهید مشخص نخواهد شد.

از یک چاقوی تیز برای بریدن جعبه استفاده کنید.

حالا کاغذ را قرار دهید

حالا جعبه را روی سطحی صاف گذاشته و منبع نور را از سوراخ مخصوص آن وارد کنید. جعبه را طوری قرار دهید که سطح بریده شده‌ی بزرگ‌تر روی آن باشد. حالا کاغذ کالک خود را به اندازه‌ای که می‌خواهید برش زده و روی سوراخ جعبه قرار دهید. اکنون منبع نور خود را روشن کرده و تست کنید که نور به طور یکسان به همه جا پخش شده باشد. اگر اینگونه بود، وقت آن است که خوشحالی کنید، چرا که کارتان تمام شده است ! برای اثر گذاری بیشتر نور پس زمینه باید نور اتاق را کم کنید و از هیچ منبع نور دیگری هم استفاده نکنید.

پیشنهاد نویسنده : آموزش تمیز‌ کردن سنسور دوربین : نکاتی برای از بین بردن لکه‌ها و گرد و غبار حسگر

برای به حداکثر رساندن میزان نور، پس از اینکه منبع نور را داخل جعبه قرار دادید، یک کاغذ کالک را روی آن بگذارید تا نور کافی وجود داشته باشد.

از فوکوس دستی استفاده کنید

حلقه‌ی فوکوس را روی لنز به طور دستی تنظیم کنید تا در حداقل فاصله فوکوس خود قرار بگیرد. در لنز Nikkor 50mm f / 1.4G من، این فاصله 0.45 متر یا 1.5 فوت است. اگر شما هم یک لنز 50 میلی متری مشابه آن از سایر برندها را دارید، سعی کنید همین مراحل را طی کرده و فوکوس خود را در حالت دستی، روی کمترین میزان ممکن قرار دهید. این کار باعث می‌شود بیشترین بخش قاب خود را پر کرده و نهایت جزئیات را به دست بیاورید.

فوکوس لنز خود را روی حالت دستی قرار دهید.

تنظیمات لازم را اعمال کنید

در صورت استفاده از سه پایه، می‌توانید از دیافراگم بسته‌تری استفاده کنید و سرعت شاتر خود را همراه با ایزو کم کنید. در حالت دستی، من از دیافراگم f/8 برای ثبت عکسی با عمق میدان زیاد استفاده کردم، و سعی کردم تا وضوح تصویر را در همه جای برگ به صورت یکسان داشته باشم. از آنجا که نیکون D750 من روی سه پایه قرار داشت، دیگر لازم نیست نگران لرزش دوربین باشم، بنابراین سرعت شاتر را روی 0.5 ثانیه تنظیم کردم و ایزو را به 100 رساندم تا حداقل میزان نویز و حداکثر کیفیت تصویر را داشته باشم. اگر به صورت دستی عکاسی می‌کنید، از دیافراگم وسیع‌تری در حدود f/3.5 و ایزوی 800 استفاده کنید تا سرعت شاتر به اندازه کافی سریع نگه داشته شود تا یک تصویر شارپ به دست آید. اگر می‌خواهید حداکثر کیفیت ممکن را در تصویر خود داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید.

پیشنهاد نویسنده : حداکثر کیفیت در عکاسی : چگونه رزولوشن عکس‌هایمان را بیشتر کنیم ؟

از دیافراگم خیلی باز استفاده نکنید، چرا که بعضی از بخش‌های برگ به سمت داخل خم می‌شوند و ممکن است روی آنها فوکوس نشود.

نکته اضافی : کراپ کنید

اگر لنز شما حداقل فاصله فوکوس خوبی ندارد، می‌توانید تصویرتان را کراپ کنید. شاید کیفیت آن کم شود، اما باز هم خوب خواهد بود.

اگر لنزهای شما به اندازه کافی حداقل فاصله‌ی فوکوس ندارند تا قاب را با سوژه‌ی نزدیک خود پر کنند، به سادگی تصویر را در نرم افزارهای ادیت عکس می‌توانید کراپ کنید، اما توجه داشته باشید که این وضوح تصویر نهایی را پایین می‌آورد.

امیدوارم مقاله ” تکنیک ساخت میز نور برای عکاسی ماکرو و عکاسی تبلیغاتی “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.