تعمیر سه پایه دوربین

اطلاعات بیشتر

مراحل انجام کار

1

ثبت درخواست

درخواست خود را به صورت آنلاین در سایت ثبت نمایید و یا با شماره تماس 02177616617 داخلی 5 تماس بگیرید.
2

بررسی و برآورد هزینه

دستگاه شما توسط کارشناس بازدید، عیب یابی و هزینه تعمیر اعلام می شود.
3

تعمیر کالا

دستگاه شما توسط کارشناسان تعمیر می شود.
4

ارسال کالا

دستگاه برای شما ارسال خواهد شد.

سوالات متداول

1 تعمیرات سه پایه دوربین شامل چه مواردی می شود؟

تعمیرات سه پایه دوربین شامل تعمیر پایه هد سه پایه ستون مرکزی و بخش مرکزی آن می باشد.

2 تعمیر سه پایه چقدر طول می کشد؟

بعد از برسی و عیب یابی سه پایه توسط کارشناسان دیدنگار زمان لازم برای تعمیر سه پایه به شما اعلام می شود.

3 هزینه تعمیر سه پایه چقدر است ؟

هزینه تعمیر سه پایه بسته به مدل سه پایه و ایرادی که دارد متغییر است.

تعمیر سه پایه دوربین

حرفه عکاسی و فیلمبرداری جزو حرفه‌هایی بوده که علاوه بر عنصر اصلی یعنی دوربین، به تجهیزات و لوازم جانبی دیگری نیز نیاز دارد. یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در هنگام عکاسی و فیلمبرداری به کمک عکاس آمده و تا حد زیادی بر بهبود کیفیت تصاویر ضبط شده موثر است، سه پایه دوربین می‌باشد. استفاده از سه پایه‌های عکاسی و فیلمبرداری سبب می‌شود تا لرزش‌ها در هنگام ثبت تصاویر و ویدیوها به حداقل رسیده و عکاس تسلط بیشتری بر حرکات دوربین داشته باشد. سه پایه‌های عکاسی و فیلمبرداری نیز مانند سایر تجهیزات عکاسی وسایل حساسی هستند که در اثر استفاده نامناسب ممکن است دچار آسیب و خرابی شوند و نیاز به تعمیر پیدا کند. در این متن قصد داریم تا به بررسی آسیب‌های مختلف وارد شده به این سه پایه‌ها و شیوه‌های تعمیر سه پایه بپردازیم. البته پیش از این امر بهتر است قطعات سه پایه دوربین را شناخته و با تفاوت سه پایه‌های عکاسی و فیلمبرداری نیز آشنا شویم. با ما همراه باشید.

قطعات سه پایه دوربین

سه پایه‌های عکاسی و فیلمبرداری از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که موارد زیر به طور معمول در تمامی آن‌ها مشاهده می‌شود.

پایه

سه پایه‌ها برای ثابت ماندن به پایه نیاز دارند که این پایه‌ها می‌توانند از آلومینیوم، استیل یا فیبرکربن ساخته شده باشد. بدیهی است که کیفیت و مقاومت بالای پایه‌ها سبب می‌شود تا سه پایه در جای تعیین شده به صورت ثابت قرار گرفته و در اثر عوامل محیطی مثل وزش باد دچار لرزش نشود. استحکام بالای پایه‌ها سبب افزایش تحمل وزن سه پایه نیز می‌گردد.

سر سه پایه یا هد

قسمتی از سه پایه که دوربین روی آن نصب شده و وظیفه نگهداری از دوربین را دارد، سر سه پایه یا هد نامیده می‌شود. هدهای به کار رفته در سه پایه‌ها متناسب با نوع سه پایه و کاربرد آن مختلف بوده که از جمله پرکاربرد‌ترین آن‌ها می‌توان به بال هد و هدهای پن-تیلت اشاره کرد. از آنجایی که تنوع هدهای سه پایه بسیار زیاد است، در برخی موارد سه پایه‌ها بدون هد به‌ فروش می‌رسند تا عکاس متناسب با نیاز خود به خرید هد مناسب بپردازد.

ستون مرکزی

ستون مرکزی بخش میانی سه پایه بوده که به شکل یک میله طراحی شده است و برای تنظیم جداگانه ارتفاع هد سه پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع ستون مرکزی سبب می‌شود تا بدون نیاز به تغییر ارتفاع پایه‌های سه پایه بتوان ارتفاع دوربین را تنظیم کرد. در برخی موارد در انتهای این ستون مرکزی قلاب‌هایی نیز تعبیه شده است که می‌توان با آویزان کردن کیسه‌های شنی به آن‌ها سبب پایداری بیشتر سه پایه شد.

بخش انتهایی پایه‌ها

برای اینکه بتوان سه پایه را در محیط‌ های مختلف به کار برده و مانع از لغزش و لرزش آن شد، قسمت انتهایی پایه‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که امکان تعویض آن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال در برخی از سه پایه‌ها در بخش انتهایی پایه‌ها میخ‌هایی تعبیه شده است که سبب می‌شود سه پایه در محیط‌ های خاکی یا شنی به صورت پایدارتری قرار گیرد.

تفاوت سه پایه عکاسی و فیلمبرداری | تعمیر سه پایه دوربین

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که سه پایه دوربین می‌تواند برای عکاسی و فیلمبرداری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین عکاسان تازه کار نیز ممکن است تصور کنند با خرید یک سه پایه می‌توانند هم در زمینه عکاسی و هم در زمینه فیلمبرداری عملکرد موفقی داشته باشند. حال آن‌که سه پایه‌های عکاسی و فیلمبرداری تفاوت‌های فاحشی با یکدیگر دارند. سه پایه‌های عکاسی به منظور ثابت نگه داشتن دوربین طراحی شده‌اند و از لرزش دوربین در هنگام ثبت عکس که سبب تار شدن و افت کیفیت تصاویر می‌شود، جلوگیری می‌کند.

اما در سه پایه‌های فیلمبرداری، فیلمبردار علاوه بر ثابت نگه داشتن دوربین و جلوگیری از لرزش‌های آن، به حرکت دادن نرم دوربین نیز نیاز دارد. بنابراین باید از سه پایه‌های استفاده کند که قابلیت حرکت نرم و روان و بدون ایجاد لرزش در دوربین وجود داشته باشد. سه پایه‌های عکاسی و فیلمبرداری از لحاظ اندازه و وزن نیز با یکدیگر تفاوت دارند. از آنجایی که دوربین‌های فیلمبرداری و تجهیزات متصل به آن‌ها معمولاً سنگین‌تر از دوربین‌های عکاسی هستند، سه پایه‌های مخصوص فیلمبرداری باید از تحمل وزن بالاتری برخوردار بوده و در عین حال عملکرد نرم و روانی داشته باشند. در مقابل سه پایه‌های عکاسی سبک‌تر هستند و ثبات بالای پایه‌ها اهمیت بیشتری دارد.

تشخیص سه پایه عکاسی از سه پایه فیلمبرداری

برای اینکه در هنگام خرید سه پایه گزینه‌ای مناسبی انتخاب شود، باید بتوان سه پایه‌های عکاسی را از فیلمبرداری تشخیص داد. برای این امر می‌توان به اتصالات سری یا هد سه پایه توجه کرد. سر سه پایه‌های فیلمبرداری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استفاده از دسته تعبیه شده در آن‌ها امکان حرکت دادن دوربین در جهات افقی و عمودی وجود دارد. همچنین شکل سر سه پایه‌های عکاسی و فیلمبرداری نیز با یکدیگر تفاوت داشته که می‌تواند راه تشخیص این دو سه پایه از یکدیگر باشد.

سر سه پایه‌های عکاسی بسیار مستحکم بوده و از آن‌جایی که لازم به ثبات بالای آن‌ها است، عکاس برای حرکت دادن دوربین محدودیت‌هایی دارد. همچنین زمانی که دوربین بر روی سه پایه تنظیم می‌شود، در بسیاری از موارد برای تغییر زاویه دوربین نیاز به باز کردن پیچ‌های سه پایه و تغییر حالت قرارگیری دوربین است. در سری‌های مخصوص سه پایه‌های فیلمبرداری استحکام سری اهمیت زیادی نداشته و ملاک مرغوبیت سر سه پایه حرکت نرم و روان آن است.

تعمیر سه پایه

از آن‌جایی که سه پایه‌ها تجهیزات پرکاربردی هستند با گذر زمان می‌توانند دچار خرابی و آسیب شوند. این آسیب‌ها می‌تواند شامل شکستگی پایه، شکستگی قطعات مختلف سه پایه، خرابی پن هد، خرابی قفل‌های پایه و… باشد. از آن‌جایی که سه پایه دوربین‌های عکاسی با سه پایه‌های فیلمبرداری تفاوت دارد، بدیهی است که تعمیرات آن‌ها نیز متفاوت از یکدیگر باشد.

تعمیر سه پایه دوربین فیلمبرداری

سه پایه‌های فیلمبرداری دارای ابعاد بزرگتری هستند که همین امر سبب می‌شود تا حمل و نقل آن‌ها نیز دشوارتر باشد. از طرفی حمل و نقل مداوم و استفاده زیاد از این سه پایه‌ها می‌توانند سبب وارد شدن ضربه یا فشار به آن‌ها شده و عملکرد آن‌ها را با اختلال روبه‌رو کند. همچنین همانطور که گفته شد سه پایه‌های فیلمبرداری دارای دسته‌ای بوده که هد سه پایه را در جهات مختلف به حرکت در می‌آورد.

این هد می‌تواند در اثر وارد شدن ضربه و یا بی‌دقتی در حین نصب دوربین روی هد و حرکت آن، دچار آسیب شده و حرکت روان و نرم خود را از دست بدهد. روان نبودن حرکت هد دوربین سبب می‌شود تا تصاویر ضبط شده با لرزش یا تاری همراه باشند. همچنین ممکن است گیره‌های تعبیه شده روی هد که وظیفه ثابت نگه داشتن دوربین را دارند، استحکام خود را از دست داده و نتوانند دوربین را کاملا محافظت کند.

عدم توجه به کاهش استحکام هد دوربین ممکن است خطر افتادن دوربین از روی سه پایه را به همراه داشته باشد. علاوه بر موارد ذکر شده مشکلات دیگری از قبیل شکستگی قسمت‌های مختلف سه پایه نیز ممکن است برای این لوازم به وجود آمده که تعمیر و یا تعویض قطعات باید توسط افراد ماهر در مراکز تعمیر سه پایه انجام شود. در غیر این صورت ممکن است در هنگام تعمیر یا تعویض قطعات به سایر قسمت‌های سه پایه نیز آسیب وارد گردد.

تعمیر سه پایه دوربین عکاسی

سه پایه دوربین عکاسی همانطور که گفته شد وظیفه دارد دوربین را در زاویه تنظیم شده ثابت نگه دارد. حال اگر هد سه پایه دچار مشکل شده و یا استحکام خود را از دست دهد، ثبات و تعادل دوربین برهم خورده و احتمال افتادن آن نیز وجود دارد. از طرفی این پایه‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند که این تنظیم ارتفاع از طریق قفل‌های تعبیه شده در محل اتصال قسمت‌های مختلف پایه، صورت می‌گیرد.

در صورت وارد شدن ضربه و یا اعمال فشار زیاد به این قفل‌ها ممکن است به آن‌ها آسیب وارد شده و امکان تغییر ارتفاع پایه‌ها از بین برود. همچنین وارد شدن ضربات مختلف به بدنه سه پایه نیز ممکن است در استحکام آن اختلال ایجاد کند. برای برطرف کردن تمامی مشکلات بیان شده باید به سراغ مراکز تعمیر تخصصی تجهیزات عکاسی مراجعه کرده تا تعمیر یا تعویض قطعات در مدت زمان کوتاهی انجام شود و از آسیب دیدن سایر قطعات سه پایه نیز جلوگیری گردد. تعمیرگاه دیدنگار به عنوان مرکز تخصصی تعمیر سه پایه دوربین آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.