عکاسی پاییزی : 21 نکته برای ثبت تصاویر رنگارنگ و شگفت انگیز !

نکاتی برای عکاسی پاییزی

در این مقاله قصد دارم 20 نکته بی‌نظیر برای پیشرفت در عکاسی پاییزی را برایتان بگویم.

با گذر از تابستان و ورود به فصل رنگ‌های زرد یعنی پاییز، روزها کوتاه‌تر شده و شب‌ها طولانی‌تر می‌شوند. کم‌کم پیراهن و تیشرت جای خود را به پالتو و شال می‌دهد و بسیاری از مردم سعی می‌کنند کارهای خود را در زمان کوتاه روز انجام داده و شب‌های طولانی را در جمع‌های دوستانه و یا خانوادگی بگذرانند.

این واقعا عالیست، اما نه برای ما عکاس‌ها؛ چرا که می‌دانیم پاییز مهم‌ترین فصل برای عکاسی است. درختان به یکباره از سبزی قالبی که داشته‌اند، به رنگ‌های زرد، قهوه‌ای و قرمز تبدیل می‌شوند.

صبح‌های مه آلود، مناظر عجیب و شگفت انگیزی را به وجود می‌آورند و دنیای دیگری را برای ما تداعی می‌کنند. طبیعت به طور کلی در زیباترین حالت خود قرار می‌گیرد، چرا که حیوانات به عنوان آخرین روزهای قبل از خواب زمستانی بیرون آمده و سعی دارند تا غذا جمع آوری کنند.

تمام این‌ها صحنه‌هایی دراماتیک و جذاب را به وجود می‌آورند که برای یک عکاس بهترین هدیه است! بنابراین لباس‌های گرم خود را آماده کنید، دوربینتان را بردارید و برای یک پروژه جذاب و طولانی عکاسی پاییزی آماده شوید …

1- گوزن‌های سیلوئت

عکاسی سیلوئت

پاییز یکی از دیدنی‌ترین فصل‌ها برای عکاسی از گوزن‌ها به صورت سیلوئت است. گوزن‌ها و گاوهای نر از ماه سپتامبر تا نوامبر در اطراف رودخانه‌ها قابل مشاهده هستند. می‌توانید با زمان‌بندی و ترکیب‌بندی مناسب، عکس‌های خارق‌العاده‌ای از آنها ثبت کنید.

سعی کنید یک لنز تله داشته باشید، چرا که به خاطر حفظ ایمنی و جان خود، می‌بایست از گوزن‌ها دوری کنید. گوزن‌ها در حالت عادی به انسان‌ها حمله نمی‌کنند، اما اگر آنها را بترسانید، با جان خود بازی کرده‌اید. بنابراین یک لنز تله فوتو با دیافراگم باز می‌تواند به شما کمک کند تا در عین حفظ فاصله لازم، تصاویر بی نظیری را ثبت کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تکنیک عکاسی از ماه + تجهیزات مورد نیاز !

اما یکی از ترفندهای عکاسی پاییزی کلاسیک، ثبت عکس در ساعات گرگ و میش است که هوا را مه و غبار فرا گرفته. قرار گرفتن در نقطه‌ای که مقابل دوربینتان خورشید در حال طلوع قابل مشاهده باشد، باعث می‌شود سیلوئت‌های جذابی از گوزن‌ها ثبت کنید.

2- پرتره‌های پاییزی

عکاسی پاییزی

برای ثبت یک پرتره زیبای پاییزی ، هیچ چیز به این اندازه جذاب نیست که مدل خود را مقابل انبوهی از برگ‌های زرد در حال پرواز قرار دهید. می‌توانید در اینجا سهم آسمان را در ترکیب بندی به زمین پوشیده از برگ بدهید و به جای استفاده از هرگونه منبع نوری، در ساعات صبح یا اواخر ظهر عکاسی کنید تا نور بسیار خوبی را به کمک خورشید به دست بیاورید.

پریدن، لگد زدن به داخل برگ‌ها یا چنین شوخی‌هایی توسط مدل می‌تواند سوژه‌ی جذابی باشد که نه تنها یکنواختی را از بین می‌برد، بلکه حس حرکت و پویایی را به تصویر اضافه می‌کند. بهتر است حالت اولویت دیافراگم یا AV را بر روی دوربین خود تنظیم کرده و از دیافراگمی با عمق میدان نسبتا کم، برای مثال حدود f/4 استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که درست بر روی صورت سوژه فوکوس کرده‌اید و هیچ تاری در آن مشاهده نمی‌شود. این حرکت را به شکلی انجام دهید که برگ‌ها در پیش‌زمینه و پس‌زمینه به تدریج از فوکوس خارج شده و تار شوند.

عکاسی از فواصل دور و زوم کردن با لنز تله نیز می‌تواند باعث برجسته‌تر شدن سوژه شود. در نور آفتاب پاییزی می‌توانید سرعت شاترتان را بر روی 1/200 ثانیه تنظیم کنید تا باعث شود برگ‌های در حال سقوط ثابت شوند. اگرچه کمی تاری در حرکت آنها باعث ایجاد حس پویایی می‌شود.

سعی کنید عکس‌های زیادی بگیرید، چرا که ممکن است در هر عکس یک تکه برگ در جلوی صورت سوژه شما قرار گیرد و کار را خراب کند و یا اتفاقاتی از این قبیل؛ بهترین کار این است که دوربینتان را بر روی حالت عکاسی پیاپی قرار داده و عکاسی کنید.

همچنین بهتر است مود فوکوس را روی حالت دستی قرار دهید و یا از دکمه اختصاصی قفل فوکوس استفاده کنید تا حرکت برگ‌ها در آسمان باعث از بین رفتن فوکوس شما نشوند.

3- مناظر آرام

عکاسی طبیعت

ساعات طلایی، درست بعد از طلوع یا غروب آفتاب، زمان مورد علاقه بسیاری از عکاسان است؛ چرا که نور کیفیت و گرمای عالی داشته و نورپردازی شگفت انگیزی در تصویر شما به وجود می‌آورد. همچنین در این ساعات ذرات گرد و غبار در هوا آنقدر دیده نمی‌شوند و در نتیجه روی عکس شما تاثیر نمی‌گذارند.

تنها نکته منفی این است که شما خیلی زود باید از خواب بیدار شده تا به نور تازه‌ی اول طلوع آفتاب برسید.

اما نکته جالب در مورد عکاسی پاییزی این است که این ساعت‌ها کمی تغییر کرده و طلوع و غروب کمی جا به جا می‌شوند. همچنین یک ساعت عقب کشیدن ساعت‌ها هم تاثیر خود را در این زمان‌بندی می‌گذارد. بنابراین نیازی نیست همانند تابستان از رخت خواب بلند شده و به عکاسی بروید، می‌توانید خوابتان را کامل کرده و دیرتر بیدار شوید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت

در واقع صبح‌ها کمی دیرتر آفتاب سر می‌زند و این باعث می‌شود شب طولانی‌تر شود.

فیلتر کاهنده نور یا ND

سعی کنید از نور خورشید برای روشن کردن سوژه و پس‌زمینه خود استفاده کنید، حتی می‌توانید از سایه‌های بلند و کشیده نیز به صورت خلاقانه بهره بگیرید. مجموعه‌ای از فیلترهای لنز ND یا کاهنده نور وجود دارند که بهتر است از آنها برای زمان‌هایی که آسمان خیلی روشن‌تر از زمین است استفاده کنید. البته این ممکن است باعث محدود شدن نسبی دید شما شود.

روش دیگر این است که عکاسی را با دو نوردهی متفاوت انجام دهید، یکی را با نور خیلی زیاد و یکی را با نور خیلی کم و سپس در نرم‌افزار فتوشاپ آنها را ادغام کنید.

4- حیات وحش فصلی

عکاسی حیات وحش

پاییز یکی از شلوغ‌ترین و پرکارترین فصل‌ها برای حیوانات است. چرا که در این فصل سعی می‌کنند هر چه سریع‌تر کمبودهای غذایی خود را جبران کرده و برای زمستان به اندازه کافی آذوقه داشته باشند. بهترین حرکتی که شما به عنوان یک عکاس می‌توانید انجام دهید این است که رفتارهای آنها را شناخته و حدس بزنید چه زمانی قرار است چه کارهایی انجام دهند.

با زیر نظر گرفتن فعالیت حیوانات و کسب اطلاعات در مورد زیست آنها، می‌توانید بفهمید در چه ساعتی از روز و در چه مکانی فعال هستند. با این کار نیاز نیست دیگر بیش از حد به آنها نزدیک شوید و می‌توانید از یک لنز تله 300 میلی‌متری استفاده کنید. البته هر چه دیافراگم لنز دوربین بازتر باشد، عکس‌های بهتری خواهید داشت. برای مثال محدوده f/2.8 تا f/4 برای بازترین دیافراگم مناسب است.

همچنین دیافراگم باز باعث می‌شود تا بتوانید در ساعاتی که هوا تاریک است هم تصاویر بهتری را ثبت کنید. علاوه بر این می‌توانید با استفاده از عمق میدان کمتر پس‌زمینه را در تصاویر خود تار کنید تا سوژه برجسته به نظر برسد.

یک راه دیگر نیز وجود دارد و آن هم جلب توجه حیوانات با استفاده از غذاست. می‌توانید با غذا آنها را به سمت خود بکشید. البته سعی کنید غذا را از جایی مطمئن تهیه کنید تا حیوانات را به خطر نیاندازد و علاوه بر آن حیواناتی را انتخاب کنید که خطر جانی برای انسان نداشته باشند.

5- غبار صبح

عکاسی منظره

در اوایل پاییز، اغلب شب‌های سرد به دنبال روزهای گرم می‌آیند و در این تغییر زیاد دما شرایط ایده‌آلی برای به وجود آمدن مه و غبار ایجاد می‌شود. با خنک شدن هوا در طول شب، رطوبت موجود در آن متراکم می‌شود و با بالا رفتن درجه حرارت در طول روز، غبارهایی در ارتفاع کم تشکیل شده و زمین را فرا می‌گیرند.

به طور کلی، با اطمینان می‌توان پیش بینی کرد که چه زمانی شرایط برای ایجاد غبار مناسب خواهد بود، و دقیقاً کجا و چقدر این اتفاق خواهد افتاد. یک هوای سرد در طول شب و به دنبال آن یک صبح گرم، با کاهش دید در شب، نشانه خوبی برای تشخیص موقعیت ایجاد غبار است.

مه در هنگام طلوع آفتاب جوی سنگین در هوا به وجود می‌آورد و شروع به پراکنده شدن می‌کند، بنابراین مدت زمانی که برای عکاسی پاییزی از مه دارید، بسیار محدود است. برای عکاسی از مه بهتر است بر روی یک ارتفاع باشید و از داخل دره، از سوژه‌هایی همانند تپه‌های دور دست، شاخ و برگ درختان و یا خانه‌ها و مزارع کم ارتفاع عکاسی کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی از مه

همچنین عکاسی از سوژه‌های بزرگ و بازتاب آنها بر روی سطح وسیع دریاچه نیز می‌تواند ایده جالب دیگری باشد. البته شما به یک سه پایه دوربین احتیاج دارید، چرا که در نور کم مجبور خواهید بود سرعت شاتر را کم کنید. همچنین یک لنز تله همانند لنز 200-70 میلی‌متری می‌تواند چشم انداز را فشرده کرده و بر لایه لایه‌های غبار تاکید کند.

غبار نسبتا روشن احتمالا سیستم اندازه‌گیری نور دوربین شما را به اشتباه خواهد انداخت، بنابراین هیستوگرام خود را بررسی کرده و در صورت لزوم تا +1 استاپ نور را به آن اضافه کنید.

6- انعکاس

عکاسی پاییزی از طبیعت شهری

افزایش رنگ‌های غنی پاییز یکی از ترفندهای عکاسی پاییزی است که می‌تواند تصاویرتان را جذاب‌تر کند. بنابراین سعی کنید از رنگ‌بندی بی نظیر طبیعت استفاده کنید. اگر هم قصد دارید از یک دریاچه عکاسی کنید، بهتر است سوژه‌ای بزرگ در اختیار داشته باشید تا انعکاس آن در آب جلوه‌ای پاییزی و جذاب به وجود بیاورد.

شرایط ایده‌آل یک روز آرام و بدون باد و طوفان است، چرا که در این حالت سطح آب بسیار صاف بوده و بیشترین بازتاب ممکن را دارد، درست همانند یک آینه. سعی کنید پشت به خورشید عکس بگیرید تا منظره روشن شده و در آب دریا منعکس شود. اگر هم یک آسمان آبی جذاب دارید، سعی کنید در عکس خود به کار ببرید.

جلوه کوه‌ها نیز در انعکاس می‌تواند بسیار جذاب باشد، اما در صورتی که چنین مناظر وسیعی را در اختیار نداشتید، زوم کنید تا تنها شاخ و برگ درختان را بگیرید. در این شرایط دیگر حتی برخی از مشکلات انعکاسی نیز که به دلیل تابش خورشید به وجود آمده بودند وجود نخواهد داشت.

از آنجا که قرار است از فاصله‌ای دور عکاسی کنید، یک دیافراگم متوسط در حدود f/8 می‌تواند عمق میدان زیادی به شما بدهد. استفاده از سرعت‌های شاتر کم نیز می‌تواند باعث شود سطح آب شما ابریشمی و صاف به نظر برسد، اما در این حالت مشکل اور اکسپوژر به وجود خواهد آمد. بنابراین باید یک فیلتر کاهنده نور یا ND نیز در اختیار داشته باشید.

همچنین از یک سه پایه هم استفاده کنید، چرا که به شما کمک می‌کند تا هم از سرعت شاتر کم استفاده کنید و هم ترکیب‌بندی دقیق‌تر و بهتری داشته باشید.

7- کلوزآپ‌های رنگی

عکاسی از برگ‌های پاییزی

همزمان با رسیدن پاییز، برگ‌های بسیاری از درختان ریخته و به رنگ زرد در می‌آیند و ساختار ظریف و رگه‌ای خود را آشکار می‌کنند. این یکی از بهترین سوژه‌ها برای عکاسی پاییزی می‌تواند باشد.

برای به تصویر کشیدن جزئیات بیشتر از برگ‌ها، می‌‌توانید از یک لنز ماکرو استفاده کنید تا بتوانید تا جای ممکن به سوژه خود نزدیک شوید. البته از هر نوع لنزی که استفاده کنید می‌تواند بخش خاصی از تصویر را به نمایش بگذارد که این به خلاقیت خودتان در ترکیب‌بندی بستگی دارد.

دوربین خود را بر روی یک سه پایه و در محور عمودی به سمت پایین قرار دهید، برای چنینین موقعیتی که نیاز به حرکت در محور عمودی دارید، سری‌های سه پایه بال هد می‌‌توانند مناسب باشند. سعی کنید قاب را طوری ببندید که برگ‌ها صاف به نظر برسند. با استفاده از حالت لایو ویو و فوکوس دستی، سعی کنید تا فوکوس را به درستی بر روی برگ‌ها تنظیم کنید. می‌توانید از بزرگنمایی دیجیتال 5 یا 10 برابری نیز برای فوکوس کمک بگیرید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
10 مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید

عکاسی از فاصله کم می‌تواند عمق میدان را به شکل قابل توجهی کاهش دهد و حتی زمانی که می‌خواهید درست از بالای چیزی عکس بگیرید، ممکن است یک برآمدگی در وسط آن به وجود بیاید یا از فوکوس خارج شود. بهترین راه استفاده از دیافراگم f/8 تا f/11 است. این باعث می‌شود بسیاری از این مشکلات حل شوند، البته به لنزی که استفاده می‌کنید هم دارد.

8- طبیعت بی‌جان

عکاسی از طبیعت بی جان

وقتی هوا آنقدر غیرقابل تحمل می‌شود که حتی فکر بیرون رفتن از خانه برای عکاسی را هم نمی‌کنید، چگونه هنوز هم می‌توان عکاسی پاییزی را به بهترین شکل ممکن انجام داد ؟

حالا وقت آن است یک استودیوی کوچک و دست ساز را روی میز اتاق یا میز آشپزخانه‌تان درست کنید. بهترین چیز این است که در این حالت شما مسئول همه چیز هستید و هیچ سوژه‌ای از دست شما در نخواهد رفت. می‌توانید سوژه‌های خود را مطابق دلخواهتان بچینید و یا نور آنها را به هر شکلی تغییر دهید. در واقع کنترل کامل بر روی نورپردازی و روشنایی خواهید داشت.

سعی کنید باز هم از یک سه پایه استفاده کنید و دوربین خود را بر روی حالت لایو ویو قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید میزان روشنایی و موارد دیگر را با تغییر سرعت شاتر تنظیم کنید. دیافراگم بسته نیز به شما اطمینان می‌دهد که تمام بخش‌های سوژه‌تان در کانون توجه قرار دارد.

استفاده از عمق میدان زیاد نیز به شما کمک می‌کند تا بخش‌های بیشتری از سوژه را به صورت واضح ثبت کنید. این مورد در هنگام عکاسی از غذا نیز خیلی مفید خواهد بود.

9- نمایش آتش بازی

عکاسی از مراسم آتش بازی

مراسمات آتش بازی به خودی خود بسیار زیبا هستند، اما اگر در کنار آنها از یک پس‌زمینه خوب هم استفاده کنید، بسیار بهتر خواهند شد. بنابراین سعی کنید قبل از شروع آتش بازی لنز خود را آماده کرده و با زوم کردن یک قاب مناسب پیدا کنید.

سعی کنید مکانی را برای ایستادن خود انتخاب کنید که به دور از خطرات مراسم و همچنین دود آتش باشد، تا دوربین شما آسیبی ندیده و علاوه بر آن دود مانع دید درست شما از اتفاقات نشود. از یک سه پایه و یک لنز زوم استفاده کنید تا بتوانید در فاصله‌ای نسبتا دور مستقر شوید. تایمر خودکار برای اینجا نیز مناسب نیست، چرا که تنها یک لحظه خاص برای ثبت عکس مناسب خواهد بود.

نکته دیگر این است که ابتدا باید فوکوس را بر روی حالت خودکار قرار دهید. سپس بر روی یک بخش نزدیک به مراسم آتش بازی فوکوس کنید و سپس به حالت دستی بروید تا در تاریکی نفطه کانونی‌تان از دست نرود.

سعی کنید برای ثبت بهتر مراسم آتش بازی، از یک دیافراگم بسته استفاده کنید، همانند f/11 یا f/16، چرا که هم به اندازه کافی روشن هستند و هم می‌توانند فوکوس را بر روی نقاط زیادی نگه دارند. سعی کنید شاتر را با این تنظیمات بین 1 تا 4 ثانیه باز نگاه دارید.

استفاده از حالت Bulb نیز می‌تواند به شما کمک کند تا عکس‌های بهتری بگیرید. به این صورت که شاتر را فشار داده و منتظر می‌شوید تا موشک به بالا پرتاپ شده و در آسمان منفجر شود. پس از پایان انفجار می‌توانید نورگیری را به اتمام رسانده و شاتر را ببندید.

10- Contre-jour

عکاسی از سوژه‌های طبیعی

یکی از اولین درس‌هایی که در عکاسی یاد می‌گیریم، ثبت تصویر با استفاده از نور خورشید است، زمانی که خورشید از بالای شانه به سوژه تابیده و آن را روشن می‌کند.

” Contre jour ” به فرانسه ” به معنی مخالف نور روز ” است و شامل عکاسی از سوژه در برابر پس زمینه‌ای می‌شود که خورشید در آن قرار دارد. برگ‌های پاییزی نیز به طور ویژه‌ای می‌توانند تصویر شما را جذاب‌تر کنند. تابش نور به برگ‌های زرد باعث می‌شود جزئیاتی بیشتری از میان آنها به نمایش در آید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت

از طرف دیگر، بخش‌های پراکنده‌‎ای با حضور شاخه‌های درختان که باعث تراکم نور خورشید و جلوگیری از تابش بیش از حد آن می‌شوند، بسیار جذاب خواهد بود. شما می‌توانید همچنین زاویه خود را کاهش داده و از پایین عکس بگیرید تا خورشید همانند یک چراغ به نظر رسیده و با روشن کردن لبه‌های سوژه، آن را پیچیده‌تر کند.

بهترین زمان برای این نوع عکاسی صبح یا بعد از ظهر است، درست هنگامی که نور خورشید در پس زمینه و در ارتفاع کم بسیار زیاد است. معمولا بهتر است مطمئن شویم تا خورشید حداقل تا حدی توسط سوژه مسدود شده است و از درخشش کامل آن جلوگیری می‌کند. می‌توانید همچنین از فتوشاپ برای برجسته کردن سایه‌ها یا نرم کردن آنها استفاده کنید.

11- عکاسی از تضاد رنگ‌ها

فصل پاییز فصلی بوده که در آن می‌توان رنگ‌های متضاد زیادی را در کنار یک‌دیگر یافت. در صورتی که عکاس بتواند کنتراست زیاد میان این رنگ‌های متضاد را به تصویر بکشد، می‌تواند عکس خیره‌کننده‌ای را به ثبت برساند. به عنوان مثال عکاسی از برگ‌های قرمز که بر روی چمن‌های سبز افتاده یا عکاسی از برگ‌های نارنجی درختان در پس زمینه‌ آبی رنگ آسمان می‌تواند جلوه‌ منحصربه‌فردی ایجاد کند. در واقع طبیعت خود با این کنتراست رنگی، سوژه و پس زمینه را به شکل واضحی از یک‌دیگر جدا می‌کند.

12- عکاسی در روزهای ابری و نور ملایم

همانطور که گفته شد برای عکاسی از رنگ‌های غنی و گرم پاییز بهتر است عکاسی در ساعات طلایی روز انجام شود. اما برای خلق تصاویر خلاقانه می‌توان از روزهای ابری پاییزی نیز استفاده کرد. ابرها شبیه به یک پخش‌کننده‌ نور عمل کرده که این امر سبب می‌شود یک نور ملایم و یکنواخت به سوژه‌ها بتابد و به این ترتیب جزئیات بیشتری به نمایش درآید. البته باید توجه داشت برخلاف عکاسی در ساعات طلایی که باید در ساعات اولیه‌ صبح یا نزدیک به غروب خورشید صورت گیرد، برای عکاسی در یک روز ابری باید عکاسی را در وسط روز انجام دهید تا به این ترتیب نور کافی از پشت ابرها به سوژه مورد نظر شما بتابد. اگر در یک روز ابری در اوایل صبح یا عصر به عکاسی بپردازید، تصاویر چندان واضحی به دست نمی‌آورید.

13- تنظیم درست تعادل رنگ سفید

همانطور که می‌دانید در هنگام عکاسی برخی از منابع نوری مانند نور خورشید نوری گرم و مایل به نارنجی تولید کرده و برخی از منابع نوری مانند فلاش‌های مصنوعی نوری سرد و مایل به آبی تولید می‌کنند. در صورتی که تعادل رنگ سفید به درستی تنظیم شود این نورهای گرم و سرد خنثی شده و یک نور مناسب برای عکاسی ایجاد می‌شود. در واقع تنظیم تعادل رنگ سفید سبب خنثی‌سازی رنگ‌ها می‌شود.

14- به تصویر کشیدن بی‌نظمی پاییز

سوژه‌های عکاسی پاییزی معمولا آشفته هستند که همین آشفتگی می‌تواند یکی از بهترین سوژه‌ها برای عکاسی باشد. به عنوان مثال اگر در یک روز پاییزی به سمت پارک یا جنگل بروید و مشغول به عکاسی شوید با سوژه‌هایی مانند برگ‌های به زمین افتاده، شاخه‌های در حال حرکت و سوژه‌های بی‌نظمی از این دست مواجه می‌شوید. برای عکاسی از این صحنه‌های نامنظم باید به تناسب میان بافت و رنگ‌های موجود در کادر دقت کنید و با بازی با تنظیمات مختلف دوربین مانند دیافراگم و… بهترین حالت به تصویر کشیدن این سوژه‌ها را بیابید. یکی از تکنیک‌های مهم عکاسی از طبیعت به ویژه در فصل پاییز این است که از لنز بلندتری استفاده شود تا به این ترتیب شلوغی‌ها و بی‌نظمی‌های پاییزی قدری خنثی شوند.

15- عکاسی از صحنه‌های کوچک

برای عکاسی در فصل پاییز می‌توانید از سوژه‌های کمتر دیده شده و یا صحنه‌هایی که در فاصله‌ دوری قرار دارند، عکاسی کنید. عکاسی از این سوژه‌های کوچک می‌تواند تصاویر جذابی را خلق کند. به عنوان مثال اگر در یک جنگل تاریک تنها یک پرتو نور بر روی یکی از درختان افتاده باشد می‌توان با ثبت آن یک تصویر خلاقانه را به یادگار گذاشت.

16- استفاده از افکت ستاره‌ای خورشید

 

در هنگام عکاسی در فصل پاییز به نور خورشید توجه کرده و با قرار دادن آن در میان شاخه و برگ درختان افکت‌های ستاره‌ای کوچکی به دست آورید. البته توجه به این نکته ضروری بوده که شکل ستاره‌ها متناسب با لنز استفاده شده بر روی دوربین متغیر می‌باشد. با این حال در بسیاری از موارد می‌توان از این افکت‌های طبیعی بهره‌مند شد.

17- عکاسی از پایین به بالا

برای آن که یک عکس پاییزی منحصربه‌فرد به ثبت برسانید می‌توانید بر روی زمین دراز کشیده و از زاویه‌ پایین به سمت بالا نگاه کنید تا کادر مورد نظر خود را به دست آورید. لازم به ذکر است که برای ثبت چنین عکسی بهتر است از یک لنز واید استفاده شود.

18- از طبیعت برای کادربندی استفاده کنید

از دیگر شیوه‌های عکاسی خلاقانه در فصل پاییز آن است که از خود طبیعت برای کادربندی تصاویر بهره ببرید. به عنوان مثال عکاسی را از میان شاخه و برگ درختان انجام داده و از خود این شاخه و برگ به عنوان کادری برای یک سوژه در پس زمینه استفاده کنید. توجه به این نکته ضروری بوده که برای ثبت چنین تصویری باید فوکوس بر روی سوژه‌ پس زمینه بوده و برگ‌ها یا شاخه‌هایی که کادر عکس را ایجاد می‌کنند تار شوند.

19- عکاسی در شرایط آب و هوایی بد

زمانی که در فصل پاییز آب و هوا قدری به هم ریخته و بارانی، مه‌آلود و یا حتی برفی می‌شوند، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در خانه بمانند. اما اگر در این شرایط به فضای باز بروید می‌توانید از کنار هم قرار دادن رنگ‌های گرم پاییزی در کنار مه، باران یا برف به خلق تصاویر جذابی بپردازید. همین آب و هوای بد می‌تواند بر ایجاد یک حس و حال ویژه در تصاویر ثبت شده موثر باشد.

20- عکاسی با زاویه‌ کم

برای عکاسی در فصل پاییز بهتر است عکاسی را با زاویه‌ کم انجام دهید تا لایه‌های بیشتری از عمق را به ثبت برسانید. در واقع عکاسی با زاویه‌ کم سبب می‌شود تا سطح بیشتری از پیش زمینه و پس زمینه در تصویر ثبت شود. به عنوان مثال اگر می‌خواهید از یک درخت زیبا در فصل پاییز عکاسی کنید به جای آن که مستقیما به سراغ خود درخت بروید، می‌توانید قدری دوربین را پایین آورده و کادربندی را در قسمت پایین‌تر انجام دهید. این امر سبب می‌شود تا برگ‌ها یا چمن‌های زرد شده در پیش زمینه‌ تصویر نیز به تصویر کشیده شده و به این ترتیب کنتراست آن با برگ‌های جذاب درخت به ثبت برسند. همچنین عکاسی با زاویه‌ کم امکان کادربندی یک صحنه‌ سقوط که معمولا برای مکان‌هایی با درخت‌های بزرگ و برگ‌های زیاد مناسب است را نیز فراهم می‌کند.

21- عکاسی از پیچ و خم جاده‌ها

از جمله جذاب‌ترین سوژه‌ها در فصل پاییز جاده‌های پر پیچ و خمی ‌بوده که از میان انبوه درختان می‌گذرند. قرارگیری بافت سرد و صیقلی جاده‌ها در کنار رنگ‌های گرم درختان پاییزی می‌تواند یک سوژه‌ منحصربه‌فرد باشد. همچنین اگر این عکاسی در آب و هوای مه آلود یا بارانی نیز انجام شود، می‌تواند به خلق یک تصویر رویایی منجر شود.

جمع‌بندی

پاییز یکی از زیباترین فصل‌ها بوده و عکاسی از آن نیز مورد علاقه بسیاری از عکاسان حرفه‌ای است. رنگ‌ها و بازی‌های طبیعت در این فصل بسیار جذاب هستند.

اما عکاسی از آن به همین سادگی نیست و بهتر است نکاتی را در مورد آن بدانید. در این مقاله سعی کردم 10 مورد از همین نکات را برایتان بگویم تا اگر قصد عکاسی پاییزی دارید، ایده‌های خوبی بدست بیاورید.

امیدوارم مقاله ” عکاسی پاییزی : 10 نکته برای ثبت تصاویر رنگارنگ و شگفت انگیز ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.