الیمپوس - olympus

ریموت کنترل الیمپوس مدل RM-1

۲۵۰,۰۰۰ تومان

شارژر باتری الیمپوس مدل Olympus li-41C

۵۸۰,۰۰۰ تومان

برند المپوس

امسال، یعنی سال 2019 میلادی، مصادف با صدمین سالگرد تاسیس یک کمپانی بزرگ و پیشرو در زمینه تولیدات اپتیکی و دوربین های عکاسی و فیلمبرداری است. برند المپوس که از سال 1919 در این عرصه به فعالیت می پردازد یکی از مهمترین شرکت ها در بازار بین المللی دوربین و تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری است. البته در ابتدا فعالیت المپوس بر روی تولید میکروسکوپ متمرکز بود اما در حال حاضر تنوع تولیدات المپوس بسیار گسترده است و سهم عمده ای از بازار دوربین عکاسی را به خود اختصاص می دهد.

سابقه المپوس

شرکت المپوس نیز مثل دیگر غول های صنعت دوربین همچون کانن و نیکون یک شرکت ژاپنی است. این شرکت در شینجوکو توکیو واقع است اما با کیفیت بالای ساخت محصولات خود به یک شرکت بین المللی  تبدیل شده است و در تمام قاره های جهان سهمی از بازار را در اختیار دارد.

شاید در ایران چندان آشنایی با محصولات المپوس و سابقه این برند وجود نداشته باشد اما واقعیت این است که المپوس یک برند معتبر و پیشرو در حوزه تولید تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری است و خرید دوربین و دیگر تجهیزات المپوس در بازار بین المللی بسیار رواج دارد.

بویژه قیمت دوربین های المپوس یکی از مزایای رقابتی این شرکت در رقابت با دیگران است. همین ویژگی علاقمندان زیادی را به خرید دوربین المپوس هدایت می کند چرا که با پرداخت هزینه کمتر نسبت به دیگر دوربین ها می توانند صاحب یک دوربین با کیفیت و مخصوصا زیبا در زمینه طراحی بدنه شوند.

یکی از چیزهایی که کمتر افرادی در مورد المپوس می دانند این است المپوس اولین تولید کننده دوربین های میکرو سه چهارم و در اصل بنیانگذار دوربین های بدون آینه بوده است.

المپوس در سال 2003 با همکاری کمپانی کداک اقدام به بهینه سازی سنسورهای دیجیتالی کرد و سنسور میکرو سه چهارم را توسعه داد تا دست تولیدکنندگان را در ساخت دوربین DSLR ، مانت و لنز دوربین بازتر کند چرا که دوربین های DSLR از ابتدا به خاطر استفاده از مانت های دوربین های آنالوگ با محدودیت هایی در ساخت و تولید مواجه بودند.

بعد از همکاری المپوس و کداک نوبت به ورود پاناسونیک برای همکاری با المپوس در ساخت و توسعه سنسورهای میکرو سه چهارم رسید. همکاری این دو غول صنعت تصویر بسیار مفید بود و منجر به ساخت دوربین های با کیفیت تری شد که اکنون به رقیب جدی دوربین های DSLR تبدیل شده اند.

ویژگی های دوربین های المپوس

ویژگی اصلی دوربین های میکرو سه چهارم المپوس این بود که به تولید کنندگان اجازه می داد تا دوربین های کوچک تر و سبک تری تولید کنند و این دستاورد مهمی برای صنعت دوربین بود چرا که وزن و اندازه دوربین های آینه ای یکی از ضعف های بزرگ آن ها بود.

اما دیگر ویژگی این دوربین ها این بود که سرعت عکاسی پیاپی در آن ها افزایش یافت و در آینده نیز بیشتر از این ها می تواند افزایش یابد.  نکته دیگر اینکه درست است که اندازه سنسور در کیفیت تصویر ثبت شده موثر است و دوربین های فول فریم کیفیت عکاسی بالاتری دارند اما از آنجا که تکنولوژی دوربین های میکرو سه چهارم تکنولوژی جوانیست و علاوه بر آن در این دوربین ها نور مستقیما به سنسور می تابد، در آینده شاهد ارتقاء شگفت انگیز سنسورهای میکرو سه چهارم خواهیم بود.

اما تمرکز المپوس برای جلب عکاسان نیمه حرفه ای برای خرید دوربین های میکرو سه چهارم خود بود. قیمت دوربین میکرو سه چهارم از قیمت دوربین DSLR آینه ای پایین تر بود و این آن قسمت از علاقمندانی که به دنبال دوربین های ارزان تر از مدل های فول فریم بودند را جذب خود می کرد. لازم به ذکر است المپوس نیز تاکید داشت که دوربین میکرو سه چهارم را به عنوان جایگزین دوربین های آینه ای در نظر نگرفته و جامعه هدفش علاقمندان نیمه حرفه ای عکاسی هستند.

اما نکته شگفت انگیز دوربین های میکرو سه چهارم در توانایی فوکوس خودکار آن ها نهفته است. دوربین های میکرو سه چهارم محدودیت های دوربین های DSLR آینه ای را از پیش رو برداشتند و در تمام سطح سنسور قابلیت تعبیه نقاط فوکوس را به دست آوردند.

به هر ترتیب در این سال ها دوربین های میکرو سه چهارم توانستند سهم عمده ای از بازار دوربین را به خود اختصاص دهند. استقبال از دوربین های میکرو سه چهارم به حدی رسید که برندهای معتبر دیگر نیز تا پیش از آن به تولید این دوربین ها رغبتی نداشتند شروع به تولید مدل های میکرو سه چهارم کنند. در حقیقت می توان گفت که اگر المپوس نبود امروز شاهد تولید دوربین های میکرو سه چهارم نبودیم و دوربین های DSLR آینه ای همچنان بی رقیب بر بازار دوربین های عکاسی حکمرانی می کردند.

البته باید گفت دوربین های میکرو سه چهارم هنوز اصلاحاتی نیاز دارند و از لحاظ عمق میدان در برابر دوربین های آینه ای عملکرد ضعیفی دارند و در ایجاد جلوه های بوکه ای قابل رقابت با آن ها نیستند. اما باید گفت سیستم تشخیص فاز دوربین های میکرو سه چهارم آن چیزی است که ممکن است باعث انقراض دوربین های آینه ای شود.

لنز زویکو

اما المپوس یک ویژگی خاص دیگر نیز دارد و آن لنزهای استفاده شده بر روی دوربین های المپوس است. المپوس روی دوربین های خود از لنز ZUIKO استفاده می کند. این لنزها با فن آوری های سنتی تولید لنز در ترکیب با تکنولوژی روز ساخته می شوند و کیفیتی فوق العاده را برای عکاس به ارمغان می آورند.

لنز زویکو به همراه طراحی های زیبای برخی بدنه های المپوس، حال و هوایی از داشتن یک دوربین عکاسی اصیل را برایمان ایجاد می کند. قیمت دوربین المپوس با این ویژگی های خاص و منحصر به فرد بسیار مناسب است و خرید دوربین المپوس به هر علاقمند مبتدی یا نیمه حرفه ای توصیه می شود. البته المپوس در تولید دوربین های حرفه ای و مخصوصا ورزشی نیز بسیار پر کار است و دوربین OMD-E-M1X المپوس یکی از بهترین دوربین های ورزشی است که در بازار وجود دارد.

در سال های پیش مشکلاتی در رابطه با فساد مالی برای شرکت المپوس پیش آمد که مجبور شدند تغییراتی را در سیستم مدیریتی اعمال کنند و این امر موجب سقوط ارزش سهام المپوس و تعطیلی قسمت هایی از این شرکت شد که امیدواریم با سیستم مدیریتی جدید، این شرکت بتواند به اعتبار و جایگاه پیشین خود در صنعت تصویر و تولید دوربین های عکاسی دست یابد.