در این مقاله به شما چگونگی بازیابی عکس کارت حافظه دوربین را نشان خواهم داد. همچنین اطلاعاتی را در مورد آنچه که می‌تواند بازیابی شود را می‌گویم.

آیا تا به حال تصادفا کارت حافظه خود را با تصاویری که برایتان بسیار مهم بوده، فرمت کرده اید؟ یا شاید هارد دیسک شما سقوط کرده باشد، بدون اینکه هیچ پشتیبانی از آن گرفته باشید. آیا قبلاً تصاویری از کارت حافظه خود حذف کرده‌اید؟ هرگز به این موضوع فکر نمی‌کنید تا زمانی که اتفاق بیفتد و وقتی این اتفاق برایتان پیش بیاید به شدت نگران و آزرده خاطر خواهید شد. من یکبار تمام تصاویرم را که برایم بسیار عزیز بود از دست دادم و نتوانستم تصاویری که از سفر خود گرفته بودم را حتی یکبار ببینم.

متأسفانه، بلایای طبیعی برای همه اتفاق می‌افتند و اگر در وضعیت مشابه قرار گرفتید، بهتر است آمادگی داشته باشید و بدانید که چه کاری را باید انجام دهید. پس در ادامه با مقاله آموزش بازیابی عکس کارت حافظه همراه شوید تا آمادگی و شناخت لازم را پیدا کنید.

مقاله پیشنهادی
معرفی انواع کارت حافظه و کاربردهایشان

.

1) انواع حوادثی که برای داده‌ها پیش می‌آید

فرقی ندارد که از یک فلش یا کارت SD استفاده می‌کنید، انواع مختلفی از بلایای طبیعی وجود دارد که می توانند به آن‌ها آسیب برساند:

فرمت شدن (شانس بازیابی: زیاد) :

اگر شما به هر دلیلی در داخل دوربین و یا بر روی کامپیوتر خود کارت حافظه را فرمت کنید، شانس بازیابی همه داده‌ها بسیار بالاست؛ آن هم تا زمانی که کارت حافظه بعد از آخرین فرمت استفاده نشود. دلیل این موضوع آماده شدن کارت حافظه برای نوشتن مجدد بعد از قرار دادن داخل دوربین است. به این صورت دسترسی به بسیاری از اطلاعات قبلی بسیار سخت خواهد شد.

حذف دستی تصاویر (شانس بازیابی: زیاد) :

اگر تصاویر را به صورت دستی بر روی کامپیوتر و یا روی دوربین خود حذف کردید، احتمال بازیابی اطلاعات بسیار بالاست؛ تا زمانی که تصاویر و داده‌های بیشتری بر روی دیسک نوشته نشده باشند. درست مثل حالت قبل، عکس‌های حذف شده بخش خاصی از حافظه را اشغال می‌کنند. این نوع فایل‌های واقعی هرگز از دیسک پاک نمی‌شوند.

آسیب غیر فیزیکی (شانس بازیابی: متوسط تا کم) :

ممکن است سناریوهای مختلفی وجود داشته باشد، اما یکی از موارد متداول زمانی است که یک کارت حافظه در طول فرآیند نوشتن تصاویر آسیب می‌بیند. در اینجا دوربین اخطار می‌دهد که این داده‌ها نمی‌توانند بر روی کارت نوشته شوند. شانس بازیابی داده‌ها در این حالت متوسط تا کم است. بسته به این که چقدر آسیب عمیق است.

آسیب فیزیکی (شانس بازیابی: تقریبا صفر) :

اگر کارت حافظه آسیب فیزیکی دیده باشد و غیرقابل خواندن باشد، احتمال بازیابی آن بسیار کم است. شما می‌توانید یکی از ترفندهای بازیابی داده که پایین‌تر گفتم را امتحان کنید تا ببینید آیا می‌شود چیزی را بازیابی کرد یا نه. اگر همه‌ی ترفندها ناموفق بودند و کارت حافظه شناسایی نشد، بهتر است آن را به متخصصان بازیابی که می‌توانند داده‌ها را در یک محیط آزمایشگاهی بازیابی کنند، تحویل دهید.

شانس بازیابی عکس کارت حافظه پس از فرمت یا حذف، در مقایسه با هر نوع آسیبی که می‌تواند منجر به از دست دادن جزئی از داده‌ها و یا تمامشان شود، بسیار بالاست.

مقاله پیشنهادی
چه دوربینی بخریم ؟

بیایید در ادامه مقاله آموزش بازیابی عکس کارت حافظه ، در مورد آنچه که می‌توانیم انجام دهیم تا از این اتفاق‌ها جلوگیری کنیم، صحبت کنیم.

۲) نکاتی برای جلوگیری: داده‌ها را از دست ندهید

هرگز تضمینی وجود ندارد که کارت‌های حافظه به صورت بی‌نقص بازیابی و دوباره اجرا شوند. من فقط چند نکته در مورد کارهایی که می‌توانید برای پیش‌گیری از دست دادن داده‌ها انجام دهید، را خواهم گفت.

از کارت‌های حافظه معتبر استفاده کنید:

از خرید کارت‌های حافظه ارزان از تولید کنندگان ناشناس خودداری کنید. ابتدا تحقیق کرده و سپس کارت‌‌های حافظه را از شرکت‌های معتبری مثل Sandisk و Lexar خریداری کنید که کاملا قابل اعتماد هستند. اگر قیمت بالای آنها مسئله است، نسخه آهسته‌تر و قدیمی‌تر را بگیرید.

نسخه پشتیبان تهیه کنید:

اگر در حال عکاسی از یک رویداد مهم هستید، از یک کارت‌خوان یا رم ریدر قابل‌حمل و یک هارد اکسترنال برای پشتیبان‌گیری سریع از داده‌هایتان استفاده کنید. کارت‌خوان‌های یواس‌بی قابل‌حمل، ارزان هستند و می‌توانید آن‌ها را به لپ‌تاپ تان وصل کرده و فایل‌های خود را به هارد اکسترنال انتقال دهید و یا اینکه عکس‌ها را بر روی حافظه لپ‌تاپ خود ذخیره و پشتیبان‌گیری کنید.

در هنگام وارد کردن عکس‌ها در لایت روم، از تمام آن‌ها بر روی یک درایو جداگانه پشیبان بگیرید:

این آسان است. فقط گزینه « Make a Second Copy To » را در منوی Import Lightroom انتخاب کرده و اطمینان حاصل کنید که پوشه حاوی عکس‌ها در یک درایو دیگر نیز ذخیره شده باشد. حالا یک کپی تکراری از فایل‌ها در یک درایو جداگانه در صورتی که درایو اصلی شما آسیب دیده باشد ایجاد می‌شود.

ار محافظ کارت استفاده کنید:

محافظ‌های رنگی ارزان‌قیمت را از یک فروشگاه محلی برای کارت‌هایی که استفاده شده‌است خریداری کنید. استفاده از محافظ برای هر کارتی که از دوربین شما بیرون می‌آید، برای اجتناب از این است که دوباره از همان کارت استفاده نکنید.

از اسلات‌های کارت دوگانه استفاده کنید:

اگر دوربین شما به دو اسلات حافظه مجهز است، از دو کارت یکسان استفاده کرده و حالت پشتیبان را فعال کنید. به خصوص اگر عکس‌های پروژه عکاسی شما مهم است.

بعد از هر بار استفاده، کارت را در خود دوربین فرمت کنید:

پس از آن که چندین پشتیبان از داده‌های خود ایجاد کردید، کارت حافظه را در کامپیوتر فرمت نکنید. در عوض این کار را در دوربین انجام دهید. من مواردی را دیده‌ام که در آن‌‌ها نوشتن فایل بر روی دوربین غیر ممکن می‌شود. فقط به این دلیل که کارت در جای دیگر فرمت شده بود.

مسئله‌ی میزان حافظه:

برخی از عکاسان از خرید کارت‌های حافظه با ظرفیت بالا خوششان نمی‌آید. چون نمی‌خواهند تعداد زیادی عکس را طی یک آسیب از دست بدهند. من شخصاً با این دیدگاه مخالفم. زیرا در تجربه من، داشتن چندین کارت، مضرات خود را دارد. مانند آسیب فیزیکی بیشتر به دوربین. من از کارت‌هایی با حجم 16 و 32 گیگ استفاده می‌کنم. همچنین بیشتر با فرمت RAW عکس می‌گیرم و تعویض کارت به سرعت خیلی عملی نیست.

برخی از رم‌های دوربین در فروشگاه دیدنگار
کارت حافظه سندیسک SANDISK EXTREME PRO SDHC 32GB 100MB/s
کارت حافظه سندیسک SANDISK EXTREME PRO SDHC 64GB 200MB/s
کارت حافظه سندیسک SANDISK EXTREME PRO SDHC 128GB 200MB/s
کارت حافظه سندیسک SANDISK EXTREME PRO SDHC 256GB 200MB/s
کارت حافظه سندیسک SanDisk 64GB 100MB/s SDXC ULTRA

3) موارد مهمی که باید به خاطر داشته باشید

اگر داده‌های شما آسیب دید و نیاز به بازیابی داده‌ها داشتید، اطمینان حاصل کنید که این کارت دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این به معنی ننوشتن بیشتر روی آن، چه بر روی کامپیوتر و چه در دوربین است. بسیاری از من سوال کرده‌اند که آیا می‌توانند تصاویر را از کارت حافظه‌ای بازیابی کنند که تصاویر را از آن پاک کرده و سپس کارت را با تصاویر جدید پر کرده‌اند.

در پاسخ به این سوال می‌توانم بگویم که اگر شما به طور کامل از آن استفاده نکنید (برای مثال یک کارت 8 گیگابایتی را با 2 گیگ عکس پر کرده باشید)، تصاویر جدید تاثیر زیادی بر روی تصاویر حذف‌شده نخواهند گذاشت و این شانس را دارید که تصاویر قدیمی را از روی کارت بازیابی کنید. بنابراین، یکبار دیگر، اگر شما نیاز به بازیابی اطلاعات از یک کارت دارید، مطمئن شوید که هر نوع فعالیت نوشتن را در آن متوقف کردید.

4) نحوه بازیابی عکس کارت حافظه با PhotoRescue Pro

من قبلاً تعداد زیادی از برنامه‌های بازیابی را استفاده کردم و موردی که بیشتر از بقیه توجهم را جلب کرد PhotoRescue Pro بود. آن را با PhotoRescue 3 از DataRescue اشتباه نگیرید، گرچه هر دو به طور مساوی خوب عمل می‌کنند، اما این یک محصول کاملاً متفاوت است. هر دو هزینه‌ای در حدود ۳۰ دلار دارند و روند بازیابی تصویر را بسیار ساده‌تر می‌کنند.

این برنامه بسیار ساده و مبتنی بر Wizard است:

ریکاوری عکس رم دوربین

همانطور که می‌بینید، همه فایل‌های تصویری را در دستگاه من، از جمله کارت‌خوان، شناخته‌است. تمام کاری که من باید انجام بدهم این است که رسانه‌ها را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنم. بعد از این به یک صفحه منتقل می‌شوم که باید فرمت تصویر را انتخاب و بازیابی کنم.

آموزش بازیابی عکس کارت حافظه

بقیه فرآیند بسیار ساده است – به طور خودکار فایل‌های گم‌شده را پیدا می‌کند و به شما اجازه می‌دهد هرکدام را که می‌خواهید، انتخاب کنید:

آموزش بازیابی عکس کارت حافظه

حالا هر چه را می‌خواهید انتخاب کرده و روی دکمه ” Recover ” کلیک کنید تا تصاویر بازیابی شوند.

امیدوارم مقاله‌ی آموزش بازیابی عکس کارت حافظه برای شما مفید بوده باشد. اگر سوالی دارید یا اگر نرم‌افزار دیگری را برای بازیابی اطلاعات تصویر استفاده می‌کنید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آموزش بازیابی عکس کارت حافظه برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: