تجهیزات نورپردازی برای عکاسی پرتره در فضای باز

عکاسی پرتره در فضای باز

چند ترفند عکاسی پرتره در فضای باز

در این مقاله قصد داریم شما را با چند ترفند عکاسی پرتره در فضای باز آشنا کنیم.

زمانیکه با نور طبیعی کار می‌کنید، کنترل نور خورشید بعنوان تنها منبع نوری، کمی دشوار است. خورشید نوری عظیم و یک طرفه تولید می‌کند. این بدان معنا است که شما با نوری بسیار شدید که تنها از یک جهت در عکاسی پرتره در فضای باز به سوژه شما می‌تابد، مواجه هستید. نتیجه‌ی این نورپردازی، تصاویری با کنتراست بالا بهمراه سایه‌های فراوان است. البته اساسا هیچ مشکلی با این نوع سبک عکاسی ( با کنتراست بالا ) وجود ندارد، اما با هدایت و کنترل نور طبیعی، شما می‌توانید به انواع مختلفی از نورپردازی برای عکاسی پرتره در فضای باز دست یابید. برای این منظور چه یک عکس فوق‌العاده براق تبلیغاتی بخواهید و یا اینکه قصد داشته باشید بصورت هوشمندانه از نور خورشید برای عکاسی پرتره در فضای باز استفاده کنید، ابزارهای متعددی وجود دارند.

عکاسان حرفه‌ای برای عکاسی پرتره در فضای باز ، معمولا سوژه‌ی خود را در موقعیت اُپن شِید (Open Shade) قرار می‌دهند.

تجهیزات مناسب در عکاسی پرتره بسیار مهم‌ است. اینکه شما از تجهیزات مناسبی استفاده کنید که مناسب عکاسی در استودیو یا در فضای باز و طبیعت باشد بسته به نوع مکان و نوع عکاسی شما متفاوت است. برای  همین‌منظور آکادمی دیدنگار دوره تخصصی پرتره و مدلینگ را برای دسترسی بهتر به مفاهیم مناسب عکاسی پرتره برگزار  می‌کند.

” اپن شید وضعیتی است که در آن، سوژه در سایه قرار گرفته اما صورت او بقدر نیاز از نور آفتاب بهره می‌برد. “

این امر علاوه بر اینکه باعث می‌شود در عکاسی‌های طولانی مدت چشم مدل، آزار نبیند، یک عکس با کنتراست معتدل، اما با استفاده کافی از سایه‌ها به شما ارائه می‌دهد. پنل‌های دیفیوز کننده، یکی از ابزارهای کاربردی برای عکاسی پرتره در فضای باز هستند. نور دیفیوز شده از طریق پنل‌هایی که دارای جنسی نیمه براق هستند، پخش می‌گردد. این پنل‌ها معمولا بازتاب دهنده‌ی نور سفید بوده که به پرتره‌ی شما، رنگ و بویی طبیعی‌تر می‌دهد. سافت باکس ها بطور مثال از همین پنل‌های دیفیوز کننده‌ی نور برای کاهش شدت نور و نرم‌تر کردن آن، در نورپردازی‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. دیفیوز کننده‌ها در اشکال مختلف و با جنس‌های متنوع ساخته می‌شوند و وظیفه‌ی آنها در عکاسی پرتره استودیویی، کاهش و جهت دادن به نور فلاش دوربین یا تجهیزات نورپردازی استودیو است. شما می‌توانید در کنار دیفیوز کننده‌ها از سایر تجهیزات نورپردازی برای رسیدن به نور ایده‌آل‌تان استفاده نمایید.

در صورتی که علاقه‌مند به انواع عکاسی پرتره می‌باشید، در مجله اینترنتی وب‌سایت دیدنگار، چند مقاله‌ی فوق‌العاده در رابطه با این نوع عکاسی برای شما ترجمه و تألیف کرده‌ایم.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
برای ثبت یک پرتره حرفه ای ، تنها کافی است کمی لنزتان را بچرخانید

.

پنل رفلکتور
رفلکتور پنج کاره 90*120 سانتیمتر ( فتوکس – اس انداس – اسکوپ )

پنل‌های رفلکتور و ابزارهای بازتابنده‌ی نور، می‌توانند نور را بوسیله همین بازتاب ساده، هدایت و متمرکز کنند. غالب پنل‌های رفلکتور نور، به رنگ سفید بوده و گاها در رنگ‌های نقره‌ای، طلایی و یا ترکیبی از هر سه این‌ها، عرضه می‌گردند. قطعا رنگ پنل رفلکتور در ماهیت رنگ نهایی منعکس شده، تاثیر بسزائی دارد. بطور مثال پنل رفلکتور طلایی رنگ، نوری گرم و زیبا برای عکاسی پرتره در فضای باز تولید می‌کند. این نور، گرما و تنالیته‌ی رنگی گرم، همچون نور بعد از ظهر را برای شما بوجود می‌آورد. پنل رفلکتور نقره‌ای رنگ اما در نقطه‌ی مقابل، با خاصیت باز تابندگی بیشتر همچون آینه عمل می‌کند؛ و نوردهی آن به شدت بیشتر است. از پنل رفلکتور نقره‌ای برای افزودن نور شدید در عکاسی پرتره در فضای باز استفاده می‌شود. ضمنا با استفاده از این پنل‌ها، کنتراست بیشتری بدست خواهید آورد. طبیعی است که استفاده از پنل‌های رفلکتور ترکیبی ( طلایی – نقره‌ای ) نوری دارای بالانس بیشتر و با بهره‌مندی از ویژگی‌های هر دو رنگ را به شما ارائه می‌دهد. دو ویژگی فوق‌العاده‌ی دیگر پنل‌های رفلکتور برای عکاسی پرتره در فضای باز ، قابلیت حمل و شکل پذیری آسان آنها است. این قابلیت شکل پذیری، پنل رفلکتور را به ابزاری ایده‌آل برای شکل دهی و توزیع نور تبدیل کرده است.

کارگاه_عکاسی_پرتره

کارگاه جامع عکاسی پرتره

هر آنچه باید در رابطه با عکاسی پرتره بصورت حرفه بیاموزید را در این کارگاه فرا خواهید گرفت. برای اولین بار در ایران شما با حضور در یک کارگاه جامع، 24 سبک از عکاسی پرتره را آموزش خواهید دید. این کارگاه در آتلیه مجهز دیدنگار و با حضور اساتید مجرب برگزار خواهد شد.

اما گاهی وقت‌ها در عکاسی و بویژه عکاسی پرتره در فضای باز ، دور کردن سوژه از نور محیط اهمیت بیشتری از تاباندن آن به سوژه، دارد. اینجاست که نقش توری ها و پرچم های کاهنده و یا جذب کننده نور به میان می‌آید. غالب این توری‌ها و یا پرچم‌ها در رنگ‌های تیره تولید می‌شود تا با حداکثر جذب میزان نور، در برخی از انواع عکاسی پرتره در فضای باز ، کمترین نور ممکن به سوژه برسد. به همین دلیل است که لباس‌های سیاه و ماشین‌های سیاه در تابستان و زیر تابش آفتاب، گرم‌ترند. یکی دیگر از کاربردهای آنها، محافظت از دوربین و لنز ، از تابش مستقیم نور و در اصطلاح، ایجاد سراب در عکاسی است. شما از این تجهیزات می‌توانید در عکاسی پرتره استودیویی و عکاسی پرتره در فضای باز استفاده کنید.

رفلکتورهای پنج کاره 110 سانتیمتری که در فروشگاه وب‌سایت دیدنگار موجود است می‌تواند ترکیبی از انواع رنگ‌ها را برای شما بجود بیاورد. وزن آنها بسیار سبک بوده و براحتی قابل حمل هستند. قابلیت انعطاف پذیری آنها نیز براحتی به نور محیط شما در عکاسی پرتره در فضای باز ، شکل می‌دهد.

عکاسی پرتره در فضای باز
رفلکتور ۵ کاره ۱۱۰ سانتیمتر ( فتوکس – اس انداس – اسکوپ )
برخی از رفلکتور ها در فروشگاه دیدنگار
نگهدارنده و هولدر رفلکتور دریم لایت Dream Light
رفلکتور 7 کاره طلایی – نقره ای 100×150 دریم لایت Dream Light
رفلکتور 5 کاره دسته دار 110 سانتی متر دریم لایت Dream Light
رفلکتور تلفیقی گودکس GODOX Reflector 5in1 80cm
رفلکتور تلفیقی گودکس GODOX Reflector 5in1 110cm
رفلکتور گودکس GODOX Reflector 5in1 80cm

ضمنا اگر دوست دارید برخی از تجهیزات پرکاربرد و گران قیمت نورپردازی را با قیمت کمتر و با ابزارهای دم دستی که در هر خانه‌ای یافت می‌شود، بسازید، به شما توصیه می‌کنیم، سری مقالات ما را با عنوان ” ترفندهای ساخت تجهیزات عکاسی ارزان ” ، مطالعه کنید.

ترفندهای ساخت تجهیزات عکاسی ارزان

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تجهیزات نورپردازی برای عکاسی پرتره در فضای باز برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.