عکاسی رویدادیکی از هیجان‌انگیزترین و لذت‌بخش‌ترین سبک‌های عکاسی، عکاسی رویداد است. سبک عکاسی رویداد یکی از بزرگ‌ترین منابع درآمد بسیاری از عکاسان است. در عکاسی رویداد نه تنها باید به‌ صورت پیوسته به اطراف حرکت کنید، بلکه باید بدانید در هر صحنه‌ای از چه تنظیماتی استفاده کنید.

برای مثال اگر در سالنی با نورپردازی ضعیف عکاسی می‌کنید باید روش‌های افزایش نور تصاویر را بدانید. فراموش نکنید آشنایی با تجهیزات مهم‌تر از داشتن بهترین تجهیزات است. در این مقاله نکات ساده اما مهم از عکاسی رویداد را با هم مرور می‌کنیم. اگر عکاس رویداد هستید، یا به این سبک از غکاسی علاقه دارید، با ما همراه باشید!

عکاسی رویداد چیست؟

عکاسی رویدادسبکی پویا و سریع است که عکاسان می‌توانند به‌ راحتی با دوربین خود از آن درآمد کسب کنند. یک عکاس رویداد می‌تواند در محیط‌های مختلف کار کند‌. سبک‌های عکاسی رویداد اغلب شامل ترکیبی از کارهای مستند و پرتره مشاهیر در ایونت‌ها است. برخی از سازمان‌ها از عکس‌های رویداد خود برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

قدم اول عکاسی رویداد

در این مرحله برای شروع بهتر است با چند نکته کلیدی و اساسی آشنا شوید.

نزدیک شدن به سوژه

تا حد ممکن از لنزهای زوم استفاده نکنید و سعی کنید از فاصله‌ نزدیک و با لنز پرایم (لنز با فاصله‌ کانونی ثابت) از سوژه‌ها عکاسی کنید.

تمرین روزانه

هر چه زمان بیشتری برای آشنایی و تمرین با دوربین در نظر بگیرید، به نتایج بهتری می‌رسید. ترکیب‌بندی مهم‌ترین گزینه در گرفتن بهترین تصاویر است. بدون نگاه و ترکیب‌بندی خوب، تصاویر تخت به نظر می‌رسند.

قانون یک‌ سوم

گذاشتن سوژه در مرکز عکس از نظر بصری کسل‌ کننده است. سعی کنید از خطوط راهنما برای قرار دادن سوژه‌ها استفاده کنید. رعایت قانون طلایی ترکیب‌بندی در بیش از نود درصد مواقع بهترین خروجی را می‌دهد.

دقت در پس‌زمینه

مطمئن شوید هیچ عنصر گمراه‌ کننده‌ای در تصویر وجود ندارد. در واقع تمرکز روی سوژه را از دست ندهید. هر عنصری که ممکن است باعث حواس‌پرتی مخاطب نسبت به سوژه شما شود را سعی کنید حذف کنید یا زاویه خود را تغییر دهید.

ساعت طلایی

زمان عکاسی بسیار مهم است. همواره نور حرف اول را در عکاسی می‌زند. ساعت طلایی معمولاً دقایقی قبل از طلوع آفتاب یا لحظاتی قبل از غروب آفتاب رخ می‌دهد. در این دو زمان شرایط نوری طبیعی ایده‌آل و مناسبی برقرار است.

نورپردازی

علاوه‌ بر اینکه با نور طبیعی عکاسی می‌کنید یا فلاش، مطمئن شوید تنظیمات نور مناسبی دارید. گاهی نورپردازی القاکننده حس، و حال و هوای عکس شماست. انتخاب نور طبیعی روز یا نور کمکی فلاش می‌تواند در این سبک از عکاسی تصویر شما را نجات دهد. در هر حال اگر رویداد شما در شب اتفاق بیافتد به فلاش نیاز دارید.

شارژ باتری‌ها

ممکن است به‌ طور ناگهانی با خاموش شدن دوربین غافل‌گیر شوید. پس همیشه از داشتن باتری اضافه مناسب با زمان رویداد اطمینان پیدا کنید. اگر می‌خواهید هیچ فرصتی را از دست ندهید، داشتن باتری اضافه در کیت عکاسی‌تان ضروری است.

عکاسی از مسابقه موتور سواری

عکاسی رویداد

قدم دوم، تجهیزات عکاسی رویداد

عکاسی رویدادبا چند فوت و فن ساده در اول کار آشنا شدید. حالا بهتر است بدانید برای عکاسی رویداد به چه تجهیزاتی نیاز دارید.

لنز دوربین

لنز در عکاسی رویداد تاثیر بسزایی در کیفیت عکس نهایی دارد. برای عکاسی رویداد در نور کم بهتر است از لنزهایی که حداکثر دیافراگم آن‌ها f/2.8 یا بازتر است، استفاده کنید. هرچه دیافراگم بازتر باشد، نور بیشتری وارد دوربین خواهد شد و عمق میدان عکس هم کمتر خواهد بود. تنظیم عمق میدان کم یک انتخاب هنری بسیار زیبا است و جلوه‌ بصری زیبایی به عکس‌هایتان می‌بخشد.

لنزهای پرایم، Art، Luxury Glass و دیگر لنزهای رده بالا وضوح خیلی بیشتری دارند و نسبت به دیگر لنزها شفاف‌تر هستند. این لنزها سریع‌تر و قابل اعتماد هستند. لنزهایی که فاصله کانونی ثابت دارند، وضوح بیشتری نسبت به لنزهای زوم دارند. تنها نقطه ضعف این لنزها این است که باید برای تنظیم کادربندی تصویر، خودتان به سوژه نزدیک یا از آن دور شوید. برای انتخاب یک لنز یا مجموعه‌ای از لنزها، فاصله عکاسی خودتان را هم در نظر داشته باشید.

بدنه دوربین‌

عکاسی رویدادبرای عکاسی رویداد در فضای باز باید یک دوربین سریع به همراه داشته باشید به همین خاطر تعداد فریم‌هایی که دوربین در ثانیه می‌تواند ثبت کند بسیار مهم است. حتماً به وزن دوربین هم توجه کافی داشته باشید. زیرا شما باید تجهیزات‌تان را برای چندین ساعت به همراه خودتان حمل کنید.

برای عکاسی رویداد در فضای بسته باید بهترین دوربین خودتان برای فضاهای کم نور را انتخاب کنید. توانایی‌های دوربین در نور کم نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. دوربین‌هایی انتخاب کنید که نویز کمتری در مقادیر ایزو بالا دارند و سنسورهای حساس‌تری هم دارند. این دوربین‌ها در شرایط نوری سخت عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

فلاش نورپردازی

عکاسی رویدادبرای عکاسی رویداد در محیط‌های تاریک، از نورهای مصنوعی قابل حمل استفاده کنید که کارایی فوق‌العاده‌ای دارند. برخی از عکاس‌ها از فلاش برای افزایش نورپردازی صحنه استفاده می‌کنند در حالی که بعضی دیگر از نور ثابت برای این کار استفاده می‌کنند. استفاده از فلاش بسیار آسان است و طرفدارهای بیشتری هم دارد اما در صورتی که تجربه‌ کافی نداشته باشید، نور ممکن است کمی سخت به نظر برسد. استفاده از نور ثابت خیلی ساده‌تر است اما می‌تواند باعث ایجاد مزاحمت برای رویدادی که برگزار می‌کنید، شود. هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب تجهیزات نورپردازی هر دو مورد را در نظر داشته باشید. همچنین از مشورت با مشاوران با تجربه ما غافل نشوید.

عکاسی رویداد

قدم سوم، جلب مشتری در عکاسی رویداد

عکاسی رویدادعکاسی رویداد کاملاً با عکاسی پرتره متفاوت است. در عکاسی رویداد باید لحظه‌ها را شکار کنید. در رویدادهایی مثل جشن عروسی باید لحظه‌های عاطفی را شکار کنید تا نظر مشتریان خود را جلب کنید.

ثبت تصاویر پیش از رویداد

ثبت تصاویر پیش از رویداد می‌تواند جذاب و قابل توجه افراد باشد. شما باید از کل رویداد عکاسی کنید. به این صورت مشتری می‌تواند با دیدن تصاویر خاطره‌ کل رویداد را برای خود زنده کند.

حرکت در محل برگزاری رویداد

برای پیدا کردن سوژه‌های خوب حتماً آهسته حرکت کنید. اگر نتوانید به اندازه‌ای که می‌خواهید به سوژه خود نزدیک شوید، از لنز زوم استفاده کنید. بنابراین بهتر است یک لنز زوم با فاصله کانونی زیاد و یک لنز زوم با فاصله کانونی کمتر با خود بیاورید. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید یک لنز “همه منظوره” به همراه خود بیاورید. این لنز فواصل کانونی‌ای دارد که می‌تواند همه جا را از ۲۸ میلی‌متر تا ۳۰۰ میلی‌متر پوشش دهد.

از زوایای مختلف عکس بگیرید

هرچه عکس‌های شما متنوع‌تر باشند، نتایج بهتری خواهید داشت. عکس‌ها با زوایای متنوع دیدگاه‌های متفاوتی نیز به شما خواهند داد. گذشته از آن هیچ صحنه‌ای را از دست نخواهید داد.

حالت عکاسی پیاپی

عکاسی رویدادبا استفاده از حالت عکاسی پیاپی شما چندین عکس مختلف خواهید داشت و بعداً می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. هر کدام از این عکس‌ها مردم را در حالت و مکان متفاوتی نشان می‌دهد. اگر در مکانی هستید که رویدادها خیلی سریع رخ می‌دهند، می‌توانید از حالت عکاسی پی در پی استفاده کنید. این سبک در رسیدن نور موجود در صحنه به سوژه‌های مختلف تاثیرگذار است. در مهمانی‌ها نورهای لیزری همیشه در حال تغییر هستند. بنابراین شما می‌توانید پشت میز کارتان بهترین عکس را انتخاب کنید و نیازی نیست زمان زیادی را صرف منتظر ماندن بهترین نور کنید.

استفاده از فلاش در عکاسی رویداد

فلاش بعضی اوقات به‌ خصوص در رویدادهای رسمی به شما کمک بزرگی می‌کند. با استفاده از فلاش می‌توانید ایزو دوربین‌تان را پایین و سرعت شاتر را خیلی سریع نگه دارید. لازم‌ به‌ ذکر است قبل این کار مطمئن شوید امکان استفاده از فلاش را دارید، زیرا ممکن است در برخی رویدادها و کنسرت‌ها این کار ممنوع باشد. نکات پایه در عکاسی با فلاش را یاد بگیرید. در مورد نوع فلاش شما گزینه‌های گوناگونی را در اختیار دارید و می‌توانید هر کدام را که مایل باشید انتخاب کنید.

برای مثال: می‌توانید از فلاش‌های اکسترنال برای این کار استفاده کنید. در صورتی هم که خیلی با عکاسی با فلاش آشنا نیستید کمی زودتر به مکان رویداد بروید تا بتوانید تمرین کنید.

تاری ناشی از حرکت

عکاسی رویدادکمی حرکت می‌تواند داستان خیلی زیادی در مورد رویداد را منتقل کند. از تاری ناشی از حرکت استقبال کنید. نگران عیب و نقص‌های ناشی از تاری حرکتی نباشید. رویدادهای شبانه معمولاً رویدادهایی شاداب و سرگرم کننده هستند. عکاسی از سرهای در حال چرخیدن، دست‌های مواج و پاهای رقصان با کمی تاری باعث خواهد شد که بیننده هم داخل صحنه قرار بگیرد و با تمام وجود عکس شما را احساس کند.

ادیت را منطبق با واقعیت انجام دهید

سعی کنید ادیت اولیه عکس‌های خودتان را در فاصله 24 ساعت پس از رویداد انجام دهید. زیرا اطلاعات مربوط به نوردهی و… در ذهن شما کاملاً تازه خواهد بود و به خوبی می‌توانید آن‌ها را به یاد بیاورید. در زمان انجام ادیت عکس باید به خوبی به یاد بیاورید که نحوه‌ نورپردازی در زمان عکاسی چگونه بوده است.

خب هرآنچه لازم بود در مورد بایدها و نبایدها در عکاسی رویداد به شما گفتیم. اگر شما عکاس رویداد باشید، قطعاً با بعضی از این نکات آشنایی دارید. اگر هم قصد گرفتن پروژه‌های جدی را دارید، خیلی عجله نکنید. سعی کنید، زیر و بم این کار را دربیاورید. در پایان چند نکته دیگر را به شما می‌گوییم تا با خیال راحت به عکاسی رویداد بپردازید.

ختم کلام، لپ کلام
عکاسی رویداد

  • ایستادن در یک نقطه برای مدت زمان طولانی می‌تواند باعث از دست رفتن سوژه‌های دیگر شود. در رابطه با کارهایی که قصد دارید انجام دهید سریع و دقیق باشید و سریع جابه‌جا شوید.
  • به دنبال فرصت‌هایی برای عکاسی کاندید باشید. عکس کاندید به عکسی گفته می‌شود که سوژه‌های آن متوجه دوربین نیستند. البته باید بدانید از چه چیزی عکس می‌گیرید؛ مثلاً در گذشته عکاسان جشن عروسی از غذا خوردن مهمان‌ها عکس می‌گرفتند که چندان خوشایند نبود.
  • روش‌های خیلی زیادی برای نشان دادن حرفه‌ای‌گری خودتان وجود دارد و یکی از آن‌ها پوشیدن لباس‌های مناسب برای رویدادی است که قصد دارید از آن عکاسی کنید. در صورتی که از یک عروسی عکاسی می‌کنید، لباس‌های مناسب عروسی بپوشید. بهتر است لباس‌هایی که می‌پوشید کمی رسمی‌تر باشند. ظاهر و کاربلدی شما موثر است.
  • همیشه باید فهرستی از سوژه‌ها را تهیه کنید. در این حالت مطمئن می‌شوید همه چیز را ثبت کرده‌اید و می‌توانید انتظارات مشتری خود را برآورده کنید.
  • وقت‌شناس باشید. اینکه در اولین برخوردتان با مشتری نشان دهید که وقت‌شناس هستید شروع خیلی خوبی است.
  • اگر زمان رویدادها طولانی شود، اهمیت و احساسات و ارتباطات خود را از دست خواهند داد. شما باید زمانی که تصاویر را به مشتری تحویل می‌دهید را به شکلی انتخاب کنید که مشتری هنوز هم برای آن‌ها هیجان کافی را داشته باشد. زمان‌بندی تحویل سوژه‌هایی که از آن‌ها عکاسی کردید خیلی مهم است.

برای کسب درآمد از عکاسی رویداد آماده‌اید؟

عکاسی رویدادبرای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از رویدادها و ایجاد حس خوب در مشتری سعی کنید زودتر در محل برگزاری رویداد حاضر شوید. اگر عکاسی عشق و کار مورد علاقه شما باشد، همه چیز سرگرم‌کننده و آسان خواهد بود. امیدواریم در این مقاله اطلاعات مفیدی در اختیار علاقه‌مندان به عکاسی رویداد قرار داده باشیم. برای حرفه‌ای شدن در این زمینه بایستی چندین مرتبه در مراسم‌ها و وقایع برای عکاسی حضور پیدا کنید و با چالش‌ها روبرو شوید.

تجهیزت مناسب، دانش کافی و استعداد و علاقه شما باعث ثبت بهترین عکس‌ها می‌شود. نکاتی که در این مقاله گفتیم فراموش نکنید. اما شما به عنوان عکاس رویداد چه چالش‌هایی را پشت سر گذاشته‌اید؟ آیا در این سبک حرفه‌ای کار می‌کنید؟ مهم‌ترین تجهیزات عکاسی از نظر شما کدام است؟ خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را برای ما بازگو کنید و اگر این مقاله را دوست داشتید، برای دوستان خود بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

مسابقات بین‌المللی عکاسی

دسته بندی ها: