مقدمه : به لطف وجود رنگ در عکاسی شما از یک المان متغیر در تصویرتان بهره‌مند شده‌اید. رنگ‌ها همچنین می‌توانند جذاب‌ترین بخش روایت‌گر هر تصویر باشند. درک رنگ در عکاسی به شما کمک می‌کند تا عکس‌هایی اثرگذار و شاخص به ثبت برسانید. قاب بندی روشن و استفاده از رنگ‌های شدید، محبوب‌ترین عکس‌های مخاطبان است. پس بهتر است فرا بگیرید چگونه از رنگ در عکاسی استفاده کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و پایه می‌توانید اولین مقاله‌ی ما در رابطه با تاثیر رنگ در عکاسی را مطالعه کنید.

مقاله پیشنهادی
چگونه احساس رنگ ها در عکاسی را به تصویر بکشیم؟

چه تکنیک‌هایی برای ثبت یک عکس رنگی خوب وجود دارد؟

من همیشه در عکس‌هایم از رنگ‌های شدید استفاده می‌کنم زیرا اعتقاد دارم به کمک این رنگ‌ها می‌توانم با مخاطبم وارد گفتگو شوم. ما از طریق رنگ‌ها می‌اندیشیم و احساس می‌کنیم. ضمنا رنگ در عکاسی می‌تواند چشم بیننده را به‌سمت سوژه‌ی عکس شما هدایت کند. در ادامه چند راهکار و تکنیک به کارگیری رنگ در قاب بندی و عکاسی را به شما معرفی می‌کنم.

1. به کار گیری رنگ غالب، در عکاسی رنگی

روزگاری فکر می‌کردم که پر کردن قاب عکسم با حجم و قدرت زیادی از رنگ‌ها می‌تواند تصویری دراماتیک به‌وجود آورد؛ اما این‌گونه نبود. تضاد و تراکم رنگ‌ها موجب می‌شد تا چشمان مخاطب عکسم، تمرکز کافی نداشته باشد و برای یافتن نقطه‌ی کانونی عکس، دچار سردرگمی گردد. بی‌توجهی به انتخاب رنگ غالب در عکاسی رنگی باعث می‌شود مخاطب شما نتواند مسیر مورد نظرتان برای رسیدن به نقطه‌ی نهایی را طی کند.

به‌جای آنکه از چندین رنگ استفاده کنید، در این تکنیک می‌توانید یک رنگ غالب را انتخاب کرده و عکس خود را برمبنای نقطه‌ی کانونی آن رنگ، قاب بندی کنید. با این کار و با توجه به تاثیر رنگ در عکاسی می‌توانید چشم مخاطب خود را به نقطه‌ای از تصویر متمرکز نمایید، که بیانگر داستان منظره‌ی پیش‌رویتان بوده است.

زمانی‌که از این تکنیک استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که سوژه‌ی اصلی شما هم در دل رنگ غالب باشد. درغیر این صورت ممکن است مخاطب در یافتن نقطه‌ی کانونی و سوژه‌ی اصلی عکس دچار سردرگمی گردد.

رنگ در عکاسی

2. تکنیک محدود و ایزوله کردن رنگ در عکاسی

محصور کردن رنگ غالب در یک قاب عکاسی رنگی ، تاثیر بسزایی در جذابیت و حالت دراماتیک تصویر دارد. استفاده از لنزهای زوم و تله فتو به شما کمک می‌کند تا بتوانید بخش‌هایی از تصویر را که دارای رنگ‌هایی براق و جذاب است را به ثبت برسانید. در این سبک از عکاسی رنگی شما می‌توانید در قاب خود، یک ترکیب ساده اما اثرگذار از رنگ‌های مختلف را به تصویر بکشید.

یک راه دیگر در استفاده از تکنیک رنگ در عکاسی ، بدون استفاده از لنزهای یاد شده، تغییر قاب و زاویه‌ی دوربین است، به‌گونه‌ای که بخشی از سوژه با فرم محدود شده‌ی رنگی در قاب شما جای بگیرد. با این کار شما می‌توانید سوژه را از فضای پیرامونش جدا کرده تا رنگ غالب کاملا در فضایی خالی محصور گردد.

تکنیک های عکاسی رنگی

3. با ماهیت و اثر رنگ ها در انواع عکاسی رنگی آشنا شوید ( طیف رنگ‌های گرم )

قطعا همه‌ی ما از تاثیر رنگ‌ها بر روی احساس مخاطب آگاهی داریم و این موضوع مهمترین تاثیر وجود رنگ در عکاسی است. به‌طور مثال جالب است بدانید که رنگ‌های گرمِ انتهاییِ طیف رنگ‌ها، بیشتر به چشم می‌آیند و توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

رنگ قرمز در این گروه بسیار قدرتمند و پر جلوه است و اگر به حافظه‌ی خود رجوع کنید، در هر عکسی که این رنگ غالب بوده، چشم شما جذب قدرت و غنای آن شده است؛ یا شاید برایتان جالب باشد وقتی که به‌یاد آورید در یک عکس خیابانی، تنها یک صندوق پست قرمز رنگ کوچک بیش از همه دیده می‌شود.

رنگ‌های زرد و نارنجی نیز همین خاصیت را دارند، البته در درجه‌ی کمی پایین‌تر از رنگ قرمز. آگاهی به تاثیر رنگ در عکاسی و همین‌طور استفاده صحیح از رنگ‌های قدرتمند می‌تواند عکس‌هایی ماندگار در پرونده‌ی کاری شما به‌وجود آورد.

عکاسی رنگی

مقاله پیشنهادی
5 نکته برای عکاسی خیابانی بهتر

4. با ماهیت و اثر رنگ ها در انواع عکاسی رنگی آشنا شوید ( طیف رنگ‌های سرد )

این گروه در تضاد با رنگ‌های گرم هستند. این طیف در عکاسی رنگی نقش بک گراند و مکمل کادر بندی را دارد. مهمترین رنگ‌ها از این خانواده، آبی و سبز هستند. برای ایجاد تضاد و کنتراست شگفت‌انگیز در عکاسی رنگی می‌بایست پیش از هر چیز به فلسفه و تاثیر رنگ در عکاسی آگاه باشید. به‌طور مثال یک بک گراند سرد به‌همراه یک سوژه‌ی متمرکز گرم در مرکز قاب، همیشه می‌تواند چشم مخاطب را به خود جلب کند.

طیف رنگ‌های سرد به سایر رنگ‌ها اجازه می‌دهند تا خود را نمایان کنند. به‌طور مثال در عکاسی طبیعت آنچه که باعث می‌شود چشم ما یک آبشار یا تک درخت زیبا را که سوژه‌ی اصلی تصویر است به‌درستی مشاهده کند، استفاده از یک بک گراند آبی آسمان و سبز تپه‌ها است.

ترفند های عکاسی رنگی

آشنایی با تکنیک عکاسی HDR و همچنین کاربرد انواع فیلترهای عکاسی می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی بر روی عکس‌های رنگی شما داشته باشد. در سری مقالات زیر می‌توانید اطلاعات جامعی در رابطه با تکنیک عکاسی اچ دی آر و همچنین انواع فیلترهای عکاسی دریافت نمایید.

مقالات پیشنهادی
آموزش عکاسی HDR : معرفی 10 اشتباه رایج در عکاسی HDR و راهکارهای مقابله با آن
عکاسی HDR چیست؟ مقدمه ای بر عکاسی اچ دی آر برای عکاسان تازه کار
فیلتر لنز ND چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟
معرفی انواع فیلتر های ان دی ( ND ) تدریجی

احساسات مثبت و منفی رنگ

ذهن هر کدام از ما در مواجهه با تصاویر و رنگ‌ها، برداشت‌هایی متفاوت دارد. این موضوع یکی از اصلی‌ترین چالش‌های انتقال احساس از طریق رنگ است. همان‌طور که پیشتر به شما گفته‌ایم، رنگ‌ها حامل پیام‌های احساسی هستند که توسط ذهن مخاطب شما رمزگشایی شده و احساساتی خاص را در آنها متبلور می‌کند. برای آنکه فضای کلی و احساسات مثبت و منفی ایجاد شده توسط رنگ‌ها را بهتر بشناسید، می‌توانید از راهنمای زیر بهره ببرید.

احساسات رنگ قرمز در عکاسی رنگی :

مثبت : احساس قدرت، توانایی، تحرک، اشتیاق و هیجان

منفی : احساس خشم، بی‌صبری، خشونت و انتقام

احساس رنگ قرمز در عکس

احساسات رنگ زرد در عکاسی رنگی :

مثبت : احساس احتیاط، روشنایی، هوش و لذت

منفی : احساس انتقاد، تنبلی و بدبینی

احساس رنگ زرد در عکس

احساسات رنگ آبی در عکاسی رنگی :

مثبت : احساس آرامش، صلح، عشق، راحتی و هارمونی

منفی : احساس ترس، سردی، بی‌حسی و افسردگی

احساس رنگ آبی در عکس

احساسات رنگ نارنجی در عکاسی رنگی :

مثبت : احساس شجاعت، اعتماد به‌ نفس، گرما و انرژی

منفی : احساس جهالت، ضعف و کندی

احساس رنگ نارنجی در عکس

احساسات رنگ بنفش در عکاسی رنگی :

مثبت : احساس وفاداری، پیچیدگی و آیین‌محوری

منفی : احساس شکست خوردگی، درد و اضطراب

احساس رنگ بنفش در عکس

احساسات رنگ سبز در عکاسی رنگی :

مثبت : احساس ثروت، سلامتی، طبیعت، رشد و تسکین دهنده

منفی : احساس حسادت، طمع و گناه

احساس رنگ سبز در عکس

احساسات رنگ سیاه در عکاسی رنگی :

مثبت : احساس دراماتیک، اصیل، متعهد و جدی

منفی : احساس تاریکی، سردی، مرگ و شیطانی

احساس رنگ سیاه یا مشکی در عکس

احساسات رنگ سفید در عکاسی رنگی :

مثبت : احساس پاکی، تازگی، خوبی و بهشتی

منفی : احساس سرما، تلخی، فاصله و کوری

احساس رنگ سفید در عکس

به علاقه‌مندان دنیای جذاب عکاسی سیاه و سفید توصیه می‌کنیم این مقاله‌ی جذاب در رابطه با عکاسی مونوکروم را مطالعه کنند. دنیای عکاسی سیاه و سفید هم می‌تواند به‌طرز قدرتمندی بیانگر احساسات عکاس و فضای سوژه باشد.

مقاله پیشنهادی
ماموریت : عکاسی سیاه و سفید و عکاسی مونوکروم (Monochrome)

جمع بندی

شما به‌عنوان یک عکاس در جهت بیان احساسات یک منظره و رویداد، ابزارهای اندکی در اختیار دارید تا بتوانید یک تصویر دوبعدی محدود را به یک پیام اثرگذار و ماندگار تبدیل کنید. در این مسیر، آگاهی به تاثیر احساسی رنگ‌ها در عکاسی  ، یکی از مهمترین ابزارها و حامی شما است. آگاهی به رنگ‌ها و انتقال پیام از طریق این ابزار، نیازمند تمرین و تکرار فراوانی است. پیش از هر چیز شما باید قادر باشید تا با انتخاب دقیق رنگ غالب و درک فضای کادر پیش‌رویتان، استفاده‌ای منطقی، صحیح و حرفه‌ای از رنگ در عکاسی داشته باشید. یک تمرین فوق‌العاده در این بین، کارکردن و تعریف پروژه بر روی همین رنگ‌های محدودی است که به شما اعلام کرده‌ایم.

استفاده از رنگ ها در عکاسی

اولین تمرین

به شما توصیه می‌کنیم هر کدام از رنگ‌های بالا را به‌صورت یک پرونده‌ی عکاسی در نظر گرفته و فارغ از سوژه و سبک عکاسی، 40 عکس با فضای غالب رنگ انتخابیتان به ثبت برسانید. 20 عکس در فضای مثبت رنگی و 20 عکس در فضای منفی رنگ انتخابی. پس از انجام این پروژه، با توانایی خود در به کار گیری رنگ در بیان احساسات، بیشتر آشنا خواهید شد.

اصلی‌ترین مسئولیت شما در این تمرین، انتقال پیام و احساس منظره، تنها به کمک ابزار انتخاب رنگ است. در صورتی که بتوانید این توانایی را به عکس‌های خود انتقال دهید و قادر باشید که به کمک رنگ‌ها پیام خود را منتشر کنید، آنگاه می‌توان گفت که شما با ماهیت به کار گیری رنگ در عکاسی آشنا شده‌اید.

امیدواریم مطالعه این مقاله، راهنمایی باشد هر چند کوچک جهت آشنایی بیشتر شما با دنیای رنگ‌ها و تاثیر آنها در کیفیت و ماندگاری عکس نهایی شما. ما در مجله تخصصی عکاسی دیدنگار تلاش داریم تا بهترین و کاربردی‌ترین مقالات عکاسی را برای گروه‌های مختلف عکاسان از آماتور تا حرفه‌ای، به‌صورت جامع پوشش دهیم.

برای ورود به دنیای عکاسی، آشنایی با اصول پایه به‌ویژه برای عکاسان مبتدی، امری ضروری است. در سری مقالات زیر می‌توانید پاسخ 20 سوال متداول عکاسان آماتور را بیابید.

مقاله پیشنهادی
سوالات رایج عکاسی : 20 سوال متداول یک عکاس آماتور ( بخش 3 )
سوالات متداول عکاسان : 20 سوال رایج عکاسان آماتور ( بخش 2 )
سوالات رایج عکاسان : 20 سوال متداول عکاسان آماتور ( بخش 1 )

دسته بندی ها: