راهنمای جامع راه‌اندازی آتلیه عکاسی یا استودیو عکاسی خانگی

استودیو عکاسی و آتلیه عکاسی خانگی

مقدمه : در این مقاله از مجله تخصصی عکاسی دیدنگار قصد داریم تا شما را با راهنمای جامع راه‌اندازی آتلیه خانگی عکاسی یا استودیو خانگی عکاسی آشنا کنیم. راه‌اندازی استودیو عکاسی در خانه می‌تواند مزایای متعددی برای عکاسان آماتور و حرفه‌ای داشته باشد. هنگامی که شما یک آتلیه خانگی عکاسی داشته باشید، از مزایای متعددی در حرفه‌ی عکاسی خود بهره‌مند می‌گردید.

به‌دلیل گستردگی این مطلب، در چندین مقاله به مبحث راه‌اندازی آتلیه عکاسی خانگی خواهیم پرداخت.

فهرست محتوا پنهان کردن

چرا به‌عنوان یک عکاس، به استودیو عکاسی نیاز دارید؟

شما در هر حرفه و یا کسب و کاری که باشید، نیاز است تا در مقطعی، کسب و کار خود را گسترش داده و چهره‌ای حرفه‌ای‌تر به آن بدهید. تمام عکاسان حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای که در فکر درآمدزایی از توانایی‌ها و هنر خود هستند، حداقل یک آتلیه خانگی عکاسی جمع و جور و کم هزینه دارند.

راه‌اندازی استودیو خانگی عکاسی با هر میزان توانایی که در عکاسی داشته باشید، می‌تواند تحولی جدی در مهارت‌های عکاسی شما و همچنین کسب و کار وابسته به آن ایجاد نماید. از اصلی‌ترین مزایای راه‌اندازی استودیو خانگی عکاسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

راه‌اندازی استودیو خانگی عکاسی

یک: در اولین و شاید مهمترین گام پس از راه‌اندازی آتلیه‌ی شخصی خودتان، شما یک فضای تمرین عکاسی فوق‌العاده و اختصاصی خواهید داشت. در این آتلیه عکاسی ( حتی اگر از تجهیزات ابتدایی و ارزان قیمت ساخته شده باشد ) شما می‌توانید به تمرین انواع سبک‌های عکاسی به‌ویژه عکاسی پرتره و عکاسی تبلیغاتی بپردازید.

در این مقاله با تکنیک های اصلی نورپردازی در عکاسی پرتره بیشتر آشنا خواهید شد.

مقاله پیشنهادی
نورپردازی در عکاسی پرتره : چه چیزهایی را لازم است بدانیم ؟

علاقه‌مندان به تاریخ عکاسی نیز می‌توانند از طریق لینک زیر، مقاله بهترین پرتره‌های جهان را مشاهده کنند.

مقاله پیشنهادی
بهترین پرتره های جهان

راه‌اندازی آتلیه خانگی عکاسی

دو: راه‌اندازی آتلیه خانگی عکاسی پیش از آن‌که یک هزینه‌ی غیرقابل بازگشت باشد، یک سرمایه‌گذاری هدفمند در جهت حرفه‌ی عکاسی شما است. دیر یا زود و پس از ورود جدی شما به حرفه‌ی عکاسی، نیاز دارید تا از مشتریان و یا محصولات آنها در یک آتلیه عکاسی حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای عکاسی کنید. با راه‌اندازی استودیو خانگی عکاسی خودتان شما می‌توانید این هزینه را پس‌انداز کرده و یا صرف گسترش تجهیزات آتلیه عکاسی خود نمایید.

دیدنگار با شرایط ویژه برای شما عکاسان عزیز آتلیه عکاسی خود را اجاره می‌دهد. در آتلیه عکاسی دیدنگار شما می‌توانید با حرفه‌ای‌ترین تجهیزات عکاسی و تجهیزات نورپردازی ، پرتره‌های مشتریان خود را به ثبت برسانید و یا از محصولات آنها عکاسی کنید جهت اجاره آتلیه عکاسی کلیک کنید.

آتلیه خانگی عکاسی

سه: همان‌طور که گفتیم اصلی‌ترین گام برای ورود حرفه‌ای به کسب و کار عکاسی، برخورداری از یک آتلیه عکاسی است. درصورتی که بودجه کافی برای اجاره‌ی محل یک استودیو عکاسی حرفه‌ای ندارید و یا در مرحله‌ی امکان سنجی راه‌اندازی یک آتلیه عکاسی هستید، بهترین انتخاب برای این دوران آزمایشی، راه‌اندازی یک آتلیه خانگی عکاسی است.

به شما قول می‌دهیم با مطالعه‌ی این مقاله یک تصویر جامع و شفاف در رابطه با راه‌اندازی یک استودیو عکاسی خانگی داشته باشید.

آیا می‌توان اولین آتلیه عکاسی خود را با تجهیزات نورپردازی ارزان راه‌اندازی کرد؟

ما در مجله دیدنگار عناوین متعددی در رابطه با تولید تجهیزات عکاسی با ساده‌ترین ابزار و متریال و البته در زمانی اندک داریم. در این سری مقالات شما فرا می‌گیرید که بسیاری از تجهیزات عکاسی و به‌ویژه تجهیزات نورپردازی را می‌توانید با کمترین هزینه تولید کنید. در این لیست راهکار تولید تجهیزات مختلف نورپردازی، ثبوت تصویر و حتی سافت باکس ، خیمه عکاسی و سه پایه فون پرتال وجود دارد. به‌علت گسترده بودن موضوع نورسنجی در راه‌اندازی استودیو خانگی عکاسی ، در مقاله‌ای مجزا از این سری مقالات، به این موضوع خواهیم پرداخت.

راه‌اندازی استودیو خانگی عکاسی

پیش از آن‌که به فکر خرید تجهیزات ضروری عکاسی برای آتلیه عکاسی خود باشید، به شما توصیه می‌کنیم تا مقاله زیر را حتما مطالعه کنید.

مقاله پیشنهادی
آموزش 10 ترفند ساخت تجهیزات عکاسی برای صرفه جویی در هزینه‌ها

اولین گام‌ها در راه‌اندازی استودیو خانگی عکاسی

1. یافتن یک محل مناسب :

بزرگترین المان آتلیه خانگی عکاسی شما، پرده بک گراند یا سه پایه پرتال است. قطعا اولین انتخاب برای محل آتلیه عکاسی شما، فضای سالن است و تنها دلیل آن هم وجود دیوارهایی بزرگ و عریض است.

یک استودیو عکاسی متوسط جهت جانمایی صفحه‌ی پس زمینه نیازمند حداقل 9 مترمربع فضای آزاد بر روی دیوار است.

در نتیجه اگر این میزان فضا در یکی از اتاق‌ها هم وجود دارد، می‌توان از آن اتاق به‌عنوان فضای اصلی آتلیه خانگی عکاسی استفاده کرد. روی این دیوار را می‌توان با هر کاغذ و یا پارچه‌ی فاقد چین پوشش داد. اگر با محدودیت فضا مواجه هستید و یک دیوار خالی با این فضا پیدا نمی‌کنید، به ناچار باید از فضاهای محدودتر استفاده کنید.

فضایی در حدود 3 مترمربع برای عکاسی‌های پرتره‌ای که تنها بالاتنه‌ی سوژه‌ی شما را پوشش دهند، کافی است. برای عکاسی تبلیغاتی نیز همین حدود فضای پس زمینه کفایت می‌کند.

ساخت استودیو عکاسی

2. از پنجره‌ها و نور طبیعی در طراحی استودیو خانگی عکاسی بیشترین بهره را ببرید.

بدون شک نور طبیعی یکی از منابع بی‌بدیل نورپردازی در عکاسی است. اگر در اتاق یا سالن مورد نظر برای راه‌اندازی آتلیه عکاسی خود، پنجره‌هایی بزرگ و با نورگیر مناسب دارید، حتما به‌گونه‌ای فضای استودیو عکاسی خود را طراحی کنید، که حداکثر استفاده را از نور طبیعی ببرید.

این موضوع به‌ویژه در هنگامی که قصد راه‌اندازی آتلیه خانگی عکاسی با کمترین بودجه‌ی ممکن را دارید، بسیار کاربردی است. استفاده از تجهیزات ساده‌ی نورپردازی باعث ایجاد مشکلاتی در نوردهی و رنگ نهایی عکس‌های شما می‌شود که به‌وسیله‌ی استفاده از نور طبیعی می‌توان از برخی از این معضلات، پیش‌گیری کرد.

نورپردازی صحیح در عکاسی

3. نورپردازی صحیح مهمترین اصل در راه‌اندازی آتلیه خانگی عکاسی است.

مهمترین چالش در راه‌اندازی یک آتلیه خانگی عکاسی ، به ویژه از گونه‌ی ارزان آن، انتخاب استراتژی نورپردازی و تجهیزات وابسته به آن است. اولین توصیه ما به شما در این بخش دریافت یک مشاوره‌ی دقیق در رابطه با ساختار چیدمان تجهیزات عکاسی و روش انتخاب و خرید آنها است.

در این زمینه می‌توانید بر روی مشاوره‌ی کارشناسان عکاسی مجموعه تخصصی دوربین دیدنگار حساب کنید. مشاورین ما می‌توانند با معرفی بهترین تجهیزات عکاسی با توجه به بودجه‌ی شما، انتخاب‌هایی کاربردی ارائه دهند.

اگر به‌دنبال تجهیزات باکیفیت راه‌اندازی یک استودیو عکاسی حرفه‌ای هستید، از طریق لینک‌های زیر می‌توانید با پیشنهادات ویژه‌ی ما در زمینه‌ی تامین تجهیزات نورپردازی عکاسی و فیلمبرداری و همچنین تجهیزات حرفه‌ای آتلیه عکاسی آشنا شوید.

برخی از تجهیزات نورپردازی در فروشگاه دیدنگار
رینگ لایت هیرو Hero FE-480 III
سه پایه بوم کوپو Kupo CL-40MK C-Stand
کیت نور ثابت 3 شاخه Continuous Lighting Kit 3 Heads

برای مشاهده تمامی تجهیزات آتلیه عکاسی در فروشگاه دیدنگار ( کلیک کنید )

برخی از تجهیزات آتلیه در فروشگاه دیدنگار
فون عکاسی فلکسی رول Background flexi roll سفید
فون عکاسی فلکسی رول Background flexi roll سبز
فون عکاسی فلکسی رول Background flexi roll مشکی

برای مشاهده تمامی تجهیزات نورپردازی در فروشگاه دیدنگار ( کلیک کنید )

  • در اولین گام برای سنجش میزان نور مورد نیاز جهت آتلیه عکاسی می‌بایست پرده‌ی بک گراند را در محل مورد نظرتان ثابت کنید و سپس با تاریک کردن کامل فضا، تاثیر یک به یک تجهیزات نورپردازی خود بر روی سوژه‌ی فرضی را بیابید. در نهایت نیز قدرت و کیفیت تمامی تجهیزات نوردهیتان را به‌صورت همزمان آزمایش کنید.
  • در صورتی که از تجهیزات روشنایی عادی همچون لامپ‌های تنگستن یا فلورسنت استفاده می‌کنید، با ماهیت گرما و سرمای رنگ آنها آشنا باشید. هر کدام از منابع نوری شما، تاثیری در رنگ نهایی سوژه دارند. برای آن‌که به نور مناسب و متعادلی دست یابید، چاره‌ای جز تمرین و آزمایش چندین باره‌ی عکاسی از سوژه‌های مختلف ندارید.
  • استفاده‌ی هوشمندانه از تجهیزات نورپردازی و استودیو عکاسی می‌تواند به شما در کاهش هزینه‌ها کمک کند. در نتیجه استفاده از رفلکتورها را جدی بگیرید.
برخی از رفلکتورها در فروشگاه دیدنگار
نگهدارنده و هولدر رفلکتور دریم لایت Dream Light
رفلکتور 7 کاره طلایی – نقره ای 100×150 دریم لایت Dream Light
رفلکتور 5 کاره دسته دار 110 سانتی متر دریم لایت Dream Light

خرید تجهیزات آتلیه

مهمترین تجهیزات نورپردازی و سایر تجهیزات مورد نیاز در یک استودیو خانگی عکاسی کدامند؟

1. کیت فلاش چتری استودیویی

این کیت‌ها که معمولا در استودیوهای حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند نیاز شما به یک نورپردازی کاملا حرفه‌ای را برطرف نمایند. در این کیت‌ها هرآنچه را که برای یک نورپردازی حرفه‌ای نیاز دارید، دریافت خواهید کرد. اگر دغدغه‌ی بودجه در راه‌اندازی استودیو عکاسی خود را ندارید، اولین توصیه‌ی ما به شما، خرید یک کیت فلاش چتری استودیویی همچون کیت فلاش چتری استودیویی ۴۰۰ ژول S&S QS-400 II است.

2. فلاش‌های مرسوم یا فلاش چتری استودیویی

همان‌طور که گفتیم شرط اول در راه‌اندازی آتلیه خانگی عکاسی ، ایجاد شرایط نورپردازی مناسب است. زمانی‌که بودجه‌ی محدودی داشته باشید، اولین گزینه استفاده از فلاش‌های مرسوم به‌همراه یک سافت باکس است. با گسترش استودیو عکاسی شخصیتان شما می‌توانید کم‌کم از تجهیزاتی حرفه‌ای‌تر همچون فلاش چتری استودیویی مانند مدل ۶۰۰ ژول Mettle ME-600 استفاده کنید.

3. سه پایه و رادیو تریگر

برای آن‌که دست شما در نورسنجی و دامنه‌ی حساسیت ایزو باز باشد، چاره‌ای جز استفاده از سه پایه دوربین نیست. اگر درکنار سه پایه از یک رادیو تریگر نیز استفاده کنید، قطعا نتایج عکس‌ها بسیار حرفه‌ای‌تر خواهند بود.

سه پایه دوربین عکاسی

4. استفاده‌ی هوشمندانه از رفلکتورها

در صورتی که به‌خوبی از رفلکتورها استفاده کنید، می‌توانید عکس‌های پرتره‌ی دراماتیک و با سایه‌روشن زیبا به ثبت برسانید. انتخاب صحیح رفلکتور می‌تواند برخی از کاستی‌های سیستم نوردهی شما را جبران کند.

5. خیمه عکاسی

خیمه عکاسی اولین ابزار حمایتی شما در عکاسی تبلیغاتی و صنعتی است. در صورتی که به یک خیمه عکاسی حرفه‌ای برای آتلیه خانگی عکاسی خود نیاز دارید، می‌توانید سری به این بخش از فروشگاه تخصصی دوربین دیدنگار بزنید.

برخی از خیمه های عکاسی در فروشگاه دیدنگار
میز نور موتوردار 360 درجه ارنج مانکی ORANGEMONKIE
خیمه ال ای دی دار Orangemonkie Foldio3 25″ Mini Studio
خیمه ال ای دی دار ORANGEMONKIE Foldio2 15″ Mini Studio
خیمه نور دار دو لاین گودکس LSD-80CM
خیمه نور دار دو لاین گودکس LSD-60CM

ضمنا در صورت مطالعه مقاله‌ی زیر، با یک راهکار جذاب و آسان در ساخت خیمه عکاسی آشنا خواهید شد.

مقاله پیشنهادی
ترفند ساخت خیمه عکاسی با کمترین هزینه

6. میز و صندلی متحرک

در نهایت و برای یک استودیو خانگی عکاسی ، شما به یک صندلی با امکان تنظیم ارتفاع و همین‌طور یک میز یا سه پایه نیاز دارید. به شما توصیه می‌کنیم برای آن‌که به‌صورت مدام تنظیمات نور خود را تغییر ندهید، حتما جهت عکاسی پرتره، از یک صندلی با قابلیت تنظیم ارتفاع استفاده کنید.

میز و صندلی متحرک برای آتلیه عکاسی

نورسنجی در راه‌اندازی استودیو خانگی عکاسی ، مهمترین و تخصصی‌ترین بخش است. ما در مقاله‌ای مجزا به روش‌های صحیحی نورپردازی و نورسنجی در آتلیه عکاسی خواهیم پرداخت. سری مقالات ما را در رابطه با راه‌اندازی آتلیه خانگی عکاسی از دست ندهید.

سه پیشنهاد و راهکار ساده برای پیش زمینه‌ی آتلیه عکاسی خانگی

1. پوشش دیوار و کف با ارزان‌ترین متریال ممکن

هر چقدر هم که دیوار پیش زمینه‌ی بی‌نقصی داشته باشید، اما همچنان با چالش سطح کف آتلیه عکاسی خانگی مواجه هستید. پوشش کف بسیاری از خانه‌ها، جلوه‌ی بصری و همین‌طور انعکاس نور مناسبی ندارند. ارزان‌ترین روش، نصب یک صفحه‌ی کاغذی پیوسته از دیوار تا کف و نزدیک به محل به قرارگیری سوژه است.

2. استفاده از پارچه‌ها و بافت‌ها

در صورتی که از سه پایه فون پرتال بهره‌مند باشید، بسیاری از دغدغه‌های شما برطرف خواهد شد. در غیر این صورت در هنگام عکاسی مدلینگ و یا هر سوژه‌ای با تحرک معمولی و زیاد، بهترین گزینه استفاده از پارچه‌هایی با بافت ظریف و گسترده است. این پارچه‌ها هم می‌توانند کف استودیو را به‌خوبی پوشش دهند.

3. ترکیب رفلکتور و چاپ‌های پس زمینه‌ی رنگی

در عکاسی‌های مدلینگ و تبلیغاتی، گاها نیاز است که پس زمینه‌ی شما دارای تصاویری خاص و یا چاپ شده باشد. استفاده از پایه فون و همین‌طور رفلکتورهای مناسب می‌تواند بهترین انعکاس نور در این تصاویر پس زمینه را به شما هدیه دهد.

توانایی خود در ویرایش عکس را افزایش دهید

شما به‌عنوان یک عکاس حرفه‌ای و یا نیمه‌حرفه‌ای می‌بایست با ابزارهای ویرایش تصاویر، به‌خوبی آشنا باشید. با هر میزان توانایی در عکاسی باز هم تصاویر نهایی، نیازمند روتوش و اصلاح هستند.

از اولین نیازهای شما در ویرایش عکس‌های استودیو خانگی، تغییر بک گراند سوژه است. با مطالعه‌ی مقاله زیر می‌توانید در چند گام ساده به‌صورت حرفه‌ای با این تکنیک آشنا شوید.

مقاله پیشنهادی
آموزش ترفند تغییر بک گراند عکس در فتوشاپ در 9 گام

در این دو مقاله هم اطلاعاتی کاربردی در استفاده از نرم‌افزارهای فتوشاپ و لایت روم را خواهید یافت.

مقالات پیشنهادی
آموزش ویرایش عکس در فتوشاپ برای عکاسان
فتوشاپ یا لایت روم؟ بهترین انتخاب برای عکاسان کدام است؟

آتلیه عکاسی حرفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.