عکاسی از لباس با موبایل + ایده عکاسی از لباس در منزل 🤳​👗​✨​

عکاسی از لباس با موبایل

فروشگاه‌های اینترنتی یا آنلاین شاپ‌های لباس می‌دانند که جذب مشتری و فروش بالاتر در گرو معرفی کامل محصولات خود به مشتری می‌باشد. یکی از بهترین روش‌های معرفی محصولات به مشتری عکاسی از آن‌هاست. این عکاسی باید به گونه‌ای انجام شود که ویژگی‌های لباس اعم از رنگ لباس، جنس پارچه، طرح لباس، سایز و… به وضوح قابل مشاهده باشد. بدیهی‌ست که اگر عکاسی از لباس‌ها با استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای انجام شود کیفیت خروجی کار بالاتر است. اما با عکاسی از لباس با موبایل نیز می‌توان عکس‌های باکیفیت و خیره‌کننده‌ای را برای اشتراک‌گذاری در پیج‌های اینستاگرامی و سایت‌های فروش لباس به ثبت رساند.

در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در رابطه با عکاسی از لباس با موبایل بررسی کرده و ایده‌هایی را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر دارنده‌ یک فروشگاه لباس هستید و قصد تبلیغات موثر در شبکه‌های اجتماعی را دارید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

اقدامات لازم پیش از عکاسی از لباس با موبایل

قبل از آن که به عکاسی از لباس‌ها بپردازید، باید نکاتی را رعایت کرده و تجهیزاتی را آماده کنید. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

✅​انتخاب پس زمینه‌ مناسب

برای عکاسی از لباس باید به رنگ و جنس لباس توجه شده و متناسب با آن بهترین طرح و رنگ پس زمینه انتخاب شود. برای عکاسی از لباس توصیه می‌شود از پس زمینه‌های سفید استفاده شود تا به این ترتیب رنگ و طرح لباس بیشتر به چشم آید. البته نیازی نیست که همواره از پس زمینه‌ سفید برای عکاسی استفاده کنید؛ بلکه در برخی مواقع خلاقیت به خرج دادن می‌تواند در جذابیت بیشتر تصاویر ثبت شده تاثیرگذار باشد.

معمولا برای انتخاب پس زمینه می‌توان از بافت‌های مختلف مانند چوب، پارچه، مقوا، نمد  و… استفاده کرد. همچنین در هنگام عکاسی از لباس‌های رنگ روشن و سفید بهتر است پس زمینه‌ تیره‌ای برای آن در نظر گرفته شود. آن چه اهمیت دارد این است که پس زمینه باید با رنگ لباس در تضاد بوده اما هارمونی خوبی با آن داشته باشد.

✅​نحوه‌ به نمایش گذاشتن لباس

از دیگر نکاتی که قبل از عکاسی از لباس باید مورد توجه قرار گیرد، این است که قرار است لباس به چه شکلی به نمایش درآید. به عبارت دیگر افراد می‌توانند از مدل‌های زنده برای عکاسی از لباس استفاده کرده و یا لباس‌ها را به رگال آویزان کنند. همچنین می‌توانند از مانکن‌های نامرئی جهت عکاسی استفاده کنند. عکاسی فلت‌لی نیز یکی از ساده‌ترین روش‌های عکاسی از لباس می‌باشد.

عکاسی از لباس با موبایل

استفاده از مانکن‌های نامرئی

یکی از تکنیک‌های به نمایش گذاشتن لباس جهت عکاسی استفاده از تکنیک مانکن نامرئی می‌باشد. در این تکنیک کافی‌ست تا لباس مورد نظر به مانکن پوشانده شده و آن را در معرض نور و پس زمینه‌ مناسب قرار دهید. پس از آن که عکاسی انجام شد می‌توان با استفاده از نرم‌ افزارهای ادیت مانکن را حذف کرده و به این ترتیب یک تصویر سه بعدی از لباس را در اختیار داشت. در واقع استفاده از یک مانکن نامرئی به تجسم لباس در بدن کمک می‌کند.

بهره‌گیری از مدل زنده

در صورتی که بودجه‌ شما کافی باشد می‌توانید از مدل‌های زنده برای عکاسی از لباس‌های خود استفاده کنید. برای استفاده از مدل‌های زنده علاوه بر اینکه باید عکاسی به گونه‌ای انجام شود که ویژگی‌های ظاهری لباس به طور کامل نمایان باشد، بلکه باید به ژست و حالت ایستادن یا نشستن مدل نیز توجه شود. استفاده از مدل‌های زنده به مشتریان کمک می‌کند تا جزئیات لباس را بهتر دیده و بتوانند تجسم بهتری از لباسی که قرار است بخرند داشته باشند.

عکاسی از لباس با موبایل

عکاسی فلت‌ لی

عکاسی فلت‌ لی نیز یکی از ساده‌ترین روش‌های عکاسی از لباس می‌باشد که در طی آن لباس بر روی یک سطح صاف قرار گرفته و یا با استفاده از رگال آویزان می‌شود. مزیت عکاسی فلت‌ لی آن است که به مدل زنده و یا استفاده از مانکن‌های مختلف برای عکاسی از لباس‌ها احتیاجی نداشته و چیدمان لباس‌ها در تصویر می‌تواند به سبک و سلیقه‌ عکاس انجام شود.

همچنین در فرآیند عکاسی فلت‌ لی می‌توان در مدت زمان کوتاهی تعداد بیشتری تصویر را با چیدمان‌های مختلف به ثبت رساند. از جمله روش‌های انجام عکاسی فلت‌ لی از لباس‌ها می‌توان به استفاده از چوب لباسی، بستن لباس به میز، قرار دادن لباس بر روی تخت و… اشاره کرد. در این روش دست عکاس برای تغییر رنگ و طرح بک‌گراند و استفاده از اکسسوری‌های مختلف نیز باز است.

عکاسی از چشم

✅​استفاده از نور مناسب

بهترین نوری که می‌تواند برای عکاسی از لباس‌ها استفاده شود نور طبیعی خورشید است. بنابراین بهتر است عکاسی در کنار پنجره‌های بزرگ و مکان‌هایی انجام شود که می‌توان از نور خورشید بهره‌مند شد. همچنین در روزهای بسیار آفتابی که نور شدید سبب ایجاد سایه‌های خشن می‌شود نیز می‌توان با استفاده از پرده‌های نازک یک نور ملایم و مطلوب را دریافت کرد. البته در صورتی که نور طبیعی برای عکاسی از لباس‌ها کافی نباشد و عکاسی در هنگام شب و یا در محیط‌های تاریک انجام شود، می‌توان از نورهای مصنوعی نیز استفاده کرد. از جمله بهترین منابع نور مصنوعی که می‌تواند برای عکاسی از لباس‌ها مورد استفاده قرار گیرد، انواع رینگ لایت می‌باشد. رینگ لایت‌ها نه تنها نور مناسبی را در اختیار عکاس قرار می‌دهند، بلکه خرید آن‌ها نیاز به بودجه چندان بالایی نیز ندارد.

عکاسی از لباس با موبایل

✅​بررسی کامل لباس‌ها

پیش از انجام عکاسی باید لباس‌ها را به طور کامل بررسی کرده و برچسب‌ها و علامت‌هایی که بر روی لباس‌ها وجود دارد را حذف کنید. همچنین باید چین و چروک‌های موجود بر روی لباس را برطرف کنید تا به این ترتیب عکس ثبت شده از کیفیت بالاتری برخوردار باشد. برای این امر می‌توانید لباس‌ها را اتو کرده و یا از بخار برای صاف کردن چروک‌ها استفاده کنید. پس از این امر لباس‌ها را از لحاظ وجود گرد و غبار و یا لکه‌های کثیفی بر روی آن‌ها بررسی کرده و از غلطک‌های پرزگیر برای از بین بردن گرد و غبار و موهای چسبیده به لباس استفاده کنید.

✅​چیدمان صحیح و متنوع

برای عکاسی از لباس‌ها اگر از مدل زنده و یا مانکن‌های نامرئی استفاده می‌شود نیازی به چیدمان‌های بسیار خاص وجود نداشته و لباس به طور کامل قابل مشاهده است. اما زمانی که می‌خواهید از عکاسی فلت‌ لی استفاده کنید، باید لباس را بر روی پس زمینه‌ مناسبی قرار داده و به بهترین شکل ممکن آن را چیدمان کنید. برای این امر می‌توانید از چسب‌های نواری برای چسباندن لباس به حالت دلخواه خود به سطح زیرین اقدام کرده و یا از انواع رگال برای آویزان کردن لباس‌ها استفاده کنید.

آن چه اهمیت دارد این است که تنها به یک مدل چیدمان بسنده نکرده و چیدمان‌های متنوعی را امتحان کنید. البته توجه داشته باشید که در این چیدمان‌ها باید تا جای ممکن جزئیات لباس مشخص بوده و بافت و رنگ آن نمایان شود. در چیدمان لباس‌ها حتما از اکسسوری‌های متناسب با لباس نیز بهره ببرید. به عنوان مثال اگر قصد عکاسی از یک کت مجلسی را دارید در کنار آن از چیدمان‌هایی مانند کفش مجلسی، کیف مجلسی، دستبند، عینک و… که با لباس مورد نظر تناسب رنگی دارند نیز بهره ببرید.

عکاسی از لباس با موبایل

اقدامات لازم حین عکاسی از لباس با موبایل

پس از رعایت تمامی نکات بالا نوبت به عکاسی از لباس می‌رسد. برای عکاسی از لباس با استفاده از دوربین موبایل در وهله‌ اول لنز دوربین را تمیز کنید تا کیفیت تصاویر بالا باشد. برای عکاسی از لباس پیدا کردن زاویه‌ مناسب بسیار حائز اهمیت است. در حالت ایده‌آل بهتر است دوربین به سمت پایین و با زاویه‌ 90 درجه نسبت به لباس‌ها قرار گیرد. این زاویه برای عکاسی از چیدمان‌های فلت‌ لی پیشنهاد مناسبی می‌باشد.

همچنین در حین عکاسی از لباس‌ها برای جلوگیری از لرزش دست که سبب افت کیفیت تصویر می‌شود، بهتر است از سه‌ پایه‌های T شکل و سه‌ پایه‌های رومیزی استفاده شده و همچنین تایمر دوربین نیز فعال شود. آن چه اهمیت دارد این است که قرارگیری سه‌ پایه باید به گونه‌ای انجام شود که دقیقا عمود بر سوژه باشد. البته اگر عکاسی به صورت فلت‌ لی انجام نشده و لباس‌ها به دیوار یا رگال آویزان می‌شوند لازم نیست که توجه زیادی به زاویه‌ دوربین شود. اما همچنان بهتر است از سه‌ پایه و تایمر برای کادربندی مناسب و جلوگیری از لرزش دست استفاده شود.

لازم به ذکر است که در هنگام عکاسی از لباس‌ها حتما از نماهای نزدیک نیز عکاسی کنید تا بافت لباس و کیفیت آن به طور کامل مشخص شود. همچنین اگر لباس دارای جزئیاتی مانند گلدوزی، دکمه‌های خاص، تصاویر چاپی و… است، از این جزئیات نیز عکاسی کنید.

عکاسی از لباس با موبایل

آموزش عکاسی از ناخن

اقدامات لازم پس از عکاسی از لباس با موبایل

زمانی که فرآیند عکاسی به اتمام رسید، نوبت به انتخاب بهترین تصاویر و سپس ویرایش آن‌ها می‌رسد. ادیت تصاویر را می‌توان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های عکاسی از لباس به شمار آورد. در واقع ادیت کردن تصویر سبب می‌شود تا عکس لباس کامل‌تر شده و نور و رنگ تصاویر در بهترین حالت ممکن قرار گیرد. البته آن چه اهمیت دارد این است که نباید ادیت به اندازه‌ای انجام شود که رنگ یا طرح لباس در تصویر تغییر کند. در واقع ادیت عکس‌ها باید برای بهبود اندازه‌ها و بهبود نور تصاویر استفاده شده و از تغییر لباس‌ها جلوگیری شود. برای ادیت تصاویر می‌توان از نرم‌افزار فتوشاپ استفاده کرده و یا به راحتی با نرم‌ افزار Snapseed که بر روی گوشی نصب می‌شود، نسبت به ادیت عکس‌ها اقدام کرد.

عکاسی از لباس با موبایل

مهم‌ترین نکات عکاسی از لباس با موبایل

برای عکاسی از لباس با موبایل بهتر است نکات زیر رعایت شود تا خروجی کار از کیفیت و وضوح بالایی برخوردار باشد.

 1. در وهله‌ اول مقدار فوکوس، سرعت شاتر و مقدار ایزو را تنظیم کنید که البته در بسیاری از موارد بهتر است از تنظیمات پیش‌فرض دوربین موبایل استفاده شود.
 2. به هیچ عنوان از فلاش دوربین موبایل استفاده نکرده و برای نوردهی مناسب به سراغ منابع نوری طبیعی یا مصنوعی مانند رینگ لایت‌ها بروید.
 3. برای رفع برخی از نواقص عکس مانند نور و رنگ آن‌ها می‌توانید از فیلترها و اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کنید؛ البته توجه داشته باشید که با استفاده از این فیلترها رنگ و طرح لباس تغییری نکند.
 4. در هنگام عکاسی از لباس‌ها با استفاده از موبایل قواعد ترکیب‌بندی را رعایت کرده و حتما در هنگام عکاسی قانون یک سوم را با استفاده از خطوط Grid رعایت کنید.
 5. در صورتی که کیفیت و وضوح تصاویر مناسب نبود از لنزهای جانبی بر روی دوربین موبایل استفاده کنید.
 6. در هنگام عکاسی از لباس با موبایل به هیچ عنوان بر روی سوژه زوم نکنید؛ بلکه به سوژه نزدیک‌تر شوید.
 7. حتما هارمونی رنگ لباس‌ها و پس زمینه را در نظر داشته باشید و تا جای ممکن از پس زمینه‌هایی استفاده کنید که سبب جلوه‌ بهتر رنگ و طرح لباس می‌شود.
 8. حتما از تمامی زوایا از لباس‌ها عکس گرفته تا تمامی جزئیات به وضوح در تصاویر مشخص باشد.
 9. حتما از رنگ‌های مکمل در کادربندی خود استفاده کنید.
 10. در استفاده از اکسسوری‌ها در کنار لباس‌ها زیاده‌روی نکنید.
 11. از شلوغ کردن پس زمینه که سبب پرت شدن حواس مشتری از سوژه‌ اصلی می‌شود خودداری کنید.
 12. در صورتی که لباس دارای گلدوزی یا طرح و نقش خاصی است تلاش کنید تا این طرح و نقش خاص را جذاب‌تر در تصویر نشان دهید.
 13. هرگز در ادیت اغراق نکنید.
عکاسی از طبیعت با موبایل

تجربه شما از عکاسی با گوشی موبایل چیست؟

افرادی که فروشگاه‌های لباس داشته و یا پیج‌ها و سایت‌های فروش آنلاین لباس را دارند برای معرفی محصول خود به مشتریان باید از محصولات خود عکاسی کنند. عکاسی از لباس‌ها می‌تواند با استفاده از دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای انجام شده و یا با استفاده از دوربین گوشی انجام شود. آن چه اهمیت دارد این است که در هنگام عکاسی از لباس با موبایل تلاش شود تا رنگ و طرح لباس‌ها به وضوح مشخص باشد تا مشتری بتواند به سهولت محصول مورد نظر خود را پیدا کند.

به نظر شما عکاسی از اجناس خود برای فروش توسط عکاس و با دوربین حرفه‌ای بهتر است و یا عکاسی توسط خودتان آن هم با گوشی موبایل؟ آیا شما تجربه موبایلگرافی را داشته‌اید؟ پیشنهاد شما برای عکاسی با گوشی موبایل از محصولاتتان چیست؟ اگر در این زمینه اطلاعات و تجربیات مفیدی دارید، برای دیدنگار و خوانندگان این متن بنویسید، خوشحال می‌شویم این مقاله را برای دوستانتان بفرستید تا آنها هم بهره ببرند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.