مفهوم ساعات طلایی در عکاسی

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

عکاسان حرفه ای از ساعات طلایی در عکاسی به عنوان بهترین نورپردازی طبیعی در طول روز یاد می‌کنند. اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که بتواند یک عکس را به عکسی فوق العاده تبدیل کند یا آن را به طور کامل از بین ببرد، آن چیز نور پردازی است. شما ممکن است یک چشم انداز بی نظیر یا یک مدل پرتره عالی داشته باشید، اما بدون کیفیت مناسب نور، عکس شما کسل کننده و غیر الهام بخش خواهد شد.

خصوصا این مورد در مورد عکاسی طبیعت کاملا صادق است. زیرا روشن کردن سوژه و منظره با نور مصنوعی عملا غیر ممکن است، پس فقط به نور طبیعی وابسته هستید.

برخی از مقالات ترفند های عکاسی طبیعت و لند اسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی

در نتیجه پیدا کردن یک زمان مناسب برای عکاسی طبیعت بسیار مهم است. عکاسان از زمان اختراع اولین دوربین به این موضوع اندیشیدند و برای این موضوع راه حل خوبی پیدا کردند و آن هم ساعات طلایی در عکاسی است.

ساعات طلایی در عکاسی چیست؟

ساعات طلایی که اغلب ساعات جادویی نیز نامیده می‌شود، تقریبا اولین ساعت بعد از طلوع خورشید و آخرین ساعت قبل از غروب خورشید است. اگر چه این زمان در فصل‌های مختلف تغییر می‌کند. در این زمان خورشید حضور کمتری در آسمان دارد و نوری پراکنده و ملایم تر از نور شدید ظهر تولید می‌کند که بسیاری از ما برای عکاسی به آن عادت کرده ایم.

ساعت های طلایی در عکاسی
نورپردازی در طول ساعات طلایی نرم، ملایم و گرم است.

در ساعات طلایی کنتراست بشدت کاهش پیدا می‌کند و شانس ثبت سوژه‌هایی که در سایه شدید باشند کم می‌شود. درخشندگی آفتاب با رنگ‌های گرم، احساس خوشایندی را می‌دهد و سایه‌های بلند به شما این امکان را می‌دهد که عمق و بافت را به عکستان اضافه کنید.

به عنوان یکی از مزیت‌های ساعات طلایی می توان گفت در این ساعات معمولا افراد کمتری حضور دارند و شما می‌توانید با خیال راحت و بدون سر و صدا به عکاسی بپردازید.

چه زمانی از آن استفاده کنیم؟

قانون ساعات طلایی در عکاسی را می‌توان برای هر نوع عکاسی در فضای باز اعمال کرد؛ حتی برای ژانر‌های دیگر مثل عکاسی از مناظر شهری یا پرتره در فضای باز یا عکاسی معماری یا عکاسی از گل و گیاهان.

عکاسان حرفه ای به این قانون پایبندند و به آن قسم می‌خورند. بسیاری از آن‌ها آنچنان سخت این قانون را دنبال می‌کنند که حتی حاظر نیستند در ساعاتی بجز ساعات طلایی به عکاسی منظره بپردازند. شما لازم نیست تا این حد جدی باشید، اما به خاطر داشته باشید این افراد متخصص هستند و ارزش پیروی و دنبال کردن را دارند.

محاسبه ساعات طلایی در عکاسی

سریع‌ ترین و ساده‌ ترین راه برای محاسبه زمان ساعات طلایی هر روز، استفاده از این ماشین‌ حساب است. اگر چه کمی پیچیده تر از آن چیزی که ما در این مقاله به آن پرداختیم زمان ساعات طلایی را محاسبه می‌کند و کار کردن با آن دشوار است، اما نتایجی که می‌دهد، بسیار دقیق است.

ساعات طلایی در عکاسی
محاسبه زمان دقیق ساعات طلایی به شما کمک می‌کند بهتر برنامه ریزی کنید.

اگر ترجیح می‌دهید، این کار را خودتان انجام دهید، باید زمان دقیق طلوع و غروب خورشید را بدست آورید. (بنابراین ساده ترین راه استفاده از یک ماشین حساب طلوع و غروب خورشید آنلاین است.)

اولین ساعت طلایی از کمی قبل تر از طلوع خورشید شروع می‌شود و تا حدود یک ساعت بعد از آن ادامه دارد. دومین ساعت طلایی از حدود یک ساعت قبل از غروب آفتاب شروع می‌شود و تا کمی بعد از آن ادامه دارد.

نکاتی برای عکاسی در ساعات طلایی

هنگامی که فهمیدید از چه چیز می‌خواهید عکاسی کنید و زمان دقیق را نیز محاسبه کردید، وقت آن میرسد که دوربین و تجهیزات خود را آماده کنید تا چند عکس عالی بگیرید. اما قبل از اینکه این کار را انجام دهید به نکات زیر توجه کنید تا مطمئن باشید همه چیز برای گرفتن چند عکس عالی به خوبی پیش می‌رود.

از سه پایه استفاده کنید – هنگام ساعات طلایی هوا بسیار تاریک است و این شرم آور است که با صبر کردن برای روشن شدن هوا، رنگ‌ها و بافت‌های فوق العاده از دست برود. پس دوربین خود را روی سه پایه ای محکم قرار دهید، ایزو را تنظیم کنید و سرعت شاتر را برای یک نوردهی طولانی کم کنید.

مقدار زیادی زمان برای آماده شدن خود صرف کنید – ساعات طلایی بشدت ناگهانی شروع می‌شوند. پس باید کاملا برای آن آماده باشید. حتی اگر لازم بود نیمه شب بیدار شوید تا تجهیزات خود را آماده سازی کنید.

عکاسی را ادامه دهید – در هر ساعت طلایی ، نور با سرعت قابل توجهی تغییر می‌کند و ممکن است منظره ای که در یک لحظه می‌بینید، تنها دو دقیقه بعد کاملا متفاوت به نظر برسد. پس به جای اینکه یک یا دو عکس بگیرید و به خانه برگردید، تا پایان ساعت طلایی صبر کنید و تعداد زیادی عکس بگیرید.

یک چراغ قوه و یک نوشیدنی گرم بردارید – سحر و غروب می‌توانند بسیار سرد و تاریک باشند. این به نظر واضح است؛ اما فراموش کردن آن بسیار راحت است. مخصوصا اگر بخواهید برای عکاسی در ساعات طلایی هنگام غروب آفتاب بروید. یک چراغ قوه به شما کمک می‌کند تا ببینید که به کجا می‌روید و مسیر خود را پیدا کنید و نوشیدنی گرم، یک موهبت الهی است! درحالی شما که در سرما منتظر گرفتن عکس بعدی خود هستید، نوشیدنی گرم خود را می‌نوشید و از منظره لذت می‌برید.

عکاسی در ساعات طلایی رنگ، بافت و عمق را به عکس شما می افزاید.

ساعات طلایی در عکاسی قانونیست که بی شک بزرگترین تفاوت را در عکاسی فضای باز و طبیعت ایجاد کرده است. شاید مجبور باشید برای عکاسی در این ساعات از رخت خواب گرم و نرم خود جدا شوید و با دوربینتان به دنبال گرفتن عکس باشید، اما قطعا ارزشش را دارد. این قانون را یاد بگیرید و ببینید که چطور عکاسی شما را تغییر می‌دهد.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله ساعات طلایی در عکاسی برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: