چگونه برای عکاسی از قطره آب زمان را متوقف کنیم؟

در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم چگونه یاد بگیرید در عکاسی از قطره آب ، زمان را متوقف کنید.

من عاشق این هستم که دوربینم را بردارم و برای عکاسی از خانه خارج شوم. اما بعضی اوقات ترجیح می‌دهم به جای گشتن به دنبال سوژه‌های مختلف از المان‌هایی که در خانه‌ام وجود دارد و جالب به نظر می‌رسد عکاسی کنم. مثلا عکاسی از قطره آب .

خوشبختانه سوژه های خلاقانه زیادی وجود دارند که می‌توانید بدون اینکه مجبور به بیرون رفتن از خانه شوید، از آنها عکس بگیرید. عکاسی از قطره آب تقریبا ساده است، اما می‌تواند عکس‌های خیره کننده‌ای تولید کند.

قطره های آب با رنگ‌ها، بازتاب‌ها و شکست‌های نوری خود یک سوژه عالی برای عکاسی کلوز آپ یا انتزاعی به شمار می‌آیند. گرچه عکاسی از قطره آب نیاز به کمی صبر و حوصله دارد، اما می‌تواند سرگرم کننده، جذاب و ارزشمند باشد.

افتادن قطره را طراحی کنید

یک ظرف انتخاب کنید تا قطره های آب به داخل آن ریخته شود. ظرف‌هایی که رنگ روشن دارند خیلی بهتر هستند اما می‌توانید از یک ظرف شیشه ای استفاده کنید و یک تکه کاغذ سفید یا رنگی را پشت آن قرار دهید. دقت کنید قبل از اینکه ظرف را پر آب کنید آن را به دقت تمیز کنید، زیرا این مورد می‌تواند در عکس نهایی به شدت تاثیر گذار باشد.

ترفند عکاسی از قطره
از یک پس زمینه یا الگو برای تولید جزئیات زیبا استفاده کنید.

شما می‌توانید شکل قطره آب خود را با تنظیم عمق ظرف تغییر دهید. وقتی ظرف کم عمق باشد قطره به شکل یک تاج به بالا می‌پرد و وقتی عمیق‌تر باشد به شکل استوانه‌ای و مستقیم خواهد بود.

همچنین می‌توانید از یک پس زمینه رنگی یا الگوی رنگی برای بازتاب در قطره خود استفاده کنید. البته ممکن است در عکس نهایی کمی تار شود ولی قطعا جالب خواهد بود. برای این کار می‌توانید از هر چیزی استفاده کنید، حتی یک کاغذ کادو یا یک گل.

دوربین خود را تنظیم کنید

یکی از مهمترین نکته‌ها استفاده از سه پایه است. سه پایه برای عکاسی از قطره آب ضروری است. سه پایه باعث می‌شود لرزش حذف شود و عکس شما تار نشود و قطره داخل کادر باقی بماند.

کادر خود را طوری تنظیم کنید که قطره نزدیک مرکز آن بیفتد تا بازتاب خوبی از پس زمینه و سطح آب دریافت کنید. فقط سعی کنید بیش از حد نگران ترکیب بندی نباشید، زیرا می‌توانید در انتها عکس خود را برای بدست آوردن یک ترکیب‌بندی بهتر کراپ کنید.

دوربین خود را بر روی مود دستی تنظیم کنید و روی نقطه‌ای فوکوس کنید که قطره شما قرار است آنجا با سطح آب برخورد داشته باشد. برای درست فوکوس کردن می‌توانید انگشت خود را در آب فرو کنید تا روی آن فوکوس کنید.

سرعت شاتر خود را حدود 1/200 ثانیه تنظیم کنید و از دیافراگم f/4 یا f/5 برای بدست آوردن یک عمق میدان مطلوب استفاده کنید. در نهایت فلاش خود را روشن کنید و نور اتاق را کم کنید. حالا شما آماده‌ی عکاسی از قطره آب هستید!

همه چیز در مورد زمان

زمان بندی کردن سخت ترین قسمت عکاسی از قطره آب است. با استفاده از یک قطره چکان یا یک لوله استوانه‌ای، قطره خود را رها کنید و سعی کنید در زمان برخورد شاتر را فشار دهید. سپس عکس و زمان بندی قبلی را بررسی کرده و سعی کنید بر اساس آن عکس بعدی خود را تنظیم کنید.

آموزش عکاسی از قطره آب
احتمالا زمان زیادی برای بدست آوردن یک عکس خوب باید صرف شود، اما قطعا ارزشش را دارد.

سعی کنید تعداد زیادی عکس بگیرید، زیرا در نهایت بسیاری از عکس‌ها دارای کیفیت مطلوب نخواهند بود.

همچنین باید بعد از گرفتن عکس حتما آن را ادیت کنید. می‌توانید از تنظیم سطوح عکس و اصلاح رنگ‌ها نیز استفاده کنید. شما می‌توانید با ادیت کردن، خطای نوردهی و همچنین رنگ های عکس خود را اصلاح کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
وایت بالانس یا تراز سفیدی چیست؟

از مایعات و ظروف مختلف استفاده کنید

علاوه بر آب مایعات زیادی وجود دارند که می‌توانید از پاشیده شدن قطرات آن عکاسی کنید، بنابر این سعی کنید مایعات مختلف را نیز امتحان کنید. همچنین می‌توانید از کولا، شیر یا رنگ‌های خوراکی هم برای رنگ‌های بیشتر استفاده کنید. حتی می‌توانید مایعات مختلف را با هم ترکیب کنید.

عکاسی از قطره آب
از مایعات مختلف مانند شیر برای رنگ آمیزی استفاده کنید.

می‌توانید از ظرف‌های دیگر مثل قاشق نیز استفاده کنید یا در ظرف خود یخ اضافه کنید تا شکل تشکیل شدن قطره آب را عوض کنید.

می‌توانید به جای عکاسی از یک قطره، از چند قطره به صورت همزمان استفاده کنید و یا از یک لوله برای ایجاد جریان طولانی‌تری از آب استفاده کنید. حتی می‌توانید به جای قطرات آب اجسام جامد را در آب بیندازید. همه این‌ها بستگی به تخیل و خلاقیت شما دارد. در نهایت خلاقیت شماست که می‌تواند عکس شما را متفاوت نسبت به هر عکس دیگری کند و آن را به یک عکس فوق العاده تبدیل کند.

حالا نوبت شماست. چه روش‌های دیگری را برای عکاسی از قطره آب پیشنهاد می‌دهید؟


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله ترفند آموزشی عکاسی از قطره آب برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: