آموزش عکاسی از دود : چگونه از دود عکس‌های انتزاعی خارق‌العاده بگیریم؟

آموزش تکنیک عکاسی از دود

آیا می‌خواهید ترفندهایی برای افزودن سحر و جادو به عکس‌های خود یاد بگیرید ؟ در مقاله ” آموزش عکاسی از دود : چگونه از دود عکس‌های انتزاعی خارق‌العاده بگیریم؟ “ ترفندهایی در مورد این کار را به شما خواهیم گفت. همانند یک جادوگر که مایل به افشای اسرارش نبوده و ممکن است به شما بگوید که تردستی او با ” دود و آینه ” انجام می‌شود. این در واقع یک نوع فریب دادن است که برای گمراه کردن بیننده استفاده می‌شود. هرچند روشی که به شما خواهم گفت فریب دادن محسوب نمی‌شود، چون این یک تکنیک است که آن را یاد خواهید گرفت. شما در واقع از دود عکاسی خواهید کرد و از آینه برای افزایش جنبه‌های بصری و زیبایی بیشتر عکس بهره می‌برید. بنابراین این روش تنها تکنیکی برای عکاسی از دود و آینه است و حقه‌ای در آن نهفته نیست. خب، شروع کنیم ؟

عکاسی از دود

آیا می‌توانید پرنده جادویی را در تصویر ببینید؟ می‌دانید چگونه به وجود آمده است؟ برای فهمیدن رازهایی در مورد ساخت آن ادامه مقاله را مطالعه کنید.

ابزار مورد نیاز

در این قسمت به ابزارهایی اشاره خواهم کرد که برای ثبت عکسی خارق‌العاده از دود به آن‌ها نیاز خواهید داشت :

دوربین عکاسی

اکثر دوربین های موجود برای این نوع عکاسی به کار خواهند آمد و مشکلی نخواهند داشت. امکان استفاده از کنترل‌های دستی و فوکوس کردن به صورت دستی باعث می‌شود همه چیز ساده‌تر انجام شود. همچنین بهتر است علاوه بر کنترل دستی دوربین ، سیستم کنترل از راه دور را نیز برای آن در نظر بگیرید ، البته در صورتی که دوربین شما از این ویژگی پشتیبانی می‌کند. یک لنز دوربین که به شما اجازه فوکوس کردن یک جسم کوچک را می‌دهد، بهتر است. عکس‌هایی که در این مقاله مشاهده خواهید کرد با دوربین 50D کانن و یک لنز 50 میلی‌متری با دیافراگم f / 1.8 ثبت شده است. برای یک لنز نسبتا ارزان، تصاویر بسیار شارپ است.

عکاسی از دود

یک بسته عود چهل‌تایی می‌تواند برای تولید دود در زمان عکاسی مناسب باشد.

فلاش اکسترنال

بهتر است از فلاشی استفاده کنید که قابلیت جدا شدن از دوربین یا استفاده به صورت مستقل را داشته باشد. فلاش پاپ آپ در خود دوربین‌ها برای این مورد کار نخواهد کرد. شما باید فلاش را به طرف کادر نهایی خود ببندید تا ستون دود تشکیل شده را که به صورت عمود روبروی دوربین شما قرار دارد روشن کنید. یک سه پایه یا نگهدارنده که بتوان فلاش را روی آن نصب کرد نیز مفید خواهد بود. همچنین باید توجه داشته باشید که هیچ بخشی از نور نباید به پس زمینه برسد یا بازتاب آن به صورت مسقیم به لنز شما برخورد کند. می‌توانید از یک مقوا یا چسب برای هدایت نور در جهت صحیح استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی
بهترین دوربین‌های بدون آینه 2019
ترفند آموزشی عکاسی از قطره آب
چگونه از خطوط هدایتگر در عکاسی استفاده کنیم؟

سه پایه دوربین

فلاش خارجی نور زیادی را فراهم کرده و به این ترتیب می‌توانید از سرعت‌های بالای شاتر استفاده کنید. بنابراین واقعا نباید در مورد تار شدن تصاویر نگران باشید. مزیت استفاده از سه پایه استحکام بخشیدن به دوربین و ثبات تصویر است. اگر سه پایه نداشته باشید و یا فقط ترجیح دهید که دوربین را روی دست خود نگاه دارید، این نیز درست است.

برای بهتر دیده شدن دود و راحتی کار در مرحله ادیت و ویرایش عکس، پس زمینه سیاه یا بسیار تاریک بهترین گزینه خواهد بود. پوستر سیاه و سفید، پارچه سیاه و سفید یا هر چیز دیگری که سیاه و سفید باشد این کار را به بهترین شکل انجام خواهد داد. از آنجا که دود تشکیل شده به احتمال زیاد بسیار کوچک خواهد بود یا ستونی نازک را تشکیل خواهد داد، پس بهتر است از یک پس زمینه بزرگ استفاده کنید.

وسیله‌ای برای تولید دود

وسیله‌ای که بتواند دود را تولید کند از هر چیز دیگری مهم‌تر است. این وسیله می‌تواند بسیار ارزان باشد مانند یک دستگاه بخور سرد یا حتی یک عود یا یک سیگار که بتواند دود به وجود بیاورد. برای این کار می‌توانید از هر وسیله‌ای که دود تولید می‌کند استفاده کنید و نوع دود تشکیل شده به وسیله‌ای که انتخاب می‌کنید نیز بستگی دارد.

لوکیشن و فضای مناسب

برای عکاسی از دود در خارج از منزل نیاز است هیچ بادی نیاید که این شرایط به سختتی بدست می‌آید و در صورت وجود حتی یک باد ملایم نیز کار شما خراب خواهد شد. حتی کوچکترین جریان هوا نیز بر الگوی دود شما تاثیر می‌گذارد. عکاسی در داخل خانه، به ویژه یک خانه مدرن، ممکن است یک روش خوب برای تشخیص مسیر دود شما باشد. من در گاراژ عکسبرداری کردم تا مشکلی از بابت جریان‌های هوایی و همچنین بک‌گراند نداشته باشم. آنجا بسیار تاریک بود، بعد از پایان پروژه عکاسیم، درب را باز کرده و دود را خارج کردم. فقط از الزامات مورد نیاز آگاه باشید، مانند مسیرهای ورود و خروج هوا یا تجهیزات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی یا تنفس اضطراری. بهتر است در عین وجود پنجره برای خروج هوا و دود پس از اتمام کار، اتاق شما قابلیت تاریک شدن را نیز داشته باشد.

آموزش عکاسی از دود

راه‌اندازی و تنظیمات

در ادامه مقاله ” آموزش عکاسی از دود : چگونه از دود عکس‌های انتزاعی خارق‌العاده بگیریم؟ “ به شیوه‌های راه‌اندازی و تنظیمات مورد نیاز برای ثبت یک عکس عالی از دود خواهیم پرداخت.

تصویر بالا یک نمونه تنظیم اولیه را برای عکاسی از دود نشان می‌دهد. دوربین خود را بر روی یک سه پایه قرار داده و چندین قدم از آن فاصله بگیرید. چسباندن چوب به پایه نور می‌تواند انعطاف پذیری بیشتری را در موقعیت آن در کادر تصویر ایجاد کند. دقت کنید هر آنچه که شما استفاده می‌کنید ، در نهایت باید با تغییر کادر تصویر از بین رفته و تنها دود معلوم باشد. همچنین به کادر عمودی یا افقی خود نیز توجه کنید، ممکن است در شرایطی، پرتره بهتر باشد و یا در شرایطی دیگر لنداسکیپ تصویر بهتری را ایجاد کنید. به یاد داشته باشید حتی اگر چندین بار موفق به ثبت عکسی مطلوب نشدید یا عکس‌ها خراب شدند، نا امید نشوید چرا که پس از هر بار اشتباه، تجربه بیشتری به دست آورده و می‌توانید تصویر بهتری را ثبت کنید تا در نهایت به یک عکس مطلوب برسید.

سعی کنید پس زمینه را در فاصله مطلوبی از پایه تشکیل دود قرار دهید تا علاوه بر به وجود نیامدن مشکل نور دهی، مسیر دود شما را نیز تغییر ندهد.

مطالب پیشنهادی
راهنمای انتخاب دوربین (بخش سوم): مشکلات اندازه سنسور
راهنمای انتخاب دوربین (بخش دوم): آیا سنسور بزرگتر بهتر است؟
راهنمای انتخاب دوربین (بخش اول): آیا باید در مورد اندازه پیکسل‌ها نگران باشیم؟

فلاش را روی یک پایه نور قرار دهید تا به سمت دوربین و نقاط عمود بر زاویه دوربین باشد. همچنین قرار دادن یک نور در جهت مخالف یا یک نور تلطیف کننده نیز بسته به خلاقیت شما می‌تواند عکستان را بهتر کند.بهتر است خودتان آزمایش کنید تا ببینید کدام روش برای شما مناسب‌تر بوده و می‌خواهید از چه تعداد فلاش استفاده کنید. در اینجا تمامی عکس‌ها تنها با یک فلاش ثبت شده‌اند. همانطور که در بالا ذکر شد، مهم است که هیچ نوری به پس زمینه نرسد و یا به لنز شما به صورت مستقیم برخورد نکند. با رعایت این موارد در مورد نوردهی خیال خودتان را از بابت مطلوب بودن شرایط نوری در عکس راحت کنید.

تکنیک های عکاسی از دود

الگوهای دود به طور مداوم در حال تغییر بوده و هیچ دو الگویی به طور یکسان نخواهند بود.

تنظیمات دوربین و فلاش

در جایی که مشغول به عکاسی هستید از یک نور کم یا یک چراغ قوه استفاده کنید تا روی وسایل خود کنترل داشته باشید و آن ها را گم نکنید. همچنین دیدن وسیله‌ای که می‌خواهد دود را تولید کند نیز برای کنترل آن مهم است. ابتدا نور کمی را به منبع تولید دود تابیده و روی آن فوکوس کنید، سپس فوکوس را قفل کرده و نور را خاموش کنید. فوکوس خودکار در این مواقع ممکن است به خوبی کار نکرده و مسیر دود را گم کند یا دست کم سرعت کار شما را کاهش دهد. پس بهتر است خیلی به آن اعتماد نکنید. در ادامه بعضی تنظیمات مورد نیاز را به شما خواهم گفت:

سعی کنید عکاسی از دود را در حالت خام ( RAW ) انجام دهید، انجام این کار انعطاف پذیری بیشتری را در مرحله ویرایش برای شما ممکن می‌کند.

مقدار حساسیت ایزوی دوربین خود را روی محدوده 200 تنظیم کرده و از سرعت شاتر حدود 1/60 ثانیه استفاده کنید، حداکثر گشودگی دیافراگم f/8 نیز برای کار شما مناسب خواهد بود.

فلاش داخلی را خاموش کنید.

قبل از روشن کردن دود و تاریک کردن اتاق چند شات از کادر مورد نظر ثبت کرده و از آن مطمئن شوید.

شما باید یک فریم کاملا سیاه دریافت کنید و این چیزی است که باید بدون استفاده از فلاش ممکن شود.

در حال حاضر فلاش را در حالت دستی قرار داده و آن را به نصف قدرت تنظیم کنید. شما باید قبلا آن را با یک کابل یا ارتباط بی سیم مانند وای فای یا NFC به یک دوربین وصل کرده باشید و از اتصال صحیح آن مطمئن باشید.

قبل از روشن کردن دود یک عکس را با فلاش ثبت کنید، حالا باید تنها نوک چوب را مشاهده کنید با یک پس زمینه کاملا سیاه. اگر اینطور است پس شما آماده عکاسی از دود هستید !

عکاسی از دود

به نوک عود در سمت راست و پایین عکس و نحوه قرارگیری آن در کادر توجه داشته باشید.

حالا باید عکس‌های خود را ثبت کنید !

حالا دود را روشن کرده و یک عکس از آن بگیرید. مطمئن شوید که فوکوس روی آن قفل شده باشد.

همه موارد از پیش تعیین شده را در عکس آزمایشی خود چک کنید و سعی کنید اشکالات را برطرف کنید.

مطالب پیشنهادی
ژانرهای عکاسی: معرفی 17 ژانر پرطرفدار

اگر عکس‌هایتان شارپ نیستند سعی کنید فوکوس را تغییر دهید، چرا که یقینا نمی‌خواهید مجموعه عکسی داشته باشید که هیچ یک از عکس‌های آن شارپ نیستند. اگر به نظرتان دیافراگم نیز نیاز به تغییر داشت این کار را انجام دهید.

همچنین، نوردهی را بررسی کنید. اگر همه چیز خیلی روشن است ، قدرت فلاش یا ISO را کاهش دهید و اگر دود خیلی کم بوده یا عکس تاریک است، بالعکس عمل کنید. شما می‌خواهید به وضوح دود را ببینید، نه هیچ چیز دیگری را.

اگر همه چیز به نظر خوب می‌رسد، عکاسی از دود را ادامه دهید. گاهی اوقات دستان خود را در نزدیکی ستون دود قرار داده و به آرامی روی آن ضربه بزنید تا الگوی دود را تغییر دهید و تصاویری خلاقانه ایجاد کنید. در ادامه چند نمونه از کارهای من را مشاهده خواهیم کرد، می‌توانید از روی آن‌ها ایده گرفته و به ثبت عکس‌هایی خلاقانه از دود مشغول شوید.

عکاسی خلاقانه از دود

این همان تصویریست که قبلا مشاهده کرده بودید‌، منتها با الگوی رنگ و انعکاس جدید.

ادیت و ویرایش اولیه

تنظیماتی که می‌خواهید در مرحله ادیت و ویرایش روی عکستان اعمال کنید، تنها به خودتان بستگی دارد. احتمال دارد بخواهید سیاه را غلیظ تر کرده تا دود سفید بهتر و با جزییات بیشتر نمایش داده شود. سعی کنید کنتراست، هایلایت، غلظت رنگ، اکسپوژر و سایه‌ها را مطابق میلتان تغییر دهید تا به یک نتیجه مطلوب برسید.

اگر مایل به حذف عناصری در عکس بودید می‌توانید با یک براش سیاه آن را نابود کنید یا اگر از لایه و ماسک در فتوشاپ استفاده می‌کنید نیز این تکنیک به درد شما خواهد خورد.

The Gordian Knot – این تصویر به صورت افقی و عمودی منعکس شده و سپس الگوی رنگی خاصی روی آن اعمال شده است.

آینه، رنگ، آبستره، آه خدای من !

دود را درست کردیم، خب، حالا با آینه چه کنیم؟ بله، الگوهای دود سفید در یک پس زمینه سیاه و سفید جالب هستند، اما می‌توانید آن را بسیار جالب‌تر نیز بکنید ! من از نرم‌افزار Corel Paintshop Pro استفاده کردم ، اما فتوشاپ نیز همین کار را می‌کند. یا برای این موضوع، هر ویرایشگر عکسی که از فرمت لایه لایه پشتیبانی می‌کند، کار خواهد کرد. ( همچنین به یاد داشته باشید Lightroom از لایه‌ها پشتیبانی نمی‌کند، اما شما ‌می‌توانید اصلاح رنگ و بخش‌های دیگر ویرایش را با آن انجام دهید، چرا که امکانات فوق‌العاده و گسترده‌ای به شما می‌دهد. )

در اینجا به چند مرحله مهم اشاره خواهم کرد :

  • تصویر دود ویرایش شده را باز کرده و از آن یک کپی در لایه‌ای جدید ایجاد کنید؛
  • لایه کپی شده را بالای لایه اصلی به عنوان یک لایه جدید قرار دهید؛
  • لایه بالایی را به صورت افقی یا عمودی معکوس کنید ( در فتوشاپ از مسیر Edit – Transform , Flip Horizontally or Vertically این کار را انجام دهید. )؛
  • بلند مود ( blending mode ) را روی لایه بالایی به حالت Lighting تغییر دهید. اکنون لایه بالایی را به صورت آینه مشاهده خواهید کرد و الگوهای جالبی را می‌توان به همین شکل ایجاد کرد که به خلاقیت شما بستگی دارد.

Alien Gas – یک تصویر مستقیم از دود و سپس اعمال رنگ سبز روی آن.

خلاقیت با دود در عکاسی

Purple Haze – تصویر یک دود به صور افقی منعکس شده و سپس به صورت عمودی و بعد از آن رنگ‌های سبز، بنفش، سیاه و سفید روی آن اعمال شده است.

شما می‌توانید لایه ها را حرکت دهید تا به شیوه‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته و الگوی ایجاد شده را تغییر دهند. ممکن است بخواهید تصویر دود را بزرگتر کرده و تصویر آینه‌ای را در کنار آن قرار دهید یا حتی لایه‌های چندگانه را با تصویر به صورت افقی و عمودی ادغام کنید.

شما اکنون وارد قلمرو هنرهای انتزاعی یا آبستره شدید و هیچ محدودیتی در ایجاد و خلق یک اثر هنری ندارید. حالا بهتر است به دنبال ایجاد طرح‌های متفاوت و خلاقانه، بدون الگوی مشخص یا کپی شده، باشید.

مطالب پیشنهادی
بهترین دوربین‌های بدون آینه 2019
بهترین دوربین‌های DSLR سال 2019

شاید هم مایل به اضافه کردن یک رنگ باشید، همینطور است؟

یک لایه دیگر را در بالای لایه اصلی ایجاد کنید و آن را با ابزار گرادینت رنگ کنید. حالا از blending mode یا حالت ترکیبی Overlay یا Soft Light استفاده کنید و دود را روی رنگ قرار دهید.

اگر می‌خواهید دود را به صورت دستی رنگ کنید، یک لایه خالی در بالای صفحه ایجاد کنید. blending mode را روی حالت Overlay قرار داده و با استفاده از ابزار براش ( و رنگ انتخابی خودتان ) دود را رنگ کنید. مشاهده خواهید کرد که بک‌گراند دست نخواهد خورد و همان سیاه یا سفید خواهد ماند و تنها دود رنگ می‌شود.

سعی کنید عکس را روی لایه بالایی قرار داده و blending mode را برای آن لایه، روی Overlay قرار دهید.

عکاسی خلاقانه

The Witch Doctor – همانند تست رورشاخ ( Rorschach InkBlots ) ، چیزی که می‌بینید کاملا سلیقه و ذهنیت فردی شماست.

چیزی که برای من از این ترکیبات انتزاعی در دودها جالب و جذاب است این است که آنها شبیه تست رورشاخ ( Rorschach InkBlots ) هستند. تست رورشاخ یک آزمون روانی فرافکن است که در آن افراد مورد معاینه، تلقی خودشان را از لکه‌های عجیب و غریب جوهر می‌گویند و بر اساس این تفسیر و تلقی، روانشناس، نوع شخصیت یا عملکرد احساسی فرد یا حتی اختلالات ذهنی‌اش را تشخیص می‌دهد. هر کس آنها را به صورت متفاوتی تفسیر می‌کند و در نهایت تنها الگوهای تصادفی دود به وجود می‌آیند. من نیز هر عکس را به صوری متفاوت برای خودم تفسیر می‌کنم. شما در این عکس‌ها چه چیزی می‌بینید ؟

دود در عکس‌های دیگر

ممکن است شما دلیلی داشته باشید که بخواهید دود را در عکس‌های دیگر با موضوعات متفاوت استفاده کنید که دیگر یک تفسیر انتزاعی محسوب نمی‌شود. اما برای آن ها نیز می‌توانید از همان روش‌های نورپردازی و ادیت استفاده کنید تا خلاقانه و جالب به نظر برسد.

“ Smokin’ Hot Peppers ” با دو فلاش روشن شد، هر دو فلاش در دو طرف گلدان و یک عود برای تولید دود پشت آن قرار داده شد.

عکاسی از دود

نور از دو طرف به سوژه تابیده شده و تکنیک ایجاد نور همانند عکس‌های قبلیست.

شبه دود

در اینجا آخرین ترفند در مورد عکاسی از دود را به شما معرفی خواهم کرد که برای زمانی کاربرد دارد که می‌خواهید در عکس خود دود داشته باشید، اما فضای مناسب و کافی برای ایجاد آن نداشته و یا به هر دلیلی نمی‌توانید آن را به درستی ایجاد کنید.

یک تکه نخ مانند نخ دندان را برداشته و قسمتی از آن را بپوشانید یا ریش ریش کنید و به یک چراغ قوه کوچک یا منبع تولید نوری که فضای زیادی نگیرد متصل کنید و نور را از بالا به آن بتابانید تا نخ روشن شده و سوژه شما بدرخشد.

مطالب پیشنهادی
9 نرم‌افزار جایگزین فتوشاپ
فضای منفی در عکاسی | تکنیکی کاربردی
آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

حالا باید از یک نوردهی طولانی استفاده کرده و در طول مدت نورگیری توسط سنسور ، نخ را دائما تکان دهید. این کار تصویری شبیه به یک دود را به شما می‌دهد. تنها گزینه جایگزین برای آن استفاده از یک سیگار است که در بعضی مواقع می‌تواند خوب عمل کند.

عکاسی از دود

به نظر می‌رسد تصویر مربوط به دود باشد، اما اینطور نیست !

نتیجه گیری

احتمالا تا به اینجا متوجه شدید که عکاسی از دود تا چه میزان وابسته به نور است. همچنین باید بدانید که یک پس زمینه تیره بشدت دود را بهتر نمایش داده و تصویر نهایی را بسیار بهتر می‌کند. اما فراتر از همه این موضوعات توجه کنید که این سبک از عکاسی کاملا تجربی بوده و به خلاقیت شما بستگی دارد. پس اگر هزار بار هم موفق به ثبت یک عکس خوب نشدید برای بار هزار و یکم آن را امتحان کنید و مطمئن باشید که در نهایت عکسی خوب ثبت خواهید کرد !

روش‌هایی که گفتم را امتحان کرده و عکس‌هایی جادویی ثبت کنید ! نظرات خود را در مورد مقاله ” آموزش عکاسی از دود : چگونه از دود عکس‌های انتزاعی خارق‌العاده بگیریم؟ “ با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.