در این مقاله نحوه استفاده از رفلکتور و نکاتی در مورد استفاده از آن را به شما خواهم گفت.

نور یکی از اصلی‌ترین عناصر عکاسی است. گاهی اوقات یک منبع نور سایه‌های تند و تیز را نرم می‎‌کند. گاهی نیز فقط می‌خواهید نور را تنظیم کنید، برای همین از یک رفلکتور استفاده می‌کنید. رفلکتورها ارزان قیمت و قابل حمل هستند. با استفاده از آنها می‌توانید نور را تلطیف کرده یا جهت نور را تغییر دهید یا حتی میزان نور را کم و زیاد کنید.

برخی از رفلکتور ها در وبسایت دیدنگار
رفلکتور تلفیقی گودکس GODOX Reflector 5in1 80cm
رفلکتور تلفیقی گودکس GODOX Reflector 5in1 110cm
رفلکتور گودکس GODOX Reflector 5in1 80cm

رفلکتور چیست؟

رفلکتور در درجه اول همانطور که از اسمش پیداست، یک بازتاب کننده نور است. با این حال اگر از مدل‌های رایج بازار مثل مدل 5 در 1 استفاده کنید، می‌توانید نور را پخش کرده یا از پخش نورهای ناخواسته جلوگیری کنید.

در ادامه نحوه استفاده از رفلکتور به همراه مجموعه‌ای از آنها و کاربردشان را بیان کردم.

انواع رفلکتور پخش کننده

رفلکتور پخش کننده برای کاهش نور بسیار عالی است. همچنین اگر در فاصله زیادی نسبت به منبع نور قرار گیرد، می‌تواند آن را پراکنده و به اصطلاح تلطیف کند. مدل‌های نقره‌ای و طلایی بیش از بقیه بازتاب دهنده هستند. مدل نقره‌ای نور را بازتاب کرده و رنگ‌ها را رو به سردی متمایل می‌کند. اما مدل طلایی رنگ‌های سوژه را گرم‌تر می‌کند.

مدل سیاه رنگ برای حذف نور از برخی نقاط سوژه به کار می‌رود. اگر به دنبال ثبت یک عکس طبیعی هستید، از مدل طلایی دوری کنید. چرا که رنگ‌ها را اغراق کرده و رنگ طلایی زیادی به سوژه می‌دهد. من توصیه می‌کنم که از نمونه تلفیقی نقره‌ای و طلایی با الگوی گورخری استفاده کنید.

نحوه استفاده از رفلکتور
انواع رفلکتورها

سایه‌ها را پر کنید

رفلکتور یک وسیله عالی است. مخصوصا در جاهایی که نور به صورت کنترل نشده وجود دارد. از آنها می‌توانید برای جایگزینی یا تغییر نور استفاده کنید. رفلکتور همچنین اغلب برای پر کردن سایه در زوایای سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از کاربردهای رفلکتور ، جدا کردن سوژه از پس‌زمینه است. نحوه استفاده از رفلکتور برای اینکار به این صورت است که آن را پشت سوژه قرار می‌دهید و موهای سوژه روشن و درخشان می‌شود.

مقاله پیشنهادی
تکنیک‌ های نورپردازی در عکاسی پرتره

کیت رفلکتور 5 در 1

جابجایی رفلکتورهای بزرگ سخت است. به همین علت پیشنهاد می‌کنم از مدل‌هایی با سایز 30 تا 40 اینچ استفاده کنید. همچنین کنترل مدل‌های بزرگ نیز سخت است. من مدل‌هایی با الگوی گورخری را به طلایی و نقره‌ای کامل ترجیح می‌دهم.

نحوه استفاده از رفلکتور
کیت رفلکتور 5 در 1

نحوه استفاده از رفلکتور: مراقب باد باشید!

رفلکتور به علت سایز بزرگ و پهنای زیاد در استفاده طولانی و هنگام وزش باد، تمایل به پرواز پیدا می‌کند. زمانی که دستیاری برای نگه داشتن رفلکتور ندارید، از یک پایه و نگهدارنده استفاده کنید تا آن را محکم در جای خود نگه دارد.

پیشنهاد می‌کنم که در هنگام وزش بادهای شدید از یک کیسه شن یا ماسه برای ثابت نگه داشتن رفلکتور استفاده کنید. به این صورت حتی بادهای شدید نیز تاثیری نداشته و تصویر نهایی را خراب نمی‌کنند. سعی کنید همیشه اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن خطر در عکاسی استفاده کنید.

از یک کیسه شنی برای ثابت ماندن رفلکتور استفاده کنید.

کنترل سایه‌ها

برای نشان دادن نحوه استفاده از رفلکتور و همچنین برخی از مثال‌ها در دنیای واقعی، بدون مدل و همراه و تنها با یک دوربین و یک سه پایه و تلفن همراهم به عنوان شاتر به یک پارک رفتم.

تصویر اول بدون هیچگونه رفلکتوری گرفته شده. در حالی که نور خورشید به شدت به صورت من می‌تابید. در تصویر دوم از رفلکتور نقره‌ای برای پر کردن سایه‌ها استفاده کردم. این کار را خودم انجام دادم. در تصویر سوم از یک عابر خواستم که رفلکتور را برای من نگه دارد تا نور شدید خورشید نرم شود.

شما می‌توانید تفاوت تابش شدید نور خورشید را درعکس‌ها ببینید. ضمنا هیچگونه روتوشی روی این عکس‌ها انجام ندادم و همانطور که حدس می‌زنید، قیافه‌ای عبوس و ترش‌رو دارم!

بسته شدن

زمانی که کیسه را باز می‌کنید، متوجه خواهید شد که رفلکتور درون آن کامل جمع شده و حالتی جهشی دارد و بدون هیچ تلاشی باز می‌شود. هر چند کشف این که چگونه می‌توانید دوباره آن را به حالت اول برگردانده و داخل کیسه قرار دهید، مقوله‌ای زمان‌بر و جالب خواهد بود. در عکاسی با همکارانم این موضوع بسیار سرگرم کننده است.

در تصویر زیر به شما یاد خواهم داد که چگونه می‌توانید رفلکتور را به حالت اول برگردانده و در کیسه قرار دهید.

نحوه بسته شدن دوباره رفلکتور

هنگامی که چند بار این کار را انجام دهید، کاملا یاد خواهید گرفت!


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله نحوه استفاده از رفلکتور برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: