مقدمه : قطعاً شما هم به‌‌‌عنوان یک عکاس، حتی اگر خیلی هم تازه‌‌‌وارد باشید، در رابطه با عکاسی در فرمت RAW شنیده‌‌‌اید. عکاسی در فرمت RAW مزایای متعددی دارد و همه‌‌‌ی ما معتقدیم که بهتر است در این فرمت عکاسی کنیم. ما در این مقاله قرار است به شما بگوییم، دقیقاً به چه علت‌‌‌هایی بهتر است عکس‌‌‌های خود را در فرمت RAW ذخیره کنید.

فرمت Raw چیست و چرا باید در آن عکاسی کرد ؟ 

عکاسی در فرمت RAW

RAW فرمت فایلی است که تمام اطلاعات تصویر را همان‌‌‌گونه که بر روی سنسور ضبط شده است، ذخیره می‌‌‌کند. زمانی که در فرمتی همچون JPEG عکاسی کنید، اطلاعات تصویر، فشرده سازی شده و در نتیجه بخش‌‌‌هایی از آن از دست می‌‌‌رود؛ اما بدان علت که در عکاسی در فرمت RAW هیچ گونه فرآیند فشرده سازی را تجربه نمی‌‌‌کنند، طبیعتاً فایل‌‌‌های دارای این فرمت، اطلاعات بیشتری را ذخیره کرده و کیفیت بهتری نیز دارند. این امر فرآیند اصلاح عکس‌‌‌های فرمت RAW را بسیار آسان‌‌‌تر می‌‌‌کند.

خوشبختانه بسیاری از دوربین‌‌‌ها، حتی از انواع ساده‌‌‌ی دوربین کامپکت و پوینت اند شوت ( Point And Shoots ) قادر هستند عکس‌‌‌ها را در فرمت RAW ثبت کنند. دوربین‌‌‌های حرفه‌‌‌ای‌‌‌تر DSLR و دوربین بدون آینه ( Mirror Less ) هم همگی دارای این ویژگی می‌‌‌باشند.

پیشنهاد نویسنده : تصاویر RAW 12 بیت و ۱۴ بیت : آیا می‌توانید تفاوت را بگویید ؟

10 دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

عکاسی در فرمت RAW

در میان مزایای متعدد عکاسی در فرمت RAW ، 10 عدد از مهمترین‌‌‌ها را در ادامه مشاهده خواهید کرد :

1- دستیابی به بالاترین کیفیت ممکن :

قطعاً این موضوع یکی از مهمترین مزایای عکاسی در فرمت RAW است. زمانی که شما در فرمت RAW عکاسی می‌‌‌کنید، در واقع تمام اطلاعات دریافتی سنسور را ذخیره می‌‌‌کنید و این یعنی حداکثر کیفیت ممکن تصویر.

اگر این گونه فکر کنیم، تمام دوربین‌‌‌ها قادرند از نظر فنی، در فرمت RAW عکاسی کنند و این موضوع حقیقت دارد. حتی در دوربین‌‌‌هایی که قابلیت پردازش فایل RAW را ندارند، تصویر اول در این فرمت ضبط شده و سپس با فشرده سازی، به فایل JPEG تبدیل می‌‌‌گردد. این حجم از اطلاعات کامل در فرمت RAW موجب می‌‌‌شود که شما در کامپیوترتان هر گونه که دوست داشته باشید، آنها را ویرایش کنید.

2- ضبط دامنه‌‌‌ی گسترده‌‌‌تری از سطوح روشنایی :

دامنه‌‌‌ی روشنایی، تعداد استاپ‌‌‌های نوری است که در یک عکس از رِنج سفید مطلق تا سیاهی مطلق وجود دارد. هر چقدر این سطوح رنگی، دامنه‌‌‌ی گسترده‌‌‌تری داشته باشند، تنالیته‌‌‌ی نوری تصویر شما زیباتر و نرم‌‌‌تر است. حالا جالب است بدانید در یک فایل JPEG ، 256 سطح نوری یا در اصطلاح « استاپ » وجود دارد. این در حالی است که این عدد در عکاسی در فرمت RAW چیزی بین 4096 تا 16384 است.

این مشخصه با عبارت بیت ( bit ) شناخته می‌‌‌شود. فرمت JPEG تصاویر را با 8 بیت ذخیره می‌‌‌کند در حالی که این عدد در عکاسی RAW و در این فرمت 12 تا 14 بیت است.

این تفاوت اعداد، تاثیری چشم‌‌‌گیر در کیفیت عکس نهایی دارند. این استاپ‌‌‌های بیشتر روشنایی، به شما اجازه می‌‌‌دهد تا دسترسی و تنظیمات بیشتری نسبت به نوردهی، بخش‌‌‌های سیاه کادر، جبران نوردهی، ایجاد کنتراست و روشن‌‌‌تر کردن فضای عمومی عکس، داشته باشید. این عملیات به‌‌‌صورت کامل و بدون آن که کوچک‌‌‌ترین آسیبی به کیفیت عکس شما وارد آید، در فرمت RAW اجرا می‌‌‌گردد.

3- اصلاح آسان نور مازاد یا کمبود نور تصویر :

در بسیاری از مواقع پیش می‌‌‌آید که با بهترین نورسنجی‌‌‌ها نیز عکس نهایی، نیازمند اصلاح نوری است. عبارت جبران نوردهی، دقیقاً برای پاسخ به این مشکل به‌‌‌وجود آمده است. شرایط مختلف آب و هوایی و یا مشکلات در زمانبندی سفرهای عکاسی، موجب می‌‌‌شود همیشه فرآیند عکاسی، در زمان خود و با نور ایده آل، پیش نرود.

در این مواقع است که عکاسی در فرمت RAW می‌‌‌تواند کمبود یا مازاد نور صحنه را به‌‌‌راحتی جبران نماید. دلیل این موضوع نیز همان حجم بیشتر اطلاعات فرمت RAW نسبت به سایر فایل‌‌‌ها است. رفع مشکل سایه‌‌‌های سنگین و یا روشنایی‌‌‌های شدید عکس، در عکاسی RAW بسیار آسان است.

4- تسهیل استفاده از امکانات وایت بالانس ( White Balance ) :

زمانی که عکاسی JPEG انجام دهید، تنظیمات وایت بالانس بر روی فایل نهایی اعمال و ذخیره می‌‌‌شود و تغییر آن پیچیده و محدود می‌‌‌گردد. هنگام عکاسی در فرمت RAW نیز تنظیمات وایت بالانس ضبط می‌‌‌گردد؛ اما گستردگی لایه‌‌‌های اطلاعاتی فرمت RAW ، تغییر ساختار وایت بالانس را بسیار راحت‌‌‌تر می‌کند.

قطعاً یکی از اصلی‌‌‌ترین پایه‌‌‌های یک عکس خوب، رنگ‌‌‌های حقیقی و وایت بالانس دقیق است و عکاسی در فرمت RAW هر دوی این‌‌‌ها را به شما ارائه می‌‌‌دهد. ضمناً عکاسی در فرمت RAW تغییر این دو المان را نیز بسیار آسان‌‌‌تر کرده است.

5- برخورداری از جزئیات بیشتر در عکاسی RAW :

زمانی که در فرمت RAW عکاسی کنید، هنگام ویرایش فایل RAW در نرم‌‌‌افزار لایت روم ( Lightroom ) به ابزارهای شارپ کردن تصویر و همین‌‌‌طور الگوریتم‌‌‌های کاهش نویز آن، دسترسی کاملی دارید. این سطح از دسترسی و ابزارهای ویرایش، بسیار فراتر از تنظیمات هر دوربینی در بازار است.

پیشنهاد نویسنده : تفاوت JPEG ، TIFF و RAW : تفاوت و تاثیر فرمت‌های مختلف در عکاسی مدرن

عکاسی در فرمت RAW

6- لذت بردن از یک ویرایش تصویر کم ریسک :

در هنگام ویرایش تصویری با فرمت RAW ، شما در واقع هیچ تاثیری بر روی اطلاعات اورجینال فایل نمی‌‌‌گذارید. در واقع شما مشغول چیدمان ساختار نمایشی فایل RAW در فرمی هستید که قابل ذخیره و نمایش در فرمت‌‌‌های دیگر همچونTIFF  و JPEG است.

این یعنی تحت هیچ اشتباه و حادثه‌‌‌ای، هیچ‌‌‌گاه فایل اورجینال شما آسیب نمی‌‌‌بیند. یکی از مزیت‌‌‌های اصلی عکاسی در فرمت RAW در همین هنگام خود را نشان می‌‌‌دهد تا شما در هر لحظه بتوانید فایل ذخیره شده را به حالت اورجینال خود بازگردانید.

یک حقیقت عجیب اما قابل آزمایش در رابطه با فایل JPEG این است که هر بار که این فایل را باز می‌‌‌کنید، تغییراتی انجام می‌‌‌دهید و سپس آن را دوباره در فرمت JPEG ذخیره می‌‌‌کنید، میزانی از کیفیت آن را می‌‌‌کاهید. به این اتفاق در اصطلاح ( Lossy ) می‌‌‌گویند. پس حداقل اگر در فرمت JPEG هم عکاسی می‌‌‌کنید، قبل از هر ویرایش یک کپی از فایل اصلی خود گرفته و سپس نسخه‌‌‌ی جدید را ویرایش و ذخیره نمایید.

7- کیفیت بهتر چاپ با عکاسی در فرمت RAW :

به‌‌‌علت دامنه‌‌‌ی گسترده‌‌‌ی تُن‌‌‌های نوری و همین‌‌‌طور گستردگی بیشتر رنگ‌‌‌های موجود در اطلاعات فایل، پرینت عکس‌‌‌های RAW بالاترین میزان کیفیت و صحت رنگی را دارند.

8- امکان انتخاب ( Color Space ) در خروجی تصویر :

ابتدا با اصطلاح کالِر اسپِیس  ( Color Space ) کمی آشنا شوید. این اصطلاح در واقع فرمت رنگبندی شما است. چیزی که بیشتر آن را با نوع RGB و CMYK می‌‌‌شناسید. در یک فایل RAW چندین دسته‌‌‌بندی رنگی مختلف تنها درگروه RGB وجود دارد. تمامی این موارد یعنی عکاسی در فرمت RAW به شما این اجازه را می‌‌‌دهد که به‌‌‌راحتی و با توجه به نوع انتشار عکس ( فضای دیجیتال همچون وب سایت‌‌‌ها و شبکه‌‌‌های اجتماعی یا پرینت عکس ) گروه رنگی خود را تعیین نمایید. البته بدون آن که کوچک‌ترین تغییری در کیفیت آن ایجاد کنید و یا فایل اورجینال را ویرایش نمایید.

زمانی که در فرمت RAW عکاسی کنید و بخواهید تصویرتان را در اینترنت منتشر کنید، تنها کافی است مود عمومی RGB را انتخاب کرده تا رنگ‌‌‌های عکس شما دارای حداکثر تطابق با مرورگرهای مختلف اینترنتی باشد.

اگر پیش‌‌‌نمایش پروژه عکاسی مشتریتان را می‌‌‌خواهید ارسال کنید، بهترین خروجی ( Abode RGB-1998 Color Space ) است.

اگر هم گسترده‌‌‌ترین رِنج رنگ‌‌‌های ممکن را می‌‌‌خواهید، خروجی ( ProPhoto RGB ) بهترین گزینه است. همان‌‌‌طور که پیشتر گفتیم، Color Space های متعددی وجود دارند که هر کدام برای یکی از سبک‌‌‌های عکاسی و شرایط انتشار تصویر، کاربرد دارند؛ پس عکاسی در فرمت RAW شما را قادر می‌‌‌سازد که از یک عکس در هر فضایی که می‌‌‌خواهید، بهترین خروجی را داشته باشید.

عکاسی در فرمت RAW

9- قرارگیری بهتر در چرخه‌‌‌ی مدیریت فایل‌‌‌های تصویر :

نرم‌‌‌افزارهایی همچون لایت روم ( Lightroom ) و آپرچر ( Aperture ) با سیستم مدیریت تصاویر، به عکاسان کمک کرده‌‌‌اند تا بتوانند صدها و هزاران عکس خود را به‌‌‌راحتی دسته بندی و سازمان‌‌‌دهی کنند. این نرم‌‌‌افزارها به‌‌‌راحتی می‌‌‌توانند تصاویر RAW شما را مدیریت و دسته بندی کرده و در عین حال در یک زمان بتواند چندین عکس RAW را پردازش نماید. قابلیتی که در نرم‌‌‌افزار فتوشاپ وجود ندارد.

عکاسی در فرمت RAW در میان عکاسان حرفه‌‌‌ای امری طبیعی و در واقع ضروری است، زیرا مدیریت هزاران عکس که هر کدام در فضا و سبکی متفاوت ثبت شده‌‌‌اند، به جز با بهره‌‌‌مندی از مزایای فرمت RAW و ویژگی‌‌‌های لایت روم، امکان‌‌‌پذیر نیست.

پیشنهاد نویسنده : فایل RAW چیست و چگونه باید آن را مشاهده کنیم ؟

10- عکاسی در فرمت RAW تنها انتخاب عکاسان حرفه‌‌‌ای :

عکاسی در فرمت RAW تقریبا تنها فرمتی است که مورد تایید آژانس‌‌‌های عکاسی و موسسات تبلیغاتی است. شما می‌‌‌بایست در صورتی که عکاسی را به‌‌‌صورت جدی دنبال می‌‌‌کنید، کار با این فرمت را بیاموزید و بتوانید به‌‌‌وسیله‌‌‌ی آن، کیفیت خروجی عکاسی خود را ارتقا دهید.

عکاسی در فرمت RAW

امیدواریم از مطالعه‌‌‌ی این مقاله لذت برده باشید و این مقاله توانسته باشد مجددا به شما یادآوری نماید که برای ارتقاء کیفیت عکاسی خود، نیاز به آموزش مستمر دارید. ما در مجله وب سایت دیدنگار از بهترین منابع عکاسی، مقالات به‌‌‌روز آموزشی را برای شما آماده می‌‌‌کنیم.

امیدوارم مقاله‌ی ” 10 دلیل مهم برای عکاسی در فرمت RAW “ برایتان جذاب و مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: