هاسلبلاد - Hasselblad

برند دوربین هاسلبلاد

اگر به تازگی به جمع علاقمندان عکاسی و دنیای دوربین‌ها پیوسته باشید احتمالا نام نیکون و کانن تداعی کننده بهترین برندهای دوربین در جهان برای شماست اما دنیای دوربین‌های عکاسی بسیار بزرگتر از چیزی است که فقط بتوان آن را به دو برند کانن و نیکون تقلیل داد. شاید بتوان گفت برترین برند دوربین عکاسی جهان که در بیشتر لیست‌های منتقدین بالاتر از دیگر برندها قرار می‌گیرد دوربین هاسلبلاد است.

البته در لیست‌های منتقدین رقابت بین نیکون و هاسلبلاد نزدیک است. دوربین هاسلبلاد محصول شرکت سوئدی هاسلبلاد است که نامش را از بنیان‌گذار این شرکت ویکتور هاسلبلاد به عاریت گرفته است. عنوان اصلی شرکت Victor Hasselblad AB است که در خلال جنگ جهانی دوم بنیان نهاده شد.

با نگاهی به تاریخچه شرکت هاسلبلاد می‌توان دریافت که مدیران این شرکت از همان ابتدا به دنبال تولید دوربین‌هایی ایده‌آل برای عکاسی بوده‌اند و دلشان را به تولید دوربین‌های سطح متوسط خوش نکرده‌اند. این فلسفه کاری از آن زمان تا به امروز سرلوحه کاری شرکت هاسلبلاد بوده است.

دوربین‌های تولیدی هاسلبلاد در ابتدا به دو نمونه دوربین ارتشی محدود می‌شد اما سه سال بعد از اتمام جنگ جهانی دوم هاسلبلاد شروع به تولید دوربین‌های مدیوم فرمت برای عکاسی ایده‌آل نمود.

با تغییر و تحولاتی که سال‌های بعد در دنیا رخ داد و انقلاب تکنولوژیک دیجیتالی، خیلی از کمپانی‌ها مثل کداک نتوانستند خود را با آن تطبیق دهند و از چرخه صنعت عکاسی حذف شدند. هاسلبلاد اما با قدرت‌تر از قبل توانست جایگاه مستحکم خود در زمانه آنالوگ را در دنیای دیجیتال نیز به دست آورد و حتی در جایگاهی فراتر از پیش قرار گیرد.

دوربین‌های هاسلبلاد به حدی از کیفیت رسیده بودند که حتی با ظهور تکنولوژی دیجیتالی نیز محصولات آنالوگ هاسلبلاد از رده خارج نشدند و عکاسان حرفه‌ای با اضافه کردن یک قطعه دیجیتالی به پشت دوربین توانستند بدون استفاده از فیلم از آن‌ها بهره ببرند. البته هاسلبلاد به تولید دوربین‌های دیجیتال روی آورد و در این زمینه نیز بهترین شد.

از هنگامی که تولید دوربین‌های دیجیتال هاسلبلاد آغاز شد مدل‌های تولیدی هاسلبلاد به دو گروه V و H تقسیم‌بندی شدند. سری V شامل دوربین‌های آنالوگ هاسلبلاد و سری H شامل دوربین‌های دیجیتال هاسلبلاد است.

البته مدل‌های دیگری همچون مدل استفاده شده در ناسا نیز هستند که عناوینی دیگر دارند اما محصولات اصلی هاسلبلاد در همین دو سری V و H موجودند.

چیزی که در مورد دوربین‌های هاسلبلاد جالب است این نکته است که این دوربین‌ها در سطحی بالاتر از سطوح عکاسی معمولی و بیشتر توسط عکاسان فوق حرفه‌ای در صنعت تبلیغات استفاده می‌شوند.

در این زمینه هاسلبلاد به کیفیتی دست یافته که توانسته بیشترین سهم بازار فوق حرفه‌ای را به خود اختصاص دهد. شاید باورتان نشود غول تولیدات هاسلبلاد، دوربین H6D-400C MS است که رزولوشنی 400 مگاپیکسلی ارائه می‌دهد. این واقعا بی‌نظیر است و هیچ دوربین دیگری در دنیا این امکان را ندارد. این دوربین که یک سنسور 100 مگاپیکسلی دارد با ترکیب چند عکس و تغییر پیکسل‌ها یک عکس 400 مگاپیکسلی را به عکاس تحویل می‌دهد.

دیگر تولیدات هاسلبلاد مثل H6D-100c و H6D-50c نیز هر کدام برای خود غولی هستند. این دوربین‌ها به ترتیب 100 مگاپیکسل و 50 مگاپیکسل رزولوشن دارند. می‌بینید؟

با اینکه پرچمداران هاسلبلاد نیستند اما هنوز هم از دیگر دوربین‌های موجود در بازار در سطح بالاتری هستند. یک ویژگی مهمی که هاسلبلاد را از دیگر دوربین‌ها متمایز می‌کند سنسورهای بزرگ‌تری است که هاسلبلاد در دوربین‌های خود به کار می‌برد. این سنسورها از سنسورهای فول فریم نیز بزرگتر بوده و در نتیجه کیفیت بالاتری را ارائه می‌دهند.

لازم به ذکر است بدانیم دوربین‌های هاسلبلاد عموما بزرگتر از دوربین‌های مدیوم هستند اما اخیرا هاسلبلاد با تصمیمی مبنی بر ارائه یک دوربین مدیوم ایده‌آل برای عکاسی وارد بازار دوربین شد و باز هم کما فی السابق توانست به موفقیت‌های چشمگیری دست یابد.

دوربین  Hasselblad X1Dیک دوربین عکاسی مدیوم تجاری است که هاسلبلاد در رقابت با پرچمداران این عرصه مثل نیکون و الیمپوس وارد بازار کرده است. هاسلبلاد X1D یک دوربین حرفه‌ای برای عکاسی ورزشی، طبیعت و مدلینگ است که توانسته گوی سبقت را از دیگر غول‌های این حوزه برباید.

در نظرسنجی‌هایی که از منتقدین عکاسی در مجلات معتبر انجام شده هاسلبلاد X1D توانسته رده نخست این حوزه از دوربین‌ها را که تا پیش از ورود این دوربین در اختیار نیکون D850 بود را به دست آورد. تا پیش از ورود X1D این رتبه در اختیار نیکون D850 بود که توانسته بود نمره 100 را به خود اختصاص دهد اما دوربین هاسلبلاد X1D توانست به نمره فوق‌العاده 102 دست یابد و به اعتقاد منتقدان بهترین دوربین دنیا در حوزه عکاسی ورزشی و منظره باشد.

این دوربین 50 مگاپیکسلی تمامی امکاناتی را که عکاسان حرفه‌ای در این حوزه نیاز دارند در اختیارشان قرار می‌دهد و با ارائه کیفیتی بی‌نظیر آن‌ها را در ثبت عکس‌هایی فوق‌العاده به سطح جدیدی از کیفیت وارد می‌کند.

البته چیزی که در مورد دوربین‌های هاسلبلاد وجود دارد قیمت بسیار بالای آن‌هاست که توانایی خرید آن‌ها را از افراد عادی سلب می‌کند اما با روندی که هاسلبلاد از سال 2016 آغاز کرده به نظر می‌رسد در آینده شاهد دوربین‌هایی ارزان قیمت‌تر از هاسلبلاد باشیم تا بتوانیم استفاده از این دوربین‌های با کیفیت را در سطحی گسترده شاهد باشیم.

در حال حاضر قیمت بدنه دوربین هاسلبلاد X1D که جزو دوربین‌های مدیوم هاسلبلاد است به 8995 دلار و با یک لنز 90 میلیمتری به 13985 دلار می‌رسد و که باید بگویم دود از کله آدمی بلند می‌کند.

در نهایت با نگاهی به تاریخچه و روند تحول شرکت هاسلبلاد می‌توان دریافت که این کمپانی در آینده نیز همچون گذشته محصولاتی شگفت‌انگیز و انقلابی را روانه بازار خواهد کرد که عکاسان و منتقدان این عرصه را بیش از پیش شگفت‌زده می‌کنند. و در انتها باید بگویم به نظر من خرید دوربین هاسلبلاد برای عکاسان حرفه‌ای بهترین انتخابی است که می‌تواند وجود داشته باشد.