ایجاد اضطراب در هر شرایطی می‌تواند شما را کاملاً ناتوان از انجام هر کاری کند. از افکار اضطرابی مزاحم گرفته تا ترس بیش از حد یا وحشت از چیزی، اضطراب می‌تواند کنار آمدن با زندگی روزمره را دشوار کند. خوشبختانه، مطالعات نشان داده‌اند که می‌توان اثرات اضطراب را از طریق هنر درمانی کمتر کرد. در این مقاله نگاهی خواهم داشت به برخی از تکنیک‌های هنر درمانی که در آنها با عکاسی می‌توان علائم اضطراب شما را کاهش داد. پس با من همراه باشید …

هنر درمانی چیست ؟
هنر درمانی شیوه‌ای از درمان است که به مدد آن، فرد وارد فرایند خلق اثر هنری می‌شود و ضمن این تجربه‌ی تازه، از نظر جسمی، روحی و عاطفی بهبود می‌یابد. با ورود به فرایند خلاق تولید اثر هنری، فرد شروع به ابراز ابعاد هنرمندانه‌ی خود می‌کند و از این طریق می‌تواند رفتارها و احساساتش را تحت کنترل درآورد، از استرس‌ها بکاهد و خودآگاهی و عزت نفسش را بهبود ببخشد.
برای استفاده از هنر درمانی نباید حتما استعداد هنری زیادی داشته باشید. کافیست تا به کمک هنر احساسات و درونیات فروخورده‌ی خود را ابراز کنید. در این فرایند، متخصصان و افراد حرفه‌ای می‌توانند شما را هدایت و پیام‌های پنهان در آثارتان را معنا کنند.
هنر درمانی در بهبودی و درمان مشکلات مختلفی نقش دارد. به کمک آن می‌توان از ابعاد مختلف به درمان مشکلات فردی پرداخت. زیرا طی آن افراد خود را بروز می‌دهند و به نوعی خودآگاهی می‌رسند.

پیشنهاد نویسنده : ۵۲ ایده عکاسی : هر هفته یک پروژه و تکنیک عکاسی در سال ۹۹ !

f/1.8 1/4000 ISO 100

1- پرسپکتیو ( دیدگاه هر شخص در عکاسی )

یکی از تکنیک‌های مهم کاهش اضطراب با عکاسی که تاثیر بسیار زیادی دارد، تغییر دیدگاه است. در دایره‌ی اصطلاحات عکاسی، پرسپکتیو معمولاً به نقطه دید دوربین اشاره دارد. پرسپکتیو همچنین می‌تواند برای توصیف رابطه اشیاء در یک تصویر استفاده شود.

با این حال، پرسپکتیو در زبان روزمره همچنین به روش خاصی برای در نظر گرفتن چیزی اشاره دارد، یا همان دیدگاه شخصی هر فرد از جهان پیرامونش. دیدگاه یک فرد تنها از طریق کنترل‌های مغزی‌اش هدایت می‌شود. بنابراین، فردی که از اضطراب رنج می‌برد، ممکن است جهان را از منشور پریشانی ببیند.

زیبایی عکاسی این است که می‌تواند تجربه بصری را تغییر دهد، که به نوبه خود باعث تغییر دیدگاه شخصی می‌شود.

f/3.5 1/320 ISO 100

با نگاه کردن به دنیا از داخل منظره یاب دوربین، اولویت‌ها می‌توانند از داخلی به خارجی تغییر کنند. بیشتر انرژی صرف دیدن موضوعات و سوژه‌هایی می‌شود که به آن علاقه دارید. تمرکز بر ترکیب بندی و نوردهی باعث تحریک میزان قابل توجهی از پریشانی ذهنی می‌شود و تحلیل‌های دیداری شما می‌تواند اضطراب را تا حد زیادی بهبود ببخشد. تمام اینها از تغییر دیدگاه شما به دست می‌آیند.

2- بیرون بروید

وقتی اضطراب در شما شروع به اوج گرفتن می‌کند، اولین کاری که به صورت غریزی انجام خواهید داد پیدا کردن یک کنج در خانه برای تنها ماندن است. برخی اوقات تنها بودن به خودی خود می‌توانند درمانی بسیار مناسب برای شما باشد، اما اضطراب می‌تواند میل به انزوا را تشدید کند، که به نوبه خود، می‌تواند اضطراب را تقویت کند، این یک چرخه‌ی تکرار شونده‌ی ویران کننده است.

رنج کشیدن حاصل از اضطراب بسیار دردناک است و اغلب به این دسته از افراد توصیه می‌شود از خانه بیرون بروند و ورزش کنند. می‌توانید کمی قدم بزنید و به شهر نگاه کنید یا ورزش یوگا را امتحان کنید. اتفاقی که در این حالت می‌افتد ترشح هورمون اندورفین است.

پیشنهاد نویسنده : از عکاسی نترسید : روش‌هایی برای غلبه بر ۵ ترس بزرگ در عکاسی !

اندورفین‌ها ( Endorphins ) یا مسکن‌های طبیعی بدن موادی هستند که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می‌شوند و اثر اصلی آن‌ها تسکین درد است. اندورفین‌ها به نام مخدر طبیعی بدن و هورمون ضد افسردگی شناخته می‌شوند. افزایش اندورفین در مغز می‌تواند باعث تسکین درد و همچنین احساس شادی و خوشحالی شود.

به یک دلیل خوب نیز اثبات شده است که ورزش کردن باعث تقویت سلامت روانی می‌شود. اما ورزش کردن در حالتی که با اضطراب مبارزه می‌کنید تنها در کلام ساده بوده و در عمل بسیار دشوار است. اینجاست که هنر عکاسی وارد می‌شود.

برای بسیاری از عکاسان، پتانسیل یک فرصت عالی برای عکاسی در طول روز می‌تواند یک محرک قدرتمند برای جستجوی فعالانه سوژه‌های عکاسی در خارج از محدوده خانه باشد و همین کمکی بسیار خوب برای کاهش اضطراب خواهد بود. علاوه بر این، تأکید بر آشنایی با فرآیند عکاسی و پیگیری جدی، به خصوص درباره‌ی آموختن فنون مختلف و تکنیک‌های کاربردی، انعطاف شما را گسترش می‌دهد و باعث می‌شود خانه برایتان کمی ترسناک شود !

f/4.0 1/100 ISO 160

ماهیت فعالیت بدنی عکاسی باعث کاهش تنش در عضلات مضطرب شده و می‌تواند توجه را از تجربه اضطراب به طور کلی منحرف کند. البته ممکن است عکاسی به اندازه یک جلسه ورزشی در باشگاه تاثیر نداشته باشد (هرچند بسته به شرایط ممکن است خوب باشد)، اما نقش فعالیت‌های بدنی و ذهنی یک عکاس فعال در پشت دوربین یکی از بهترین راه‌های کاهش علائم اضطراب با استفاده از هنر عکاسی است.

3- احساساتتان را ابراز کنید

هنگامی که نیکفور نیپس ( Nicéphore Nièpce ) موفق شد اولین عکس ثبت شده را که از سال 1826 باقی مانده است ثبت کند، احتمالاً به هیچ وجه متوجه تأثیری که در آینده‌ی بسیار دور می‌تواند بر روی انسان‌ها بگذارد پیش بینی نکرده بود.

با این وجود، با تکامل هنر عکاسی، این امکان برای افراد مختلف فراهم شد تا ایده‌ها و تجربیات خود را از طریق تصویر و عکاسی به دیگران منتقل کرده و ارتباط برقرار کنند.

از آنجا که هیچ دو تجربه‌ای یکسان نیستند، تحمل اضطراب می‌تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد و حتی توضیح آن نیز سخت‌تر است. با این حال بسیاری از عکاسان راه‌هایی برای انتقال تجربیات خود در محیط عکاسی پیدا کرده‌اند.

به عنوان مثال، کمپین Let’s Talk با عکاسی از افراد مختلف با داستان‌های بهداشت روانی خود که روی صورت این افراد نوشته شده است، آگاهی از سلامت روان را ارتقا می‌بخشد.

f/8.0 1/800 ISO 1000

وب‌سایت دیگری با نام fragmentary.org با ویرایش‌های متفاوتش سعی می‌کند که تجربه شخصی بهداشت روانی را به صورت عکاسی مستند کند. عکاسانی مانند کورتنی لوری ( Courtney Lowry ) و جان مانل ( John Mannell ) برای بیان مشکلات پیچیده‌ی اضطراب و افسردگی، با روشی خلاقانه سعی می‌کنند آن چیزی را که از طریق کلمات قابل توصیف نیست، از طریق هنر عکاسی توصیف کنند.

کاوش در سلامت روان از نظر هنری روشی مؤثر است که می‌تواند اضطراب را کاهش دهد. عکس‌های شخصی، نمایش‌های انتزاعی، ویرایش کردن عکس و … عکاسی این امکان را به عکاسان می‌دهد تا تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و بار سنگین اضطراب را از روی دوش خود کاهش دهند و شاید روابط جدیدی را ایجاد کنند.

پیشنهاد نویسنده : عکاسی مینیمالیستی : هنر ساده گرایی در عکاسی

جمع بندی

چه شما یک عکاس حرفه‌ای هستید و چه یک عکاس تازه کار که می‌خواهد دنیای عکاسی را خیلی جدی دنبال کند، تکنیک‌هایی برای کاهش اضطراب از طریق عکاسی می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد. از تغییر دیدگاه در عکاسی گرفته تا تأثیرگذاری بر انگیزه و پرورش بیان، هنر عکاسی می‌تواند در سخت‌ترین شرایط روانی و احساسی همراه شما باشد و به خوبی پشتیبانیتان کند.

آیا تا کنون متوجه شده‌اید که عکاسی به شما کمک می‌کند اضطراب را در زندگی خود کاهش دهید ؟

امیدوارم مقاله ” 3 تکنیک هنر درمانی برای کاهش اضطراب با عکاسی “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: