در خانه بمانید : 20 پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه !

در این مقاله قصد دارم برای شما 20 پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه بر اثر شیوع ویروس کرونا را بگویم.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اینکه بیشتر ما اکنون وقت زیادی را در داخل خانه می‌گذرانیم، بهتر است ایده‌هایی داشته باشیم تا در خانه و بدون نیاز به بیرون رفتن، پروژه‌های جذابی از عکاسی را انجام دهیم.

همانطور که قبلا در یک مقاله دیگر به شما گفتم، عکاسی در کاهش اضطراب و افزایش آرامش کمک زیادی به شما خواهد کرد. این در واقع یک نوع هنر درمانی است. به شما پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

پیشنهاد نویسنده : ۳ تکنیک هنر درمانی برای کاهش اضطراب با عکاسی

ممکن است احساس کنید که اگر محدود به عکاسی در خانه‌ی خود باشید، الهام گرفتن و استفاده از خلاقیت بسیار سخت است. چه دور از اجتماع بوده و چه آدمی منزوی و تنها باشید، خیره شدن به همان چهار دیوار خانه‌تان می‌تواند برایتان الهام بخش باشد. خوشبختانه با کمی تفکر خلاقانه می‌توانید بدون رفتن به بیرون چند عکس سرگرم کننده بگیرید !

من 20 پروژه فوق العاده را برای عکاسی در خانه برای شما آماده کرده‌ام که عموما هزینه‌ی زیادی نداشته و زمان زیادی هم از شما نمی‌گیرند و به سادگی قابل انجام هستند. بدون اینکه نگرانی در مورد نیاز به بیرون رفتن از منزل داشته باشید، می‌توانید بسیاری از تجهیزات مورد نیاز این مقاله را از داخل وسایل خانه‌ی خود پیدا کنید.

پیشنهاد نویسنده : ۵۲ ایده عکاسی : هر هفته یک پروژه و تکنیک عکاسی در سال ۹۹ !

با من همراه باشید تا یک پروژه‌ی جذاب عکاسی را در طول قرنطینه داشته باشیم …

1- از پاشیدن آب عکاسی کنید

برای این کار نیاز است که یک استودیوی کوچک و کلاسیک برای خود بسازید. این کار بسیار آسان است. در ابتدا به عنوان محل عکاسی از میز کار، میز آشپزخانه یا یک میز کنار دیوار استفاده کنید. یک بالش سفید را روی آن قرار دهید، اگر منبع نوری دارید هم روی آن تنظیم کنید، وگرنه می‌توانید از نور محیط یا نور طبیعی آفتاب از طریق پنجره استفاده کنید.

یک لیوان آب را روی بالش بگذارید و برای زیباتر شدن آن از یک برش میوه هم استفاده کنید. دوربین خود را روی سه پایه قرار داده و همه چیز را تنظیم کنید. حالا می‌توانید مقداری آب به لیوان بریزید، منتها از ارتفاعی زیاد، یا اینکه یک تکه میوه‌ی دیگر را درون آن بیندازید. به همین سادگی !

2- عکاسی از شمع

عکاسی از شمع

ممکن است انجام این نوع عکاسی در روشنایی سخت باشد، پس برای آن در ابتدا نیاز است یک اتاق بدون نورگیر یا تاریک داشته باشید. شمع سطح درخشندگی زیادی در اطراف خود دارد، ولی در فاصله‌ای کوتاه. پس سعی کنید از یک سوژه در نزدیکی آن استفاده کنید. فراموش نکنید که برای بهتر شدن کار نیاز است از حالت دستی دوربین و همچنین فرمت خام RAW استفاده کنید.

سعی کنید به کمک وایت بالانس رنگ‌های تصویر را کمی گرم کنید. دیافراگم F/2.0 و ایزوی 1600 می‌تواند انتخاب خوبی برای تنظیمات دوربینتان باشد. شما می‌توانید از یک لنز با نورگیری بسیار خوب استفاده کنید، مثل 50 میلی متری F/1.8. سرعت شاتر را هم می‌توانید روی 1/100 تنظیم کنید. بهتر است فوکوستان روی چشم سوژه باشد.

3- روغن و آب را مخلوط کنید

عکاسی از ترکیب آب و روغن

یکی از جذاب‌ترین موارد در لیست 20 پروژه عکاسی در خانه ، عکاسی از ترکیب آب و روغن است. در این تکنیک شما نیاز به یک لنز ماکرو دارید یا لنزی که حداقل فاصله‌ی فوکوس خوبی داشته باشد. برای بهتر شدن تصاویرتان نیاز است زمان زیادی گذاشته و همه چیز را تنظیم کنید. همچنین آزمون و خطای بسیاری خواهید داشت.

در ابتدا یک ظرف شفاف را بردارید و درون آن مقداری آب بریزید. حالا روغن را به آن اضافه کرده و هم بزنید. هم زدن روغن باعث می‌شود حباب‌های بیشتر و کوچکتری داشته باشید. می‌توانید بگذارید چند دقیقه‌ای این ترکیب دست نخورده بماند تا دوباره حباب‌های بزرگ تشکیل شوند. سعی کنید روی حباب‌ها فوکوس کنید تا جزئیات زیادی داشته باشید.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ثبت تصاویر هنری انتزاعی با آب و روغن !

4- عکاسی پرتره در یک روز بارانی !

عکاسی پرتره در یک روز بارانی

این ایده هم یکی از همین 20 پروژه عکاسی است که در خانه انجام می‌شود. اما مراحل آن کمی متفاوت است. ابتدا یک مدل پیدا کنید، می‌توانید خودتان هم به عنوان سوژه‌ی عکس باشید. حالا نیاز به یک قطعه شیشه، یک آب پاش و در صورت تمایل یک مانیتور با بک گراندی خوب و یا تجهیزات نوردهی دارید.

سوژه را پشت شیشه قرار داده و روی شیشه با آب پاش کمی آب بپاشید. توجه داشته باشید که نورپردازی می‌تواند این عکس را زیباتر کند، اما اگر چیزی برای تولید نور ندارید، از نور طبیعی هم می‌توانید استفاده کنید. حالا روی چشمان سوژه فوکوس کنید. یک لنز 50 میلی متری با دیافراگم F/1.8 می‌تواند برای این منظور عالی باشد. سعی کنید از وسیع‌ترین دیافراگم لنزتان استفاده کنید.

اگر بخواهید می‌توانید داخل مانیتور یک پس زمینه‌ی زیبا قرار داده و سوژه را طوری جلوی آن بنشانید که چیزی از اطراف مانیتور معلوم نباشد و همه چیز طبیعی به نظر برسد. خب دیگر، کار تمام است !

5- از خطوط نور عکاسی کنید

عکاسی از خطوط نور

به راحتی می‌توان تصویری جذاب ساخت که قوانین فیزیک را ثبت می‌کند ! در یک اتاق تاریک، یک متر سیم رشته‌ای را به یک سرپیچ لامپ وصل کرده و چراغ را به آن متصل کنید. حالا کافیست دوربین را روی سه پایه گذاشته و از سرعت شاتر سی ثانیه تا یک دقیقه‌ای استفاده کنید.

چراغ را به حرکت در بیاورید تا حرکتی جالب داشته باشد. در تصویر نهایی حرکت چراغ به صورت یک حرکت ممتد ثبت خواهد شد. ایزوی 100 و دیافراگم F/11 تنظیمات خوبی برای این سبک هستند. همچنین شما می‌توانید از حالت Bulb برای سرعت شاتر به همراه یک ریموت شاتر استفاده کنید.

پیشنهاد نویسنده : حالت بالب ( Bulb ) در عکاسی چیست ؟

6- قطره‌ی دوم را شکار کنید

عکاسی از قطره

ما می‌دانیم که رفتار یک قطره‌های آب در حال افتادن چگونه است، اما به لطف عکاسی با سرعت بسیار بالا. برای اینکه بتوانید یک عکس هنری حرفه‌ای از این اتفاق بگیرید، تنظیمات زیادی لازم نداشته و تجهیزات کمی هم نیاز دارید. اما در مقابل زمانبندی و سرعت عمل بسیار مهم است.

اما ما نمی‌خواهیم این بار قطره‌ی اصلی را عکاسی کنیم، هدف ما قطره‌ی دوم است، یعنی همان قطره‌ی بزرگی که از برخورد قطره‌ی اول با آب به سمت بالا پرتاب شده و دوباره به آب باز می‌گردد. ابتدا یک سینی را پر آی کرده و روی یک میز قرار دهید. پس زمینه می‌تواند هر طور که مایلید باشد. چه پس زمینه‌ی طرح دار و چه پس زمینه‌ی سفید ساده.

سعی کنید یک کیسه پلاستیکی پیدا کرده و در گوشه‌ی آن با یک سوزن سوراخ ریزی ایجاد کنید. با این کار باید جریان منظمی از قطرات آب ایجاد شود. اگر این سوراخ بیش از حد باشد، حد فاصل هر قطره با قطره‌ی بعدی بسیار کم بوده و نمی‌توانید عکاسی کنید. پس به زمانبندی به شدت توجه کنید.

حالا باید دوربین خود را روی یک سه پایه قرار داده و درست مقابل قطره قرار دهید. بهتر است فوکوس را روی حالت دستی تنظیم کنید. می‌توانید از یک خودکار یا یک جسم دیگر استفاده کنید تا به طور دقیق روی محل افتادن قطره فوکوس را داشته باشید. به این نکته توجه کنید که هر آنچه پشت سینی شما باشد، هم در سطح آب و هم در داخل خود قطره بازتاب خواهد شد. پس می‌توانید خلاقیتتان را به کار انداخته و پس زمینه‌ای زیبا ایجاد کنید.

برای نوردهی، بهتر است دو منبع نور را با سافت باکس نرم کرده و از اطراف به قطره بتابانید، اگر تجهیزات لازم را ندارید می‌توانید از نور طبیعی استفاده کنید. سپس قطرات را رها کرده و با سرعت شاتر 1/250 تصاویرتان را ثبت کنید.

پیشنهاد نویسنده : ترفند آموزشی عکاسی از قطره آب

7- نقاشی با نور

مسیرهای نوری می‌توانند در انواع عکاسی مورد استفاده قرار گیرند، اما آنها برای یک پروژه خلاق هنوز زندگی مناسب هستند. می‌توانید از یک چراغ قوه‌ی معمولی استفاده کنید، اما سعی کنید بخش نرم کننده‌ی نور آن را بردارید تا نور مستقیم‌تری را از طریق خود چراغ داشته باشید. از نوار نور برای عکاسی تبلیغاتی و نمایش محصولات نیز می‌توانید استفاده کنید.

دیافراگم دوربین خود را روی حدود f/8 و سرعت شاتر را در حدود ۳۰ ثانیه تنظیم کنید، سپس دکمه‌ی شاتر را فشار دهید و سعی کنید تا قبل از پایان نوردهی دوربین، چراغ قوه را درون قاب حرکت دهید. حرکت را در طول نوردهی ادامه دهید.

سعی کنید دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید، با این کار لرزش‌های دوربین روی عکس اثر منفی نخواهند داشت. در صورت لزوم می‌توانید از حالت بالب هم استفاده کنید. اما ترفند دیگر این است که چندین عکس مختلف را ثبت کرده و سپس در فتوشاپ و با تکنیک Blend Mode آنها را با یکدیگر ترکیب کنید.

8- یک چوب کبریت را به آتش بکشید

هنگامی که یک چوب کبریت را مشتعل می‌کنیم، آنقدر سریع تمام می‌شود که نمی‌توانیم متوجه شویم که چه اتفاقی افتاده است. اما شما می‌توانید با تکنیک عکاسی پیاپی با سرعت بسیار زیاد این کار را انجام دهید. برای آن نیاز به یک لنز با حداقل فوکوس کم دارید. سعی کنید از لنزی استفاده کنید که دیافراگم بازی هم داشته باشد.

سعی کنید نور اتاق را کم کنید تا نور شعله‌ی چوب کبریت بیشتر خودش را نشان دهد. سعی کنید پس از ثبت عکس‌ها، بهترین‌ها را انتخاب کرده و ادیت کنید. احتمالا شعله‌ی آتش از آنچه در واقعیت به نظر می‌رسید، در ابتدا بسیار بزرگتر است !

9- از مسیر دود عکاسی کنید

اگر بتوانید نور مناسبی را بدست آورید، ثبت حرکت دود بسیار آسان است. برای گرفتن چنین عکسی، یک عود را روشن کرده و آن را در مقابل یک پس زمینه تاریک قرار دهید. از یک چراغ قوه استفاده کنید تا حرکت دود معلوم شود، اما نور را به هیچ عنوان روی پس زمینه‌ی تصویر نتابانید.

سعی کنید از حالت دستی دوربینتان استفاده کنید. همچنین یک سه پایه می‌تواند مفید باشد. فوکوس را نیز باید روی حالت دستی قرار داده و دقیقا روی نوک چوپ متمرکز شوید. دیافراگم دوربینتان را روی f / 8 و سرعت شاتر را روی 1/200 ثانیه تنظیم کنید. حالا چند عکس تست بگیرید و تا زمانی که نوردهی کاملی نداشته باشید، نور را بیشتر یا کمتر کنید.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی از دود : چگونه از دود عکس‌های انتزاعی خارق‌العاده بگیریم؟

10- گل یخ زده

یکی دیگر از این 20 پروژه عکاسی در خانه ، عکاسی از گل یخ زده است. ابتدا یک ظرف با ارتفاع حدود 2 سانتی متر را پیدا کنید. سپس داخل آن را آب ریخته و بگذارید تا یخ بزند. وقتی یخ زد روی آن چند گل رنگارنگ قرار داده و دوباره آب بریزید، تا سطحی که به طور کامل گل را پوشش دهد.

دوباره بگذارید یخ بزند و در نتیجه شما یک بلوک یخی با گل‌ها رنگارنگ خواهید داشت. بلوک‌ها را روی یک زمینه‌ی زیبا قرار داده و دوربین را روی سه پایه تنظیم کنید. حالا سعی کنید تعداد زیادی عکس از زوایای مختلف ثبت کنید. بافت‌ها و ترکیبات رنگی بسیار جذابی را خواهید یافت.

11- از گوشی هوشمندتان برای نقاشی با نور استفاده کنید

فلاش LED کوچک در گوشی هوشمند شما برای ایجاد آثار کم نور در نقاشی با نور بسیار مناسب است. با کمی تمرین، می‌توانید با تکنیک نوردهی طولانی، هر شکلی را در هوا بکشید. خودتان یک لباس تیره بپوشید و چیزی را که می‌خواهید در هوا رسم کنید. مطمئن باشید در عکس نخواهید بود.

برای تنظیم دوربین، از حالت دستی استفاده کنید و از قبل فوکوس را روی محل مورد نظر خود داشته باشید. یک نقطه شروع خوب می‌تواند ایزوی 100 با دیافراگم f / 16 و سرعت شاتر 30 ثانیه باشد.

12- وقت قهوه خوردن است !

قهوه بخش مهمی از زندگی بسیاری از افراد است ( مثل خودم 🙂 ) خود قهوه و فنجان‌های قهوه ایده‌های بسیار جالب توجهی برای عکاسی هستند. به نمونه‌های عکاسی خلاقانه نگاه کنید، مانند نمونه‌ای که برایتان قرار دادم. شما می‌توانید به شیوه‌های مختلف قهوه و فنجان را چینش کرده و عکس بگیرید.

در اینجا همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد. سعی کنید پس زمینه‌ای خوب برای کارتان داشته باشید. نور خوب هم از شرایط مهم این سبک عکاسی است.

پیشنهاد نویسنده :
شناخت نور: آموزش نورپردازی برای عکاسی از غذا
۶ ترفند بی‌نظیر برای عکاسی از غذا به صورت حرفه‌ای
معرفی لنز مناسب عکاسی غذا و مواد غذایی خوشمزه !

13- از شکست نور عکاسی کنید

نور هنگام عبور از آب خم می‌شود و باعث می‌شود اشیاء پشت آن ظاهر خود را تغییر دهند. به این روش refraction یا شکست نور یا انکسار نور گفته می‌شود و در این پروژه عکاسی هنری از این پدیده استفاده خواهید کرد. تمام آنچه شما نیاز دارید چند لیوان، یک اسپیدلایت، سه پایه و یک الگوی سیاه و سفید است. به سادگی الگوی را در پس زمینه قرار داده و ظروف شیشه‌ای را مقابل آن بگذارید. آنها را با مقادیر مختلف آب پر کرده و الگوی سیاه و سفید را به عقب یا به جلو حرکت دهید تا جلوه به خوبی تنظیم شود.

پیشنهاد نویسنده : عکاسی از بازتاب : چگونه عکس‌های بهتری از بازتاب مناظر ثبت کنیم ؟

14- حروف و اعداد را در اطرافتان پیدا کنید

آیا عاشق شکار قاب‌هایی هستید که بقیه نمی‌توانند آنطور که شما می‌بینید ببینند ؟ پس بهترین ایده برای شما یافتن حروف و اعداد و المان‌های مختلف در پیچ و خم خانه و اتاقتان است. سعی کنید بدون ترک خانه‌ی خود از هر چیزی که می‌بینید عکس بگیرید، برای مثل شکل S طور پلکان خانه‌تان می‌تواند بسیار جالب باشد.

سعی کنید حروف الفبا یا اعداد را به همین شکل پیدا کنید. یافتن این المان‌ها در خانه می‌تواند یک سرگرمی خانوادگی هم باشد.

15- حرکات را کشیده ثبت کنید

یافتن ایده‌های جدید و خلاقانه‌ی عکاسی در خانه در مقایسه با زمانی که می‌توانستیم به بیرون هم برویم بسیار سخت‌تر و چالش برانگیزتر است. سعی کنید از فرصتی که دارید استفاده کنید و در خانه‌ی خود بمانید و تمام تنظیمات دوربینتان را دستکاری کنید.

برای مثال می‌توانید سرعت شاتر را تا حد زیادی کاهش داده و حرکت‌های انتزاعی یک سوژه را ثبت کنید. این کار تقریبا شبیه به نقاشی با نور است، اما بدون حضور منبع نور. کافیست یک سوژه با لباس روشن را مقابل پس زمینه‌ای تیره قرار داده و از او بخواهید حرکاتی را انجام دهد.

پیشنهاد نویسنده : چگونه از سرعت شاتر خلاقانه در عکاسی استفاده کنیم؟

16- عکاسی از نوزاد

اگر شما مادر یا پدر هستید، این مورد قطعا برایتان بسیار هیجان انگیز خواهد بود. شما یک سوژه‌ی شگفت انگیز در کنار خود دارید، یعنی فرزندتان ! سعی کنید با تکنیک‌های مختلف عکاسی از نوزاد آشنا شده و دائما آنها را روی فرزند خود امتحان کنید. هر چه خلاقیت کارتان بیشتر باشد، نتایج هم جذاب‌تر خواهد شد.

پیشنهاد نویسنده : ۱۴۴ ایده در زمینه عکاسی نوزاد در منزل

17- عکاسی از طبیعت بی جان

یکی از بهترین ایده‌ها برای عکاسی در خانه، عکاسی از طبیعت بی جان است. برای مثال لوازم آرایش خود، یا لوازم مرتبط با فناوری. می‌توانید آنها را به شیوه‌های مختلف کنار هم بچینید و عکس‌های خلاقانه ثبت کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که ارتباط میان المان‌ها، نورپردازی و پس زمینه مهمترین عوامل در این سبک هستند. می‌توانید با استفاده از آن، عکس‌های جذابی گرفته و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد نویسنده : ۶ اشتباه بزرگ در عکاسی از طبیعت بی‌جان !

18- عکاسی از نمای پنجره

این قطعا تعداد مشخصی از خوانندگان این مقاله را شامل می‌شود، پس اگر شما یک پنجره با نمای خوب از بیرون آن دارید بسیار خوش شانس هستید. همین پنجره می‌تواند یک ایده‌ی فوق العاده برای عکاسی شما در داخل خانه باشد.

سعی کنید به سوژه‌ی خود ژست‌های خلاقانه‌ای بدهید. البته همیشه هم نیازی نیست از یک سوژه‌ی جان دار استفاده کنید، یک ماکت یا یک فیگور هم می‌تواند برای این منظور واقعا عالی باشد.

19- عکاسی از حیوانات خانگی

اگر شما یک حیوان خانگی، مثل یک سگ یا یک گربه یا هر حیوان دیگری دارید، باید از آن کمال استفاده را ببرید، چرا که خود یکی از بهترین سوژه‌های عکاسی داخل خانه است !

سعی کنید به حیوان خانگی خود ژست‌های خاصی بدهید یا آن‌ها را در شرایط خاصی شکار کنید. برای این سبک عکاسی به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی زیر را از دست ندهید.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

20- بوکه‌ی مصنوعی بسازید

یکی دیگر از این ۵۲ ایده عکاسی استفاده از بوکه‌های مصنوعی و دست ساز است. چیزی همانند یک تکه فویل خرد شده می‌تواند تبدیل به یک وسیله‌ی فوق العاده برای عکاسی خلاقانه‌ی شما شود. اما برای انجام آن، ابتدا یک سوژه را روی یک سطح شیشه‌ای قرار دهید. سپس فویل آشپزخانه را کمی مچاله کرده و در پس زمینه قرار دهید. از یک منبع نور استفاده کنید تا بخش‌های برجسته‌ی فویل درخشان شوند.

بهتر است منبع نور را با زاویه‌ای بین ۴۵ تا ۶۰ درجه نسبت به سطح فویل قرار دهید تا بیشترین جزئیات را از برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها به دست بیاورید. حالا کاری که باید انجام دهید این است که دوربینتان را روی سه پایه تنظیم کنید، از بازترین دیافراگم ممکن لنزتان استفاده کنید و بوکه‌های جذابی را به ثبت برسانید. یک اتفاق جالب دیگر می‌تواند این باشد که در تمام طول عکاسی یک منبع نور هم برای خود سوژه‌ها در نظر بگیرید.

پیشنهاد نویسنده :
آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ
ترفند عکاسی بوکه خانگی برای ایجاد افکت‌های متنوع و زیبا

جمع بندی

در این مقاله سعی کردم 20 پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه را برایتان بگویم. همچنان سعی کنید تا زمانی که این ویروس به طور کلی نابود شود، هم برای حفظ جان خودتان و هم جامعه، از خانه‌ی خود بیرون نروید. این لازمه‌ی جامعه‌ی امروز است و خودمان باید آن را کنترل کنیم.

خوشحال می‌شوم اگر عکس‌هایی که با استفاده از این تکنیک‌ها در خانه ثبت کرده‌اید را با پیج اینستاگرام من یا دیدنگار به اشتراک بگذارید !

امیدوارم مقاله ” در خانه بمانید : 20 پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه ! “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.