فیلتر ها

کداک - kodak

برند کداک

 • محصولات:
  • پرینتر
  • اسکنر
  • شارژر همراه
  • شارژر باطری
  • باطری قلمی
  • باطری شارژی
  • کارت حافظه SD
  • پنل LED
  • لامپ
  • دوربین چاپ سریع
  • کاغذ چاپ عکس
  • لنز موبایل

صنعت عکاسی در سال‌های ابتدایی شکل‌گیری خود به عنوان قدرتی بزرگ وامدار یکی دو کمپانی بزرگ است که اگر نبودند شاید امروز با چنین دنیای گسترده‌ای از دوربین‌های عکاسی روبرو نبودیم.

یکی از کمپانی‌هایی که حتی دنیای دوربین‌های دیجیتال مدیون کارهای اوست برند کمپانی کداک است. کداک در زمانه صنعت آنالوگ تقریبا بی‌رقیب بود و بزرگترین تولیدکننده فیلم‌های قطع 35 میلیمتری، دوربین و غیره بود.

اما شرکت کداک در ظهور دوربین‌های DSLR نیز نقشی بسیار مهم داشت و شاید اگر کداک نبود دوربین‌های دیجیتال امروز وجود نداشتند یا به شکل دیگری وجود داشتند. 

اولین دوربین‌های DSLR بر اثر همکاری کداک و نیکون دیگر غول صنعت دوربین شکل گرفتند. این دو کمپانی دوربین‌های DSLR را در همکاری با ناسا برای استفاده از این دوربین‌ها در فضا طراحی کردند اما با سرعتی شگفت‌انگیز دوربین دیجیتال راه خود را به میان عکاسان و مردم باز کرد و رفته رفته امپراطوری دوربین‌های آنالوگ را ضمیمه تاریخ کرد.

در همکاری نیکون و کداک و اختراع دوربین دیجیتال اما طنز تلخی نهفته است. کداک که مبدع دوربین دیجیتال بود خود نتواست با آنچه که ابداع کرده تطبیق یابد و آرام آرام از صحنه رقابت حذف شد. شاید این غم‌انگیزترین اتفاق در تاریخ صنعت فیلم و عکس باشد. 

تکنولوژی جدید که توسط کداک ابداع شده بود به سرعت در شرکت‌های دیگر به کار گرفته شد و آن‌ها با راه‌اندازی واحدهای تحقیق و توسعه در صدد پیشرفت و ارتقاء آن بر آمدند. به هر حال کداک دیگر کداک نشد و از چرخه غول‌های صنعت عکس و فیلم کنار رفت. 

شاید همگان منتظر بودیم تا پس از آن دیگر نامی از کداک نشنویم و محصولاتش را در جایی نبینیم اما کداک دوباره احیا شد؛ این‌بار البته نه مثل سابق!

کداک این‌بار به عنوان تولیدکننده لوازم و تجهیزات جانبی عکاسی و تصویربرداری، پرینتر دوربین‌های چاپ سریع و … وارد بازار بین‌المللی شد. از ابتدای قرن 21 کداک تلاش‌های گوناگونی را برای بازگشت به صحنه انجام داده است که هیچکدام نتوانستند این برند را به جایگاه سابقش برگردانند. 

در حال حاضر کداک محصولات ریز و درشتی از پرینتر و اسکنر گرفته تا فلش مموری‌ها را تولید می‌کند. اگر بخواهیم تنها در حوزه عکاسی و تصویربرداری به کداک بپردازیم می‌توان گفت مهم‌ترین محصولات حال حاضر کداک کاغدهای چاپ عکس و کارت‌های حافظه هستند.

کداک انواع مختلفی از کارت‌های حافظه SD را تولید می‌کند که از کیفیت بالایی برخوردارند و هنوز چیزی از آن نام قدیمی را با خود حمل می‌کنند. 

دوربین‌های چاپ سریع محصول دیگر کداک هستند. کداک تا به حال چند مدل از دوربین‌های چاپ سریع را به بازار معرفی کرده است. در چند سال اخیر ناگهان تب دوربین‌های چاپ سریع بالا گرفت و کداک شاید تولید این دوربین‌ها را مفری برای بازیابی خود می‌دید.

البته که این تب چندان قدرتمند نبود و تنها به خاطر نوستالژی‌ای که از دوران پیشین در ذهن‌ها مانده بود مدتی گل کرد. جالب است بدانید دوربین‌های چاپ سریعی که کداک تولید می‌کند از سنسور فول فریم بهره می‌برند.

فلش مموری‌های کداک نیز دیگر محصولات جدید این شرکت هستند. انواع متنوعی از فلش مموری‌ها با برند کداک و ظرفیت‌های متفاوت در بازار موجود است که بسته به هر سلیقه و هدفی می‌توان خریداری نمود. 

شاید یکی از مصرفی‌ترین محصولاتی که کداک در دوران جدید شروع به تولید آن کرده شارژر همراه باشد. مدل‌های متنوعی از شارژر همراه توسط کداک تولید می‌شوند که در دنیای امروز بسیاری کاربردی و مفید هستند.

شارژر همراه در حال حاضر به بخش مهمی از زندگی روزمره تبدیل شده و بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند. بحران شارژ در دنیای معاصر بحرانی فراگیر و بزرگ است!

اما کداک انواع متنوعی از محصولات دیگر را نیز تولید می‌کند. متاسفانه دیگر کداک آن شرکت تخصصی و منحصر به‌فرد نیست. این محصولات طیفی از باطری‌ها تا چراغ‌ قوه‌ها را در بر می‌گیرد. انواع لامپ، باطری، پنل‌های LED و غیره و غیره جزو این طیف قرار می‌گیرند. باید گفت هرچند کداک دیگر نتوانست قدرت و نام روزهای قدیم خود را بازیابد که این فاجعه‌ای بزرگ برای صنعت فیلم و عکس بود اما همین دیدن تجهیزاتی با مارک کداک در فروشگاه‌ها هنوز حس خوبی را به انسان منتقل می‌کند. 

کیفیت تولیدات کداک نیز بسیار مناسب بوده و از بهترین مواد اولیه تولید می‌شوند. به هر ترتیب این سرنوشت برند کداک است، برندی که نتوانست خود را با آن‌چه که خود اختراع کرده بود وفق دهد و از رقبای خود عقب ماند و طی تلاش‌های مکرر نیز نتوانست خود را به صورت سابق احیا کند.

اما به عنوان آخرین نکته یک کورسوی امید در تولیدات کداک به چشم می‌خورد. لنزهای موبایل تولید کداک در حال حاضر در بازار موجود هستند. این لنزها از کیفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و حتی به صورت منفرد به عنوان دوربین دیجیتال قابل استفاده‌اند.

هنوز استفاده از این لنزها در بین مردم عمومیت نیافته اما به نظر می‌رسد این محصولات در آینده بتوانند جای خود را در بین مردم باز کنند و سهم عمده‌ای از بازار را در اختیار خود بگیرند. دنیای امروز دنیای موبایل و گوشی‌های هوشمند است و کداک شاید بتواند با تمرکز روی تولید تجهیزات عکاسی موبایل که باعث ارتقاء کیفیت عکس و فیلم گوشی‌های هوشمند می‌شود دوباره نامی برای خود در این صنعت دست و پا کند.