سفره هفت سینسفره هفت سین ، نماد نوروز ایرانی! سال نو 1401 را در پیش روی داریم و یکی از رسومی که ما ایرانیان همه ساله در جشنِ سال نو برگزار می‌کنیم چیدمان سفره هفت سین است. بی‌شک همه ما به عکاسی از این سفره نوروزی و  علاقه داریم. امروزه با وجود دوربین‌های عکاسی دیجیتال و لنزهای گوشی‌های موبایل،‌ عکاسی به یک حرفه همگانی بدل شده است. بنابراین حتی با یک گوشی موبایل هم می‌توانید عکس‌های زیبایی ثبت کنید و تصاویر این مراسم دیرینه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

در این متن با چیدمان چند سفره نوروز آشنا می‌شویم تا بتوانیم به یک طرح زیبا برای سال جدید برسیم. شما می‌توانید مطابق با اصولی که در بین متن به آن می‌پردازیم، مطابق با هدف و ظروفی که دارید خلاقیت هم به خرج بدهید. با دیدنگار همراه باشید. پیش به سوی آموزش سفره هفت سین 1401

عکاسی سفره هفت سین 1401

سفره هفت سینشما می‌توانید بهترین‌ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین سالی به یاد ماندنی را ثبت کنید. با ما همراه باشید تا چند ایده سفره نوروزی به شما معرفی کنیم.

سفره هفت سینسفره هفت سین ساده

برای عکاسی ایده‌های متفاوتی اجرا می‌شود. هر خانه مطابق با الگوی فرهنگی و تاریخی همان منطقه یا بر اساس رسوم خانواده، حال و هوای سفره نوروز و چیزهایی که باید روی آن بچیند، اقدام به انتخاب می‌کند. پس مطابق با هدف و معنایی که دنبال می‌کنید از خوراکی‌ها و دیگر اقلام روی سفره نوروز استفاده کنید. برای شما این سال چه معنایی در بر دارد؟

سفره هفت سین مدرن

سفره هفت سیناستفاده از ظروف و دکور با جنس مشابه

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید استفاده از ظروف یکرنگ در شکل‌های مختلف باعث می‌شود که هماهنگی خاصی بین جزجز سفره نوروز شکل بگیرد. یک طرح مینیمال، مدرن و ساده که در عین حال از پیچیدگی‌های خاص خودش برخوردار است. این روزها دکورهای رو به سادگی و یکرنگی بیش‌تری حرکت می‌کنند. البته این سلیقه شماست و ممکن است سفره‌های شلوغ‌تر را بیش‌تر بپسندید.

سفره هفت سین سنتی

سفره هفت سینظروف سنتی و سفره نوروز 1401

با توجه به اینکه سفره نوروز یک رسم دیرینه است، می‌توان از یک چیدمان قدیمی بهره‌مند شویم. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید استفاده از ظروف و زیرانداز آن‌ها به سبک قدیمی جلوه خاصی به سفره می‌بخشد.

سفره هفت سینظروف حرف اول را می‌زنند. در واقع عمده کادر شما را چیدمان ظروف در کنار هم تشکیل می‌دهد. اولین چیزی است که نظر را جلب می‌کند. در هر سه تصویر قبلی خبری از ماهی نبود، اما طرح بعدی با تاکید خاص روی حضور ماهی قرمز در تنگ،‌ حتی ظرف‌ها را هم به همان شکل انتخاب کرده است.

سفره هفت سیناستفاده از ظروف با طرح ماهی برای سفره هفت سین 1401

سفره هفت سیناستفاده از کتاب و ماهی در سفره هفت سین بسته به سلیقه شخصی

هر چند عده زیادی استفاده از ماهی قرمز را به خاطر مسائل اخلاقی کنار گذاشته‌اند، همچنان برخی از این نماد استفاده می‌کنند. نکته مثبت در سفره هفت سین فلزی قبلی، باز گذاشتن کتاب در سفره است. آینه با اشیا زیاد دور و بر کاملاً اسیر است و امکان استفاده بهتر از آن وجود داشت. فراموش نکنید توجه به نمادهای نهان تصویری و مفاهیم، تاثیر مستقیم بر ناخودآگاه بیننده عکس شما می‌گذارد.

سفره هفت سین عروس

انتخاب طرح سفره هفت سین یکی از دغدغه های عروس و داماد ها است . یکی از مدل های سفره نوروز ، سفره هفت سین عروس هست بسیاری از عروس و داماد ها دوست دارند در ابتدای زندگی خود یک سفره هفت سین جذاب و خاص داشته باشند.

"<yoastmark

سفره هفت سین استوانه ای

یکی دیگر از مدل های پر طرفدار سفره عید ، سفره هفت سین استوانه ای است این مدل سفره از هفت استوانه شیشه ای تشکیل شده است که داخل هر کدام از آن ها یکی از اجزای سفره عید نوروز  قرار دارد.این مدل سفره هفت سین بیشتر برای افرادی استفاده می شود که می خواهند در یک فضای کوچک یک سفره سین جذاب داشته باشند.

"<yoastmark

سفره هفت سین اداری

خیلی از شرکت ها و اداره ها مایل هستند در روز های پایانی سال در فضای کاری خود سفره عید نوروز داشته باشند . سفره اداری یکی از مدل های پر طرفدار سفره هفت سین می باشد که  این مدل سفره عید نوروز  معمولا در روی یک میز کوچک در راهرو یا اتاق های اداره قرار می گیرد.

"<yoastmark

 

سفره هفت سین ایرانی نماد چیست؟

سفره هفت سینسال نو 1401 در پیش است و شاید به چیدن سفره نوروز با ایده‌های نو و متفاوت فکر می‌کنید؛ اما سفره هفت سین نماد چیست؟ بهتر است درباره مواردی که روی سفره می‌چینید اطلاعات مختصری کسب کنید. همه آن چیزی که می‌تواند در مورد سفره نوروز گفت این است:که یک سفره است پس برای برکت و فراوانی چیده می‌شود و از طرفی 7 جز تشکیل دهنده دارد که احتمالاً به تقدس، یکپارچگی و اهمیت آن اشاره می‌کند.

سفره هفت سینسفره هفت سین با چوب

سرکه در سفره نوروز نماد چیست؟

با توجه به ماندگاری میوه و تبدیل شدن به ماده مفید دیگر، سرکه نماد پذیرش سختی‌ها و به معنی تسلیم در برابر اراده‌ای بزرگ‌تر است. به خاطر ماهیت مایع و رنگ درخشنده آن، بهتر است در ظروف شیشه‌ای روی سفره‌ نوروز باشد، اما همه چیز به تصمیم و نگاهِ شما بستگی دارد. عکاسی از سرکه به خودی خود جذابیت‌های خاصِ خودش را دارد.

سفره هفت سینهماهنگی سرکه و سیب در سفره نوروز ، دو مرحله از زندگی

سفره هفت سینسبزه در سفره هفت سین ، طبیعت و زایندگی

سبزه به خاطر سر برآوردن از یک دانه و تبدیل شدن به سبزی و حرکت، نماد اساسی در سفره نوروز به شمار می‌آید. سبزه بیان‌گر خودِ طبیعت و اکسیژن و هوای پاک است.

سفره هفت سینسفره هفت سین با ظروف مسی

سفره هفت سین

استفاده از عدد روی سفره هفت سین برای نمایش سال جدید

سفره هفت سینشما می‌توانید هر عددی را با توجه به قالبِ بذرها، مطابق با سال جدید درآورید. می‌توانید قالب‌های اعداد را از فروشگاه‌ها خریداری کنید یا که خودتان یک قالب عددی درست کنید و سبزه در سفره نوروز را به این شکلِ زیبا استفاده کنید. نمادی از شکوفایی و نیکبختی برای شما.

سفره هفت سیناستفاده از چیدمان چند طبقه در سفره هفت سین

سفره هفت سینسبزه سفره هفت سین ساده و شیک 1401 و طرح آویز

سماق در سفره عید نماد چیست؟

یکی دیگر از مواردی که اکثر افراد استفاده می‌کنند استفاده از سماق است. این ادویه معمولاً برای خوردن کباب ایرانی طرفداران زیادی دارد. ترش‌مزگی آن باعث می‌شود تا با ترکیب با طعم کباب مزه‌ای دلچسب بگیرد. اما در سفره نوروز، سماق نماد چیست؟‌ عده‌ای بر این باور هستند که سماق به همین نشان، چاشنی و طعم زندگی است.

سفره هفت سینسماق چاشنی زندگی روی سفره نوروز

دیگر اجزا سفره عید نوروز نماد چه معنایی هستند؟

سفره هفت سینهر چند سیر هم به عنوان یک چاشنی محبوب در غذاها استفاده وسیعی دارد، اما بوی تند سیر می‌تواند به معنای دور کردن چشم‌های شر از سفره نوروز باشد. یکی از باورهای کهنه در بین افراد، اثر نظر چشم‌ها است که گاهاً با اشیا و خوراکی‌ها سعی در دفع آن را دارند. برای شما سیر نماد چیست؟

سیب می‌تواند نمادی از میوه ممنوعه یاد شود، اما در فرهنگ ایرانی سیب سرخ نمادی از مهربانی و سلامتی است. نزدیک قرار دادن سیب و سرکه سیب در کنار هم می‌تواند جذابیت خاصی به سفره هفت سین شما بدهد.

از سمنو با معنای رویش و برکت و از سنجد با عشق یاد می‌کنند. در کنار این موارد ممکن است از سکه نیز به معنای دارایی و روزی روی سفره عید یادی کرد.

سفره هفت سینتاثیر رنگ‌پردازی در جلوه سفره هفت سین

سفره هفت سیناستفاده از ظرف‌های مختلف برای چیدن سفره نوروز

سفره هفت سینخلاقیت در عکاسی از سفره هفت سین

تصویر قبل در صورت برخورداری از یک نور حرفه‌ای و زاویه مناسب می‌توانست این اثر را به شکلی کاملاً متفاوت خلق کند. هر چند روبان زرد بزرگ روی سبزه هم کمی توی چشم می‌زند. نظر شما چیست؟ شما چه نوع چیدمانی را ترجیح می‌دهید؟ شلوغ یا خلوت؟ چقدر به رنگ پردازی فکر می‌کنید‌؟

سفره هفت سینقراردادن اجزا اصلی سفره هفت سین در یک ظرف

سفره هفت سینمی‌توانیم به جای سینی از یک آینه با همین ابعاد استفاده کنیم و برای عکاسی از سفره نوروز جلوه‌ای ویژه ایجاد کرد. عناصرِ خوراکی روی سفره به طور کل نمادی از برکت و روزی هستند. به همین خاطر می‌توان نمادهای جالبی را به این مجموعه اضافه کرد.

سفره هفت سینآینه به عنوان سینی هفت سین

الزامی نیست حتماً از 7 جز و سین استفاده کنید. علاوه بر آینه،‌ کتاب، تنگ ماهی، سکه و مواردی از این قبیل خوراکی‌های دیگری نظیر حلوا با یادی از اموات، یا خوشه‌های خشک گندم برای تزیین استفاده کرد.

سفره هفت سینسفره هفت سین عروس و قابلیت استفاده در مراسم عقد

باید خاطر نشان کنیم که سفره نوروز فقط به مراسم سال نو محدود نمی‌شود. این رسم در جشن‌هایی مثل عقد، حال و هوایی جذاب ایجاد می‌کند که حکایت از سرزندگی و برکتِ خانواده‌ای جدید است.

سفره هفت سینسفره هفت سین امسال سنتی 1401

چگونه در تعطیلات عید عکس بهتری بگیریم

در تزیین سفره عید به چه مواردی دقت کنم؟

  • سفره هفت سیندر ابتدا هفت سین اصلی خودتان را انتخاب کنید. معمولاً: سبزه، سرکه، سیب، سمنو، سنجد، سماق و سیر، هفت ماده خوراکی اصلی یک سفره نوروز را تشکیل می‌دهند.
  • می‌توانید از هر نماد دیگری که به نظر شما معنادار است استفاده کنید. دست شما در چیدن متفرقه‌های سفره باز است و با توجه به هدف،‌ سنت یا رسم دیرینه خودتان عمل کنید.
  • چیدمان ظرف‌ها می‌تواند در نتیجه نهایی بسیار حیاتی عمل کند. هر شکلی که انتخاب می‌کنید، سعی کنید به نحوی باشد که اجز قابل تفکیک باشند و بتوان هفت سین را در اتحاد با هم یافت.
  • می‌توان از ظروف گران‌قیمت هم استفاده کرد؛ ترکیب یک سنت با ظروف جدید می‌تواند کامپوزیشنی جذاب برای بیننده خلق کند.

سفره هفت سینفرهنگ‌های مختلف در ایران زمین در کنار هم با صلح صفا زندگی می‌کنند

اگر قصد عکاسی از سفره هفت سین 1401 را دارید و می‌خواهید چیدمان شما به خوبی در تصویر به نمایش درآید بهتر است از نورپردازی در حد استانداردهای معمول را رعایت کنید. نور پخش منازل مسکونی گزینه مناسبی برای این کار نیست. بهتر است به مقالات متعدد مجله دیدنگار در این زمینه مراجعه کنید:

  • 10 واقعیت در مورد نورپردازی حرفه‌ای در عکاسی
  • بهترین منابع نور برای ضبط ویدیو
  • آموزش نورپردازی برای عکاسی از غذا

فقط چند مقاله از چندین مقالات است که می‌تواند کمک زیادی در بهبود تصاویر شما باشد. همه نکات برای حرفه‌ای‌ها و مبتدیان قابل اجرا است.

سفره هفت سینزاویه‌ای متفاوت در عکاسی سفره نوروز

سفره هفت سین اینستاگرام

سفره هفت سینپیش از به پایان رساندن این مقاله بگذارید چند نکته را یادآور شویم. شاید شما اینفلوئنسر باشید و به دنبال سفره هفت سین اینستاگرام باشید. در این صورت می‌توانید با رعایت مواردی که گفتیم، در کنار سفره نوروز خود قرار بگیرید و بهترین عکس را ثبت کنید. در حالت دیگر پیشنهاد ما برای عکس سفره هفت سین ، استفاده از تصاویر آماده وکتوری در اینترنت است. حتی می‌توانید طرح خود را به یک طراح و تصویرگر بدهید تا تصویری مطابق با سلیقه شما خلق کند.

سفره هفت سینسفره هفت سین اینستاگرام

سفره هفت سین ایرانی را زیبا بچینید

سفره هفت سیندر گذشته صحبت از 7 شین و میم‌هایی هم به میان است. به هر حال هر چه که این سفره نوروز بخواهد بگوید در رابطه با روزی و برکت نشستن جمع دور یک طعام است. استفاده از نمادهای دیگر مثال آینه با یاد جهان و شفافیت است و همچنین آب به عنوان روشنایی و پاکی باعث زیباتر شدن و پرمعناتر شدن چیدمان شما می‌شود. استفاده از موارد دیگر بستگی به سلیقه شما دارد. مهم وجود 7 سین اصلی است!

شما کدام مدل هفت سین را می‌پسندید؟ آیا برای عکس هفت سین 1401 به آتلیه می‌روید یا سفره نوروز را خودتان می‌چینید؟ تجربیات و داستان‌های خود را برای ما بنویسید و اگر ایده سفره نوروز بهتری دارید به ما بگویید. همچنین اگر این مقاله را دوست داشتید، آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دسته بندی ها: