سیستم کمیاب

سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد؟

4976
سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد؟
سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد؟Reviewed by دیدنگار on May 6Rating: 5.0سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد ؟ ⭐️| نحوه استفاده از سافت باکسبا خواندن این مطلب می توانید راجع به مطالب زیر اطلاعات جامع و مفیدی به دست آورید ⭐️ اطلاعاتی نظیر اینکه: سافت باکس چیست ؟ چطور کار می کند؟ نحوه استفاده از سافت باکس چگونه است؟ چرا عکاسان از سافت باکس استفاده می کنند؟ سافت باکس ها در کجاها مورد استفاده قرار می گیرند؟ و غیره..سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد؟

سافت باکس چیست ؟

سافت باکس (Softbox) یک ابزار اصلاح کننده نور حصار مانند است که منبع نور را از همه طرف احاطه می کند و نور را به بیرون منتشر می کند.

سافت باکس، نور را به صورت نرم و ملایم منتشر می کند. اگر به درستی از آن استفاده شود، سایه های خشن و تیز را کاهش می دهد.

 

انواع سافت باکس

سافت باکس های امروزی از مواد سبک ساخته شده اند و به راحتی قابل حمل هستند.

سافت باکس ها در سایزها و اشکال مختلفی به بازار عرضه می شوند. شکل یک سافت باکس می تواند مستطیلی، هشت ضلعی و یا مربع باشد.

 

سافت باکس در عکاسی What is the soft box in photography

سافت باکس چطور کار می کند؟

سافت باکس، نور یک لامپ یا یک منبع نور را به یک محفظه بسته (مانند جعبه) محدود می کند و بعد از عبور از حداقل یک لایه ماده آن را منتشر می کند. نور بعد از گذشتن از یک پارچه نیمه-شفاف بسیار نرم و ملایم به بیرون پخش می شود.

 

سافت باکس در عکاسی

کاربرد سافت باکس

به طور معمول از سافت باکس به دو صورت می توان استفاده کرد: ۱- به عنوان منبع نور اصلی ۲- به عنوان یک نور ثانویه و کمکی برای کاهش کنتراست.

هر چند هر نوع منبع نوری را می توان به عنوان منبع نور اصلی یا منبع نور کمکی استفاده کرد، اگر از نور تند و خشن به عنوان نور کمکی استفاده کنیم، به نتایج خوبی نمی رسیم. از طرف دیگر، سافت باکس ها جهت استفاده به عنوان نور ثانویه و کمکی عالی هستند، زیرا آنها سایه های خشن و تیز را در تصاویر شما حذف می کنند.

در تصویر زیر، ما تابش نور مستقیم فلاش (نور تند و خشن) و استفاده از یک سافت باکس به عنوان نور کمکی در زیر نور آفتاب را با هم مقایسه کرده ایم. در هر دو عکسی که با استفاده از نور کمکی فلاش و سافت باکس فلاش گرفته شده است، فلاش را بالای دوربین قرار داده ایم، به همان طریقی که در عکاسی از رویدادها دوربین را با دست نگه می داریم و عکس می گیریم.

خورشید تقریبا به طور مستقیم از بالای سر سوژه تابیده است، که یکی از بدترین شرایط ممکن برای تابش نور طبیعی است. تابش مستقیم نور فلاش، یک سایه غیر جذاب و نه چندان خوشایند را زیر چانه شخص ایجاد کرده است و عکس ضعیفی به دست آمده است.

توجه کنید زمانی که از سافت باکس به عنوان یک نور کمکی طبیعی استفاده می کنیم، نورهای تند و تیز در تصویر کم می شود و همچنین چین و چروک های اطراف چشم سوژه را هم می پوشاند (چین و چروک های اطراف چشم اغلب در نورهای درخشان فضای باز در طراف چشم فرد به وجود می آیند).

 

سافت باکس در عکاسی

سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد؟

 

در تصویر زیر شما مقایسه ای بین تابش نور مستقیم فلاش (نور تند و خشن) و استفاده از یک سافت باکس به عنوان نور اصلی در زیر نور آفتاب را می بینید. مانند قبل، فلاش دقیقا بالای لنز دوربین قرار گرفته است. این دفعه، شخص طوری ایستاده است که خورشید پشت او باشد. مراقب باشید که هیچ گونه نور مستقیمی به صورت سوژه نتابد. این بار، با استفاده از نور نرم سافت باکس، پوست سوژه جذاب تر به نظر می رسد. در حقیقت، عکس گرفته شده با استفاده از نور کمکی سافت باکس فلاش مانند عکس هایی به نظر می رسد که در آنها اصلا از هیچ گونه نور مصنوعی استفاده نشده است.

 

 

سافت باکس در عکاسی

سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد؟

چرا عکاسان از سافت باکس استفاده می کنند؟

اکثر عکاسان حرفه ای از سافت باکس ها استفاده می کنند. اما چرا؟

 پاسخ سازگاری آنها است. برای تامین نور نرم در سبک های مختلف عکاسی، هیچ چیزی مانند سافت باکس نیست. حتی زمانی هم که از سافت باکس ها به عنوان منبع نور اصلی استفاده نمی شود، آنها نقش مهمی در عکاسی دارند، مثلا از آنها برای استفاده به عنوان نور کمکی، و روشنایی حاشیه های تصاویر استفاده می شود. تصور دنیای عکاسی بدون آنها دشوار است.

سافت باکس ها در کجاها مورد استفاده قرار می گیرند؟

تقریبا در هر جایی. یکی از بهترین موارد استفاده سافت باکس ها، به ویژه سافت باکس های مربعی شکل، شبیه سازی نور نرمی است که از پنجره های شمالی به داخل می تابند. نخستین عکاسان، زیبایی نور شمالی را کشف کردند. از سال ۱۸۵۰ تا سال ۱۹۳۰ تقریبا در هر آتلیه عکاسی یک اتاق با یک پنجره بزرگ برای عکاسی پرتره وجود داشت. در شکل زیر ما یک عکسی مدرن که با استفاده از یک یک سافت باکس فوق العاده بزرگ گرفته شده است را با یک عکس پرتره که با استفاده از نور پنجره در سال ۱۹۰۰ گرفته شده است را مقایسه کرده ایم. کیفیت نور در دو عکس بسیار شبیه هم هستند.

برای مشاهده انواع سافت باکس کلیک کنید. 

 

سافت باکس در عکاسی

سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد؟

 

از آنجایی که جدا کردن قطعات و اجزای سافت باکس ها آسان است و به راحتی قابل حمل هستند، عکاسان می توانند با استفاده از آنها نور زیبای شمالی را هر مکانی که بخواهند تولید کنند. به همین دلیل است که در استودیوها و آتلیه های عکاسی و در انواع لوکیشن ها برای سبک های مختلف عکاسی، از سافت باکس ها استفاده می شود. این موارد استفاده گسترده باعث شده است که سافت باکس ها محبوب ترین اصلاح کننده های نور در دنیا باشند.

 

چه موقع بهتر است از سافت باکس عکاسی استفاده کنیم؟

هر زمانی که بتوان با استفاده از نور نرم (نسبت به نور خشن و تیز) یک عکس بهتر گرفت، می توان از سافت باکس استفاده کرد. مثالهای بسیار زیادی برای این مورد هست، مثال هایی مانند عکس پرتره، عکس های مراسم عروسی، عکاسی از محصول و تقریبا هر موقعیت عکاسی دیگری که سوژه های انسانی در آن هست.

تصاویر زیر با استفاده از سافت باکس گرفته شده اند:

 

سافت باکس در عکاسی

سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد؟

 

 

سافت باکس در عکاسی

چه زمانی باید برای خرید سافت باکس اقدام کنیم؟

اگر سافت باکس ندارید، وقت آن است که حداقل یک سافت باکس بخرید و کارتان را شروع کنید. با یک سافت باکس با سایز متوسط، شروع کنید، مانند یک سافت باکس با سایز ۲۴” x 32” به محض اینکه شما با مزایای سافت باکس ها آشنا شوید، بسیاری از نیازهای شما را برطرف می کند. پس از اینکه مدتی از آنها استفاده کنید، احتمالا شما می خواهید یک سایز بزرگتر یا کوچکتر آن را بخرید، که به سوژه شما بستگی دارد.

امیدوارم این مطلب کوتاه توضیح داده باشد که سافت باکس ها چه کاری انجام می دهند و چگونه می توانند به شما کمک کنند تا مهارت عکاسی خود را بهبود دهید.

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

ارسال نظر

*

code

نظرات کاربران ( 1 نظر )
  • perm_identity امیر

    عکس های داخل متن نمایش داده نمی شود.

-->