عکاسی از حیوانات خانگی | تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی

عکاسی از حیوانات خانگی یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال جذاب‌ترین ژانرهای عکاسی به شمار می‌رود. شما می‌توانید از حیوانات خانگی خود عکس گرفته و از این کار لذت ببرید، اما با دانستن و رعایت یک سری نکات در مورد نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی، می‌توانید عکس‌های بسیار جذاب‌تری را ثبت کنید.

نکته کلیدی در عکاسی از حیوانات خانگی این است که بتوانید با حیوانات ارتباط عاطفی برقرار کنید. این کار احساسات را در عکس تقویت کرده و احساسات بیننده را برمی‌انگیزد. اگر احساسات در عکس وجود نداشته باشد، تمام آنها شبیه به عکس‌های فوری و پرتره رسمی می‌شوند. در واقع خشک و بی روح به نظر می‌رسند.

در این مقاله قصد دارم نکاتی را در مورد تکنیک‌های نورپردازی برایتان بگویم تا با استفاده از آنها احساسات را در عکستان تقویت کرده و عکس‌هایی شگفت انگیز ثبت کنید.

تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

از عکاسی لذت ببرید!

فهرست محتوا پنهان کردن

راه‌اندازی اولیه

برای عکاسی از حیوانات خانگی به فضای زیادی نیاز نیست، حتی می‌توانید در اتاق شخصیتان نیز این کار را انجام دهید. در حالت ایده‌آل اما می‌توانید یک استودیو برای خودتان راه اندازی کنید. برای راه اندازی این استودیو، تجهیزات زیر نیاز است:

  • منبع نور
  • پس زمینه
  • کفپوش
  • یک مبل با پایه‌های بلند
  • کنترل از راه دور

شما در جلوی سگ یا گربه به فضایی نیاز دارید که پس زمینه را کاملا پر کند. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که حیوانات خانگی معمولا زیاد حرکت می‌کنند و به سختی در یک مکان کوچک مستقر می‌شوند. در حالت ایده آل، شما به فضایی حداقل 10 فوت ( معادل حدودا 3 متر ) در 25 فوت ( معادل حدودا 7.6 متر ) نیاز دارید. همچنین بهتر است بین پس زمینه تا سوژه فضایی وجود داشته باشد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
عکاسی گربه و یک ثبت هیجان انگیز

این ستاپی مناسب برای اکثر حیوانات خانگی، به جز سگ‌های خیلی بزرگ است. سگ‌های بزرگ نیاز به فضای بیشتری دارند. در کل هر چه حیوانات خانگی بزرگتری داشته باشید، نیاز به فضای بیشتری برای عکاسی از آنها دارید. همچنین به این فکر کنید که ممکن است بر روی چه چیزی قدم بگذارند تا پنجه‌های آنها، سطح را کثیف نکرده یا خراش نیندازد. برای مثال کاغذ بزرگ یکپارچه برای پس زمینه عالی است، اما حیوانات ممکن است رد پایشان بر روی کاغذ بماند.

تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

ستاپ شما برای عکاسی از حیوانات خانگی می‌تواند به این صورت باشد.

برای حوادث آماده باشید

در هنگام عکاسی از حیوانات خانگی باید مراقب حوادث پیش آمده نیز باشید. ممکن است حیوانات لوازم شما را کثیف کنند. سعی کنید خودتان را برای هر دو حادثه ادرار و مدفوع آماده کنید. سگ‌ها در این مورد خیلی بدتر از گربه‌ها هستند. آنها خرابکاری بیشتری دارند. البته سگ‌های پیر تا حدودی کمتر از سگ‌های جوان وسایل شما را کثیف می‌کنند ! بیش از همه لازم است حواستان را به توله سگ‌ها جمع کنید !

اگر از حیوانات متعدد و در زمان‌های مختلف عکاسی می‌کنید، نیاز است اقدامات لازم برای تمیز کردن محیط را به عمل بیاورید. سعی کنید همیشه پاک کننده‌ها و ضد عفونی کننده‌هایی که عملکرد خوبی دارند را کنار خودتان داشته باشید. شاید برای پاک کردن لک ادرار حیوانات نیاز به چیزی بیش از یک پاک کننده معمولی باشد. پس سعی کنید نمونه‌های آنزیم‌دار را نیز در کنار خود داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید پاک کردن کثیفی‌ها از روی مکان‌های سخت مانند سرامیک یا چوب، راحت‌تر از مکان‌های نرمی مانند پارچه یا موکت است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
5 تکنیک نورپردازی با اکتاباکس

پس‌زمینه

پس زمینه یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در عکاسی از حیوانات خانگی است. می‌توانید از کاغذهای یکپارچه رنگی استفاده کنید، اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که حیوانات خانگی قرار است روی آن راه بروند. پس ممکن است آن را بهم بزنند، کثیف کنند یا به کلی پاره کنند.

همچنین باید به حالت حیوانات نیز توجه داشته باشید، اینکه نشسته‌اند یا ایستاده‌اند. سطوح ملامین به عنوان کفپوش انتخاب خوبی هستند، اما بعضی از حیوانات نمی‌توانند روی آن بایستند، همچنین اگر بیش از حد در عکستان معلوم شود، ممکن است نیاز باشد در مرحله ویرایش آن را حذف کنید.

اسباب بازی و خوراکی برای سرگرم کردن سگ و گربه

می‌توانید از خوراکی‌ها یا اسباب بازی‌هایی برای سرگرم کردن گربه یا سگ استفاده کنید.

بهتر است فضای خود را با تعداد زیادی اسباب بازی مخصوص حیوانات و خوراکی‌های مورد علاقه‌شان تجهیز کنید. گربه‌ها و سگ‌ها به انواع خاصی از اسباب بازی‌ها علاقه دارند و با آنها سرگرم می‌شوند. اما در نقطه مقابل به بعضی چیزها آلرژی دارند. بهتر است حیوانات را بشناسید و از لوازمی که دوست ندارند استفاده نکنید. این را با کمی تحقیق از طریق اینترنت یا افراد مطلع می‌توانید بدست آورید.

تجهیزات مورد نیاز عکاسی

بیشتر تجهیزات جدید، مانند دوربین‌های DSLR و فلاش‌های پرتابل برای عکاسی از حیوانات مناسب هستند، اما بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید.

در حالت ایده‌آل، دوربین شما نیاز به فوکوس ( ترجیها خودکار ) بسیار سریع و ممتد دارد. عملکرد فوکوس خودکار باید قابل اعتماد باشد تا عکسی را خراب نکند. فراموش نکنید حیوانات جنب و جوش زیادی دارند و ممکن است فوکوس از بین برود. عملکرد فوکوس ضعیف یا سرعت شاتر کم، می‌تواند به کلی کار شما را خراب کند.

فراموش نکنید که برای عکاسی از حیوانات خانگی زمان محدودی دارید، بنابراین باید حیوان خود را به خوبی بشناسید و از رفتارهای او آگاه باشید. به طور کلی بهتر است از لنزهای زوم برای شروع عکاسی استفاده کنید، اما اگر لنز واید دارید نیز اشکالی ندارد. تنها مشکل این است که ممکن است بخش‌هایی ناخواسته از پس زمینه را نیز به تصویر بکشید. لنزهای زوم صحنه را تا حدی فشرده‌تر از حالت عادی می‌کنند. پس اگر از یک دستیار برای کنترل حیوان خود استفاده می‌کنید، می‌توانید با این لنزها، آنها را از کادر حذف کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
10 مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید

شما می‌توانید انواع استروب‌ها یا فلاش‌های استودیویی را با بهترین قیمت از دیدنگار تهیه کنید.

فلاش اسپید لایت

این تمام چیزی است که برای عکاسی از حیوانات خانگی نیاز دارید، دوربین ، فلاش اکسترنال و ریموت کنترل.

اگر می‌خواهید برای نورپردازی از یک فلاش اکسترنال استفاده کنید، بهتر است محیط خود را نیز با یک لامپ LED روشن کنید تا فلاش اکسترنال فقط وظیفه جهت دادن صحیح به نور را داشته باشد. با اینکار کنترل بیشتری بر روی نور منتشر شده از طریق فلاش خواهید داشت. اگر از اسپیدلایت استفاده می‌کنید، بهتر است برای کنترل آن از راه دور نیز برنامه‌ای داشته باشید.

رادیو فلاش‌ها ( که البته بسیار گران هستند ) به مراتب کنترل فلاش را ساده‌تر از کابل یا ریموت کنترل به عهده می‌گیرند. اطمینان حاصل کنید که قبل از عکاسی از حیوانات خانگی ، به استفاده از تمامی تجهیزات خود مسلط باشید تا در حین عکاسی، زمانی را صرف یاد گرفتن شیوه‌های کارکرد تجهیزاتتان نکنید. انواع رادیو فلاش‌ها و ریموت کنترل‌ها را با بهترین قیمت می‌توانید از اینجا تهیه کنید.

قوانین اساسی برای عکاسی از حیوانات خانگی

چند قانون اساسی برای عکاسی از حیوانات خانگی وجود دارد که برای همه حیوانات خانگی استفاده می‌شود. نه فقط در استودیوهای عکاسی؛ بلکه حتی زمانی که می‌خواهید در فضای باز از آنها عکاسی کنید، در این مواقع حتی اهمیت بیشتری نیز می‌گیرد. شما عمدتا کنترل بیشتری بر روی محیط داخل استودیوی خود دارید. از آنجا که این فضا در اختیار شماست، می‌توانید آن را قبل از حضور حیوانات آماده کنید و مطابق با هر نوعی از آنها، چینش آنجا را تغییر دهید تا نتیجه بهتری از عکاسی خود بگیرید. اما این موضوع در فضای باز صدق نمی‌کند و شما کنترل به مراتب کمتری بر روی محیط دارید. پس به نکاتی که در ادامه می‌گویم توجه داشته باشید:

آرام باشید !

عکاسی از سگ ها

آرامش عکاس = آرامش سگ !

حیوانات خانگی به شدت انرژی افراد اطرافشان را احساس می‌کنند، مخصوصا انرژی آرامش. اگر شما عصبانی باشید یا بیش از حد تند و بلند حرف بزنید، آنها این انرژی را حس کرده و عصبانی می‌شوند. پس سعی کنید آرام باشید و در تمام مراحل عکاسی نیز آرامش خود را حفظ کنید تا حیوانات شما نیز آرام باشند. ( البته به یاد داشته باشید بسته به شرایط، ممکن است آنها واقعا آرامش نداشته باشند. )

هرگز سعی نکنید با انجام حرکتی سگ یا گربه را آرام کنید، چرا که در این حالت موقعیت برایشان سخت‌تر و دشوارتر خواهد شد. آنها اغلب با دیدن محیط های جدید یا افراد و تجهیزات جدید می‌ترسند و کنار آمدن با این چیزها کمی زمان‌بر است.

هر کاری که انجام می‌دهید، فریاد نزنید، به حیوانات اهانت نکنید یا آنها را در جایی حبس کنید. آنها زبان شما را به راحتی می‌فهمند، تنها توانایی صحبت کردن ندارند. اطمینان حاصل کنید که علائم هشدار دهنده از حیوانات برای زمانی که آنها عصبی هستند را شناخته و درک کنید. در مورد سگ‌ها، خارش بدن اغلب نشانه‌ای از اضطراب است و می‌تواند یک هشدار باشد، همچنین غرش‌هایی با صدای کم. اما در مورد گربه‌ها، گوش‌های بسیار حساسی دارند و رفتار گوش‌هایشان نشانه وضعیتشان است.

عکاسی از حیوانات

هم سطح آنان شوید !

این برای همه حیوانات خانگی خیلی مهم است، بدون اینکه به اندازه و قد آنها توجهی داشته باشید، خودتان را تا سطح او پایین آورده و در کنار او قرار بگیرید. روش‌های متفاوتی برای عکاسی از حیوانات خانگی وجود دارد، اما بهتر است هم سطح آنان شده ( پایین‌تر از چشمشان نروید ) و از چشمانشان عکس بگیرید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
سیستم ناحیه‌ای عکاسی انسل آدامز چیست؟

بسیاری از عکاسان برای شروع حیوانات را به صورت ایستاده قرار می‌دهند و پس از بررسی نتایج، نمی‌توانند دریابند که چرا از تصاویرشان راضی نیستند. پایین آمدن تا سطح چشم حیوانات، یک استاندارد جهانی برای عکاسی از تمام حیوانات، حتی در حیات وحش است و مختص عکاسی از حیوانات خانگی نیست.

عکاسی از گربه

تا سطح چشم انها پایین بیایید.

رسیدن به سطح آنها می‌تواند به این معنی باشد که دوربین خود را تا مقابل چشم‌های آنها پایین بیاورید یا با چشمانتان به آنها نگاه کنید. برای حیوانات کوچک یا بزرگ این مورد تفاوتی ندارد و سطح چشم آنها مد نظر است.

در مورد حیوانات کوچک‌تر، می‌توانید آنها را روی سطحی مانند یک میز یا یک صندلی قرار دهید تا بالا بیایند. البته در این مرحله باید نگران پرش‌های ناگهانی آنها و پریدن از روی میز باشید، به طوری که آنها آسیبی نبینند. توله سگ‌ها و بچه گربه‌ها اغلب جنب و جوش بیشتری دارند. در مورد حیوانات بزرگتر اما نیازی نیست آنها را روی چیزی قرار دهید، می‌توانید خودتان را تا سطح چشم‌های آنها پایین بیاورید.

توجه و نگاه آنها را به خود جلب کنید

به منظور برقراری ارتباط قوی‌تر با حیوانات، می‌توانید مستقیما به چشم‌های آنها نگاه کنید، همچنین فراموش نکنید که آنها به نور حساس بوده و دنبال آن می‌گردند، پس می‌توانید از این طریق توجه آنها را جلب کنید. نگاه نکردن آنها به شما به منظور برقرار نشدن ارتباط دوطرفه نیست، بلکه ممکن است به شما توجه داشته باشند اما به چیزی دیگر یا جایی دیگر نگاه کنند.

تفاوت چشم‌های حیوانات نسب به هم، بیشتر از انسان‌ها است. همچنین بازتاب سطح چشم‌های آنها بیشتر بوده و براق‌تر به نظر می‌رسد. برای همین تصویر محیط در چشم‌های آنها بازتاب می‌شود، برای مثال در عکس پایین، در چشم راست یک و در چشم چپ دو منبع نور بازتاب شده‌اند. در پرتره‌های انسانی، معمولا عکاسان نمی‌خواهند بازتابی از چشم‌انداز در چشم‌های سوژه داشته باشند و سعی در حذف آن دارند، اما همین در مورد حیوانات خانگی برعکس بوده و بسیاری از عکاسان از آن به عنوان یک ایده خلاقانه استفاده می‌کنند.

آموزش عکاسی از گربه

براق و بازتابنده بودن چشم در حیواناتی مانند این بچه گربه کوچک، بسیار خوب است.

برخی از حیوانات خانگی ممکن است زمانی که از آن‌ها عکس می‌گیرید، شما را تماشا کنند، اما بیشتر آن‌ها این کار را نمی‌کنند. ارتباط چشمی می‌تواند نسبت به آن‌ها حالت تهاجمی باشد. به علاوه، به محض این که دوربین را بر روی صورت خود قرار دهید، دیگر برای آن‌ها قابل‌رویت نخواهید بود. به محض اینکه صورت شما ناپدید می‌شود، معمولا توجه حیوان را به خود جلب می‌کند. دریافت توجه یک حیوان معمولا تابعی از نوع حیوان است.

برای گربه‌ها، لیزر، اسباب‌بازی‌ها و رشته‌های طولانی می‌توانند به حفظ تمرکز آن‌ها کمک کنند. شما می‌توانید از این وسایل برای جلب توجه او استفاده کنید تا رفتار عجیبی در هنگام عکاسی نداشته باشد، اما بهتر است این انتخاب اولیتان برای جلب توجه آنها نباشد. برای سگ‌ها، اسباب‌بازی‌ها، سوت‌ها و بازی کردن همیشه توجه و تمرکزشان را جلب می‌کند، اما ممکن است با دیدن آنها صداهای عجیب و غریبی از خود در بیاورند. بنابراین بهتر است آنها را به سگ ندهید، مگر اینکه واقعا مشتاق ثبت آنها در تصاویر خود باشید. سعی کنید از این موارد به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید و فراموش نکنید که این‌ها برای همه‌ی حیوانات ممکن است عمل نکند، این تنها در مورد سگ‌هاست.

حیوانات مختلف ممکن است با وسایل مختلف یا کارهای مختلف توجهشان جلب شود. حتی ممکن است با بازی کردن یا رفتارهای مختلف، حرکات جالبی را از حیوانات در پاسخ به آن ببینید که برای عکاسی جالب به نظر می‌رسد. البته من در طول مدتی که در این ژانر عکاسی می‌کنم متوجه شدم که کار کردن با سگ‌ها بسیار راحت‌تر از گربه‌هاست. به یاد داشته باشید که از مواد آلرژی زا به هیچ وجهی استفاده نکنید، همچنین از غذاهای کوچکی برای حیوان استفاده کنید تا توجهشان را از دست ندهید.

یادداشت سردبیر: یک ایده خوب این است که به صاحب حیوان بگویید لوازم مورد علاقه‌ی حیوانش را با خود به همراه بیاورد تا در صورت نیاز برای جلب توجه از آنها استفاده کنید.

عکاسی از گربه ها

سریع‌تر حرکت کنید !

تمام حیوانات خانگی محدوده توجه محدودی دارند که معمولا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد تا به پایان برسد. بهترین کار این است که به سرعت دست به کار شوید و سعی کنید بهترین عکس‌های خود را در ابتدای عکاسی به دست آورید، زیرا اگر زمان زیادی بگذرد، دیگر اسباب بازی یا سوت نمی‌تواند توجه آنها را جلب کنند و دیگر حاضر به مذاکره نخواهند بود.

برنامه‌ریزی بهترین راه برای رسیدن به هدف مورد نظر شماست. پس عکس‌های خود را برنامه‌ریزی کنید و به این فکر کنید که چطور می‌توانید به بهترین شکل ممکن حیوان را به تصویر بکشید. گاهی اوقات بسته بندی کردن حیوانات خوب کار می‌کند. مثلا قرار دادن گربه در سبد یا گذاشتن سگ روی پرهای نرم.

عکاسی خلاقانه از سگ ها

سرعت شاتر را بالا ببرید

شما باید سرعت شاتر خود را روی مقداری نسبتا سریع تنظیم کنید. اگر از استروب یا اسپیدلایت استفاده می‌کنید، باید از بهترین سرعتی که با تجهیزات شما هماهنگ می‌شود استفاده کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی

به یاد داشته باشید که اگر از اسپیدلایت استفاده می‌کنید، سرعت ثبت عکس‌های پیاپی زیاد نخواهد بود، چرا که اسپیدلایت به زمان نسبتا زیادی برای بازیابی نیاز دارد. حتی برای استفاده از استروب، باید مطمئن شوید که استروبتان می‌تواند چند عکس پیاپی بگیرد. به طور معمول برای کار در استودیو با استروب، سرعت شاتر کمی آهسته‌تر یا سریع‌تر باید تنظیم شود ( سرعت همگام‌سازی فلاش در این مواقع تغییر می‌کند و باید به این موضوع دقت داشته باشید، می‌توانید برای اطمینان از شیوه کارکرد، دفترچه راهنمای کاربری دوربین خود را بررسی کنید).

حتی اگر از نورپردازی ثابت و مداوم استفاده می‌کنید، باید سرعت شاتر خود را تنها برای فریز کردن تصویر تنظیم کنید، چون حیوانات می‌توانند به سرعت حرکت کرده و حالت خود را تغییر دهند.

عکاسی از گربه ها

از فوکوس پیوسته دنبال شونده ( Continuous Tracking Focus ) استفاده کنید

حیوانات خانگی به سرعت حرکت می‌کنند، بنابراین فوکوس کردن بر روی آنها بسیار سخت است. این کار واقعا دشوار است ! بدون توجه به این که سیستم فوکوس دوربین شما چگونه است و تا چه حد خوب عمل می‌کند، به احتمال زیاد در نهایت تعداد زیادی از عکس‌های شما به همین دلیل از بین خواهند رفت. اغلب بعد از قفل کردن فوکوس بر روی سوژه، حیوانات حرکت کرده و از ناحیه فوکوس خارج خواهند شد.

بسیاری از دوربین‌های مدرن هم اکنون قادر به ردیابی اشیا و تمرکز بر اهداف متحرک هستند. ردیابی پیوسته ( حالت Continuous Tracking Focus در دوربین دیجیتال شما ) این امکان را فراهم می‌آورد که حتی با وجود حرکت حیوانات، فوکوس روی آنها باقی مانده و عکس‌ها در هر حالتی شفاف ثبت شوند. همچنین در این حالت آزادی برای حیوانات نیز بیشتر خواهد بود و قادر به حرکت هستند. اگر دوربین شما از این فناوری پیشرفته فوکوس بهره می‌برد، حتما از آن استفاده کنید. در غیر این صورت، اکثر تصاویر شما خارج از فوکوس قرار خواهند گرفت. همچنین برخی از دوربین‌های جدید حالتی با عنوان ردیابی چشم حیوانات دارند که می‌توانند چشم آنها را دنبال کرده و روی آن فوکوس کنند. این قابلیت نیز بسیار کاربردی بوده و اگر آن را دارید، از آن استفاده کنید.

به صورت خیلی سریع عکس بگیرید !

بسیاری از عکاسان ممکن است با تکنیک ( Spray and pray ) عکاسی کنند که به این معنی است که زمان کافی برای ثبت یک عکس صرف نکرده‌اند. اما این معمولا در مورد عکاسی از حیوانات خانگی برعکس است.

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی

سعی کنید همانطور که با حیوانات بازی می‌کنید یا مشغول نگاه کردن به آنها هستید، ناگهان عکسی را ثبت کنید ( البته به این شرط که نورپردازی شما هم آماده باشد )، احتمالا به این صورت یک دنباله عکس‌های جذاب خواهید داشت. عکاسی از حیوانات خانگی خود مستلزم سرعت بالاست، اما عکس‌های ناگهانی از آنها هم می‌تواند بسیار جالب باشند. نکته اصلی این است که سعی کنید رفتار حیوان را پیش بینی کرده و فوکوس را از قبل روی او تنظیم کنید تا به محض آمادگی، عکس را ثبت کنید. من شخصا از دکمه پشت دوربین برای نگه داشتن فوکوس بر روی سوژه استفاده می‌‎کنم.

گوش‌ها و دم را فراموش نکنید !

اگر می‌خواهید کل حیوان را در قاب خود داشته باشید، به دم و گوش‌های او نیز توجه داشته باشید. برای زمانی که می‌خواهید یک عکس از تمام بدن او بگیرید، می‌بایست توجه داشته باشید. البته ممکن است بخواهید یک پرتره یا یک کلوزآپ از او ثبت کنید، در این حالت می‌توانید تا هر میزانی که می‌خواهید جلو رفته و هر بخش از سوژه را حذف کنید. اما اگر هدف شما ثبت یک عکس از کل بدون سوژه باشد، حذف بخشی از گوش یا دم قطعا به عکستان ضربه خواهد زد و انگار چیزی در آن کم خواهد بود.

از دست رفتن هر قسمت از بدن حیوان موجب ناقص شدن تصویر می‌شود. بهترین روش برای یادآوری این نکته تکرار عبارت ” گوش‌ها و دم ” است. همیشه اطمینان حاصل کنید که گوش‌ها و دم را به صورت کامل در قاب خود دارید و سپس عکس را ثبت کنید. به علاوه، همان قوانین پایه‌ برای عکاسی پرتره انسان نیز برای حیوانات خانگی صدق می‌کند، به ویژه اگر نمی‌خواهید بخشی از اندام سوژه از دست برود.

آموزش عکاسی از سگ

گوش‌ها و دم ! من در این عکس تمام اعضای سگ را ثبت کرده‌ام، اگر بخشی از دم او را کراپ می‌کردم، قطعا چیزی در عکس کم بود یا گمشده به نظر می‌رسید.

هم چنین برخلاف انسان‌ها، اغلب حیوانات خانگی بینی بلندتری دارند، بنابراین بهتر است که روی کل صورتش فوکوس کنید. برای این کار نیاز است از دیافراگم‌های بسته تر استفاده کنید تا تمام بخش‌های صورت از جمله بینی، در ناحیه فوکوس قرار بگیرند. این کاملا مخالف قواعد پرتره‌های انسانی است.

عکاسی پرتره سگ

سعی کنید تمام اجزای صورت سوژه شارپ باشد، این عکس برای مثال ناقص است، چرا که نه تنها فوکوس بر روی تمام صورت سوژه نیست، بلکه بخشی از پای چپ و گوش چپ سگ نیز حذف شده است.

روشنایی استودیویی

نورپردازی در استودیو به معنی نورپردازی کنترل‌شده می‌باشد. پیش از شروع استفاده از استروب، باید بفهمید که آیا این حیوان نسبت به فلاش‌ها حساس است یا نه. در حالی که استروب روشن است، درخشندگی می‌تواند یک مشکل باشد، آن هم زمانی که حیوانات حساس باشند و از آن‌ها متنفر شوند و یا به راحتی جا به جا شوند.

ساده‌ترین راه برای دیدن این که واکنش حیوان نسبت به استروب چگونه است، این است که تا قبل از اینکه حیوان در محل مورد نظر برای عکاسی قرار بگیرد، استروب را به دست بگیرید. اگر حیوان به آن واکنش نشان دهد، واضح خواهد بود. اگر از فلاش می‌ترسند، به پلان B نیاز خواهیم داشت !

عکاسی از گربه

نورپردازی با استروب برای عکاسی از حیوانات خانگی بهتر است، البته اگر حیوانات نسبت به آن حساسیت نداشته باشند.

عکاسی در استودیو به شما این امکان را می‌دهد که نور را کنترل کنید، اما باید بهترین نوع نورپردازی را برای نیازهای خود ارزیابی کنید. به طور کلی سه گزینه وجود دارد، اسپیدلایت ( فلاش‌های قابل‌حملی که بر روی دوربین شما سوار می‌شوند و قابلیت‌های متعددی برای نورپردازی دارند )، استروب ( فلاش‌های استودیویی که معمولا انرژی خود را از طریق برق تامین می‌کنند )، یا نورهای مداوم و دائمی.

استروب‌ها بیش‌ترین نور ممکن را با کم‌ترین هزینه فراهم می‌کنند، اما برخی از حیوانات واقعا نسبت به فلاش استروب یا اسپیدلایت‌ها حساس هستند. نورپردازی پیوسته در واقع به تازگی پیشرفت کرده‌است، اما برای اینکه بتوانید از آن‌ها برای عکاسی از حیوانات خانگی استفاده کنید، به نور زیادی نیاز دارید تا سرعت شاتر را بالا نگه دارید. چراغ‌های پیوسته یا دائمی که نور زیادی داشته باشند، بسیار گران هستند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
8 نکته برای استفاده از استودیو عکاسی همراه

استفاده از نور طبیعی

از آن‌جایی که نورپردازی فضای سربسته برای عکاسی از حیوانات خانگی ممکن است چالش‌برانگیز باشد و از طرفی حیوانات به تجهیزات نورپردازی واکنش زیادی نشان داده و یا از آن‌ها بترسند، بهتر است در وهله‌ اول به فکر عکاسی از حیوانات خانگی در فضای باز باشید. عکاسی از حیوانات در فضای باز به واسطه‌ نور طبیعی بسیار آسان‌تر بوده و عکاس می‌تواند به سهولت تنظیمات نوری دوربین را فیکس کند. در هنگام استفاده از نور طبیعی بهتر است از ساعت طلایی که ساعات اولیه صبح و پیش از غروب آفتاب است استفاده کنید.

همچنین اگر قرار است عکاسی از حیوان خانگی در طول روز که خورشید قابل مشاهده است صورت گیرد، حتما به جهت تابش نور و زاویه‌ عکاسی توجه کنید. در صورتی که نور در مقابل یا کنار سوژه قرار گیرد جزئیات بدن حیوان به خوبی قابل مشاهده بوده و اگر نور در پس زمینه‌ حیوان قرار گیرد می‌توان نسبت به ثبت تصاویر دراماتیک اقدام کرد. چنانچه نتوان از نور طبیعی استفاده کرد یا نور فضای باز کم بود بهتر است تجهیزات نوری استفاده شده کوچک و در تعداد کمی باشد.

کاهش استرس و تنش

از آن‌جایی که فرآیند عکاسی از حیوان خانگی ممکن است برای او استرس‌زا باشد بهتر است پیش از انجام فرآیند عکاسی تنش و استرس حیوان را کاهش دهید. در غیر این صورت تصاویر ایجاد شده ظاهر زیبایی نخواهند داشت. برای آرام کردن حیوان خانگی به جای آن که حیوان خانگی را مجبور کنید به سمت شما بیاید خود به سمت آن رفته و اجازه دهید تا حیوان خانگی‌تان خود محلی که در آن راحت است را انتخاب کند. این محل ممکن است محل خواب یا محل بازی حیوان خانگی‌تان باشد. زمانی که حیوان احساس راحتی کرد، زمان عکاسی فرا می‌رسد.

برجسته کردن شخصیت حیوان خانگی

بدیهی‌ست که هر حیوان خانگی دارای ویژگی‌هایی بوده که صاحب آن بهتر از هر فرد دیگری نسبت به این ویژگی‌ها آگاه است. بنابراین فرد در حین عکاسی می‌تواند این ویژگی‌های اصلی که شاخصه‌ شناخت حیوان خانگیش است را به تصویر بکشد. به عنوان مثال اگر حیوان خانگی‌تان تنبل است می‌توانید از آن در حین خمیازه کشیدن یا زمانی که خواب است عکاسی کنید یا اگر حیوان خانگیتان شخصیتی بازیگوش دارد می‌توانید در حین بازی از آن عکس بگیرید.

غافلگیر کردن حیوان خانگی

از آن‌جایی که ثابت نگه داشتن حیوانات برای عکاسی یکی از دشوارترین امور است، آسان‌ترین راهی که می‌توان برای عکاسی از آن‌ها استفاده کرد غافلگیر کردن حیوان خانگی می‌باشد. به عنوان مثال زمانی که تنظیمات دوربین و نوردهی آماده است کافی‌ست‌ تا حیوان را صدا زده و تا به این ترتیب بتوانید از واکنش او عکاسی کنید.

خالی کردن محیط

پیش از آن که به عکاسی از حیوان خانگی خود بپردازید محیطی که قرار است عکاسی در آن انجام شود را به خوبی بررسی کنید. بدیهی‌ست که اگر محیط عکاسی بسیار شلوغ باشد نه تنها سبب می‌شود حیوان گیج شده و حواسش پرت شود، بلکه باعث می‌شود در عکس ثبت شده نیز توجه مخاطب به حیوان خانگی شما جلب نشود. به همین دلیل بهتر است عکاسی در محیطی صورت گیرد که کمترین میزان حواس پرتی را ایجاد کند. البته چنانچه نمی‌توانید تمامی المان‌های موجود در محیط را حذف کنید، می‌توانید پس از ثبت عکس در ویرایش‌های نهایی نسبت به حذف المان‌های ناخواسته اقدام کنید.

پاداش دادن را فراموش نکنید

همانطور که پس از انجام عکاسی مدلینگ یا پرتره به سوژه‌ خود دستمزد می‌دهید، پس از عکاسی از حیوانات خانگی نیز آن‌ها را تشویق کرده و به آنان جایزه بدهید. این جایزه متناسب با علایق حیوان خانگی شما می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال می‌توان از خوراکی‌های خوشمزه و یا اسباب بازی‌های مختلف برای هدیه دادن به حیوان خانگی خود استفاده کنید. همچنین هدیه و تشویق شما می‌توانند محبت کردن به حیوان خانگی و نوازش کردن آن‌ها باشد.

استفاده از اکسسوری‌های مختلف برای عکاسی

در هنگام عکاسی از حیوانات خانگی قدری خلاقیت به خرج داده و از اکسسوری‌های مختلف برای عکاسی استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از کلاه برای حیوان خانگی خود استفاده کرده و یا برای آن عینک یا کروات بزنید. این اکسسوری‌ها می‌تواند در جذاب و دیدنی شدن تصاویر کمک‌کننده باشد. البته توجه به این نکته ضروری بوده که در هنگام استفاده از این اکسسوری‌ها حیوان خانگی خود را مجبور به انجام کاری نکنید.

اشتباهات رایج در عکاسی از حیوانات خانگی و روش برطرف کردن آن‌ها

✅​مشکل در نمایش رنگ‌ها

از جمله رایج‌ترین مشکلاتی که در هنگام عکاسی از حیوانات خانگی به وجود می‌آید آن است که خز بدن حیوانات رنگ‌های محیط را به خود جذب کرده و به این ترتیب ممکن است رنگ واقعی خز مشخص نباشد. این مشکل به ویژه در حیواناتی با خز سیاه خود را نشان می‌دهد. همچنین اگر حیوان دارای بدن بسیار رنگی باشد یا بدنش به رنگ یاه و سفید باشد در هایلایت‌ها می‌تواند مشکلاتی ایجاد شود. برای برطرف کردن این مشکلات می‌توان عکاسی را در فرمت RAW انجام داده تا بتوان در هنگام ادیت تا حد زیادی نقص‌ها را جبران کرد.

✅​چشم زدن

حیوانات دارای چشم‌های حساسی هستند که استفاده از نورهای مصنوعی مانند پروژکتورها یا فلاش لایت‌ها می‌تواند سبب اذیت شدن چشم آن‌ها شود. در برخی موارد نیز این نورهای مصنوعی می‌تواند حیوانات را مبهوت کرده و تصویر ثبت شده را مصنوعی و نازیبا نشان دهد. برای برطرف کردن این مشکل می‌توان تا جای ممکن از نورهای طبیعی استفاده کرد. همچنین اگر نور طبیعی کم است می‌توان از دیفیوزرهای بزرگ نصب شده بر روی سقف یا دیوار جهت ملایم کردن نورها بهره بود. از رفلکتورهای مختلف نیز می‌توان برای کنترل نورپردازی و پر کردن سایه‌ها استفاده کرد.

✅​تار شدن بخشی از تصویر

همانطور که گفته شد برای عکاسی از حیوانات بهتر است علاوه بر کافی بودن نور از سرعت شاتر بالا و همچنین سه‌ پایه یا ریموت کنترل استفاده شود. گاهی ممکن است علی‌رغم رعایت کردن تمامی این موارد همچنان عکس حیوان خانگی قدری تار شود. یکی از دلایلی که سبب تاری عکس حیوان به ویژه پوزه‌ حیوان می‌شود، استفاده از عمق میدان کم است. برای رفع این مشکل بهتر است از عمق میدان‌های بیشتر از f/5.6 استفاده نمایید. دلیل دیگری که می‌تواند سبب بروز این مشکل شود آن است که سرعت شاتر به اندازه‌ کافی بالا نیست. برای این امر نیز بهتر است سرعت شاتر روی عدد 250/1 ثانیه یا بالاتر باشد.

تنظیم سیستم نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

نورپردازی یک حیوان خانگی در استودیو کاملا متفاوت از نورپردازی مردم در ثبت پرتره‌های انسانی است. اغلب می‌توانید یک فرد را تنها با یک منبع نور روشن کنید و یک تصویر خوب ثبت کنید. شما می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های نورپردازی طولانی و کوتاه، حالتی دراماتیک به عکس‌ها اضافه کنید و بر روی سایه‌ها کار کنید.

برای عکاسی از حیوانات خانگی ، بهتر است از دو منبع نور، شامل نورهای اصلی و نور تلطیف کننده یا پر کننده استفاده کنید. این دو باید تفاوت کمی در شدت نور داشته باشند. یکی از حالت‌های شگفت انگیز در عکاسی از حیوانات خانگی این است که بتوانید تمام موها و خزهای بدن حیوانات را با جزئیات کامل ببینید که با این شیوه نورپردازی، این حالت ممکن خواهد شد. سایه‌های عمیق و شدید اغلب تمایل دارند جزئیات را به صورت کامل نابود کنند. تکنیک‌های عکاسی پرتره مانند نورپردازی پروانه‌ای و نورپردازی به روش رامبراند، می‌توانند در عکاسی از حیوانات خانگی نیز کاربرد داشته باشند. پس سعی کنید از آنها به صورت خلاقانه استفاده کنید.

حالت چیدمان نور برای عکاسی از حیوانات خانگی

برای داشتن یک نورپردازی عالی برای عکاسی از حیوانات خانگی ، بهتر است از سه منبع نور استفاده کنید؛ یکی به عنوان منبع نور اصلی، یکی به عنوان نور تلطیف کننده یا پر کننده با زاویه 45 درجه و یکی هم به عنوان نور مکمل که باید روبروی سوژه قرار گیرد.

اما چرا باید از یک همچین ترکیبی استفاده کنیم؟ چون که این روش می‌تواند تقریبا به صورت مساوی تمام سوژه را روشن کند. به خاطر داشته باشید که شما یک حیوان را نورپردازی می‌کنید که بسیار کوتاه‌تر از شما است. استفاده از این تنظیمات به شما این امکان را می‌دهد که کنترل بیشتری بر روی نور اصلی و تلطیف کننده داشته باشید. معمولا منابع نوری باید در فاصله 4 یا 5 فوتی زمین قرار بگیرند.

نور روی موهای سوژه باعث می‌شود از پس زمینه جدا شود و این خیلی مهم است، مخصوصا اگر از یک پس زمینه تیره یا سیاه رنگ استفاده کرده باشید. من اغلب قدرت نور اصلی را 25 درصد بیشتر از نور تلطیف کننده تنظیم می‌کنم. اما از همان ترکیب و چینش اصلی استفاده می‌کنم و موردی را کم یا زیاد نمی‌کنم.

از استروب‌هایی با حالت دستی استفاده کنید

شما می‌توانید از استروب‌های TTL استفاده کنید که البته بسیار گران قیمت هستند. استروب‌هایی که به حالت دستی تنظیم می‌شوند نیز بسیار خوب بوده و ارزان قیمت‌تر هستند، به طور کلی برای عکاسی از حیوانات خانگی می‌توانید از استروب‌های دستی استفاده کنید و نتایج بسیار خوبی را بدست آورید.

از آنجا که عکاسی از حیوانات خانگی مستلزم یک نورپردازی ساده و در عین حال خوب است، می‌توانید از یک استروب با حالت دستی استفاده کرده و نور محیط را به درستی تنظیم کنید. با ثابت شدن نور تمرکز شما بر روی سوژه بیشتر خواهد شد. قاعده استفاده از استروب، تنظیم دیافراگم، سرعت شاتر و قدرت استروب به صورت هماهنگ است، اما شما در حالت دستی می‌توانید تمام این موارد و قدرت استروب را به صورت دستی تنظیم کنید.

رنگ‌ها

زمانی که با استروب عکاسی می‌کنید، بسته به این که چقدر استروب شما گران‌قیمت است، می‌توانید محدوده‌ای را برای دمای رنگ خود در نظر بگیرید و وایت بالانس را بهتر کنترل کنید. شما باید مطمئن شوید که تنها منبع نور، فلاش شما است، چون چراغ‌های دیگر، از جمله تنگستن و چراغ‌های فلورسنت، یک رنگ جانبی به عکس شما اضافه خواهند کرد که حذف آن بسیار دشوار است.

بهتر است قبل از این که شروع به عکاسی کنید و تراز سفیدی خود را به دست آورید، آزمایش کارت خاکستری را انجام دهید یا از سیستم نواحی انسل آدامز استفاده کنید. شما می‌توانید از یک تراز سفیدی سفارشی برای دوربین خود استفاده کنید یا اگر در فرمت خام RAW عکس می‌گیرید، می‌توانید به طور دستی تصاویر را بعدا در نرم‌افزارهای پردازش فایل خام RAW، همانند لایت روم، تنظیم کنید.

اغلب رها کردن دوربینتان بر روی حالت استفاده از تراز سفیدی خودکار، با استروب به این معنی است که کنترل رنگ را به دوربین و استروب می‌سپارید. تنظیم روی حالت خودکار، بدون انجام آزمایش کارت خاکستری یا استفاده از سیستم نواحی انسل آدامز، به این معنی است که شما می‌توانید به جای تغییر تراز سفیدی در تصاویرتان، بر روی سوژه و کلیت تصویر تمرکز کنید. این یعنی پردازش کم‌تر در مراحل بعدی پردازش عکس.

تنظیم وایت بالانس در عکاسی از حیوانات

کنترل رنگ‌های عکس توسط دوربین نیز به خوبی انجام می‌گیرد، فقط مطمئن شوید نوری به جز استروب به سوژه شما نتابد تا رنگی به تصویر اضافه نشود.

رنگ پس زمینه در مقابل رنگ حیوانات

زمانی که از یک حیوان خانگی عکاسی می‌کنید، به رنگ‌های غالب بدن سوژه و رنگ پس زمینه توجه داشته باشید. بهتر است هر دو از یک جنس نباشند. چرا که تشخیص آنها بسیار سخت خواهد شد و ممکن است سوژه حالت اصلی خود را از دست داده و بد به نظر برسد.

این به معنی استفاده نکردن از کاغذ سفید یکدست به عنوان پس‌زمینه برای یک سگ سفید یا یک پس‌زمینه سیاه برای گربه سیاه است. شما باید بتوانید پس زمینه را از سوژه متمایز کنید، ممکن است یک حیوان با رنگ‌های ترکیبی و مخلوط برای عکاسی شما در نظر گرفته شده باشد، بنابراین باید آمادگی لازم برای هر شرایطی را داشته باشید.

همچنین خوب است به رنگ کفپوش نیز توجهی داشته باشید که با رنگ غالب بدن حیوان یکسان نباشد، رنگ‌های متفاوت جذابیت بیشتری را به وجود می‌آورند، به این شرط که به صورت اصولی و خلاقانه استفاده شوند.

انتخاب بک گراند برای عکاسی از حیوانات

مراقب مبلمان خانه‌تان باشید !

آخرین نکته یک نکته ساده است، اما در مورد چیزی است که شاید خیلی واضح نباشد. وقتی حیوانات استرس دارند، موی بدنشان می‌ریزد. وقتی از آن‌ها عکس می‌گیرید، حیوانات استرس می‌گیرند و این پدیده تشدید می‌شود. این بدان معنی است که ممکن است خزه یا موهای زیادی روی زمین بریزند.

اگر از مبلمان خانه‌تان برای محل قرارگیری حیوانات استفاده می‌کنید، باید آمادگی این را داشته باشید که مو و خزه روی آن بریزد. سعی کنید مبلمان را همواره تمیز نگه دارید، چرا که ممکن است حتی هنگام لمس کردن، مقداری مو به دست شما بچسبد و این ممکن است برایتان ناخوشایند باشد. پس سعی کنید اگر مورد دیگری برای نگهداری حیوانات نداشته و مجبورید از مبلمان استفاده کنید، آمادگی این موضوع را داشته باشید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی مونوکروم low key

نتیجه‌گیری

عکاسی از گربه ها

عکس‌های استودیویی از حیوانات خانگی عالی به نظر می‌رسند. با کمی آماده‌سازی محیط قبل از عکاسی، می‌توانید تصاویری با کیفیت بسیار بالا بگیرید که حالتی دراماتیک داشته و ارتباط خوب حیوان با شما را نشان می‌دهد. این شیوه عکاسی نیز همانند هر نوع عکس دیگری از حیوانات خانگی است، با این تفاوت که در استودیو ، شما می‌توانید نور و پس‌زمینه را به راحتی کنترل کرده و به شیوه‌های خلاقانه و دلخواه تغییر دهید تا نتایجی شگفت‌انگیز بدست آورید.

حالا نوبت شماست که به عکاسی از حیوانات خانگی خودتان یا دوستانتان بپردازید. آیا نکاتی که در این مقاله گفتم برایتان مفید بود؟ آیا تجربه عکاسی از حیوانات خانگی را دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر سوالی برایتان به وجود آمد، آن را از طریق بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

برخی از تجهیزات نورپردازی عکاسی و فیلم‌برداری در فروشگاه دیدنگار
رینگ لایت هیرو Hero FE-480 III
سه پایه بوم کوپو Kupo CL-40MK C-Stand
کیت نور ثابت 3 شاخه Continuous Lighting Kit 3 Heads
نور ثابت ال ای دی LED Moon light hd-m8x
نور باتومی نانلایت Nanlite PavoTube II 6C RGB LED Light
نور تک شاخه پروژکتور 100 وات دیاموند Diamond SMD T020 + سافت باکس 50×70
کیت تک شاخه نور ثابت 5 لامپ Diamond 5 Lamps + لامپ 40 وات + پایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.