بوئنز - Bowens

راهنمای خرید تجهیزات نورپردازی بوئنز

زمانی عکاسی و تصویربرداری به تجربه‌ای حرفه‌ای و لذت‌بخش تبدیل می‌شود که در کنار تجهیزات اصلی خود، در انتخاب تجهیزات فرعی و جانبی هم دقت کافی را به کار برده باشید. به عنوان مثال تنها حضور بهترین دوربین جهان برای ثبت بهترین عکس‌ها کفایت نمی‌کند. فرآیند عکاسی وابسته به تجهیزات مختلف دیگری است که اگر توجهی به آن‌ها نکرده باشید، نباید توقع کیفیت بالای ثبت تصاویر را هم داشته باشید. از مهم‌ترین تجهیزات جانبی باید به تجهیزات نورپردازی اشاره کنیم. از میان تنوع برندهای مختلفی که به تولید این تجهیزات می‌پردازند، تجهیزات نوری بوئنز Bowens نامی قدیمی و درخشان را در ذهن ما تداعی می‌کند. در ادامه کمی بیشتر این برند را می‌شناسیم.
برند بوئنز Bowens
اگر در دنیای ثبت تصویر سابقه‌ای طولانی داشته باشید و به صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت کنید، حتماً نام برند بوئنز برای شما یادآور تجهیزاتی منحصربه‌فرد و کامل است که کیفیت عکاسی را چندین سطح بالا می‌برد. برند بوئنز اولین بار در سال 1923 به شکل رسمی پا به عرصه تولید گذاشت. این برند به واسطه نوآوری خود در تولید فلاش‌های نوری توانست به سرعت بازارهای بین‌المللی را در دست بگیرد. تا مدت‌ها تجهیزات نوری بوئنز رقیبی در بازار نداشتند و این یکه‌تاز عرصه تصاویر، محصولات خود را با کیفیتی بی‌نظیر و البته قیمتی بالا عرضه می‌نمود. اما با مطرح شدن نام برندهای چینی که همین تجهیزات را با قیمتی بسیار پایین‌تر و کیفیت قابل قبول ارائه می‌دادند، عرصه بر برند بوئنز کمی تنگ شد. هرچند نام های چینی نتواستند بوئنز را برای همیشه از این میدان رقابت به در کنند. سهام بوئنز خریداری شد و با ادغام با شرکتی دیگر به فعالیت خود ادامه داد.
انواع تجهیزات نوری بوئنز
بوئنز را در ایران بیشتر به واسطه کیت‌های کامل فلاش می‌شناسند. کیت فلاش‌های استودیویی بوئنز که ابداعی از این برند نام‌آشنا بوده است، انقلابی در صنعت عکاسی محسوب می‌شود. این کیت‌های فلاش همچنان هم در سرتاسر دنیا یافت می‌شوند و بسیاری از افراد با وجود تجهیزات به‌روزتر نورپردازی، وفاداری خود را به این برند قدیمی و باکیفیت حفظ کرده‌اند! اما در کنار کیت‌های فلاش که از چند فلاش، چتر، سافت باکس و غیره تشکیل می‌شوند، برند بوئنز تجهیزات دیگری را نیز تولید کرده است. در حال حاضر بوئنز به شکل فعال در زمینه تولید فلاش پرتابل‌ و تجهیزات جانبی عکاسی فعالیت دارد. انواع سافت باکس، رفلکتور و سایر تجهیزاتی که یک نورپردازی اصولی و باکیفیت را پشتیبانی می‌کنند، در دسته تجیهزات جانبی این برند به چشم می‌خورد.

موقع خرید تجهیزات نوری حواست به چه چیزهایی باشه؟
در زمان خرید تجهیزات نوری بوئنز لازم است که در کنار بررسی ویژگی‌های محصول، نیاز خود را نیز در نظر داشته باشید. گاهی خرید کیت کامل فلاش شاید برای استودیو و هدفی که داشته باشید مناسب نباشد. پس نکات زیر را برای خرید این تجهیزات حتماً در نظر بگیرید:

فلاش یا چراغ استودیویی می‌تواند با برق شهری یا باتری کار کند. خروجی نور در این محصولات متفاوت است. انواع نور پیوسته و فلاش اکسترنال نیز در این دسته قرار می‌گیرند که برای اهداف مختلفی طراحی شده‌اند.
تجهیزات نورپردازی برای اصلاح شامل چتر، سافت باکس، اسنوت، رفلکتور، دیفیوزر، شیدر و موارد دیگر است. هرکدام از این موارد نور شما را به گونه‌ای اصلاح می‌کنند که بهترین نتیجه حاصل شود. برای خرید این اقلام حتماً از کارایی آن‌ها اطلاع پیدا کنید.
تجهیزات جانبی نورپردازی شامل انواع پایه برای نگهداری نور، رفلکتور، پایه دالی، پرده پس‌زمینه و وسایل دیگر است. برای خرید این تجهیزات حتماً و حتماً کیفیت آن‌ها را اولویت قرار دهید. چراکه از ابزارهای گران‌قیمت شما به نوعی محافظت می‌کنند.

در بازار ایران کدام تجهیزات را تهیه کنیم؟
در بازار ایران همانطور که در بالا ذکر شد، فلاش‌های استودیویی، تجهیزات جانبی نورپردازی و تجهیزات اصلاح نورپردازی بوئنز در ایران موجود است و از کیفیت خوبی برخوردار است. برای شروع و حتی برای کارهای حرفه‌ای مناسب است. فروشگاه دیدنگار به عنوان نمایندگی بوئنز در ایران، محصولات اصلی و باکیفیت این برند را ارائه می‌دهد.