آموزش ترفند تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ در 9 گام

تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ

تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ

در این مقاله قصد داریم شما را با ترفند تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ آشنا کنیم. قطعا در مسیر عکاسی و به ویژه در هنگام ویرایش نهائی عکس‎ها، تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ چالش بسیاری از عکاسان است.

آیا قصد تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ را دارید؟ احتمالا می خواهید عکس پس زمینه خود را از یک آسمان ابری به یک آسمان زیبای آفتابی تغییر دهید؟ یا اینکه، یک بک گراند تخت را جایگزین عکس فعلی سازمانی‌تان کنید؟ اگر اینگونه است :

در این آموزش کوتاه متوجه خواهید شد، تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ بسیار ساده است.

تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ یکی از امکانات فوق العاده این نرم افزار برای ویرایش تصویر است. این نرم افزار ضمنا ابزارهائی دارد که به کمک آنها می‌توانید بخش‌های چالش برانگیز تر عکس را نیز همچون ( موهای سوژه ) به خوبی انتخاب کرده؛ و در نهایت رنگ‌های چند عکس را با هم مطابقت دهید. حالا برسیم به پاسخ سوال اصلی این مقاله :

تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ چگونه است؟

بهترین و مرسوم‌ترین روش برای تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ ، انتخاب تصویر و جدا کردن تصویر بک گراند از تصویر پیش زمینه است.

همچون سایر امکانات فتوشاپ ، برای این عملکرد نیز چندین راه و مسیر مختلف وجود دارد. در این مقاله آموزشی ما از ابزار ( Quick Selection ) استفاده خواهیم کرد، اما به یاد داشته باشید حتی با ابزارهای ساده تری همچون ( Pen ) نیز این قابلیت با کمی تغییر قابل اجرا است.

شما می‌توانید این تمرین را به وسیله‌ی همین عکس که در مقاله وجود دارد، و یا هر عکس دیگری که تمایل داشته باشید، انجام دهید.

گام های تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ

گام اول : سوژه پیش زمینه را انتخاب ( Select ) کنید.

ابزار انتخاب سریع ( Quick Selection Tools ) را از نوار ابزار ( Toolbar ) انتخاب کرده و یا بر روی کیبورد دکمه‌ی W را بزنید. پس از فعال شدن این ابزار به وسیله براشِ آن، بر روی بخشی از تصویر که می خواهید آن را انتخاب نمائید، کلیک کنید. فتوشاپ در مرحله اول تلاش می‌کند با توجه به کنتراست موجود در تصویر مورد نظر شما، بخش دلخواهتان را تا حد امکان به صورت صحیح و کامل انتخاب نماید.

پس از این کار مشاهده خواهید کرد که فتوشاپ بصورت هوشمند بخش‌های دارای کنتراست بیشتر و لبه‌های واضح‌تر را انتخاب خواهد کرد. اما برای تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ و به ویژه برای بخش‌های دارای کنتراست پائین‌تر و لب‌های غیر واضح باید کمی بیشتر کار کنید.

در برخی از عکس‌ها ممکن است از همان ابتدا به این نتیجه برسید که، بخش‌های مربوط به بک گراند راحت‌تر انتخاب می‌شوند؛ پس از اول به سراغ آنها بروید. برای آنکه بتوانید به سرعت ناحیه انتخاب شده خود را برعکس نمائید، ( تغییر انتخاب پس زمینه به پیش زمینه ) می‌توانید از کلید میانبر ( Shift+Ctrl+i ) در ویندوز و ( Shift+Cmd+I ) در مک استفاده کنید.

گام دوم : محل انتخاب شده خود را کامل و دقیق کنید.

برای اینکه فرآیند تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ را به درستی و تمیز انجام دهید، حالا باید بر روی عکس خود زوم کرده و به وسیله همان ابزار سایز براش خود را کوچکتر نمائید. حالا با دقت بیشتری کلید کرده و تمامی بخش‌های پیش زمینه را به دقت انتخاب کنید. ( توجه داشته باشید که هیچ بخشی از تصویر بک گراند را انتخاب نکنید. )

اگر در حین اجرای این فرآیند بخش‌هایی از بک گراند هم بصورت ناخواسته در ناحیه‌ی انتخابی شما جای گرفت، نگران نباشید. با فشردن و نگاه داشتن کلید ( Alt ) و کلیک کردن بر روی این بخش، آنها از دایره انتخاب شما مجددا خارج خواهند شد.

بصورت ایده‌آل و در صورتی که عکس پیش زمینه شما از میزان کافی کنتراست برخوردار باشد، باید در همین مرحله تمام تصویر پیش زمینه یا پس زمینه بصورت مجزا انتخاب شده باشد. اما اگر این اتفاق هم پیش نیامد، خیلی در بخش‌های کوچکتر و پیچیده‌تر همچون موهای سوژه وسواس به خرج ندهید. خیلی زود در این آموزش تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ به سراغ این چالش هم خواهیم رفت.

گام سوم : استفاده از ابزار انتخاب و ماسک ( Select and Mask )

در نوار انتخاب گزینه‌ها ( Option Bar ) که در بالای صفحه نرم افزار فتوشاپ قرار دارد، بر روی گزینه‌ی ( Select and Mask ) کلیک کنید. در صفحه‌ی جدیدی که باز می‌شود، شما ابزارهائی برای انتخاب مجدد بخش‌های مورد نظرتان و همچنین افزودن ماسک به تصویر پس زمینه را خواهید داشت. ( تغییر تصویر بک گراند به یک ماسک رنگی )

در پانل ( Properties ) بر روی گزینه‌ی ( View Mode ) کلیک کنید. به وسیله این ابزار می‌توانید نحوه‌ی نمایش بخش‌های انتخاب شده برای تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ را تغییر دهید. در این بخش ابزارها و گزینه‌های مختلفی وجود دارد. برای شروع، انتخاب گزینه‌ی ( Overlay ) می‌تواند کاربردی‌تر از سایر گزینه‌ها باشد. با انتخاب این گزینه می‌توانید پس زمینه‌ای را انتخاب کنید ( رنگ پس زمینه ) که، دارای حداکثر کنتراست با سوژه و تصویر پیش زمینه شما باشد.

در حین استفاده از این ابزار می‌توانید با فشردن دکمه ( F ) بر روی کیبورد به حالت ( View ) اصلی عکس بازگشته تا در صورتی که بخش‌هایی از تصویر هنوز هم به درستی انتخاب نشده است، آنها را اصلاح کنید. ضمنا در این بخش با انتخاب یک تصویر پس زمینه‌ی آزمایشی و متفاوت می‌توانید خیلی راحت‌تر مشکلات را پیدا کرده و مرتفع نمائید.

گام چهارم : حالا نوبت نهائی کردن تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ است!

حالا نوبت آن فرا رسیده است که مجددا تصویر پیش زمینه‌ی خود را بررسی کنید و تمامی بخش‌های باقی مانده را اصلاح نمائید. در نوار ابزار فتوشاپ که در بخش سمت چپ صفحه نمایش شما واقع شده است، می‌توانید از ابزار‌های گوناگونی استفاده کنید. برخی از آنها شامل موارد زیر می‌باشند :

 • Quick Selection Tools : همان ابزاری که از ابتدا تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ را با آن آغاز کردیم. این ابزار برای انتخاب سریع بخش‌های بزرگتر و با کنتراست بیشتر بسیار کاربردی است. به وسیله این ابزار به راحتی می‌توانید به بخش‌های انتخابی خود بیفزائید و در صورت نیاز از آنها بکاهید.
 • Refine Edge Brush Tools : این گزینه بهترین ابزار برای انتخاب بخش‌های غیر شفاف تر تصویر و بویژه ( موها ) است. ضمنا این ابزار برای لبه‌های نرم و ملایم تصویر ( Soft Edge ) ایده‌آل است.
 • Brush Tools : از این ابزار برای لبه‌های واضح تر تصویر پیش زمینه ( Hard Edge ) در هنگام تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ استفاده کنید.
 • Lasso/Polygonal Lasso Tools : با کمک این ابزار می‌توانید کنترل بیشتری در هنگام انتخاب داشته باشید. با این ابزار بصورت دستی و با دقت بیشتری می‌توانید بخش های مورد نظرتان را انتخاب و یا حذف نمائید.

حالا دوباره بر روی تصویر پیش زمینه خود زوم کنید، تا با دقت بیشتری تمامی لبه‌های آن را بازبینی نمائید. در این بخش از تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ دیگر نیازی نیست تغییری جدید ایجاد نمائید. تنها به دنبال بخش‌هایی باشید که انتخاب نشده‌اند، به درستی انتخاب نشده‌اند و یا هنوز لبه‌هایی تیز و غیر طبیعی دارند. این بازبینی آخر می‌تواند بر کیفیت عملکرد شما و در نتیجه تصویر ویرایش شده نهائی بیفزاید.

برای تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ ، در این مرحله به وسیله‌ی ابزار ( Brush ) کمی لبه‌های محل تلاقی بدن سوژه و سنگ‌ها را در عکس نمونه به هم نزدیک‌تر و ملایم‌تر ( Smooth ) می‌کنیم، تا لبه‌های تیز و غیر طبیعی آن را از میان برداریم. تنها کافی است به وسیله‌ی ابزار ( Brush ) کمی این محل تلاقی را نقاشی کنیم ( تا به بخش‌های انتخابی اضافه شوند ) و یا با فشردن دکمه ( Alt ) و استفاده از این ابزار، بخش‌هایی را که اشتباه انتخاب شده‌اند، پاک کنیم.

حالا ابزار ( Refine Edge ) را برای انتخاب ( لبه‌های ظریف‌تر ) و به ویژه ( موها ) انتخاب کنید. در پانل سمت راست و در بخش ( Edge Detection ) تیک گزینه‌ی ( Smart Radius ) را بزنید. این گزینه به فتوشاپ و البته به شما کمک می کند تا لبه‌های تیزتر از بخش‌های ملایم‌تر تصویر جدا شده، تا راحت‌تر در هنگام تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ آنها را انتخاب کنید.

شما می‌توانید برای انتخاب راحت‌تر، کمی هم شاخص ( Radius ) را افزایش دهید. برای آنکه تفاوت انتخاب لبه‌ها را با استفاده و بدون استفاده از این ابزار دریابید، می‌توانید بر روی کیبورد خود کلید ( P ) را فشار دهید.

حالا با استفاده از ابزاری که دقیق‌تر و ملایم‌تر، بخش‌های پیش زمینه را انتخاب می‌کند، بر روی لبه‌ی بیرونی موها و بخش‌های با کنتراست کمتر و یا پیچیدگی بیشتر کلیک کنید. ابزار ایده‌آل این بخش همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، ( Refine Edge Brush ) است. از این ابزار در لبه‌های بیرونی موها استفاده کنید. ( در بک گراند تصویر و در نزدیک‌ترین نقطه به موهای سوژه )

با این کار مشاهده می‌کنید که بخش‌های ظریف‌تر و به ویژه موهای سوژه نیز به بخش‌های انتخابی شما افزوده می‌گردد. مجددا می‌توانید در صورتی که بخش‌های اشتباهی را انتخاب کردید، با استفاده از کلید ( Alt ) آنها را از بخش‌های انتخاب شده جدا کنید. فراموش نکنید، در فرآیند تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ مهمترین فاکتور در خروجی با کیفیت صبر و زمانی است که در هنگام آماده سازی تصویر به خرج می‌دهید.

گام پنجم : تنظیمات نهایی را انجام دهید

گزینه‌ی ( Select and Mask ) زیر مجموعه‌های متعددی در بخش ( Global Refinement ) دارد که، در این آموزش و بویژه در عکس انتخابی ما برای این مقاله کاربردی ندارند. اما جهت آشنایی شما با آنها برخی از آنها را بصورت خلاصه معرفی می‌کنیم :

 • Smooth : تمامی خطوط خشن و غیر طبیعی با استفاده از این ابزار ملایم‌تر و طبیعی‌تر می‌گردند. ابزاری ایده‌آل برای انتخاب لبه‌هایی با میزان شفافیت بالا است.
 • Feather : با استفاده از این ابزار و افکت هم، می‌توانید لبه‌های عکس در تلاقی پس زمینه و پیش زمینه را همگون‌تر نمائید. در تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ این ابزار بسیار کاربردی است.
 • Contrast : لبه‌های عکس با استفاده از این ابزار مشخص‌تر می‌گردد. در واقع این ابزار کنتراست بین لبه‌های تصویر پس زمینه و بک گراند را بالا می‌برد.
 • Shift Edge : با استفاده از این ابزار به راحتی می‌توانید به محل انتخاب شده بیفزائید و یا از آن بکاهید. فرآیند استفاده از این ابزار بسیار راحت است و تنها کافی است، در پانل آن اعلام نمائید، محل انتخاب شده چند پیکسل به درون یا بیرون افزایش پیدا کند.

گام ششم : حالا نوبت برداشتن بک گراند رنگی است.

اگر تا اینجای کار از بخش‌های انتخاب شده، رضایت دارید و به خوبی تصویر پیش زمینه از پس زمینه جدا شده است، باید به سراغ ابزار بعدی برای نهایی کردن تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ بروید. در پانل سمت راست گزینه‌ی ( Output Settings ) را انتخاب کنید. حالا تیک ( Decontaminate Colors ) را بزنید. با این کار تمامی رنگ‌های باقی مانده از ماسک شما در حین فرآیند انتخاب تصویر پیش زمینه پاک می‌شود.

حالا در بخش ( Output ) گزینه‌ی ( New Layer With Layer Mask ) را انتخاب کنید. گزینه ( Ok ) را بزنید. اکنون دوباره به عکس اصلی باز می‌گردید، تا بتوانید به خوبی بخش‌های انتخاب شده را مشاهده کنید. بخش انتخاب شده بصورت یک لایه مجزا در پانل سمت راست نمایان می‌شود. حالا به مرحله آخر تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ رسیده‌اید. تنها کافی است از لایه‌ی جدید در بک گراند مورد نظرتان استفاده کنید.

گام هفتم : اضافه کردن بک گراند جدید به عکس

نوبت به اضافه کردن بک گراند جدید رسیده است. به راحتی آن را بر روی لایه جدید ( Paste ) کنید. آن را در ترتیب لایه‌ها زیر لایه بخش انتخاب شده ( پیش زمینه ) قرار دهید.

حالا با استفاده از ابزار ( Hand ) در پانل سمت چپ، بک گراند جدید را در جای مورد نظرتان قرار دهید. در صورت نیاز می‌توانید سایز آن را تغییر داده ( Resize ) تا در قالب مورد نظر شما قرار بگیرد. برای این کار بهترین ابزار ( Free Transform ) می‌باشد. بوسیله کلید میانبر ( Ctrl+T ) در ویندوز و ( Cmd+T ) در مک می‌توانید به این ابزار دسترسی داشته باشید.

با کلیک کردن و کشیدن گوشه تصویر جدید می‌توانید سایز آن را تغییر دهید. ضمنا برای اینکه نسبت عکس جدید برهم نخورد، در حین این فرآیند کلید ( Shift ) را نگاه دارید.

گام هشتم : یکسان سازی رنگ‌ها در فرآیند تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ

تا اینجای کار همانگونه که در عکس نمونه هم مشاهده می‌کنید، همه چیز خیلی خوب پیش رفته است. آخرین گام در تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ همگون سازی رنگ‌های تصویر پیش زمینه‌ی انتخابی با بک گراند جدید است. حالا عکس پیش زمینه خود را انتخاب کنید، اما حواستان باشد که به اشتباه ماسک روی آن را انتخاب نکرده باشید. حالا مسیر مقابل را دنبال کرده تا ابزار ( Match Color ) را بیابید : Image > Adjustment >  Match Color

اکنون در صفحه جدید به بخش ( Source ) بروید و عکسی را که بر روی آن کار می‌کردید، انتخاب کنید. در بخش ( Layers ) لایه‌ای که قصد اصلاح آن را دارید انتخاب کنید. حالا می‌توانید تصویر پیش زمینه و پس زمینه را با هم همگون کنید.

در این مرحله تیک بخش ( Neutralize ) را بزنید. با این کار مجددا اگر رنگی از لایه‌ی ماسک بر روی عکس نهایی شما باقی مانده باشد، حذف می‌گردد. اکنون با استفاده از ابزارهای ( Luminance ) و ( Intensity ) تصاویر را از نظر نور و رنگ تا حدی تغییر دهید که به حداکثر مطابقت برسند. با کمک ابزار ( Fade ) می‌توانید در صورت نیاز کمی از تاثیر افکت این فرآیندها بکاهید. ضمنا در تمامی مراحل تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ می‌توانید از بخش ( Preview ) ، تاثیرات قبل و بعد از استفاده از هر ابزار را مشاهده کنید.

گام نهم : تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ انجام شد!

اکنون تنها کافی است در این بخش هم گزینه ( OK ) را انتخاب کنید. فایل نهائی را در فرمت ( PSD ) ذخیره کنید تا همیشه بتوانید به لایه‌های ساخته شده، دسترسی کاملی داشته باشید. در حالت عکس پیش زمینه، پس زمینه و عکس‌های اصلی و بک گراند جدید را می‌توانید، بصورت مجزا و قابل ویرایش ذخیره کنید. ضمنا می‌توانید در آینده و در صورت نیاز تغییراتی بر روی لایه ماسک و یا سایز عکس پس زمینه‌ی جدید بدهید. شاید بعدها بخواهید با استفاده از این مواد خام آماده شده، عکس‌هائی جدید بوجود آورید.

در مجله وب سایت دیدنگار آموزش‌ها و ترفندهای فراوانی در نرم افزار فتوشاپ برای عکاسان تهیه شده است که، مطالعه آنها را به شما توصیه می‌کنیم.

برخی از مقالات تکنیک های فتوشاپ

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آموزش ترفند تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ در 9 گام برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

۱ نظر در “آموزش ترفند تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ در 9 گام

 1. Ali گفت:

  عوض کردن زمینه عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.