ایجاد بوکه های متنوع و زیبا در عکس

حتی اگر عکاسی برای شما امری جدی نبوده و تنها یک سرگرمی باشد، احتمالا با اصطلاح ترفند عکاسی بوکه آشنا هستید. بوکه به استفاده‌ی هنرمندانه از نورهای بک‌گراند اطلاق می‌شود که با خارج کردن این نورها از فوکوس دوربین، اشکالی زیبا، اطراف سوژه‌ی شما را در بر می‌گیرند. اگر مراحلی را که به شما می‌گوییم، بدرستی دنبال و اجرا کنید، در نهایت تصاویر حرفه‌ای با بوکه های شکل دار خواهید داشت که، در چاپ یا روی مانتیور، هر چشمی را خیره خواهند کرد. در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم چگونه با دم دستی‌ترین ابزارهای ممکن و با استفاده از ترفند عکاسی بوکه ، فیلتر بوکه های شکل دار خود را در اشکال و استایل‌های مختلف بسازید. برای کاربردی بودن این ترفند عکاسی بوکه ، شما نیازمند برخورداری از یک سری تجهیزات اولیه عکاسی هستید. مهمترین آنها یک دوربین DSLR بهمراه یک لنز مناسب جهت ساخت افکت بوکه است. یک لنز 55 میلی‌متری با f-stop پایین، گزینه مناسبی خواهد بود. در آموزش این ترفند جهت ساخت بوکه ستاره ای و بوکه قلبی ، ما از یک لنز سیگمای 55 میلی‌متری – f1.4 استفاده کرده‌ایم.

تجهیزات مورد نیاز برای ترفند عکاسی بوکه:

✓  چند برگه مقوای ضخیم و سیاه، ترجیحا مقوای ماکت سازی با ابعاد حداقل 28*44 سانتی‌متر

✓  یک کاتر نوک تیز قلمی یا عادی

✓  قیچی

✓  چسب برق ( لنت )

✓  چسب ولکرو ( چسب دو طرفه پارچه ای )

اگر تمام ابزارتان آماده است، شروع می‌کنیم …

برای شروع، ما یک دایره که امکان پوشش کامل سطح بیرونی لنز دوربین عکاسی را داشته باشد می‌بریم. این برش باید کمی بزرگتر از سطح لنز بوده تا بصورت کامل آنرا پوشش دهد. این برش باید یک دایره به قطر 8.6 سانتی‌متر باشد، که در این ترفند عکاسی بوکه ، در نقش پایه‌ی فیلترمان است. برای خلق بوکه‌هایی با افکت‌های مخلتف ( بوکه ستاره ای – بوکه قلبی )، ما تکه‌های فیلتر را بر روی این بخش سوار خواهیم کرد. در این آموزش گام به گام، تمامی طراحی‌ها جهت برش، با دست انجام شده است؛ اما شما می‌توانید در فتوشاپ نیز براحتی این طراحی را انجام دهید.

  • یک دایره که بتواند سطح رویی لنزتان را پوشش بدهد، بکشید. راحت ترین راه این است که لنزتان را به صورت، بر روی کاغذ قرار داده و در محیط آن یک دایره بکشید.
  • بوسیله چند خط که با خط کش بر روی دایره ایجاد می‌کنید، مرکز دایره را بیابید.
  • دقیقا از مرکز تعیین شده در وسط دایره، بر روی خطوط، علائمی در فاصله 9.65 سانتی‌متر بگذارید. حالا با وصل کردن این خطوط به هم دایره‌ای با ابعاد 8.6 سانتی‌متر خواهید داشت.
  • این دایره بوجود آمده را بریده و از قالبتان جدا کنید.
  • در این مرحله شما باید کناره‌های فیلتر لنز تان را آماده کنید. محیط دایره‌تان را محاسبه کنید: ( قطر * عدد پی – 3.14 ) و 1.5 سانتی‌متر به عدد محاسبه شده بیافزائید، تا نوار دور فیلتر شما بصورت کامل بر روی هم قرار بگیرد. این نوار نیز باید حدودا 5 سانتی‌متر عرض داشته باشد. ( مستطیلی با طول محیط دایره لنز بعلاوه 1.5 سانتی‌متر و عرض 5 سانتی‌متر )
  • صفحه‌ی دایره‌ای که آماده کرده‌اید برداشته و نوار را به دور آن بپیچید. این دو بخش را بوسیله چسب برق مطابق با تصویر زیر به هم متصل کنید.
  • در دو سمت دایره مرکزی پایه فیلتر، دو برش کوچک از چسب ولکرو ( چسب دو طرفه پارچه‌ای ) بچسبانید. تا اینجای کار تقریبا فیلتر بوکه‌ی شما آماده است. حالا زمان ساختن اشکال است.

از همان کاغذ ماکت سازی، چند دایره که قرار است نقش فیلترهای قابل تعویض ما را برای ایجاد اشکال مختلف داشته باشند، ببرید. محاسبه‌ی ابعاد این بخش از فیلتر، بسیار راحت است. دایره‌ای که قرار است ببرید باید بزرگتر از سوراخ مرکزی دایره قبلی ( 8.6 سانتی‌متر ) و کوچکتر از ابعاد دایره اول باشد. برای کشیدن این دایره هم می‌توانید براحتی از یک لیوان استفاده کنید.

  • حالا مرکز این دایره را پیدا کرده و هر شکل بوکه‌ای که دوست دارید را از کاغذتان جدا کنید. شما می‌توانید بوکه ستاره‌ ای ، بوکه قلبی و هر شکل دیگری را برروی این دایره، درآورید. تنها حواستان باشد طول شکل شما نباید بیش از 1.2 سانتی‌متر باشد. پس از آنکه شکل مورد نظر را بر روی دایره کوچکتر درآوردید، به وسیله‌ی همان چسب ولکرو این دو دایره را به یکدیگر متصل کنید. به همین راحتی، شما فیلتر بوکه خودتان را ساخته‌اید.
بوکه ستاره ای
بوکه قلبی

با همین ترفند عکاسی بوکه می‌توانید، فیلترهای قابل تعویض دیگری نیز تهیه کنید. بهترین حالت عکاسی بوکه با این فلیترها، در شب و پس از فوکوس کردن بر روی یک شیء خیلی نزدیک است. البته طبیعی است که شما به یک بک‌گراند پُر نور نیاز دارید.

بوکه های شکل دار

امیدواریم از این ترفند عکاسی بوکه ، که براحتی و با یک هزینه پایین، قابل اجراست لذت برده باشید. خوشحال می‌شویم عکس‌ها و اشکال بوکه‌ای را که با این ترفند بدست آورده‌اید، با ما به اشتراک بگذارید.

ترفند عکاسی بوکه

با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید.

مقاله ترفند عکاسی بوکه خانگی برای ایجاد افکت‌های متنوع و زیبا برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: