تعمیر دوربین نیکون

تعمیرگاه دیدنگار، مرکز تخصصی تعمیر و خدمات پس از فروش انواع دوربین نیکون

اطلاعات بیشتر

مراحل انجام کار

1

ثبت درخواست

درخواست خود را به صورت آنلاین در سایت ثبت نمایید و یا با شماره تماس 02177616617 داخلی 5 تماس بگیرید.
2

بررسی و برآورد هزینه

دستگاه شما توسط کارشناس بازدید، عیب یابی و هزینه تعمیر اعلام می شود.
3

تعمیر کالا

دستگاه شما توسط کارشناسان تعمیر می شود.
4

ارسال کالا

دستگاه برای شما ارسال خواهد شد.

سوالات متداول

1 چرا دوربین نیکون روشن نمی‌شود؟

روشن نشدن دوربین نیکون می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در برخی موارد شارژ نداشتن باتری دوربین و یا اختلال در روند شارژ شدن آن می‌تواند علت روشن نشدن دوربین باشد. گاهی نیز دکمه پاور دوربین دچار اشکال شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. در برخی موارد نیز تمیز کردن باتری دوربین و محل قرارگیری آن می‌تواند مشکل روشن نشدن دوربین را برطرف سازد. اگر هیچ یک از این عوامل دلیل روشن نشدن دوربین نبود، باید دوربین را برای عیب‌یابی و تعمیر یا تعویض قطعات به مراکز تعمیرات دوربین nikon انتقال داد.

2 چرا دوربین نیکون خراب می‌شود؟

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد عوامل مختلفی می‌تواند سبب آسیب دیدن قطعات داخلی دوربین نیکون شود که از جمله این عوامل می‌توان به ضربه خوردن دوربین، وارد شدن فشار به آن، قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب، قرارگیری در معرض حرارت بالا، تغییرات دمایی زیاد، قرارگیری در معرض رطوبت، قرارگیری در معرض گرد و غبار، شن زدگی و… اشاره کرد.

3 چرا در هنگام عکاسی با دوربین نیکون عکس‌ها تار می‌شود؟

تار شدن عکس‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی خرابی شاتر و یا پایین بودن سرعت شاتر دوربین می‌تواند منجر به تار و بی‌کیفیت بودن عکس‌های ثبت شده شود. گاهی نیز عدم توجه به فوکوس و یا به هم ریختن تنظیمات فوکوس باعث می‌شود تا عکس‌ها تار شود. کثیف بودن یا خرابی لنز نیز از دیگر دلایل تار شدن عکس هاست.

4 هزینه تعمیر دوربین نیکون چقدر است؟

هزینه تعمیر دوربین نیکون متناسب با میزان خرابی، نوع مشکل، نیاز به قطعات، مشکلات نرم ‌افزاری و… متغیر است. بدیهی است که هرچه تعمیرات تخصصی‌تر باشد و یا نیاز به تعویض قطعات وجود داشته باشد، هزینه تعمیر بیشتر خواهد بود. در بین تعمیرات دوربین، تعمیر برد و LCD جزو گران‌ترین تعمیرات محسوب می‌شود.

5 گارانتی تعمیرات دوربین نیکون چیست؟

زمانی که دوربین خود را برای تعمیرات به مراکز تخصصی تعمیر دوربین می‌برید و تعمیرات صورت می‌گیرد، هنگام تحویل دوربین ضمانت‌نامه‌های به شما ارائه داده می‌شود. متناسب با نوع تعمیرات صورت گرفته و قطعات تعویض شده، مدت زمانی در گارانتی تعیین شده است که در طی این زمان شما می‌توانید مشکلاتی که برای قطعات تعمیر شده پیش می‌آید را پیگیری کرده و بدون صرف هزینه مجدد، نسبت به تعمیر آن‌ها اقدام کنید.

تعمیر دوربین نیکون

برندهای زیادی در دنیا وجود دارد که در زمینه ساخت انواع دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری و دیگر تجهیزات مربوط به عکاسی فعالیت می‌کنند. از جمله برندهای محبوب دوربین عکاسی می‌توان به برند نیکون اشاره کرد. دوربین‌های نیکون جز دوربین‌های پرطرفدار و باکیفیت موجود در بازار بوده که مورد استفاده بسیاری از عکاسان حرفه‌ای قرار گرفته است. از آنجایی که دوربین عکاسی از قطعات مختلفی تشکیل شده و دستگاه حساسی به شمار می‌آید، ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار خرابی و اختلال در عملکرد شده و نیاز به تعمیر داشته باشد. دوربین‌های نیکون نیز علیرغم کیفیت بالا از این قاعده مستثنی نیستند.

در این متن تلاش کرده‌ایم تا اختلالات رایجی که برای دوربین‌های نیکون به وجود می‌آید را بررسی کرده و راه‌های تعمیر آن‌ها را نیز بیان کنیم. البته پیش از این امر بهتر است با دلایل آسیب دیدن و خرابی دوربین نیکون آشنا شده و راهکارهایی برای پیشگیری از این امر ارائه دهیم. برای شناخت بیشتر موارد تعمیر دوربین نیکون با ما همراه باشید.

علت خرابی دوربین نیکون و راه‌های تعمیر دوربین نیکون

همانطور که گفته شد دوربین عکاسی دستگاه حساسی بوده که عوامل مختلفی می‌تواند سبب آسیب دیدن قسمت‌های مختلف آن شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند. از جمله مواردی که سبب خرابی دوربین عکاسی نیکون می‌شود، می‌توان به خرابی برد LCD ، آلودگی هد، ورود گرد و خاک به داخل لنز، قطع شدن کابل صفحه نمایش، ضعیف شدن هد دوربین، چرب شدن قطعات مختلف مکانیکی، ضربه خوردن به دوربین و لنز، بروز مشکل در مدارهای الکترونیکی، اختلال در فوکوس، ویروسی شدن کارت حافظه، به هم ریختن تنظیمات دوربین، آسیب دیدن فیزیکی بدنه دوربین، خرابی فلاش، تخلیه سریع شارژ دوربین و… اشاره کرد.

تمامی این موارد می‌توانند به نحوی بر عملکرد دوربین تاثیر منفی بگذارد. برطرف کردن این مشکلات و تعمیر دوربین نیکون نیز در بسیاری از موارد باید به دست فرد متخصصی انجام شود. از آنجایی که خرابی قسمت‌های مختلف دوربین می‌تواند به سایر قسمت‌ها نیز آسیب وارد کرده و از طرفی تعمیر و یا تعویض قطعات هزینه‌بر خواهد بود، بهتر است با رعایت برخی نکات تا جای ممکن از آسیب دیدن دوربین و خرابی آن جلوگیری شود. از جمله روش‌هایی که می‌تواند از آسیب دیدن دوربین نیکون جلوگیری کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • استفاده از یک کیف محکم و مرغوب برای جابجایی دوربین
  • استفاده از یک بند نگهدارنده محکم و باکیفیت برای دوربین
  • عدم قرار دادن دوربین در معرض تابش مستقیم نور خورشید
  • عدم قرار دادن دوربین در معرض چراغ‌های لیزری
  • جلوگیری از ورود آب و رطوبت به دوربین
  • تمیزکردن مکرر دوربین و جلوگیری از ورود گرد و غبار به آن
  • تعویض با دقت لنزها و دیگر قطعات
  • خارج کردن باتری از دوربین پس از خاموش کردن آن
  • خاموش کردن دوربین در مواقع عدم استفاده از آن

مشکلات رایج دوربین نیکون

همانطور که گفته شد دوربین‌های عکاسی ممکن است دچار اختلالات مختلفی شوند که برخی از این مشکلات در بین انواع دوربین‌ها رایج است. از جمله اختلالات و مشکلات رایجی که برای دوربین‌های عکاسی از جمله دوربین‌های نیکون به وجود می‌آید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. لازم به ذکر است که تمامی مشکلات ذکر شده نیازمند بررسی و عیب‌یابی دقیق و تخصصی بوده و تعمیر و یا تعویض قطعات باید توسط تکنسین‌های متخصص و در مراکز تخصصی تعمیرات دوربین nikon انجام شود.

باز و بسته شدن دشوار لنز دوربین

از جمله مشکلات رایجی که برای دوربین‌های نیکون به وجود می‌آید، دشواری در نصب لنز دوربین و سپس مشکل در جدا کردن آن است. این مشکل معمولاً در اثر ضربه خوردن لنز و یا وارد شدن گرد و غبار به آن ایجاد شده و برطرف کردن آن باید توسط افراد متخصص و دارای مهارت در تعمیر دوربین نیکون انجام شود. لازم به ذکر است که در چنین شرایطی دوربین خطای دوربین خاموش می‌دهد.

فریز شدن یا شطرنجی شدن تصویر

از دیگر مشکلات رایج دوربین‌های نیکون فریز شدن تصویر و یا شطرنجی شدن آن است که معمولاً در اثر کثیفی هد دوربین اتفاق می‌افتد. در بسیاری از موارد تمیز کردن و گردگیری هد دوربین این مشکل را برطرف می‌سازد. در برخی موارد نیز این مشکل مربوط به سایر قطعات داخلی دوربین بوده که عیب‌یابی و تعمیر آن باید توسط افراد متخصص در مراکز تعمیرات دوربین nikon انجام شود.

کثیف شدن پی ‌در ‌پی هد دوربین

کثیف شدن هد دوربین امری طبیعی است، اما در برخی موارد این اتفاق به صورت مکرر صورت گرفته و تمیز کردن گرد و غبار آن نیز مشکل را برطرف نمی‌کند. در چنین شرایطی ممکن است قطعات مکانیکی دوربین چربی گرفته باشد. گاهی نیز نوار کاست دوربین کثیف بوده که به عنوان کثیفی هد تلقی می‌شود.

اختلال در عملکرد پنل لمسی

از جمله مشکلات رایجی که برای دوربین‌های عکاسی از جمله دوربین‌های نیکون به وجود می‌آید، می‌توان به کار نکردن پنل لمسی آن‌ها اشاره کرد. این مشکل ممکن است در اثر عوامل مختلفی از قبیل اختلال در برد داخلی دوربین، اختلال و قطعی در کابل‌های ارتباطی LCD و یا آسیب دیدن خود LCD صورت گیرد. در چنین مواردی متخصصان به بررسی اختلالات مربوط به برد و کابل‌ها پرداخته و در صورت بروز مشکل آن را برطرف می‌کنند. اگر مشکل با تعمیر قطعات برطرف نشود، نیاز به تعویض LCD خواهد بود.

اختلال در فوکوس دوربین

در برخی موارد علیرغم تنظیم درست فوکوس توسط عکاس، عکس‌ها تار شده و فوکوس تصویر به خوبی انجام نمی‌شود. اگر علیرغم انجام درست تنظیمات فوکوس عکس‌ها تار شود، احتمال خرابی لنز وجود داشته و نیاز به تعمیر دوربین نیکون و یا تعویض لنز خواهد بود.

تار شدن عکس‌ها

از دیگر مشکلات رایج مربوط به دوربین‌های عکاسی نیکون می‌توان به تار شدن عکس‌ها اشاره کرد که در بسیاری از موارد ناشی از کثیفی لنز دوربین بوده و با تمیز کردن آن به وسیله پارچه مخصوص لنز مشکل برطرف می‌شود. در صورتی که از فیلتر پلاستیکی بر روی لنز استفاده شود ممکن است کیفیت پایین فیلتر سبب تار شدن عکس‌ها گردد. در چنین مواردی تعویض فیلتر پلاستیکی و یا عدم استفاده از آن می‌تواند مشکل را برطرف سازد.

سوختن پیکسل‌های دوربین

از جمله شایع‌ترین مشکلاتی که برای دوربین‌های عکاسی نیکون به ویژه دوربین‌هایی که توسط افراد تازه‌کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به پیکسل سوختگی اشاره کرد. سنسور تعبیه شده در دوربین عکاسی از تعداد زیادی پیکسل تشکیل شده است که عوامل مختلفی می‌تواند سبب آسیب دیدن این پیکسل‌ها و سوخت آن‌ها شود. قرار گرفتن دوربین در معرض نور شدید و یا حرارت بالا و همچنین داغ شدن دوربین به واسطه روشن بودن طولانی مدت آن، می‌تواند سبب آسیب دیدن سنسور و سوختن پیکسل‌های آن شود. در چنین مواردی نقاط سیاهی بر روی عکس‌های ثبت شده دیده می‌شود. بدیهی است که تعمیر پیکسل سوختگی و آسیب‌های وارد شده به سنسور دوربین از جمله تخصصی‌ترین تعمیرات دوربین nikon بوده و باید توسط افراد متخصص و در مراکز تخصصی تعمیر دوربین انجام شود.

کدهای خطا در دوربین نیکون

علاوه بر مشکلاتی که برای قطعات داخلی دوربین‌های نیکون به وجود آمده و عملکرد آن‌ها را به طور کلی مختل می‌کند، برخی از مشکلات هستند که به شکل ارورهایی روی صفحه نمایش دوربین مشاهده می‌شود. هریک از این ارورها نشان‌دهنده مشکل خاصی در دوربین بوده و حاکی از وجود مشکلی در سخت ‌افزار یا بخش‌های نرم ‌افزاری دوربین می‌باشد. در صورتی که با مفهوم این کدهای خطا آشنا باشید، می‌توانید به سرعت دوربین نیکون خود را عیب‌یابی کنید. البته رفع مشکل مربوط به سخت ‌افزار باید توسط افراد متخصص انجام شود. در ادامه به برخی از این کدهای ارور اشاره می‌کنیم.

خطاهای مربوط به لنز دوربین | تعمیر دوربین نیکون

ارورهایی که حاکی از وجود مشکل در لنز دوربین بوده شامل انواع مختلفی می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به خطای ERR چشمک‌زن، خطای FEE چشمک‌زن، خطای F-OR-FO-ERROR و خطای مثلث همراه با حرف F اشاره کرد.

خطای ERR چشمک‌زن

خطای ERR چشمک‌زن زمانی روی نمایشگر دوربین ظاهر می‌شود که محل اتصال لنز به دوربین کثیف یا چرب شده باشد و به این ترتیب اتصال به درستی صورت نگرفته باشد. در چنین مواردی کافیست لنز دوربین را پس از خاموش کردن دوربین از آن خارج کرده و با دستمال مخصوص، لنز و محل اتصال آن به دوربین را تمیز کنید. اگر پس از اتصال مجدد لنز این خطا همچنان وجود داشت، مشکل دیگری در دوربین وجود داشته که عیب‌یابی و برطرف کردن آن باید توسط افراد متخصص انجام شود.

خطای F-OR-FO-ERROR

این خطا نیز زمانی مشاهده می‌شود که تماس بین لنز و دوربین به درستی صورت نگرفته باشد. در چنین شرایطی باید لنز از روی دوربین باز شده و مجددا روی آن نصب گردد. در برخی موارد نیز استفاده از لنزهای قدیمی باعث می‌شود تا اتصال الکترونیکی بین لنز و دوربین اتفاق نیفتد که در چنین مواردی لازم به تعویض لنز قدیمی با لنزهای جدید است.

خطای FEE چشمک‌زن

این اخطار زمانی روی نمایشگر دوربین نیکون ظاهر می‌شود که از لنزهای قدیمی روی دوربین استفاده شود. لنزهای قدیمی به حلقه تنظیم دیافراگم مجهز شده‌اند که اعدادی روی آن تعبیه شده است. در صورتی که این حلقه تنظیم روی عدد بیشینه نباشد خطای FEE چشمک‌زن روی نمایشگر دوربین ظاهر می‌شود. برای رفع این مشکل کافیست تا حلقه تنظیم دیافراگم روی بالاترین عدد قرار گیرد.

خطای مثلث همراه با حرف F

از دیگر خطاهایی که نشان‌دهنده عدم تماس الکترونیکی لنز با دوربین بوده می‌توان به خطای مثلث همراه با حرف F اشاره کرد. در چنین مواردی باید لنز باز شده، محل اتصال آن به دوربین تمیز گشته و مجدداً روی دوربین سوار شود. در صورت برطرف نشدن مشکل باید دوربین و لنز را برای عیب‌یابی به مراکز تعمیر تخصصی دوربین انتقال داد.

خطاهای مربوط به کارت حافظه | تعمیر دوربین نیکون

برخی از کدهای ارور ناشی از وجود مشکلی در کارت حافظه دوربین نیکون بوده که از جمله این اخطارها می‌توان به خطای عدم وجود کارت حافظه -E-، Cannot Record Movie error و خطای CHA/CHR چشمک‌زن اشاره کرد.

خطای عدم وجود کارت حافظه -E-

بدیهی است که این خطا زمانی مشاهده می‌شود که کارت حافظه درون دوربین قرار نگرفته باشد. اگر پس از قرار گرفتن کارت حافظه درون دوربین همچنان با این خطا مواجه شدید ممکن است ناشی از آن باشد که دوربین قادر به خواندن کارت حافظه نیست. در چنین مواردی می‌توان اسلات کارت حافظه دوربین را تمیز کرده و مجددا کارت حافظه را درون آن قرار داد. اگر مشکل برطرف نشد لازم به تعویض کارت حافظه خواهد بود و اگر همچنان این خطا روی نمایشگر دوربین نشان داده شد باید به تعمیرگاه دوربین مراجعه شده و عیب‌یابی، تعمیر و یا تعویض قطعات داخلی دوربین انجام شود.

خطای Cannot Record Movie error

این اخطار زمانی روی نمایشگر مشاهده می‌شود که مشکلی در کارت حافظه به وجود آمده باشد. در چنین مواردی دوربین نمی‌تواند اطلاعات را به کارت حافظه منتقل کند و لازم به تعویض کارت حافظه می‌باشد. اگر همچنان مشکل برطرف نشد احتمال وجود مشکل سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری در دوربین وجود داشته و باید به مراکز تعمیرات دوربین nikon مراجعه شود.

خطای CHA/CHR چشمک‌زن

در بسیاری از موارد این اخطار پس از کپی کردن تصاویر از کارت حافظه روی نمایشگر ظاهر می‌شود. در چنین مواردی فرمت کردن کارت حافظه مشکل را برطرف می‌کند. اگر مشکل حل نشد، تعویض کارت حافظه راه چاره است و در غیر این صورت لازم است دوربین جهت عیب‌یابی و تعمیر به مراکز تخصصی تعمیر دوربین انتقال داده شود.

خطاهای مربوط به شاتر | تعمیر دوربین نیکون

خطاهای مربوط به شاتر دوربین شامل خطای SHUTTER RELEASED ERROR و خطای PRESS SHUTTER RELEASE AGAIN  می‌شود که در هر دو مورد بهتر است برای حل مشکل به مراکز تعمیر تخصصی دوربین مراجعه شود.

خطای SHUTTER RELEASED ERROR

این خطا زمانی روی نمایشگر دوربین مشاهده می‌شود که شاتر دوربین گیر کرده باشد. در چنین شرایطی باید لنز خارج شده و شاتر کاملاً چک شود. در برخی موارد قرار گرفتن جسم کوچکی مثل ذرات شن یا گرد و غبار بین مفصل شاتر سبب می‌شود تا شاتر به درستی کار نکند. گاهی نیز ممکن است شاتر به طور کلی آسیب دیده باشد. تمیز کردن مفصل حرکتی شاتر و تعمیر آن در صورت خرابی، باید توسط افراد متخصص انجام شود.

خطای PRESS SHUTTER RELEASE AGAIN

اگر با این خطا بر روی نمایشگر دوربین نیکون خود مواجه شدید کافیست دکمه شاتر را یک بار دیگر فشار دهید تا مشکل برطرف شود. اگر همچنان این خطا روی نمایشگر ظاهر شد باید مفصل حرکتی شاتر تمیز شود که این امر نیز همانطور که گفته شد بهتر است توسط افراد متخصص صورت گیرد.

خطاهای مربوط به باتری | تعمیر دوربین نیکون

خطای مربوط به باتری دوربین شامل خطای INFORMATION ICON ERROR شده که به شکل حرف i در داخل یک دایره ظاهر می‌شود. اولین دلیل بروز این خطا خالی شدن باتری دوربین بوده و حاکی از آن است که باید دوربین به شارژر متصل گردد. در برخی موارد نیز پر شدن کارت حافظه می‌تواند سبب نشان دادن این ارور روی صفحه نمایش دوربین شود.

خطاهای متفرقه | تعمیر دوربین نیکون

از دیگر ارورهایی که ممکن است در هنگام کار با دوربین‌های نیکون با آن‌ها مواجه شوید، می‌توان به دو ارورTHIS IMAGE CANNOT BE DELETED و STUCK ON R-NUMBER اشاره کرد.

خطای THIS IMAGE CANNOT BE DELETED

این خطا زمانی روی نمایشگر دوربین نشان داده می‌شود که شما قصد حذف کردن تصویری را از روی دوربین دارید که دوربین از آن محافظت می‌کند. در چنین شرایطی باید پروتکل حفاظتی از روی عکس برداشته شود تا بتوان عکس را حذف کرد. برای برداشتن پروتکل حفاظتی از روی عکس نیز باید عکس مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه Key را فشرد تا قفل عکس برداشته شود. اگر همچنان امکان حذف عکس وجود نداشت باید کارت حافظه دوربین فرمت شود. توجه کنید که قبل از فرمت کردن کارت حافظه از آن بکاپ بگیریم.

خطای STUCK ON R-NUMBER

اگر چه این خطا را نمی‌توان یک مشکل فنی در نظر گرفت، اما زمانی روی نمایشگر دوربین نیکون ظاهر می‌شود که عکاس شاتر را تا نیمه فشار داده باشد. با فشار دادن کامل دکمه شاتر این ارور از بین می‌رود.