۶ اشتباه بزرگ در عکاسی از طبیعت بی‌جان !

هنوز کاملا به یاد دارم زمانی که یک عکاس مبتدی بودم، به صورت تصادفی از میوه‌ها، گل‌ها، برگ‌ها و جسم‌های رنگارنگ عکاسی می‌کردم و شیوه‌های مختلف را مورد آزمایش قرار می‌دادم. باور کنید یا نه، عکاسی از طبیعت بی‌جان همیشه جزو یکی از سبک‌های پرطرفدار عکاسی بوده و عکاسان زیادی را به خود جذب کرده است.

البته می‌توان گفت که تقاضای بسیار برای ثبت عکس‌های استوک از طبیعت بی‌جان یکی از مهمترین دلایل محبوبیت این سبک بوده، چرا که امروزه وب سایت‌های بزرگ، سرمایه زیادی را برای این نوع عکس‌ها در نظر می‌گیرند.

عکاسی از طبیعت بی‌جان و محیط زندگی، یک تجربه بی‌نظیر و بسیار منحصر به فرد برای هر عکاسی است. سوژه‌های شما هیچ حرکتی ندارند و آزادید هر زاویه‌ای که می‌خواهید بر روی آن‌ها ببندید و یا هر نوع نورپردازی را برای آن‌ها داشته باشید. تمام این‌ها باعث می‌شود که از خلاقیتتان استفاده کنید و تا زمانی که به یکی از عکس‌های خود نگویید ” وای خدای من، این ایده‌آل است ! “، دست از کار نکشید.

عکاسی از حیوانات

ثبت عکس‌های با کیفیت از طبیعت بی‌جان در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما باید توجه داشته باشید که همه چیز خشک و بی روح نیست. شما باید بتوانید با استفاده از خلاقیت خود، نفس کشیدن زندگی را نیز در تصویرتان به نمایش بگذارید و این در واقع همان روح متعالی عکس شما خواهد بود.

این کار نیاز به تمرین بسیار زیادی دارد که ممکن است باعث شود در این مسیر ده‌ها و یا حتی صدها بار شکست بخورید. اگر با نورپردازی و یا ترکیب‌بندی در تصاویرتان مشکل دارید، می‌‌توانید آن را به سادگی حل کنید. در این مقاله قصد دارم در مورد شش اشتباه رایج که عکاسان در هنگام عکاسی از طبیعت بی‌جان مرتکب می‌شوند، برایتان صحبت کنم. پس همراه من باشید…

اشتباه اول – روشنایی نامناسب

اولین قانون در عکاسی این است که سوژه شما باید کاملا روشن باشد. سوژه چیزی است که در چشم بیننده قرار خواهد گرفت و روشنایی آن اهمیت بسیار زیاد داشته و دقتی بسیار بالا را می‌طلبد. به طور کلی، استفاده از نور طبیعی نتایج بسیار خوبی خواهد داشت.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

در صورتی که در داخل اتاق عکاسی می‌کنید، باید در نحوه قرار دادن منابع نور و نورپردازی سوژه اصلی کمی خلاقیت به خرج دهید. یکی از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهات، قرار دادن سوژه در زیر یک منبع نور پر قدرت و مصنوعی همانند لامپ‌های LED یا فلوئورسنت است.

اما چرا نباید این نوع نورپردازی را داشته باشیم ؟ زیرا چنین منبع نوری دمای رنگی عکس شما را بالا می‌برد و در صورتی که به استفاده از وایت بالانس و تنظیم آن به صورت دستی مسلط نباشید، طبیعت بی‌جان شما کسل کننده و یکنواخت خواهد شد.

عکاسی از حشرات

راه حل

سوژه خود را در نزدیکی یک منبع نور طبیعی، همانند پنجره اتاق قرار دهید. سعی کنید در محل قرارگیری سوژه خلاقیت به خرج دهید تا نور به شکلی متفاوت سوژه را روشن کند. نوری که در این حالت از طرفین می‌تابد، می‌تواند شگفت انگیز باشد.

همچنین قرار دادن نور در پشت سر سوژه در عکاسی از طبیعت بی‌جان ، جالب خواهد بود. البته من شخصا سعی می‌کنم نور را از پهلو به سوژه بتابانم تا جزئیاتی ظریف و جذاب داشته باشم. در این حالت سایه‌ها ظریف بوده و جزئیات برجسته به نظر می‌رسند.

فراموش نکنید که نور طبیعی جزئیاتی را برای شما به تصور می‌کشد که شبیه سازی آن‌ها با استفاده از نورهای مصنوعی، فرآیندی بسیار سخت و پیچیده است.

عکاسی از طبیعت بی‌جان

نکته مهم دیگر که باید از آن مراقبت کنید، شدت نور طبیعی‌ است که بر روی سوژه شما می‌تابد. پس سعی کنید از ثبت عکس در زیر نور مستقیم خورشید نیز جلوگیری کنید. به عنوان یک راه حل، اگر مجبور هستید در زیر نور مستقیم خورشید عکاسی کنید، یک اصلاح کننده نور مانند رفلکتور و یا دیفیوزر می‌تواند به شما کمک کند. اصلاح کننده‌های نور، شدت نور را کم کرده و سایه‌ای نرم و یکدست به شما تحویل می‌دهند.

اشتباه دوم – پس زمینه آشفته

قرار دادن سوژه در زمینه‌ای که باعث می‌شود حواس بیننده پرت شود، یکی دیگر از اشتباهات رایج در عکاسی از طبیعت بی‌جان است. دقت کنید که سوژه شما به عنوان موضوع اصلی عکس، نیازمند توجه بیشتری نسبت به سایر المان‌های تصویر است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تکنیک عکاسی از ماه + تجهیزات مورد نیاز !

بنابراین اطمینان حاصل کنید که پس‌زمینه شما از هر چیزی که باعث حواس پرتی بیننده می‌شود، عاری است. در واقع منظور من هر چیزیست که توجه بیننده را از سوژه اصلی به پس زمینه ببرد. به عنوان مثال، یک گلدان در پس‌زمینه یک ست مبلمان شیک خانگی.

عکاسی از زندگی روزمره

راه حل

دیواری را انتخاب کنید که زمینه‌ای ساده و یا رنگی داشته باشد. اگر دیوار شما ساده نیست، از یک تکه کاغذ سفید برای پوشاندن آن استفاده کنید تا در نمایش سوژه اصلی شما خللی ایجاد نشود. یک نکته دیگر؛ اگر سوژه خود را بر روی میز قرار می‌دهید، دوباره مطمئن شوید که میز یکدست و ساده است.

می‌توانید آن را با یک تکه پارچه یکدست و ساده بپوشانید و یا از کاغذ سفید استفاده کنید. ایده اصلی این است که سوژه شما بیشتر از هر چیز دیگری در معرض دید قرار بگیرد.

اشتباه سوم – عدم استفاده از یک سه پایه

در صورتی که برای عکاسی از طبیعت بی‌جان به سرعت‌های طولانی مدت زیاد نیاز داشته باشید، استفاده از یک سه پایه دوربین به شما اطمینان خواهد داد که هیچ لرزشی باعث خراب شدن عکس شما نخواهد شد. البته این برای تمام سوژه‌ها صادق نخواهد بود و فقط مواردی با سرعت‌های کُند را در بر می‌گیرد.

برای مثال زمانی که بخواهید از یک آبنمای تزئینی عکاسی کنید. ممکن است جهت افزودن زیبایی به عکستان نیاز داشته باشید سرعت شاتر را کُند کنید؛ تا حرکات آب مخملی ثبت شوند. بنابراین استفاده از یک سه پایه عکاسی در اینجا قطعا منطقی خواهد بود، چرا که حتی کوچک‌ترین لرزشی هم ممکن است باعث تار شدن عکستان شود و کارتان را به کلی خراب کند.

همچنین با استفاده از یک ریموت دوربین در کنار سه پایه قادر خواهید بود تا از کنترل بی سیم برای دوربینتان استفاده کنید. این به شما اطمینان می‌دهد که حتی کوچک‌ترین لرزشی هم ثبت نخواهد شد؛ چرا که شاتر با فرمان کنترلر تصویر را ثبت خواهد کرد و این کنترلر می‌تواند یک ریموت بی سیم فیزیکی باشد و یا گوشی هوشمند شما.

از طرف دیگر، حتی اگر نخواهید از ریموت شاتر هم استفاده کنید، می‌توانید تایمر دوربین دیجیتال خود را بر روی ۲ و یا ۵ ثانیه تنظیم و عکس را ثبت کنید.

اشتباه چهارم – ترکیب‌بندی نامناسب

عکاسی از طبیعت بی‌جان

ترکیب‌بندی کمک می‌کند تا چشم‌های بیننده دقیقا همان جایی را ببیند که باید ببیند و تمرکزش درست بر روی سوژه اصلی جلب شود. قبل از ثبت عکس به این فکر کنید که سوژه چگونه باید کادر را پر کند. سعی کنید از قانون یک سوم در عکاسی و یا هر نوع ترکیب‌بندی استاندارد دیگری استفاده کنید و آنقدر دوربین را حرکت داده و با زوایای مختلف بازی کنید، تا در نهایت یک زاویه مناسب را پیدا کرده و تصویرتان را ثبت کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
۱۰ مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید

اشتباه پنجم – آزمایش نکردن

عکاسی حیات وحش

سرعت عمل در بسیاری از ژانرهای عکاسی مهم است، اما درباره عکاسی از طبیعت بی‌جان صدق نمی‌کند. چرا که سوژه شما در یک جا ثابت ایستاده و کنترل نور و سایر موارد هم به طور کامل در دستان شماست؛ پس نیازی نیست عجله کنید.

سعی کنید ابتدا چند تصویر تصادفی ثبت کرده و تنظیمات دوربینتان را به درستی اعمال کنید. حالا مکان سوژه خود را تغییر دهید و زوایای مختلف را امتحان کنید. حتی می‌توانید از المان‌های دیگری هم برای تزئین پیش‌زمینه یا پس‌زمینه استفاده کنید.

نور را فراموش نکنید که یکی از مهم‌ترین عوامل است. می‌توانید منابع نور مختلفی را به محیط اضافه کرده و ترکیب‌بندی را از نو انجام دهید. شک نکنید با هر عکسی که ثبت می‌کنید، مقداری از اشکالات قبلی خود را برطرف کرده و یک اثر هنری خاص خلق کرده‌اید.

اشتباه ششم – انتخاب نادرست لنز دوربین

عکاسی هنر ایجاد عمق در زندگی و ثبت آن به صورت تصویر است؛ شما با ثبت هر تصویر سعی می‌کنید سوژه را به شیوه‌ای نشان دهید که بیشترین تعامل را با بیننده داشته باشد. اما چگونه می‌توان این عمق را در تصاویر بدست آورد ؟ خب معلوم است، با عمق میدان وضوح !

عمق میدان کم برای سوژه‌هایی که دارای جزئیات بسیار زیادی هستند، از جمله گل‌ها، برگ‌ها و میوه‌ها بسیار عالی عمل می‌کند. سعی کنید به سوژه خود نزدیک شوید، دوربین خود را بر روی حالت AV یا همان اولویت دیافراگم قرار داده و تا حد ممکن فاصله کانونی را افزایش دهید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
شناخت نور: آموزش نورپردازی برای عکاسی از غذا

یک لنز تله فوتو می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد، به شرط آنکه استفاده از آن و اعمال تنظیمات دوربینِ متناسب با آن را به خوبی بلد باشید. چرا که یک لنز با فاصله کانونی زیاد، می‌تواند چشم انداز را فشرده کرده و سوژه را در معرض دید بیشتری قرار دهد.

عکاسی از طبیعت بی‌جان

البته این بدان معنا نیست که فقط لنزهای تله فوتو و یا لنزهایی با فواصل کانونی زیاد برای عکاسی از طبیعت بی‌جان مناسب باشند؛ اما اگر می‌خواهید تمرکز بیشتری بر روی سوژه خود داشته باشید و جزئیات بیشتری از آن را به تصویر بکشید، یک لنز تله برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

به عنوان یک نمونه، لنزهای پرایم ۵۰ میلی‌متری برای عکاسی از طبیعت بی‌جان کاملا استاندارد و عالی هستند و زاویه دید بسیار مناسبی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

شما چگونه طبیعت بی‌جان را به تصویر می‌کشید ؟ آیا عکاسی از چنین موضوعاتی را دوست دارید ؟

امیدوارم مقاله ” ۶ اشتباه بزرگ در عکاسی از طبیعت بی‌جان ! “ برای شما مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.