در این سری مقالات قصد داریم شما را با تکنیک های عکاسی طبیعت در قالب 11 مقاله‌ی مختصر اما کاربردی آشنا کنیم. در چهارمین مقاله از این سری، با عنوان ” بافت ها در عکاسی طبیعت ” می‌توانید، با یک راهکار ساده و موثر آشنا شوید.

در حالیکه نزدیک شدن به سوژه‌ها در عکاسی طبیعت و ثبت عکس‌هایی از نمای نزدیک بسیار جذاب است، اما گاهی وقت‌ها باید یک قدم عقب‌تر آمده و اجازه دهیم بافت ها در عکاسی طبیعت ( تکسچر در عکاسی طبیعت ) خود را نمایان کنند؛ و بوسیله‌ی آنها بخش‌هایی و یا تمام عکس‌مان را از درهم تنیدگی این بافت ها مملو کنیم.

تاثیر شناخت بافت ها در عکاسی طبیعت

در عکس‌های زیر به سه گونه‌ی متفاوت از بافت ها در عکاسی طبیعت برمی‌خوریم. اول بافت درخت سکویا، سپس بافت و درهم‌تنیدگی درختان کاج پشت سر آن و در نهایت نواری باریک و متراکم از شاخه‌ها و یا علفزار. نگاه من به درهم‌تنیدگی بافت چمنزار و یا ساقه‌های انباشته شده بر روی هم، در جهت ایجاد تضاد بین آنها و درخت عظیم سکویای مرکز عکس است. تضادی که با رعایت تکسچر در عکاسی طبیعت ، فضای کلی این تصویر را برای من مطلوب‌تر کرده است. البته که من دوست داشتم، چینش ساقه‌های شکسته به گونه‌ای دیگر بود، اما باید پذیرفت که در عکاسی طبیعت باید طبیعی بودن صحنه را حفظ کرد و در چیدمان صحنه، خیلی حساسیت به خرج نداد. من این تصویر را خیلی سریع و در یک لحظه‌ی کوتاه در حین پیاده‌روی به ثبت رساندم.

بافت ها در عکاسی طبیعت
دوربین کانن T2i بهمراه لنز 300-28 میلی‌متری
تنظیمات دوربین : f/11, 1/25 sec. ISO 400

عکس پایین سمت چپ برشی جداگانه از عکس اصلی به ثبت رسیده از درخت سکویا است. زمانیکه شما بخواهید درختی به عظمت سکویا را در یک قاب جای دهید، قطعا بسیاری از بافت ها در عکاسی طبیعت که در پیش زمینه‌ی عکس قرار دارند را، از دست خواهید داد و شاید این روش بهترین قاب‌بندی برای ثبت این عکس نباشد. در واقع شما باید بدانید که در یک صحنه و در قاب دوربین‌ عکاسی تان چه المان‌هایی اهمیت دارند و شما قصد دارید بر روی کدام یک از ویژگی‌های صحنه، تاکید کنید.

برخی از مقالات عکاسی طبیعت و لنداسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی
آموزش عکاسی از ابرها ، المان‌های جذاب طبیعی
آموزش عکاسی پانوراما با درون

شاید ساده‌ترین پیشنهاد این باشد که در این گونه مناظر، دو یا چند عکس به ثبت برسانید که در برخی از آنها، سوژه‌ی اصلی و در دیگر عکس‌ها، بافت زیبای موجود در طبیعت را به تصویر کشیده باشید.

بافت در عکاسی طبیعت

قاب بندی در هنگام استفاده از بافت ها در عکاسی طبیعت ، اهمیت ویژه‌ای دارد.

عکس بالا سمت راست نیز یکی دیگر از تجارب من در به تصویر کشیدن بافت ها در عکاسی طبیعت بوده که البته از نظر من نمونه‌ی قابل قبولی نیست. در این عکس و در پیش زمینه، بافتی از چمن‌ها وجود دارد و در بک گراند تصویر نیز انبوهی از شاخه‌های شکسته. در میان این دو بافت نیز گیاهی زیبا به رنگ قرمز نمایان است. به نظر من و البته اکنون که این عکس را در مانیتور لپ تاپم نگاه می‌کنم، به این نتیجه می‌رسم که می‌توانستم به گونه‌ای هوشمندانه‌تر قاب بندی نمایم تا این گیاه زیبا بیشتر در عکس من خودنمایی کند. این دقیقا همان موضوعی است که بسیاری از عکاسان حرفه‌ای بر روی آن تاکید دارند. شما برای تبحر در هر سبک عکاسی ، نیازمند تمرین و تکرار هستید، تا بتوانید حداکثر زیبایی‌های صحنه‌ای چشم‌نواز را به تصویر بکشید.

مقاله پیشنهادی
محبوب ترین سبک های عکاسی کدام اند؟ انواع سبک عکاسی

.

تکسچر در عکاسی طبیعت

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تکنیک های عکاسی طبیعت : بافت ها در عکاسی طبیعت برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: