بایدها و نبایدها در عکاسی رویداد

عکاسی رویداد

یکی از هیجان‌انگیزترین و لذت‌بخش‌ترین سبک‌های عکاسی، عکاسی رویداد است. سبک عکاسی رویداد یکی از بزرگ‌ترین منابع درآمد بسیاری از عکاسان است. در عکاسی رویداد نه تنها باید به‌ صورت پیوسته به اطراف حرکت کنید، بلکه باید بدانید در هر صحنه‌ای از چه تنظیماتی استفاده کنید.

برای مثال اگر در سالنی با نورپردازی ضعیف عکاسی می‌کنید باید روش‌های افزایش نور تصاویر را بدانید. فراموش نکنید آشنایی با تجهیزات مهم‌تر از داشتن بهترین تجهیزات است. در این مقاله نکات ساده اما مهم از عکاسی رویداد را با هم مرور می‌کنیم. اگر عکاس رویداد هستید، یا به این سبک از غکاسی علاقه دارید، با ما همراه باشید!

فهرست محتوا پنهان کردن

عکاسی رویداد چیست؟

سبکی پویا و سریع است که عکاسان می‌توانند به‌ راحتی با دوربین خود از آن درآمد کسب کنند. یک عکاس رویداد می‌تواند در محیط‌های مختلف کار کند‌. سبک‌های عکاسی رویداد اغلب شامل ترکیبی از کارهای مستند و پرتره مشاهیر در ایونت‌ها است. برخی از سازمان‌ها از عکس‌های رویداد خود برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

✅​قدم اول عکاسی رویداد

در این مرحله برای شروع بهتر است با چند نکته کلیدی و اساسی آشنا شوید.

🔸نزدیک شدن به سوژه

تا حد ممکن از لنزهای زوم استفاده نکنید و سعی کنید از فاصله‌ نزدیک و با لنز پرایم (لنز با فاصله‌ کانونی ثابت) از سوژه‌ها عکاسی کنید.

🔸تمرین روزانه

هر چه زمان بیشتری برای آشنایی و تمرین با دوربین در نظر بگیرید، به نتایج بهتری می‌رسید. ترکیب‌بندی مهم‌ترین گزینه در گرفتن بهترین تصاویر است. بدون نگاه و ترکیب‌بندی خوب، تصاویر تخت به نظر می‌رسند.

🔸قانون یک‌ سوم

گذاشتن سوژه در مرکز عکس از نظر بصری کسل‌ کننده است. سعی کنید از خطوط راهنما برای قرار دادن سوژه‌ها استفاده کنید. رعایت قانون طلایی ترکیب‌بندی در بیش از نود درصد مواقع بهترین خروجی را می‌دهد.

🔸دقت در پس‌زمینه

مطمئن شوید هیچ عنصر گمراه‌ کننده‌ای در تصویر وجود ندارد. در واقع تمرکز روی سوژه را از دست ندهید. هر عنصری که ممکن است باعث حواس‌پرتی مخاطب نسبت به سوژه شما شود را سعی کنید حذف کنید یا زاویه خود را تغییر دهید.

🔸ساعت طلایی

زمان عکاسی بسیار مهم است. همواره نور حرف اول را در عکاسی می‌زند. ساعت طلایی معمولاً دقایقی قبل از طلوع آفتاب یا لحظاتی قبل از غروب آفتاب رخ می‌دهد. در این دو زمان شرایط نوری طبیعی ایده‌آل و مناسبی برقرار است.

🔸نورپردازی

علاوه‌ بر اینکه با نور طبیعی عکاسی می‌کنید یا فلاش، مطمئن شوید تنظیمات نور مناسبی دارید. گاهی نورپردازی القاکننده حس، و حال و هوای عکس شماست. انتخاب نور طبیعی روز یا نور کمکی فلاش می‌تواند در این سبک از عکاسی تصویر شما را نجات دهد. در هر حال اگر رویداد شما در شب اتفاق بیافتد به فلاش نیاز دارید.

🔸شارژ باتری‌ها

ممکن است به‌ طور ناگهانی با خاموش شدن دوربین غافل‌گیر شوید. پس همیشه از داشتن باتری اضافه مناسب با زمان رویداد اطمینان پیدا کنید. اگر می‌خواهید هیچ فرصتی را از دست ندهید، داشتن باتری اضافه در کیت عکاسی‌تان ضروری است.

عکاسی از مسابقه موتور سواری

عکاسی رویداد

✅​قدم دوم، تجهیزات عکاسی رویدا

با چند فوت و فن ساده در اول کار آشنا شدید. حالا بهتر است بدانید برای عکاسی رویداد به چه تجهیزاتی نیاز دارید.

🔸لنز دوربین | عکاسی رویداد

لنز در عکاسی رویداد تاثیر بسزایی در کیفیت عکس نهایی دارد. برای عکاسی رویداد در نور کم بهتر است از لنزهایی که حداکثر دیافراگم آن‌ها f/2.8 یا بازتر است، استفاده کنید. هرچه دیافراگم بازتر باشد، نور بیشتری وارد دوربین خواهد شد و عمق میدان عکس هم کمتر خواهد بود. تنظیم عمق میدان کم یک انتخاب هنری بسیار زیبا است و جلوه‌ بصری زیبایی به عکس‌هایتان می‌بخشد.

لنزهای پرایم، Art، Luxury Glass و دیگر لنزهای رده بالا وضوح خیلی بیشتری دارند و نسبت به دیگر لنزها شفاف‌تر هستند. این لنزها سریع‌تر و قابل اعتماد هستند. لنزهایی که فاصله کانونی ثابت دارند، وضوح بیشتری نسبت به لنزهای زوم دارند. تنها نقطه ضعف این لنزها این است که باید برای تنظیم کادربندی تصویر، خودتان به سوژه نزدیک یا از آن دور شوید. برای انتخاب یک لنز یا مجموعه‌ای از لنزها، فاصله عکاسی خودتان را هم در نظر داشته باشید.

به همان اندازه که لنز‌های واید جهت عکاسی از رویداد کاربردی هستند، یک لنز زوم یا تله‌ فوتو نیز می‌تواند برای ثبت تصاویر کلوزآپ بسیار کارآمد باشد. البته اگر تنها از یک دوربین و یک لنز استفاده می‌کنید، بهترین گزینه یک لنز زوم 24-100 میلی‌متر است.

🔸بدنه دوربین‌ | عکاسی رویداد

برای عکاسی رویداد در فضای باز باید یک دوربین سریع به همراه داشته باشید به همین خاطر تعداد فریم‌هایی که دوربین در ثانیه می‌تواند ثبت کند بسیار مهم است. حتماً به وزن دوربین هم توجه کافی داشته باشید. زیرا شما باید تجهیزات‌تان را برای چندین ساعت به همراه خودتان حمل کنید.

برای عکاسی رویداد در فضای بسته باید بهترین دوربین خودتان برای فضاهای کم نور را انتخاب کنید. توانایی‌های دوربین در نور کم نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. دوربین‌هایی انتخاب کنید که نویز کمتری در مقادیر ایزو بالا دارند و سنسورهای حساس‌تری هم دارند. این دوربین‌ها در شرایط نوری سخت عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

اگر امکان دارد بهتر است برای عکاسی از رویدادها از دو دوربین استفاده کنید. در این شرایط نه تنها در صورت خرابی یکی از دوربین‌ها، دوربین دیگر برای عکاسی و از دست ندادن رویدادها دارید، بلکه استفاده از دو دوربین به شما این امکان را می‌دهد که از دو لنز متفاوت استفاده کنید. این امر مانع از هدر دادن زمان جهت تعویض لنزها و از دست دادن لحظات خاص می‌شود.

🔸سه‌ پایه مستحکم | عکاسی رویداد

یک سه‌ پایه‌ عکاسی می‌تواند برای ثبت عکس‌های دسته‌ جمعی و عکاسی با نوردهی طولانی کارآمد باشد. در ثبت این تصاویر سه‌ پایه کمک می‌کند تا تصاویری واضح و بدون لرزش به ثبت برسد. البته برای استفاده از سه‌ پایه نیز باید به نوع رویداد توجه کنید. در ضمن توجه داشته باشید که سه‌ پایه و تجهیزات خود را در مسیر رفت و آمد مهمانان یا موقعیت‌هایی که دید مهمانان را مختل می‌کند قرار ندهید.

🔸کارت مموری اضافه | عکاسی رویداد

علاوه بر باتری اضافه که در بالا به آن اشاره شد، همراه داشتن یک کارت SD اضافه نیز الزامی می‌باشد؛ چرا که در هنگام عکاسی از رویدادها ممکن است به صورت ناگهانی با کمبود فضای دوربین مواجه شوید.

🔸فلاش نورپردازی | عکاسی رویداد

برای عکاسی رویداد در محیط‌های تاریک، از نورهای مصنوعی قابل حمل استفاده کنید که کارایی فوق‌العاده‌ای دارند. برخی از عکاس‌ها از فلاش برای افزایش نورپردازی صحنه استفاده می‌کنند در حالی که بعضی دیگر از نور ثابت برای این کار استفاده می‌کنند. استفاده از فلاش بسیار آسان است و طرفدارهای بیشتری هم دارد اما در صورتی که تجربه‌ کافی نداشته باشید، نور ممکن است کمی سخت به نظر برسد. استفاده از نور ثابت خیلی ساده‌تر است اما می‌تواند باعث ایجاد مزاحمت برای رویدادی که برگزار می‌کنید، شود. هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب تجهیزات نورپردازی هر دو مورد را در نظر داشته باشید. همچنین از مشورت با مشاوران با تجربه ما غافل نشوید.

عکاسی رویداد

✅​قدم سوم، جلب مشتری در عکاسی رویداد

عکاسی رویداد کاملاً با عکاسی پرتره متفاوت است. در عکاسی رویداد باید لحظه‌ها را شکار کنید. در رویدادهایی مثل جشن عروسی باید لحظه‌های عاطفی را شکار کنید تا نظر مشتریان خود را جلب کنید.

🔸ثبت تصاویر پیش از رویداد

ثبت تصاویر پیش از رویداد می‌تواند جذاب و قابل توجه افراد باشد. شما باید از کل رویداد عکاسی کنید. به این صورت مشتری می‌تواند با دیدن تصاویر خاطره‌ کل رویداد را برای خود زنده کند.

🔸حرکت در محل برگزاری رویداد

برای پیدا کردن سوژه‌های خوب حتماً آهسته حرکت کنید. اگر نتوانید به اندازه‌ای که می‌خواهید به سوژه خود نزدیک شوید، از لنز زوم استفاده کنید. بنابراین بهتر است یک لنز زوم با فاصله کانونی زیاد و یک لنز زوم با فاصله کانونی کمتر با خود بیاورید. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید یک لنز “همه منظوره” به همراه خود بیاورید. این لنز فواصل کانونی‌ای دارد که می‌تواند همه جا را از ۲۸ میلی‌متر تا ۳۰۰ میلی‌متر پوشش دهد.

🔸از زوایای مختلف عکس بگیرید

هرچه عکس‌های شما متنوع‌تر باشند، نتایج بهتری خواهید داشت. عکس‌ها با زوایای متنوع دیدگاه‌های متفاوتی نیز به شما خواهند داد. گذشته از آن هیچ صحنه‌ای را از دست نخواهید داد.

🔸حالت عکاسی پیاپی

با استفاده از حالت عکاسی پیاپی شما چندین عکس مختلف خواهید داشت و بعداً می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. هر کدام از این عکس‌ها مردم را در حالت و مکان متفاوتی نشان می‌دهد. اگر در مکانی هستید که رویدادها خیلی سریع رخ می‌دهند، می‌توانید از حالت عکاسی پی در پی استفاده کنید. این سبک در رسیدن نور موجود در صحنه به سوژه‌های مختلف تاثیرگذار است. در مهمانی‌ها نورهای لیزری همیشه در حال تغییر هستند. بنابراین شما می‌توانید پشت میز کارتان بهترین عکس را انتخاب کنید و نیازی نیست زمان زیادی را صرف منتظر ماندن بهترین نور کنید.

🔸استفاده از فلاش در عکاسی رویداد

فلاش بعضی اوقات به‌ خصوص در رویدادهای رسمی به شما کمک بزرگی می‌کند. با استفاده از فلاش می‌توانید ایزو دوربین‌تان را پایین و سرعت شاتر را خیلی سریع نگه دارید. لازم‌ به‌ ذکر است قبل این کار مطمئن شوید امکان استفاده از فلاش را دارید، زیرا ممکن است در برخی رویدادها و کنسرت‌ها این کار ممنوع باشد. نکات پایه در عکاسی با فلاش را یاد بگیرید. در مورد نوع فلاش شما گزینه‌های گوناگونی را در اختیار دارید و می‌توانید هر کدام را که مایل باشید انتخاب کنید.

برای مثال: می‌توانید از فلاش‌های اکسترنال برای این کار استفاده کنید. در صورتی هم که خیلی با عکاسی با فلاش آشنا نیستید کمی زودتر به مکان رویداد بروید تا بتوانید تمرین کنید.

🔸تاری ناشی از حرکت

کمی حرکت می‌تواند داستان خیلی زیادی در مورد رویداد را منتقل کند. از تاری ناشی از حرکت استقبال کنید. نگران عیب و نقص‌های ناشی از تاری حرکتی نباشید. رویدادهای شبانه معمولاً رویدادهایی شاداب و سرگرم کننده هستند. عکاسی از سرهای در حال چرخیدن، دست‌های مواج و پاهای رقصان با کمی تاری باعث خواهد شد که بیننده هم داخل صحنه قرار بگیرد و با تمام وجود عکس شما را احساس کند.

🔸ادیت را منطبق با واقعیت انجام دهید

سعی کنید ادیت اولیه عکس‌های خودتان را در فاصله 24 ساعت پس از رویداد انجام دهید. زیرا اطلاعات مربوط به نوردهی و… در ذهن شما کاملاً تازه خواهد بود و به خوبی می‌توانید آن‌ها را به یاد بیاورید. در زمان انجام ادیت عکس باید به خوبی به یاد بیاورید که نحوه‌ نورپردازی در زمان عکاسی چگونه بوده است.

برای یک عکاسی موفق آماده شوید

پیش از برگزاری رویداد با جدول زمان‌بندی رویداد، مکان و زمان برگزاری آن و همچنین شرایط نورپردازی محیط آشنا شوید. این امر به شما کمک می‌کند تا تجهیزات مورد نیاز را فراهم کرده و برنامه‌ مناسبی برای عکاسی خود بچینید. با مشتری یا مدیر برگزاری رویداد صحبت کرده تا از پروسه‌ برگزاری رویداد مطلع شوید. همچنین اطلاعاتی در رابطه با تعداد افراد حاضر در رویداد، افرادی که نقش کلیدی در رویداد داشته و همچنین فضای طراحی شده برای برگزاری رویداد به دست آورید. به طور کلی برای آن که بتوانید یک عکاسی رویداد موفق داشته باشید بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

🔸بدانید مشتری چه می‌خواهد

برای آن که عکاسی موفقی داشته باشیدT بدانید که مشتری دقیقا از شما چه می‌خواهد. پیش از برگزاری رویداد با مشتری خود صحبت کرده و دقیقا متوجه نیازهای وی شوید. در این صحبت‌ها به مشتری خود تعداد عکس‌هایی که می‌توانید به ثبت برسانید را اعلام کنید. به عنوان مثال اگر رویداد برگزار شده مدت زمانی در حدود 1 ساعت دارد، ثبت 75 عکس مناسب می‌باشد.

🔸افزایش اطلاعات خود درباره رویداد

پیش از برگزاری رویداد تحقیقاتی انجام دهید تا بدانید رویداد برگزار شده در چه حیطه‌ای بوده و چه کسانی ممکن است در آن حضور داشته باشند. همچنین از فعالیت‌های ویژه‌ای که ممکن است در رویداد رخ دهد اطلاع حاصل کنید تا در هنگام عکاسی لحظات مهم را از دست ندهید. اطلاع از نوع رویداد می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا برای ثبت تصاویر خود برنامه‌ریزی کنید. همچنین برنامه‌ریزی برای عکاسی مانع از آن می‌شود که لحظات مهم را از دست بدهید. در صورت امکان پیش از برگزاری رویداد، مکان برگزاری را بررسی کرده تا نسبت به نورپردازی محیط و شرایط سالن ایده‌هایی را در اختیار داشته باشید.

اطلاع از شرایط قانونی عکاسی از رویدادها

زمانی که به شغلی مشغول می‌شوید که از آن کسب درآمد می‌کنید، باید شرایط قانونی آن را بدانید. برای انجام عکاسی رویداد با کمک وکیل یا با استفاده از نمونه قراردادهای آنلاین یک قرارداد تهیه کنید. در این قرارداد شرایط پرداخت و هزینه‌ انجام کار را ذکر کرده و نرخ هر میزان ساعت اضافی کار خود را قید کنید. در قرارداد همچنین زمان و تاریخ برگزاری رویداد، نحوه‌ تحویل تصاویر و تمامی جزئیات لازم در رابطه با کپی‌رایت تصاویر تحویل داده به مشتری را ذکر کنید. همچنین به مسئله‌ بیمه نیز توجه کنید. این بیمه باید شامل آسیب به تجهیزات، آسیب به اموال و آسیب به شخص ثالث شود.

دسترسی به محل برگزاری رویدادهای ورزشی

برای عکاسی از رویدادهای ورزشی در اختیار داشتن گواهینامه‌ خبرنگاری الزامی‌ست. اگر قصد عکاسی از چین چنین رویدادی را دارید و برای مجله‌ خبرنگاری فعالیت می‌کنید، وظیفه‌ تهیه‌ این گواهینامه برعهده‌ کارفرمای شما می‌باشد. اما اگر به شکل فریلنسری فعالیت کرده و قصد عکاسی از یک رویداد ورزشی را دارید، باید نسبت به تهیه‌ گواهینامه‌ خبرنگاری اقدام کنید. در ضمن در چنین رویدادهایی باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

 • مکان‌هایی که اجازه‌ عکاسی داشته و یا اجازه‌ دسترسی به آن‌ها را ندارید بشناسید.
 • در جایی قرار نگیرید که دید تماشاچیان را مختل کنید.
 • برای حرکت کردن و تغییر زاویه عکاسی منتظر وقفه در اقدامات بازیکنان باشید.
 • به حریم دیگر عکاسان حاضر در رویداد احترام بگذارید.

اصول رفتاری برای عکاسی رویداد

عکاسی رویداد فراتر از کادربندی و فشردن دکمه‌ شاتر است. برای عکاسی از رویدادها باید اصول حرفه‌ای عکاسی و اصول رفتاری صحیح رعایت شود. رعایت این نکات نه تنها برای موفقیت بیشتر در کار در حال انجام مهم است، بلکه منجر به موقعیت‌های شغلی بهتری در آینده نیز می‌شود. رعایت اتیکت‌های عکاسی رویداد سبب می‌شود تا عکاس در عین احترام به حریم شخصی و راحتی افراد حاضر در رویداد، بتواند عملکرد فوق‌العاده‌ای در عکاسی داشته باشد. از جمله این اتیکت‌های رفتاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

🔸پوشیدن لباس مناسب

پوشیدن لباس‌ مناسب می‌تواند نشان‌دهنده‌ حرفه‌ای بودن عکاس و احترام وی به مشتری باشد. میزان رسمی بودن رویداد را سنجیده و متناسب با آن لباس بپوشید. بدیهی است که عکاسی از رویدادهایی مانند ازدواج نیازمند یک پوشش رسمی و مناسب می‌باشد. برای دیگر مراسم‌ها مانند رویدادهای سازمانی می‌توان لباس‌های راحت‌تری نیز پوشید. مشخص است که عکاسی از دورهمی‌های خانوادگی و جشن تولدها می‌تواند با پوشیدن راحت‌ترین لباس‌ها همراه باشد. در هنگام انتخاب لباس برای عکاسی از یک رویداد به این نکته توجه کنید که شما نمی‌دانید قرار است با چه افرادی ملاقات کنید. همچنین بدانید که لباس انتخابی شما نشان‌دهنده‌ شخصیت و برند شما می‌باشد.

🔸توجه به تجهیزات

در زمان عکاسی از رویدادها به فضا و افرادی که در اطراف شما هستند توجه کرده و لوازم عکاسی خود را مرتب قرار دهید. به این ترتیب نه تنها از اتفاقاتی که ممکن است برای تجهیزاتتان پیش بیاید جلوگیری کرده‌اید، بلکه در رفت و آمد و دید تماشاچیان نیز خللی ایجاد نکرده‌اید. به عنوان مثال اگر قرار است برای عکاسی از سه‌ پایه استفاده کنید، توجه داشته باشید که سه‌ پایه دید تماشاچیان را مختل نکرده و به جریان رویداد خللی وارد نکند.

🔸احترام به حریم شخصی حضار

برای ثبت تصاویر کلوزاپ به حریم شخصی حضار احترام گذاشته و با اجازه گرفتن از آنان نسبت به ثبت چنین تصاویری اقدام کنید. پیش از آن که از فرد خاصی عکاسی کنید از او در این باره اجازه گرفته و اگر خواسته‌ شما را رد کرد به نظر وی احترام بگذارید.

🔸مایه حواس پرتی نباشید

به همان میزان که شما قصد دارید از لحظات مهم عکاسی کنید، حاضران نیز می‌خواهند لحظات مهم را تماشا کنند. بنابرین در هنگام عکاسی در مقابله تماشاچیان قرار نگرفته و تمرکز آنان را بر هم نزنید. تا حد ممکن در پشت صحنه‌ رویداد قرار گرفته و برای عکاسی صبور باشید تا بتوانید بدون ایجاد اختلال در روند رویداد بهترین تصاویر را به ثبت برسانید.

🔸با حضار تعامل کنید

تعامل با حضار به شما کمک می‌کند تا لحظات مهم بیشتری را به تصویر بکشید. با افراد تعامل کنید و نسبت به تجربیات آنان علاقه نشان دهید. به این ترتیب می‌توانید به آنان کمک کنید تا در مقابل دوربین راحت‌تر باشند.

به خاطر داشته باشید که رعایت اصول اخلاقی در عکاسی از رویدادها برای آن است که یک تجربه‌ مثبت از رویداد را در ذهن حضار به یادگار بگذارید. شما با عکاسی از یک رویداد مهم نه تنها لحظات مهم رویداد را به تصویر می‌کشید، بلکه یک ارتباط قوی بین خود، مشتری و حضار برقرار می‌کنید.

خب هرآنچه لازم بود در مورد بایدها و نبایدها در عکاسی رویداد به شما گفتیم. اگر شما عکاس رویداد باشید، قطعاً با بعضی از این نکات آشنایی دارید. اگر هم قصد گرفتن پروژه‌های جدی را دارید، خیلی عجله نکنید. سعی کنید، زیر و بم این کار را دربیاورید. در پایان چند نکته دیگر را به شما می‌گوییم تا با خیال راحت به عکاسی رویداد بپردازید.

نکاتی برای موفقیت در عکاسی رویداد

اگرچه پیش‌تر به برخی از نکات عکاسی رویداد اشاره شد، با این حال بد نیست تا لیستی از نکاتی در اختیار داشته باشیم که می‌تواند در عملکرد بهتر در حین عکاسی از رویداد موثر باشد.

 • سعی کنید پیش از شروع رویداد به مکان برگزاری مراسم برسید تا به این ترتیب بتوانید به بررسی لوکیشن پرداخته و تجهیزات مورد نیاز خود را آماده کنید.
 • برای عکاسی به کادربندی و ترکیب‌بندی تصاویر دقت کنید. در حین عکاسی از بک‌گراند، کادربندی و خطوط راهنما غافل نشده و با رعایت قانون یک سوم و عکاسی از زوایای مختلف تصاویر منحصربه‌فردی را به ثبت برسانید.
 • برای عکاسی از یک محیط دارای نور کم آماده باشید و با استفاده از سرعت شاتر ایده‌آل و تجهیزات نورپردازی جداگانه مانند فلاش‌ها تصاویر باکیفیتی را ثبت کنید.
 • از یک صحنه‌ واحد چندین عکس پی‌درپی ثبت کنید تا در هنگام انتخاب تصاویر برای چاپ، گزینه‌های بیشتری در اختیار داشته باشید.
 • با فرمت RAW عکاسی کنید تا دستتان برای ادیت‌های پس از عکاسی بازتر باشد.
 • تا حد امکان با سوژه‌های خود تعامل داشته باشید تا بتوانند در مقابل دوربین شما احساس راحتی کنند. به این ترتیب می‌توانید تصاویر طبیعی‌تری را به ثبت برسانید.
 • از عکاسی نترسید و از یک سوژه‌ واحد از زوایای مختلف عکاسی کنید. ترکیب تصاویر واید، کلوزآپ و تصاویر ثبت شده از جزئیات مراسم می‌تواند حس و حال مراسم را بهتر منتقل کند.
 • از وقایع قبل از شروع مراسم مانند تزئینات میز، دکوراسیون و بنرها عکاسی کنید.
 • در اولین فرصت ممکن از تصاویر خود بکاپ تهیه کنید.
 • در ادیت‌های پس از عکاسی تا حد ممکن ظاهر طبیعی عکس‌ها را حفظ کرده و از ادیت‌های بیش از اندازه خودداری کنید.
 • خروجی باکیفیت تصاویر را در زمان مقرر در اختیار مشتری قرار دهید. در ضمن می‌توانید از مشتری برای انتخاب تصاویر پیش از ادیت آن‌ها کمک بخواهید.

ختم کلام، لپ کلام

 • ایستادن در یک نقطه برای مدت زمان طولانی می‌تواند باعث از دست رفتن سوژه‌های دیگر شود. در رابطه با کارهایی که قصد دارید انجام دهید سریع و دقیق باشید و سریع جابه‌جا شوید.
 • به دنبال فرصت‌هایی برای عکاسی کاندید باشید. عکس کاندید به عکسی گفته می‌شود که سوژه‌های آن متوجه دوربین نیستند. البته باید بدانید از چه چیزی عکس می‌گیرید؛ مثلاً در گذشته عکاسان جشن عروسی از غذا خوردن مهمان‌ها عکس می‌گرفتند که چندان خوشایند نبود.
 • روش‌های خیلی زیادی برای نشان دادن حرفه‌ای‌گری خودتان وجود دارد و یکی از آن‌ها پوشیدن لباس‌های مناسب برای رویدادی است که قصد دارید از آن عکاسی کنید. در صورتی که از یک عروسی عکاسی می‌کنید، لباس‌های مناسب عروسی بپوشید. بهتر است لباس‌هایی که می‌پوشید کمی رسمی‌تر باشند. ظاهر و کاربلدی شما موثر است.
 • همیشه باید فهرستی از سوژه‌ها را تهیه کنید. در این حالت مطمئن می‌شوید همه چیز را ثبت کرده‌اید و می‌توانید انتظارات مشتری خود را برآورده کنید.
 • وقت‌شناس باشید. اینکه در اولین برخوردتان با مشتری نشان دهید که وقت‌شناس هستید شروع خیلی خوبی است.
 • اگر زمان رویدادها طولانی شود، اهمیت و احساسات و ارتباطات خود را از دست خواهند داد. شما باید زمانی که تصاویر را به مشتری تحویل می‌دهید را به شکلی انتخاب کنید که مشتری هنوز هم برای آن‌ها هیجان کافی را داشته باشد. زمان‌بندی تحویل سوژه‌هایی که از آن‌ها عکاسی کردید خیلی مهم است.

برای کسب درآمد از عکاسی رویداد آماده‌اید؟

برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از رویدادها و ایجاد حس خوب در مشتری سعی کنید زودتر در محل برگزاری رویداد حاضر شوید. اگر عکاسی عشق و کار مورد علاقه شما باشد، همه چیز سرگرم‌کننده و آسان خواهد بود. امیدواریم در این مقاله اطلاعات مفیدی در اختیار علاقه‌مندان به عکاسی رویداد قرار داده باشیم. برای حرفه‌ای شدن در این زمینه بایستی چندین مرتبه در مراسم‌ها و وقایع برای عکاسی حضور پیدا کنید و با چالش‌ها روبرو شوید.

تجهیزت مناسب، دانش کافی و استعداد و علاقه شما باعث ثبت بهترین عکس‌ها می‌شود. نکاتی که در این مقاله گفتیم فراموش نکنید. اما شما به عنوان عکاس رویداد چه چالش‌هایی را پشت سر گذاشته‌اید؟ آیا در این سبک حرفه‌ای کار می‌کنید؟ مهم‌ترین تجهیزات عکاسی از نظر شما کدام است؟ خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را برای ما بازگو کنید و اگر این مقاله را دوست داشتید، برای دوستان خود بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

مسابقات بین‌المللی عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.