افکت بوکه یکی از جذاب‌ترین افکت‌ها برای برجسته کردن پیش‌زمینه است. در این مقاله به آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ ، طی 6 مرحله ساده خواهیم پرداخت.

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که عکاسان حرفه‌ای چگونه دایره‌های رنگی زیبایی را در پس‌زمینه عکس خود به وجود می‌آورند؟ این اثر نرم و خارج از فوکوس به بوکه معروف است. بوکه افکت‌های رنگی ماتی است که در پس‌‍زمینه ایجاد می‌شود تا توجه بیننده را به سوژه اصلی جلب کند وآن را برجسته‌تر جلوه دهد.

آیا می‌دانستید که می‌توانید توسط نرم‌افزار فتوشاپ بوکه را به عکس‌های خود اضافه کنید؟ کافی است عکس خود را به فیلترهای فتوشاپ بسپارید تا جادوی آن را مشاهده کنید!

مقاله پیشنهادی
ترفند عکاسی بوکه خانگی برای ایجاد افکت‌های متنوع و زیبا

شش مرحله ساده برای ایجاد بوکه در فتوشاپ

1. تصویر مناسبی را انتخاب کنید

برای یک بوکه واقع‌گرایانه بهتر است از تصویری با پس‌زمینه تیره و منابع نوری متعدد استفاده کنید. مثل تصویری از فانوس‌های در حال پرواز در طول شب.

آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

2. یک لایه کپی ایجاد کنید

آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

تصویر را در فتوشاپ باز کرده و یک کپی از لایه بک‌گراند ایجاد کنید. ایجاد یک لایه کپی باعث می‌شود تا بعد از اعمال تغییرات، تفاوت نسخه اصلی با نسخه نهایی را ببینید و یا بعد از ساخت بوکه، تغییرات و ویرایش‌های دیگری را نیز در عکس به وجود آورید.

چگونه یک لایه کپی در فتوشاپ ایجاد کنیم؟

 • روی لایه بک‌گراند راست کلیک کنید،
 • گزینه Duplicate Layer را انتخاب کنید،
 • نام لایه کپی را تغییر دهید تا راحت تر شناسایی کنید،
 • در انتها اوکی را بزنید.
آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ
آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

3. نقطه کانونی تصویر را مشخص کنید

آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

در تصویر بالا شخصی که فانوس کاغذی را نگه داشته نقطه کانونی است. بر روی لایه‌ای که کپی گرفتیم با ابزار Quick Selection ناحیه سوژه را انتخاب می‌کنیم. سپس کلیک راست کرده و ناحیه اطراف سوژه را انتخاب می‌کنیم. باید مطمئن شوید که تمام پس‌زمینه پر شده باشد و قسمتی را جا نگذاشته باشید. برای ایجاد بوکه در فتوشاپ تنها به پس زمینه نیاز داریم.

در این قسمت باید توجه داشته باشید که بخشی از سوژه شما جزو ناحیه انتخاب شده نباشد، تا در زمانیکه این قسمت‌ها را تیره و مات کردیم، سوژه اصلی آسیب نبیند. بنابراین قبل از رفتن به مرحله بعد، محل انتخاب خود را تمیز کرده و اطراف سوژه را به دقت بررسی کنید.

مقاله پیشنهادی
آموزش ویرایش عکس در فتوشاپ برای عکاسان 2021

چگونه ناحیه انتخاب شده در فتوشاپ را تمیز کنیم؟

 • دکمه Alt را فشار داده و پایین نگه دارید،
 • روی قسمتی که می‌خواهید تمیز شود کلیک کنید،
 • انتخاب را وارونه کنید. ( توسط کلید میانبر Win + Shift + I می‌توانید این کار را انجام دهید. )
آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

4. افکت تاری را ایجاد کنید

در این مرحله باید بوکه را به عکس خود اضافه کنید. مسیر Filter > Blur > Field Blur را دنبال کنید. فضای کاری شما باید مثل تصویر زیر باشد:

آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

در این مرحله پس‌زمینه نسبتا مات می‌شود. جذاب‌ترین بخش کار همین مرحله است که باید میزان تاری و اثرات آن را مشخص کرده تا به بوکه‌ای عالی برسید.

ایجاد بوکه در فتوشاپ چگونه است؟

 • از طریق پنل blur Tools، نشانک Field Blur را به چپ بکشید تا سطح تاری کم شود،
 • سپس از طریق پنل Effects ، نشانک Light Bokeh را به راست کشیده تا بوکه ایجاد شود،
 • با تغییر Bokeh Color میزان شفافیت و شدت رنگ را انتخاب کنید،
 • با تغییر Light Range، بوکه‌های پنهان را فعال کرده و نوردهی را بهبود ببخشید.

برای تغییر سطح روشنایی عکس خود دقت فراوانی به خرج دهید. زیرا روشن شدن بیش از حد عکس باعث می‌شود تا بوکه کمتر دیده شده و غیر طبیعی به نظر برسد. برای ایجاد بوکه در فتوشاپ به صورت واقع‌گرایانه، سعی کنید میزان نوردهی را تا حدی تغییر دهید که بیشترین تمرکز بر روی خود بوکه‌ها باشد.

آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

وقتی کارتان تمام شد دکمه OK در پنل سمت راست را فشار داده تا تغییرات اعمال شود و به محیط کار خود باز گردید. حالا با استفاده از کلید ترکیبی CTRL + D نواحی انتخاب شده را deselect کنید.

آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

5. تصویر ادیت شده را با تصویر اصلی مقایسه کنید

قبل از ذخیره کردن تصویر، با استفاده از نشانک چشم کنار هر لایه در پنل Layers، تصویر اصلی و تصویر نهایی ویرایش شده را مقایسه کنید. اگر از نتیجه راضی نبودید به مرحله 4 برگردید و میزان بوکه و سایر تنظیمات را دوباره دستکاری کنید.

6. تصویر نهایی را ذخیره کنید

آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ

اگر از خروجی تصویر راضی بودید، لایه بک‌گراند را حذف کرده و لایه ویرایش شده را به عنوان یک فایل جدید ذخیره کنید. البته هنوز هم می‌توانید فایل اصلی را حفظ کنید. برای اینکار کافی است از کلید ترکیبی CTRL + Shift + S استفاده کنید. حالا نام فایل را تغییر داده و عکس ویرایش شده را ذخیره کنید.

توجه کنید که افکت بوکه چقدر می‌تواند عکس شما را جذاب‌تر از قبل کند. این همان جادوی بوکه است! تمرین‌های این مقاله را چندین بار تکرار کنید تا به صورت حرفه‌ای تری عکس‌هایی با افکت بوکه ایجاد کنید و از نتایج بدست آمده لذت ببرید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آموزش ایجاد بوکه در فتوشاپ برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: