محبوب ترین تجهیزات نورپردازی و کاربرد آن ها در آتلیه عکاسی

تجهیزات نورپردازی

مقدمه ای بر بهترین تجهیزات نورپردازی

شما به عنوان یک عکاس در هر رشته عکاسی ، احتیاج به شناخت بهترین تجهیزات نورپردازی دارید؛ ابزاری که باعث خواهد شد تصاویر شما به بهترین شکل ممکن ثبت شوند. در این مقاله قصد داریم محبوب ترین تجهیزات نورپردازی را معرفی و کاربرد هر کدام در سبک های مختلف عکاسی مانند پرتره و عکاسی از جواهرات بیان کنیم (در صورتی که تمایل داشتین قیمت مربوط به هر کدام از این ابزار ها را مشاهده کنید، بر روی تجهیزات نورپردازی و آتلیه کلیک کنید).

1- سافت باکس

از پرکاربردترین و بهترین تجهیزات نورپردازی آتلیه عکاسی ، سافت باکس ها هستند که تقریبا در تمامی انواع نورپردازی ، چه پرتره و چه در عکاسی تبلیغاتی و صنعتی استفاده می شوند. این ابزارها، باعث نرم تر شدن نور می شوند که در عکاسی پرتره برای جوان‌تر نشان دادن یا از بین بردن خطوط سطحی و ایرادات پوستی بسیار مناسب است. در عکاسی پرتره عموما به عنوان نور پرکننده ، از سافت باکس استفاده می شود.
سافت باکس ها در دو رنگ نقره ای و طلایی ساخته می شوند. معمولا در عکاسی پرتره از چهره هایی که پوست های بسیار شفاف و سفید یا به اصطلاح یخی دارند از سافت باکس طلایی برای گرما بخشیدن به چهره استفاده می شود.

تجهیزات نورپردازی، سافت باکس

2- کاسه استاندارد

کاسه استاندارد ، درست شبیه کاسه ای است که دور منبع نور قرار گرفته و مانع از پخش نور فلاش استودیویی می‌شود. این کاسه ، نوری شارپ داشته و نسبت به سافت باکس عملکردی کاملا متفاوتی دارد.

کاسه استاندارد، تجهیزات نورپردازی

3- بیوتی دیش

بیوتی دیش ، کاسه ای است که بهترین نور را برای عکاسی پرتره به شما می دهد. بیوتی دیش ، نوری بین سافت باکس و کاسه استاندارد ایجاد می کند که برای عکاسی فشن هم کاربرد زیادی دارد.

تجهیزات نورپردازی، بیوتی دیش

4- اسنوت

یکی دیگر از وسایل نورپردازی در عکاسی اسنوت است. این وسیله، در واقع منبع نوری است که برعکس سافت باکس به نور جهت می دهد و به شکل مخروط است. اسنوت معمولا کاردبرد محدودی داشته و غالبا در عکاسی از جواهرات برای شفاف و براق نشان دادن جواهرات استفاده می شود.

تجهیزات نورپردازی، اسنوت

5- شیدر

بارندور ، نام دیگر شیدر است. این وسیله از چهار قطعه فلزی مربع شکل تشکیل شده است که روی منبع نور قرار می گیرند. شیدر برای هدایت نور استفاده می شود.

تجهیزات نورپردازی، شیدر

6- زنبوری در عکاسی

این قطعه بر روی کاسه ها قرار می گیرد و به جهت شباهت که به لانه زنبور دارد، زنبوری نامیده می شود. زنبوری تا حدودی باعث شکست نور می شود و از این جهت برای نشان دادن جنس و بافت پوشاک، در عکاسی فشن و مد مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات نورپردازی، زنبوری در عکاسی بهترین تجهیزات نورپردازی

7- چتر در عکاسی 

از دیگر تجهیزات نورپردازی که کاربرد بسیار فراوانی در عکاسی دارند، چترها هستند. چتر می تواند برای تعدیل نور فلاش و یا شدت بخشیدن به آن استفاده شود.
دسته اول، چترهایی هستند که هر دو طرف آنها سفید رنگ است و می توانند نور را تعدیل یا دیفیوزر کنند.
دسته دوم، چترهایی هستند که از داخل به رنگ نقره ای، طلایی یا هر دوی آنها و از بیرون به رنگ سیاه درآمده اند. این چترها که برای شدت بخشیدن به نور استفاده می شوند مانند رفلکتور عمل می کنند. آنها، به مرکز سوژه نور بیشتری می دهند و شدت نور را در حاشیه ها کم می کنند.

تجهیزات نورپردازی، چتر در عکاسی

8- پانتوگراف آتلیه

از دیگر وسایل آتلیه عکاسی ، پانتوگراف ها هستند. این ابزار، نوعی ریل است که به سقف متصل می شود و جایگزین پایه و سه پایه متصل به منابع نور است.

تجهیزات نورپردازی، پانتوگراف آتلیه

9- رادیوفلاش

همه چیز برای عکاسی آماده است اما چطور می توان چندین نور چیده شده در بهترین زمان طوری که عکس ثبت شده دقیقا نور دلخواه ما را داشته باشد، فعال کرد؟

رادیو فلاش به شما کمک می کند هرکدام از منابع نور را در لحظه وادار به روشن شدن (تخلیه) کنید یا با متصل کردن آن به دوربین در لحظه چکاندن شاتر با همه نورها همزمان فلاش بزنید.
گیرنده رادیو فلاش به منابع نور متصل می شود و ریموت آن را می توانید در دست بگیرید و یا بر روی دوربین نصب کنید.

بهترین تجهیزات نورپردازی

10- نورسنج

با وجود نورسنج داخلی دوربین ها، عکاسان حرفه ای به منظور نورسنجی دقیق تر، از این تجهیزات استفاده می کنند. نورسنج ، برای اندازه گیری شدت نور استفاده می شود. می توانید ایزو ، سرعت یا دیافراگم دستگاه نورسنج را مطابق با نیاز عکاسی خود تغییر دهید. با انتخاب هر دو گزینه از این سه ضلع مثلث عکاسی ، نورسنج اندازه ضلع مجهول را به شما اعلام می کند؛ به این ترتیب شما عکسی دقیق و با نورپردازی بی نقص خواهید داشت.

تجهیزات نورپردازی، نورسنج

 

بهترین تجهیزات نورپردازی از نظر شما چیست؟؟

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.