عکس سفره شب یلدا 1402

عکس سفره شب یلدا

شب یلدا یا شب چله یکی از باستانی‌ترین عیدهای ایرانی بوده که از آیین زرتشت برای ما به یادگار مانده است. یلدا به آخرین شب ماه آذر گفته می‌شود که در واقع طولانی‌ترین شب سال و به باور پیشینیان، تاریک‌ترین شب سال است. در این مقاله قصد داریم تا فلسفه شب یلدا را به طور مختصر شرح داده، به برخی از آداب و رسوم آن اشاره کرده و در پایان عکس‌هایی از زیباترین سفره‌های شب یلدا را با شما به اشتراک بگذاریم. شاید بتوانید با الهام گرفتن از این عکس‌های زیبا، این شب زیبا و به یادماندنی را در ذهن خود و میهمانانتان خاطره‌ساز کنید. پس برای برگزاری شب یلدا و دیدن عکس سفره شب یلدا با ما همراه باشید.

فهرست محتوا پنهان کردن
بهترین هدایای یلدا برای عکاسان

فلسفه شب یلدا | عکس سفره شب یلدا

در باور پیشینیان، تاریکی نماد اهریمن بوده است و به این دلیل که آخرین شب ماه آذر (آغاز زمستان) طولانی‌ترین شب سال است، بر این باور بوده‌اند که تاریکی و اهریمن در این شب حضور بیشتری دارد. بر این اساس از غروب آفتاب شب 30 آذر مردمان آتش روشن کرده و به جشن و پایکوبی می‌پرداختند تا اهریمن و تاریکی فرصتی برای ایجاد دشمنی و شر نداشته باشد. در این شب مردم هر چیزی که خوشحالی جمع را افزون می‌کرد اعم از خوراکی‌ها و میوه‌های خوشمزه، داستان‌گویی، شعرخوانی، رقص و شادی، آواز و … را به دور آتش می‌آوردند و تا سپیده صبح بیدار مانده و آتش را روشن نگه می‌داشتند تا نور بر تاریکی غلبه کند. پس از آن شب، اولین روز زمستان که با نام خرم روز شناخته می‌شد، نیز تعطیل می‌شد. همانطور که می‌دانید این سنت ادامه پیدا کرده و امروزه بسیاری به دنبال ثبت عکس سفره شب یلدا به همراه خود و اطرافیان‌شان در شب جشن یلدا هستند. خب حالا برویم سراغ خوراکی‌های خوشمزه شب یلدا!

سفره هفت سین

عکس سفره شب یلدا

فلسفه خوراکی‌های سفره شب یلدا

همانطور که گفته شد در شب یلدا خوراکی و میوه‌های ویژه‌ای خورده می‌شد که انتخاب هر یک، فلسفه و نمادی را دربرداشت. از جمله این خوراکی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • انار: خوردن انار را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین آداب شب یلدا دانست. انار به عنوان میوه خدایان شناخته می‌شده و نمادی از برکت، شادی و زایش است. انار در میان سفره شب یلدا، خورشید و غلبه نور بر تاریکی را تداعی می‌کند.
  • هندوانه: هندوانه را می‌توان مهم‌ترین میوه شب یلدا دانست که یادآور خورشید و نمادی از تابستان است. پیشینیان بر این باور بوده‌اند که خوردن هندوانه در شب یلدا، به واسطه اینکه یک میوه تابستانی است، نمی‌گذارد در فصل سرد زمستان، سرما و بیماری بر آن‌ها غلبه کند. برخی از مردم معتقدند که هندوانه نشانه پیشرفت و آبادانی بوده و برخی قرمزی آن را نماد دوستی، عشق و آسودگی می‌دانستند. در برخی موارد نیز مردم بر این باور بوده‌اند که گرد بودن هندوانه نماد کره زمین و زندگی بوده، سفیدی پوست آن نماد صلح است و دانه‌های آن نشانه‌ای از تولید مثل و زایش خواهد بود.
  • آجیل: از دیگر خوراکی‌هایی که جزو کهن‌ترین رسومات شب یلدا محسوب می‌شود می‌توان به آجیل شب یلدا متشکل از پسته، گردو، بادام و فندق و در برخی موارد میوه‌های خشک مثل انجیر و مویز اشاره کرد که در دوران باستان از خوراکی‌های جشن‌ها و ولیمه‌ها بوده و در سفره شب یلدا به نشانه بهار و تابستانی پربرکت قرار داده می‌شده است.
  • شیرینی: از جمله قدیمی‌ترین خوراکی‌هایی سفره شب یلدا می‌توان به شیرینی به ویژه‌ شیرینی‌های سنتی از جمله پشمک، قطاب و باسلوق اشاره کرد که می‌تواند نمادی از شیرین‌کامی و خوشی باشد.

علاوه بر خوراکی‌های نام برده، برخی از میوه‌ها و خوراکی‌ها نیز بعدها به سفره یلدا اضافه شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به سیب، انگور، لبو، کدو حلوایی، خرمالو، ازگیل و … اشاره کرد. نکته مهم در رابطه با میوه‌های انتخاب شده برای شب یلدا این بوده که این میوه‌ها غالبا رنگ قرمز و نارنجی دارند که به نوعی یادآورد حرارت و گرمای خورشید و روشنی‌بخشی آن پس از یک شب طولانی هستند.

ژست عکاسی

عکس سفره شب یلدا

آداب و رسوم شب یلدا | عکس سفره شب یلدا

علاوه بر سفره‌های رنگین شب یلدا که از خوراکی‌ها و میوه‌های خوشمزه پر شده، این شب آداب و رسوم دیگری نیز دارد که امروزه برخی از آن‌ها هنوز انجام می‌شود. از جمله رسومات شب یلدا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • شاهنامه‌خوانی: قدیمی‌ترین سنت شب یلدا را می‌توان شاهنامه‌خوانی، شعرخوانی و داستان‌سرایی دانست که توسط بزرگ‌ترین فرد خانواده جمع انجام می‌شده است.
  • تفال به حافظ: پس از شاهنامه‌خوانی، حافظ‌خوانی رسم پرطرفداری بوده که البته پیشینه کهنی ندارد. در باب گرفتن فال حافظ نیز بزرگ‌ترین فرد جمع با خواندن شعرهایی از حافظ به نوعی آینده جمع را پیشگویی می‌کرده است. البته گاهی این پیشگویی آینده با شکستن گردو صورت می‌گرفته است. به این صورت که یک گردو به صورت تصادفی انتخاب شده و پس از شکستن آن اگر گردو پر بوده به معنای برکت و فراوانی در آینده پیش رو قلمداد می‌شده است.
  • روشن کردن آتش: همانطور که در ابتدا گفته شد، فلسفه شب یلدا با روشن کردن آتش در تاریک‌ترین شب سال آغاز شد. امروزه این رسم به واسطه زندگی شهری کم‌رنگ شده است. آتش روشن کردن در شب یلدا نمادی از نوید روشنایی و غلبه بر اهریمن و تاریکی می‌باشد.
  • سبد گل شب یلدا: از دیگر رسومات این شب می‌توان به قرار دادن یک سبد گل بر روی سفره یلدا اشاره کرد که نمادی از طراوت و شادابی خواهد بود. همچنین می‌توان از میوه‌های یلدایی از جمله انار برای زیبا و خاص کردن سبد گل یلدا استفاده شود.

عکس سفره شب یلدا

تم عکاسی برای شب یلدا | عکس سفره شب یلدا

خب تا اینجا با مراسم شب یلدا آشنا شدیم. حالا برای عکاسی در این شب خاطره انگیز حتما شما هم به دنبال تم عکاسی برای شب یلدا هستید. برای طراحی و اجرای تم بهتر است از رنگ‌های سبز و قرمز که حال و هوای خوراکی‌های یلدا را دارد، استفاده شود. بهره بردن از المان‌هایی مثل انار، هندوانه، خرمالو و برگ‌های پاییزی جلوه خاصی به عکس شما می‌دهد. همچنین با توجه به فضایی که ایجاد می‌کنید، می‌توانید از شمع و گل و پارچه‌های ترمه یا قالی ایرانی در چیدمان برای تم عکاسی شب یلدا استفاده کنید. اگر در استودیو به عکاسی مشغول هستید، تهیه ماکت گاری لبو فروش و یا باقالی فروش هم جذابیت خاصی دارد و کاملا حال و هوای فصل پاییز و زمستان را ایجاد می‌کند. استفاده از بادکنک‌های آماده با طرح هندوانه و … برای کودکان جالب است. پس جذابیت و سادگی در اجرای بادکنک‌آرایی را دست کم نگیرید.عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا

ژست عکاسی شب یلدا | عکس سفره شب یلدا

اگر به صورت تکی و یا گروهی عکاسی می‌کنید، حتما نگاهی به ژست عکاسی شب یلداا داشته باشید. گرفتن انار در دست و یا نشستن دسته جمعی به دور میز و یا سفره شب یلدا می‌تواند تصاویر خاطره انگیزی ایجاد کند. راستی فراموش نکنید حافظ خوانی از رسوم کهن در این شب طولانی است. بنابراین چه تکی و چه گروهی با در دست گرفتن کتاب حافظ یک ژست عکاسی شب یلدا استثنایی ایجاد کنید.

عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا

مدل لباس شب یلدا | عکس سفره شب یلدا

اگر در آتلیه خود به دنبال پوششی برای مدل هستید، بهتر است سراغ پارچه‌ها مخمل و ساتن با تم رنگی سبز و قرمز باشید. در اکثر آتلیه‌ها چنین لباس‌هایی برای کودکان فراهم می‌کنند تا در هماهنگی با دکور شب یلدا عکس‌های ویژه‌ای به یادگار ثیت کنند. پیراهن‌های گل گلی و یا رنگ‌های مشکی نیز مناسب است. استفاده از اکسسوری‌هایی مانند گوشواره، گردنبند و دستبند و … به شکل انار و هندوانه برای بزرگسالان و گذاشتن تل و تاج انار و هندوانه برای دختر بچه‌ها برای عکاسی مرسوم است.

عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا عکس سفره شب یلدا

عکس سفره شب یلدا قدیمی‌

در جای جای سفره‌های قدیمی شب یلدا معمولا وسایل سنتی و قدیمی به چشم می‌خورد. به عنوان مثال در اولین مرحله، سفره بر روی کرسی‌های قدیمی چیده می‌شود. از پارچه‌های ترمه و پارچه‌های سنتی به عنوان سفره شب یلدا استفاده کرده و ظروف استفاده شده نیز معمولا حالت قدیمی دارند. قرار دادن سماورهای زغالی، چراغ‌های نفتی، پشتی‌های مخطع، سینی‌ها و ظروف مسی و … نیز از ویژگی‌های سفره‌های یلدایی سنتی و قدیمی است.

عکس سفره شب یلدا قدیمی

عکس سفره شب یلدا قدیمی

عکس سفره شب یلدا قدیمی

عکس سفره شب یلدا ساده

این روزها خیلی افراد تزیینات ساده و مینیمال را ترجیح می‌دهند. چیدمان ساده و خلاصه و قرار دادن خوراکی و لوازم اصلی در کنار هم به سادگی هم می‌تواند زیبایی خودش را داشته باشد و در عین حال یادآور و تداعی کننده المان‌های اصلی شب یلدا باشد. اگر به عکس سفره شب یلدا ساده علاقه دارید، با یک دکوراسیون مدرن می‌توانید به نتیجه برسید و تصاویر ماندگاری ثبت کنید.

سفره شب یلدا ساده

سفره شب یلدا ساده

سفره شب یلدا ساده

عکس سفره شب یلدا لاکچری

خب رسیدیم به سفره شب یلدا لاکچری برای خاص پسندان! شاید رسم و آیین برگزاری شب یلدا به سال‌های دور و دین اصیل ایرانی یعنی زرتشت برگردد، اما این شب به یادماندنی هنوز هم برگزار می‌شود و خیلی افراد در حد لاکچری آن را برگزار می‌کنند. گرچه خوراکی‌ها و رسوم مشخصی در سفره شب یلدا وجود دارد ولی می‌توانید کمی به آن پر و بال دهید و با استفاده از تزیینات گران‌قیمت یک عکس سفره شب یلدا لاکچری در کنار عزیزانتان ثبت کنید.

سفره شب یلدا لاکچری

سفره شب یلدا لاکچری

تزیین سفره شب یلدا لاکچری عروس

آداب و رسوم شب یلدا، خود سبب به وجود آمدن برخی رسومات دیگر نیز شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به رسم یلدابرون برای تازه عروس و دامادها اشاره کرد. در این رسم، یک بار خانواده عروس برای داماد سفره یلدا برده و همراه آن هدیه‌های مختلفی را به داماد می‌دهند و یک بار نیز خانواده داماد به دیدار خانواده عروس رفته و جواهرات و هدیه‌هایی را در کنار سفره یلدا به عروس تقدیم می‌کنند. محتوایات سفره‌های یلدایی عروس و داماد، کاملا شبیه به سفره‌های یلدایی معمول است با این تفاوت که تزیینات آن‌ها منحصربفرد بوده و بسیار چشم‌نواز است. برای دیزاین سفره یلدای عروس و داماد، غالبا میوه‌آرایی‌های مختلفی روی هندوانه، آناناس، نارگیل و دیگر میوه‌ها انجام شده و سبد گلی نیز متشکل از میوه‌های مختلف یلدایی تزیین می‌شود. گاهی همراه با سفره یلدا، کیک شب یلدا نیز برای عروس و داماد آورده می‌شود. به طور کلی می‌توان این طور بیان کرد که سفره‌های یلدا عروس و داماد، تجملات بیشتری دارد.

عکس سفره شب یلدا عروس

عکس سفره شب یلدا عروس

عکس سفره شب یلدا عروس

سبد گل و میوه‌آرایی سفره شب یلدا عروس

سبد گل و میوه‌آرایی سفره شب یلدا عروس

سبد گل و میوه‌آرایی سفره شب یلدا عروس

سبد گل و میوه‌آرایی سفره شب یلدا عروس

سبد گل و میوه‌آرایی سفره شب یلدا عروس

سبد گل و میوه‌آرایی سفره شب یلدا عروس

سبد گل و میوه‌آرایی سفره شب یلدا عروس

سبد گل و میوه‌آرایی سفره شب یلدا عروس

 تزیین آجیل و کیک عکس سفره شب یلدا عروس

 تزیین آجیل و کیک عکس سفره شب یلدا عروس

 تزیین آجیل و کیک عکس سفره شب یلدا عروس

 تزیین آجیل و کیک عکس سفره شب یلدا عروس

سفره شب یلدا روی زمین

چیدمان سفره شب یلدا روی زمین می‌تواند یک سفره یلدای اصیل باشد و هرچه بیشتر به سنت دیرینه سفره شب یلدا نزدیک باشد. از آنجا که در گذشته میز و استندهای امروزی برای تزیینات به کار نمی‌رفت، مردم سفره را روی زمین پهن می‌کردند و دورتادور آن می‌نشستند و طولانی‌ترین شب سال را جشن می‌گرفتند. بیایید پیش از به پایان رساندن این مقاله نگاهی به چند مدل عکس سفره شب یلدا روی زمین داشته باشیم.

عکس سفره شب یلدا روی زمین

عکس سفره شب یلدا روی زمین

عکس سفره شب یلدا روی زمین

بهترین گل فروشی های آنلاین

بهترین هدایای یلدا برای عکاسان

خب تا اینجا با انواع سفره شب یلدا و عکس‌های متنوع چیدمان سفره شب یلدا آشنا شدیم. اما در این به یادماندنی کسانی هستند که علاوه بر برگزاری جشن و جمع شدن دور هم به یکدیگر هدایایی به یادگار می‌دهند. در نتیجه ما هم به عنوان فروشنده دوربین عکاسی و تجهیزات جانبی در ادامه تصمیم گرفتیم تعدادی از محصولات را در ویترین هدیه شب یلدا برای شما قرار دهیم. خرید هر یک از این محصولات می‌تواند یک هدیه مقرون به صرفه و کاربردی باشد. پیش از به پایان رساندن این مقاله بیایید نگاهی به این محصولات بی‌اندازیم.

دوربین عکاسی کانن Canon 2000D 18-55 IS II

دوربین کنون 2000d 18-55 Is II | خرید دوربین عکاسی | دیدنگار

دوربین عکاسی کانن Canon 250D 18-55 DC III

دوربین عکاسی کانن Canon 250D 18-55 DC III

دوربین عکاسی کانن Canon 850D 18-55 IS STM

850D -didnegar

لنز کانن Canon EF 50mm F1.8 STM

لنز کانن Canon EF 50mm F1.8 STM

لنز کانن مدل Canon EF-S 24mm f/2.8 STM

24mm STM

لنز نیکون Nikon AF-S Nikkor 50mm F1.4G

لنز سونی مدل Sony 24-105 f/4 G oss

Sony 24-105 f/4

لنز سیگما Sigma 50mm F1.4 DG HSM Art for Nikon

لنز سیگما Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN Art Lens for Sony E

دوربین بدون آینه سونی Sony Alpha a7 III With Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN Art Lens

گیمبال موبایل ژیون تک اسموت کیو Zhiyun-Tech Smooth-Q4

گیمبال موبایل ژیون تک اسموت کیو 4 کمبو Zhiyun-Tech Smooth-Q4 Combo

گیمبال موبایل دی جی آی اسمو موبایل DJI Osmo Mobile 5

گیمبال موبایل دی جی آی DJI OM 5 خاکستری

گیمبال موبایل دی جی آی اسمو موبایل DJI Osmo Mobile 6

گیمبال موبایل دی جی آی اسمو موبایل DJI Osmo Mobile 6

کارت حافظه اس دی SD Sandisk 32GB 120mb ultra

قیمت کارت حافظه اس دی SD Sandisk 32GB

کارت حافظه اس دی سندیسک SD Sandisk 64GB 120mb Ultra

کارت حافظه اس دی SD Sandisk 64GB 120mb Ultra

کارت حافظه اس دی سندیسک SanDisk SD Ultra SDXC 256GB 120MB/s

کارت حافظه اس دی سندیسک SanDisk SD Ultra SDXC 256GB 120MB/s

رم میکرو اس دی سندیسک 64 گیگابایت SanDisk Extreme Pro 200MB/s 64GB

رم میکرو اس دی سندیسک 64 گیگابایت SanDisk Extreme Pro 200MB/s 128GB

رم میکرو اس دی سندیسک 128 گیگابایت SanDisk Extreme Pro 200MB/s 128GB

رم میکرو سندیسک الترا SanDisk 64GB 100MB/s ULTRA

لنز سوپر ماکرو osino اوسینو 75 میلیمتر

لنز سوپر ماکرو OSiNO 75mm

لنز موبایل واید و ماکرو اسینو OSINO Wide/Macro Pro

لنز واید و ماکرو OSiNO Wide/Macro Pro

کیت لنز موبایل 8-in-1 Lens Kit ایبولو IBOOLO

IBOOLO 8-in-1 Lens Kit

سه پایه دوربین بیک Beike q720 Tripod Blue

سه پایه دوربین بیک Beike q720 Tripod

سه پایه دوربین بیک Beike q720 Tripod Red

سه پایه دوربین بیک Beike q720 Tripod

سه پایه دوربین نیمه حرفه ای بیک Beike Tripod Q720 T

q720

کیف دوربین پروفکس Profox Case 301 Large

کیف دوربین پروفکس Profox Case 301 Large

کیف دوربین عکاسی پوزه ای کانن Camera Bag Canon 1052

کیف دوربین کانن Camera Bag Canon 1052

کیف نیم کوله ونگارد مدل Vanguard P501

کیف نیم کوله ونگارد مدل Vanguard half bag P501

فیلتر لنز (یووی) مولتی کوتینگ کرنل UV C8 52mm

خرید فیلتر لنز مولتی کوتینگ 52 میلی متر

فیلتر لنز ND متغیر بائودلی BAODELI ND-X 82mm

فیلتر لنز ND متغیر بائودلی BAODELI ND-X 82mm

فیلتر لنز عکاسی یو وی هویا Hoya 49mm Ultraviolet (UV) Pro 1 Digital Filter

میکروفن بی سیم بویا BOYA BY-XM6-S1

میکروفن بی سیم بویا BOYA BY-XM6-S1

میکروفن بویا مدل Boya by – m1dm

میکروفن بویا مدل Boya by - m1dm

میکروفن یقه ای بویا BOYA BY-M1 PRO

میکروفن یقه ای بویا BOYA BY-M1 Pro

فلاش تک شاخه گودکس Godox QS300II

فلاش تک شاخه گودکس Godox_QS600II

کیت فلاش استودیویی گودوکس Godox_QS600II

پروژکتور 100 وات انسر Answer T020 + سافت باکس 50×70 + پایه 803

پروژکتور 100 وات انسر Answer T020 + سافت باکس 50×70 + پایه

سافت باکس گودکس godox softbox 60*90cm

سافت باکس پارابولیک گودکس Godox P90H Parabolic Softbox

سافت باکس پارابولیک گودکس Godox P90H Parabolic Softbox

سافت باکس پرتابل گودکس Godox 60x60cm

سافت باکس پرتابل گودکس Godox 60x60cm

فون عکاسی (پرده عکاسی) طوسی روشن 5×3 پارچه‌ شطرنجی سوزنی

فون عکاسی (پرده عکاسی) طوسی روشن 5×3 پارچه‌ شطرنجی سوزنی

فون عکاسی (پرده عکاسی) سبز 2×3 پارچه‌ ای شطرنجی سوزنی

فون عکاسی سبز شطرنجی سایز 2*3

فون عکاسی مخمل خاکستری 5 در 3 متر

فون عکاسی (پرده عکاسی) طوسی روشن 5×3 پارچه‌ شطرنجی سوزنی

اندروید باکس A95X F4 TV Box مدل 4/64

اندروید باکس A95X F4 TV Box مدل 4/128

اندروید باکس A95X F4 TV Box مدل 4/32

اندروید باکس A95X F4 TV Box مدل 4/32

اندروید باکس T95 Plus HDR Android 11 مدل 8/128

اندروید باکس T95 Plus HDR Android 11 مدل 8/128

جارو رباتیک شیائومی مدل XIAOMI DEM-A10W

جارو رباتیک شیائومی مدل XIAOMI DEM-A10W

بهترین عکس سفره شب یلدا

بهترین سفره شب یلدا سفره‌ای است که خانواده را با شادی و سلامتی دور هم جمع کند و با خنده و خاطره‌گویی، تفال به حافظ و خوردن خوراکی‌های خوشمزه بلندترین شب سال را به صبح برساند. دکور سفره یلدایی را می‌توانید با سلیقه خود چیدمان کنید و از نشستن پای آن لذت ببرید. سفره شب یلدای مدرن، لاکچری، سنتی و عروس همه یادآور سنت شب چله هستند. امیدواریم ایده‌های خوبی از عکس سفره شب یلدا که در این مقاله برای شما تنظیم کردیم بدست آورده باشید. ما، تیم دیدنگار آرزو می‌کنیم شبی به یادماندنی را سپری کنید.

شما به چه سبکی علاقمندید؟ آیا طرفدار تزیینات سنتی هستید یا مدرن؟ شما زیبایی را در سادگی می‌بینید یا دوست دارید هرچه شلوغ‌تر و پرتجملات‌تر سفره یلدا را بچینید؟ آیا تا به حال تجربه عکاسی از سفره شب یلدا را در کنار عزیزانتان داشته‌اید؟ حتما نظرات و داستان‌ها و تجربیات خود را برای ما بنویسید و اگر این مقاله را دوست داشتید، آن را برای دوستانتان بفرستید تا آنها هم بهره ببرند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.