تعمیرات تخصصی لنز دوربین

اطلاعات بیشتر

مراحل انجام کار

1

ثبت درخواست

درخواست خود را به صورت آنلاین در سایت ثبت نمایید و یا با شماره تماس 02177616617 داخلی 5 تماس بگیرید.
2

بررسی و برآورد هزینه

دستگاه شما توسط کارشناس بازدید، عیب یابی و هزینه تعمیر اعلام می شود.
3

تعمیر کالا

دستگاه شما توسط کارشناسان تعمیر می شود.
4

ارسال کالا

دستگاه برای شما ارسال خواهد شد.

تعمیر لنز دوربین

لنز دوربین که یکی از اصلی‌ترین و حساس‌ترین قطعات دوربین‌های عکاسی بوده، متشکل از یک استوانه و تعدادی عدسی می‌باشد که نور را از خود عبور داده و به سنسور دوربین می‌رساند. این امر منجر به ثبت تصویر می‌گردد. استفاده طولانی مدت از لنزها، تعویض مداوم آن‌ها، بی‌دقتی در حین استفاده از دوربین و عوامل دیگری می‌تواند سبب آسیب دیدن لنز و خرابی آن شده و عملکرد آن را به طور نسبی یا کلی مختل کند. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی دلایل خرابی لنزهای دوربین و شرایط تعمیر لنز دوربین بپردازیم. البته پیش از آن بهتر است تا با مشکلات رایج لنزها آشنا شده و از هزینه تعمیر لنزها آگاهی پیدا کنیم. با ما همراه باشید.

مشکلات رایج لنزهای عکاسی

از جمله مشکلاتی که در لنزهای عکاسی رایج‌تر است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

لق بودن لنز

زمانی که یک لنز دوربین برای مدت طولاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با گذر زمان پایه پیچی آن شل شده و به این دلیل به خوبی روی بدنه دوربین نصب نمی‌گردد. این امر سبب می‌شود تا در هنگام عکاسی لنز تکان خورده و کیفیت تصاویر افت کند. همچنین لق بودن لنز می‌تواند سبب جدا شدن لنز از دوربین و افتادن آن شود. در نتیجه بهتر است هر چه زودتر نسبت به تعمیر لنز دوربین خود در این شرایط اقدام کنید.

لق بودن قسمت جلویی لنز

بخش جلوی لنز در حکم محافظی برای عدسی‌های تعبیه شده در استوانه لنز می‌باشد. زمانی که شیشه جلویی لنز لق شود، کیفیت تصاویر کاهش می‌یابد. از جمله عواملی که سبب لق شدن شیشه جلویی لنز می‌شود می‌توان به فشار ناشی از تمیز کردن لنز اشاره کرد.

شل شدن پیچ‌های زوم و فوکوس

استفاده مداوم از یک لنز سبب می‌شود تا با گذر زمان پیچ‌هایی که به وسیله آن‌ها زوم انجام می‌شود شل شده و به این ترتیب تنظیم زوم در حالت مورد نیاز دشوار شود. علت بروز این مشکل باز شدن تدریجی پیچ‌های داخلی لنز است که باید توسط افراد متخصص در مراکز تعمیر لنز دوربین سرویس گردد.

بروز مشکل در اتصال لنز به بدنه

از دیگر مشکلات رایجی که برای لنزها به وجود می‌آید می‌توان به اتصال نادرست لنز به بدنه اشاره کرد. در چنین مواردی سیستم عامل دوربین نمی‌تواند ارتباط خود با لنز را برقرار کرده و در نتیجه آن دوربین ارور می‌دهد. برای رفع این مشکل باید لنز را به آرامی از دوربین جدا کرده و مجددا روی آن نصب کرد.

نفوذ مایعات به درون لنز

در صورت وارد شدن رطوبت به محفظه داخلی لنز قسمت‌های الکترونیکی آن از کار افتاده و در برخی موارد حتی بدنه دوربین نیز دچار آسیب می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید در آب و هوای مرطوب یا در حین عکاسی در روزهای بارانی از محافظ پلاستیکی برای لنز استفاده کرد.

وجود ذرات گرد و غبار

عکاسی در محیط‌های مختلف باعث می‌شود که لنز و دیگر قطعات دوربین در معرض گرد و غبار قرار گیرند. البته ذرات ریز گرد و غبار موجود روی لنز تاثیر چندانی بر کیفیت عکس نمی‌گذارد، اما در برخی موارد شدت این ذرات گرد و غبار سبب می‌شود تا کیفیت تصاویر افت کند. تمیز کردن مداوم و اصولی لنز می‌تواند این مشکل را برطرف سازد. البته در برخی موارد ممکن است لنز کاملاً تمیز باشد و افت کیفیت تصاویر ناشی از وجود گرد و غبار روی سنسور دوربین باشد که در چنین مواردی بهتر است از افراد متخصص برای تمیز کردن سنسور کمک گرفت. اگر در مناطق ساحلی و یا کویر عکاسی می‌کنید، حتما برای تعمیر لنز دوربین خود در چنین شرایطی اقدام کنید.

هزینه تعمیر لنز دوربین

هزینه تعمیر لنز دوربین با توجه به شدت خرابی لنز و همچنین قطعات یدکی که به آن نیاز دارد می‌تواند متغیر باشد. در برخی موارد ممکن است شدت خرابی لنز به اندازه‌ای باشد که هزینه تعمیر آن از هزینه خرید یک لنز نو بیشتر شود. بدیهی است که در چنین شرایطی خرید یک لنز نو هوشمندانه‌تر خواهد بود.

دلایل خرابی لنز دوربین کانن

از جمله لنزهای پرکاربرد موجود در بازار می‌توان به لنزهای کانن اشاره کرد. لنزهای کانن علیرغم کیفیت بالایی که دارند ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار آسیب شده و به تعمیر نیاز پیدا کنند. در ادامه به بررسی برخی از دلایل خرابی لنزهای کانن اشاره می‌کنیم.

تابش مستقیم خورشید

همانطورکه تابش مستقیم و طولانی مدت نور خورشید به چشم انسان آسیب می‌رساند، می‌تواند به لنز دوربین نیز آسیب رسانده و عملکرد آن را مختل کند.

گرما یا سرمای بیش از اندازه

حرارت بالا از جمله دشمنان اصلی دوربین‌های عکاسی و لنزهای کانن است. حرارت بالا می‌تواند قسمت‌های پلاستیکی لنز را ذوب کرده و سرمای زیاد نیز می‌تواند سبب کاهش کیفیت لنز دوربین شود.

گرد و غبار

قرارگیری طولانی مدت در معرض گرد و غبار و عدم تمیز کردن مداوم لنز می‌تواند سبب آسیب دیدن لرز و خرابی آن شود. اگر ناچار به قرارگیری طولانی مدت در معرض گرد و غبار و عکاسی در محیط‌ های باز هستید، بهتر است در زمان عدم استفاده از دوربین، خود دوربین و لنز را در کیف مخصوص قرار دهید.

رطوبت

از جمله عوامل مهمی که سبب آسیب دیدن لنز دوربین می‌شود، می‌توان به قرارگیری در معرض رطوبت اشاره کرد. در صورتی که لنز کانن ضدآب نباشد، نه تنها مایعات و آب، بلکه رطوبت موجود در هوا و مه نیز می‌تواند به آن آسیب برساند.

تعمیر لنز دوربین کانن

در صورتی که علیرغم مراقبت‌های کافی لنزهای کانن دچار آسیب شده و به تعمیر احتیاج پیدا کردند، جهت تعمیر یا تعویض قطعات داخلی آن‌ها باید به افراد متخصص مراجعه شود. البته به برخی از روش‌های تعمیر لنزهای کانن در زیر اشاره شده که می‌تواند توسط خود عکاس انجام شود.

استفاده از دمنده هوا

همانطور که گفته شد گرد و غبار از جمله دلایل اصلی خرابی لنزهای کانن است. این گرد و غبار علاوه بر این که سبب افت کیفیت تصاویر می‌شود، ممکن است از حرکت لنز به سمت جلو و عقب نیز جلوگیری کند. در این روش می‌توان از یک دمنده هوا استفاده کرده و بخش‌های مختلف لنز و دوربین را از گرد و غبار پاک کرد. البته چون فشار ناشی از هوا می‌تواند سبب آسیب دیدن بخش‌های مختلف لنز و دوربین شود، در صورت نداشتن تخصص کافی، باید از افراد متخصص در مراکز تعمیر لنز دوربین کمک گرفته شود.

فشار دادن لنز

در برخی موارد خرابی لنز ناشی از قرار گرفتن نادرست آن بر روی دوربین می‌باشد. برای اطمینان از این امر کافیست دوربین را خاموش کرده و آن را روی سطح صافی قرار دهید؛ به طوری که لنز آن به سمت بالا باشد. سپس محل اتصال لنز به دوربین را بررسی کرده و در صورتی که متوجه شدید شکاف بین لنز و بدنه دوربین در تمامی قسمت‌ها یکسان نیست، اقدام به فشار دادن ملایم لنز به سمتی که شکاف بزرگتر است، کنید. در حین این کار باید صدای کلیک شنیده شود تا از جای‌گیری درست لنز اطمینان حاصل شود. به طور کلی در صورتی که لنز کج شده باشد و یا در یک زاویه گیر کرده باشد با فشار ملایم باید آن را به سمت مرکز هدایت کرده به طوری که صدای کلیک آن شنیده شود. البته به این امر توجه کنید که فشار زیاد و شنیدن صدای کلیک می‌تواند ناشی از شکستن پین‌های لنز باشد.

هدایت لنز به محل قرارگیری آن

در برخی موارد لنز بیرون نمی‌آید و یا زمانی که به سمت جلو آمد دوباره جمع نمی‌شود. در چنین شرایطی باید دوربین خاموش شده و در حالی که با یک دست دوربین نگه داشته شده است، با دست دیگر لنز به آرامی چرخانده شود. شنیدن صدای کلیک نشان‌دهنده بازگشت لنز به محل صحیح قرارگیری آن است. سپس با روشن کردن دوربین از عملکرد صحیح خود اطمینان حاصل کنید.

برطرف کردن کج بودن لنز

در برخی موارد زمانی که از کنار به لنز دوربین نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که لنز کمی کج شده است. در چنین شرایطی در حالی که دوربین روشن است لنز را به سمت مرکز حرکت دهید.

چرخاندن حلقه لنز

اگر برای حالت فوکوس دوربین مشکلی به وجود آمد، در حالی که دوربین روشن است حلقه بزرگ لنز را بچرخانید تا صدای کلیک شنیده شود. اگر حالت فوکوس خاموش است، دوربین را یک بار خاموش و روشن کرده و سپس شروع به گرفتن عکس کنید. با گذر زمان باید کیفیت فوکوس بهبود پیدا کند.

چنانچه هیچ یک از موارد بالا مشکل لنز را برطرف نکرد، احتمال وجود یک نقص فنی در قطعات داخلی لنز و یا دوربین وجود داشته و بررسی، عیب‌یابی تعمیر و تعویض قطعات آن باید توسط افراد متخصص و در مراکز تعمیر لنز دوربین انجام شود.

دلایل خرابی لنز دوربین نیکون

از دیگر لنزهای پرطرفدار دوربین می‌توان به لنزهای نیکون اشاره کرد. این لنزها نیز مانند لنزهای کانن از کیفیت بالایی برخوردار هستند، اما در اثر عوامل مختلفی ممکن است دچار آسیب و خرابی شوند. از جمله عواملی که سبب آسیب دیدن لنزهای نیکون می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • وارد شدن ضربه به لنز
 • تکان‌های شدید
 • مواد شیمیایی
 • آب و رطوبت
 • حرارت بالاو سرمایی شدید
 • گرد و غبار و شن
 • نوسانات الکتریکی
 • تابش مستقیم نور خورشید
 • نورچراغ‌های لیزر

تعمیر لنز دوربین نیکون

از آن‌جایی که لنزهای نیکون بسیار حساس هستند، بهتر است در صورت وجود هرگونه مشکلی در عملکرد آن‌ها، عیب‌یابی و تعمیرشان توسط افراد متخصص و در مراکز تعمیر تخصصی لنز دوربین انجام شود. چنانچه افراد غیرمتخصص اقدام به تعمیر لنزهای نیکون بکنند، ممکن است آسیب‌های دیگری نیز به لنز وارد شده و هزینه تعمیر آن را بالاتر ببرد. در برخی موارد نیز ممکن است شدت خرابی به جایی برسد که احتیاج به تعویض کامل لنز باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در مرحله ابتدایی به مرکز تعمیر لنز دوربین نیکون مراجعه کنید.

پیشگیری از خرابی لنز دوربین

حال که با عوامل موثر در خرابی لنزهای دوربین آشنا شدیم و شیوه‌های تعمیر آن‌ها را نیز بررسی کردیم، بد نیست پیش از به پایان رساندن این متن به نکاتی برای پیشگیری از خرابی لنزها و افزایش طول عمر آن‌ها اشاره کنیم.

 • استفاده از فیلترUV بر روی لنز دوربین برای محافظت از آن در برابر نور خورشید
 • عدم تعویض لنز دوربین در شرایط بادی برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به آن
 • تعویض لنز دوربین در نزدیکی کیف دوربین برای جلوگیری از افتادن و ضربه خوردن لنز
 • خاموش کردن دوربین پیش از جدا کردن لنز از آن
 • استفاده از محافظ‌های پلاستیکی لنز برای عکاسی در هوای مرطوب یا شرایط باران و مه