عکاسی از کریسمس : 16 ترفند برای ثبت تصاویر جذاب و خیره کننده از مراسم سال نو !

فقط چند روز از مراسم کریسمس می‌گذرد، بنابراین فکر کردم ممکن است یک آموزش سریع درباره عکاسی از کریسمس مناسب باشد. امیدوارم ایده‌هایی که به شما می‌دهم عکاسی کریسمس به درد شما بخورد.

فرقی ندارد شما در ایران زندگی کنید یا هر کشور دیگری، مراسم سال نوی میلادی در تمام کشورها و به شکل‌های متفاوتی اجرا می‌شود. در ایران نیز ممکن است خودتان خانه یا اتاقتان را برای شروع سال نو آماده کنید یا به محله‌هایی بروید که بیشتر این مراسم را جشن می‌گیرند.

در هر صورت، این یک فرصت عالیست که سالی یک بار برای شما پیش می‌آید و می‌توانید در آن عکس‌های خیره کننده‌ای ثبت کنید. البته به شرط اینکه تکنیک‌های مخصوص به آن را بلد باشید.

عکاسی از کریسمس نیز همانند بسیاری ژانرهای دیگر نیازمند تکنیک‌ها و روش‌هاش خاص خود بوده و قوانین مخصوصی دارد.

در این مقاله قصد دارم 16 نکته و ترفند درباره عکاسی از کریسمس برایتان بگویم، همچنین ایده‌هایی را به شما خواهم داد که عکس‌های بهتری ثبت کنید. پس همراه من باشید …

ابتدا لیستی را تهیه کرده و آن را بررسی کنید

اطمینان از آماده بودن برای هر برنامه‌ی عکاسی به هر شکلی، بخشی از کلید موفقیت شما خواهد بود. اما نه این نه فقط به معنی آماده شدن خود، بلکه به معنی آماده شدن سوژه‌ها و مکان مورد نظر برای عکاسی نیز هست.

دوربین خود را حتما آماده کنید، اطمینان حاصل کنید که باتری‌های شما شارژ شده و لوازم اضافی و یا شارژر شما نیز در کوله‌ی عکاسی‌تان باشد.

بخشی از مواردی که ممکن است فراموش کنید را برایتان می‌گویم :

  • کارت حافظه‌های اضافی را آماده کنید، آنها را فرمت کرده و آماده عکاسی کنید ؛
  • با افراد خانواده خود هماهنگ باشید، یک عکس یادگاری در کنار نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های مختلف می‌تواند خاطره‌ی خوبی برایتان بسازد ؛
  • نور اتاقی را که در آن عکاسی خواهید کرد در نظر بگیرید. آیا نور کافی وجود دارد ؟ به فلاش خارجی احتیاج دارید یا خیر ؟ آیا پیش زمینه‌ها بیش از حد آشفته و پریشان هستند ؟
شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
سایه در عکاسی : چگونه سایه به شما کمک می‌کند تا نور را بهتر بشناسید ؟

وایت بالانس را به درستی تنظیم کنید

در اینجا، در استرالیا، ما اغلب کریسمس را در خارج از خانه جشن می‌گیریم، اما بسیاری از مردم در سراسر جهان این کار را با نور غیر طبیعی و درون خانه‌هایشان انجام می‌دهند. توجه کنید که از چه نوری استفاده می‌کنید و تنظیمات وایت بالانس خود را بر این اساس تنظیم کنید. از طرف دیگر، اگر دوربینی دارید که با فرمت خام RAW عکاسی می‌کند، می‌توانید ابتدا عکاسی کنید و وایت بالانس خود را بعداً تنظیم کنید.

جایگاه ویژه عکاسی درست کنید !

در حالی که احتمالاً نمی‌توانید یک اتاقک مخصوص عکاسی را برای مهمانی خود استخدام کنید، می‌توانید یک منطقه را مخصوص عکاسی پرتره در نظر گرفته و از میهمانان در آنجا عکاسی کنید.

من این کار را از چند سال پیش انجام می‌دادم و جایی را تنظیم می‌کردم که از همه کسانی که برای دیدن من نشسته بودند می‌خواستم تا بتوانم عکس‌های خوبی از آنها بگیرم.

من از هر کس که وارد می‌شد، عکاسی می‌کردم، دوربین را روی یک سه پایه قرار دادم و زمان تایمر خودکار خود را تنظیم کردم تا دوستانم بتوانند در زمان استراحت مهمانی از خود عکس بگیرند.

من یک موقعیت را انتخاب کردم که نوردهی بسیار خوبی داشته باشد، یک پرده مخملی قرمز را هم به عنوان پس زمینه در نظر گرفتم و چند تا از تزئینات کریسمس را به آن آویزان کردم. همچنین چند کلاه بافتنی را گذاشتم تا مهمانان آنها را برای عکاسی بر سرشان بگذارند.

عکس‌ها عالی بودند. مردم در طول مهمانی به آن مکانی که درست کرده بودم باز می‌گشتند و با گذشت زمان عکس‌‎ها دیوانه‌وارتر و ترسناک‌تر می‌شدند. این مهمترین بخش مهمانی بود.

مراحل آماده سازی را ضبط کنید

آماده کردن غذاها و نوشیدنی‌ها برای مهمانی کریسمس بی شک بهترین بخش روز است، اما فرصت‌‎های دیگری نیز برای عکاسی وجود دارد و می‌توانید به جای عکاسی از این مراحل، کمی لذت ببرید. پیشنهاد من این است که دوربینتان را در جایی قرار دهید و تایم لپس ضبط کنید. قطعا نتایج جالب خواهند بود.

اما چند مورد عالی برای ضبط تایم لپس وجود دارند که برایتان خواهم گفت :

  • آماده سازی غذاها ؛
  • چیدمان دکوراسیون ؛
  • بسته بندی هدیه‌ها ؛
  • بچه‌ها هنگام پوشیدن لباس‌های کریسمس ؛
  • چیدمان میز.

عکس‌هایی که قبل از شروع رویداد به درستی ثبت می‌شوند اغلب عالی هستند، چرا که همه چیز را در بهترین حالت نشان می‌دهند، قبل از اینکه همه چیز بهم بریزد.

سریال کریسمس با گذشت زمان

یکی از دوستان من کامپیوتر خود را با یک وب کم در گوشه‌ای از اتاق تنظیم کرده است که می‌تواند میز کریسمس را از مقابل ضبط کند. او دوربین را تنظیم کرد که هر 5 دقیقه در طول روز یک شات بگیرد و در پایان آنها را در کنار هم بچیند. این یکی از شگفت‌انگیزترین عکس‌هایی بود که دیده بودم از گذر زمان ثبت می‌شود.

نورپردازی‌های کریسمس واقعا جذاب هستند !

عکاسی از نورپردازی‌های کریسمس تقریبا سخت‌ترین بخش عکاسی از کریسمس است. نورپردازی‌های کریسمس، تزئینات مربوط به تعطیلات هستند که میتوان آنها را تقریبا در تمام عکس‌های کریسمس پیدا کرد. اینها جزء لاینفک کریسمس اما کلیشه‌ای هستند. ممکن است بخواهید از آنها به طرق خلاقانه‌ای استفاده کنید، مثلا کلوز آپ‌های خیلی نزدیک یا گرفتن بیشتر کادر طوری که موضوع اصلی یعنی آدمها برای عمق دادن به تصویر در پس زمینه قرار بگیرند.

از خاموش کردن چراغ‌ها نترسید طوری که ممکن است مستقیما پشت سوژه شما تاریک اما فضای روبروی کادر تصویر روشن باشند. این راهی برای متعادل کردن ترکیب‌‎بندی بدون افزودن عنصری اضافه است. یک تکنیک جالب و موثر دیگر موقع عکاسی از درخت کریسمس و تزئینات آن تکنیک بوکه است.

با این تکنیک ما از قسمت مات یا خارج از فوکوس تصویر ( درست خارج از عمق میدان ) به عنوان قسمتی از ترکیب‌بندی استفاده می‌کنیم. یک راه برای بهتر کردن این افکت قرار دادن تکه‌ای مقوای سیاه که شکلی از وسط آن درآورده شده باشد در مقابل لنز دوربین است، با این کار شما بوکه‌هایی با شکل دلخواهتان خواهید داشت.

یک نقطه کانونی خوب پیدا کنید

همه عکس‌های خوب باید دارای یک نقطه کانونی مشخص باشند که توجه آنهایی را که تصاویر شما را مشاهده می‌کنند، جلب کند. مشکل کریسمس این است که اغلب در موارد بسیار زیادی از جمله افراد مختلف، رنگ‌ها، تزئینات و غذا در هر عکس می‌تواند کانون عکس شما باشد. سعی کنید تمرین کرده و موارد مختلف را آزمایش کنید تا بهترین حالت را پیدا کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
لنزهای اولترا واید : دانستنی‌هایی در مورد لنزهایی با زاویه دید فوق عریض !

عکس های گروه تازه

یکی از رایج‌ترین انواع عکاسس در کریسمس ، عکس‌های گروهی هستند. این معمولاً در اواخر عصر یا روز گرفته می‌شود که همه در بدترین وضعیت خود قرار دارند. سعی کنید پس از ورود مهمانان از آنها عکس بگیرید تا کمبود انرژی روی عکستان تاثیر نگذارد. همچنین قبل از اینکه عکس را ثبت کنید، به این فکر کنید که چگونه می‌خواهید همه را در عکس جا دهید.

تعطیلات یعنی روزهایی که اهمیت روابط برجسته‌تر میشود و کریسمس در برخی از کشورها مهم‌ترین تعطیلات سال است. استرس و فشار سال گذشته ممکن است بر همه وارد باشد، اما همه از احساس آسودگی و گذراندن زمان با خانواده خوشحال هستند. مانند شب یلدا، شما شانس گرفتن عکس‌هایی را دارید که تا سالها لحظات پر احساس را نشان خواهند داد.

پدر و دخترها، مادر و پسرها، برادرها، خواهرها، زن و شوهرها، همه اینها می‌توانند نظر خود را در باره اینکه کجا و چگونه بایستند بگویند تا شما بتوانید ارتباط بین آنها را نشان بدهید. سعی کنید کاری کنید تا لبخند بزنند و بخندند.

هدایای افتتاحیه مهم هستند، از عکاسی پیاپی استفاده کنید

در یک گردهمایی کریسمس لحظات خاصی وجود دارد که با همه نوع فرصت‌های عکاسی پر شده است و هدایای افتتاحیه یکی از آنهاست که مانند هیچ کدام دیگر نیست، چرا که در آن مجموعه‌ای از احساسات، چهره‌ها و هیجان وجود دارد. به خصوص اگر کودکان نیز در تصاویرتان حضور داشته باشند.

دوربین خود را روی حالت عکاسی پیاپی قرار دهید و در این زمان‌ها تصاویر زیاد را از جشن کریسمس ثبت کنید. این کار باعث می‌شود صحنه‌هایی را ثبت کنید که شاید ثبتشان حتی با برنامه ریزی نیز ممکن نبود. برای مثال هیجان آنی چهره‌ها که واقعا جذاب است !

قاب خود را پر کنید

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که در عکاسی از کریسمس می‌بینم ( یا عکاسی از هر رویداد مهمانی دیگری ) این است که افراد غالباً بخش کوچکی از عکس بوده و بخش بزرگتر آن با فضاهای خالی خانه پر شده است. این باعث می‌شود تمرکز از روی سوژه نیز برداشته شود.

با استفاده از زوم کردن و یا نزدیک شدن خودتان به سوژه، قاب خود را با موضوع اصلی پر کنید. در حالی که این یکی از ساده‌ترین نکاتی است که تا به حال به شما گفته‌ام، اما در عین حال یکی از مواردی است که می‌تواند بیشترین تأثیر را روی عکس‌های شما بگذارد.

از رفلکتور و دیفیوزر برای فلاش خود استفاده کنید

یکی دیگر از مشکلات شایع در عکاسی از کریسمس ، ثبت تصاویری است که در آن سوژه به خاطر نور فوق‌العاده زیاد فلاش شبیه یک خرگوش سفید شده و تمام پس زمینه را سایه‌های تیز و شدید تشکیل داده است. یک راه حل مناسب این است که به نوعی از جهت دهنده‌های نور استفاده کنید.

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک فلاش خارجی را امتحان کنید، آن را از دیوارها یا سقف نیز می‌توانید آویزان کنید. راه دیگر برای کاهش تأثیرگذاری فلاش و ایجاد برخی جلوه‌های جالب این است که دوربین خود را به حالت نایت مود ببرید ( البته اگر این قابلیت را دارد ).

این به دوربین شما اجازه می‌دهد سرعت شاتر را کندتر کرده ولی باز هم فلاش شما را فعال باشد. با انجام این کار مقداری از نور محیط اتاق را ضبط کرده و سوژه خود را روشن می‌کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
نسبت تصویر در عکاسی : از کدام کادر در چه منظره‌ای استفاده کنیم ؟

ماکرو بگیرید !

اکثر دوربین‌های دیجیتالی دارای حالت ماکرو هستند و تعداد زیادی از خوانندگان این مقاله احتمالا یک لنز ماکروی حرفه‌ای دارند، پس می‌توانید روی سوژه‌های کوچک‌تر تمرکز کنید تا از زاویه‌ای متفاوت به کریسمس نگاه کرده باشید. تزئینات روی درخت، تزئینات میز، شیرینی‌های چیده شده در ظرف، لباس بابانوئل و بسیاری از موارد دیگر می‌توانند برای عکاسی ماکرو از مراسم شما فوق‌العاده باشند. همچنین راهکارهای دست ساز یا به اصطلاح DIY برای عکاسی ماکرو را نیز فراموش نکنید.

فوکوس روی چشم ها

با فوکوس روی چشم‌ها، عکس همه آدم‌های داخل عکس به اوج خود می‌رسد، و این مطلب در مورد عکاسی از کریسمس هم صدق میکند. بهتر است طوری ترکیب بندی کنید که تا جای ممکن فضاهای اضافی و مرده کمتری در کناره‌های کادر داشته باشید تا عکس شما بیشتر از هر چیزی در مورد صورت اشخاص و چشمان آنها باشد.

بقیه تزئینات به خودی خود در تصویر نشان داده خواهند شد. در عکسی که صحیح گرفته شده باشد همه چشم‌ها به یک سمت نگاه می‌کنند و این مسأله در این مدل عکس‌ها به طور ظریف و موثری، وحدت خانوادگی را نشان می‌دهد. در بیشتر عکس‌های کریسمس که در فضای داخلی گرفته شده‌اند می‌توانید از فلاش استفاده کنید، ولی بهتر است از یک فلاش اکسترنال ( یا یک فلاش زاویه دار ) استفاده کرده و نور را از سقف پخش کنید ( اگر رفلکتور هم داشته باشید که چه بهتر ).

به یاد داشته باشید که به خاطر نورپردازی‌های کریسمس ( و احتمالا شمع ) نور محیط اطراف زیاد خواهد شد،شما که نمی‌خواهید رنگ‌های شاد و سرزنده را با نور فلاش خراب کنید ؟

دیافراگم خوبی را انتخاب کنید

من معمولاً در روزهایی مانند کریسمس روی حالت اولویت دیافراگم عکاسی می‌کنم و بسته به موضوعم دائماً دیافراگم را تغییر می‌دهم. به عنوان مثال هنگام گرفتن عکس از دکوراسیون کریسمس روی درخت، دیافراگم بسیار بازی را انتخاب خواهم کرد ( مانند f/2.8 ) تا زمینه را محو کنم، اما برای عکاسی از میز غذاها و برای اینکه همه چیز معلوم باشد، باید از یک دیافراگم بسته ( مانند f/8 تا f/11 یا بیشتر ) استفاده کنم.

به این صورت کنترل عمق میدان و کانون توجه عکس دست من خواهد بود.

محله خود را جستجو کنید

اگر همسایگان شما چیزی شبیه به من باشند، تقریباً فرصت‌های نامحدودی برای عکاسی از کریسمس وجود دارد که در اطراف شما وجود دارند. خدمات کارولینای کریسمس، خانه‌های پوشیده از تزئینات کریسمس، مراکز خرید پر از لوازم تزئینی و غیره از سوژه‌های عالی هستند. سعی کنید با دوربین خود به آنجا رفته و آن را ثبت کنید.

عکاسی از فضاهای خارج از ساختمان

سرمای لذت بخش زمستان پاکی خاصی به هوا میدهد. حتی نور هم در این فصل سال معمولا کیفیت متفاوتی دارد. همه اینها برای عکاسی شما عالی هستند. در این هوای پرشور بیرون بروید و از چمن و خانه های پوشیده از برف منطقه خود عکاسی کنید. در بیشتر محله ها خانواده های زیادی هستند که از شدت هیجان فصل ، خانه های خود را پر از تزئینات و نورپردازی میکنند – که پس زمینه ای عالی برای عکس های شما میسازند – به دنبال اینها باشید. همچنین در شب یعنی زمانی که سفیدی برف سطح کلی نور را (مثل یک رفلکتور طبیعی) بالا میبرد، عکاسی کنید . برای گرفتن عکس های تماشایی از خانه های پر نور و آسمان از سرعت شاتر طولانی مدت یعنی زیر ۱/۱۵ ثانیه استفاده کنید. ممکن است به یک سه پایه هم نیاز داشته باشید.

ابزار پیشنهادی

یک لنز با سرعت زوم بالا برای عکاسی در کریسمس عالی است ، سعی کنید از یک لنز ۲۸ تا ۸۰ میلیمتری یا چیزی مشابه آن استفاده کنید. به این ترتیب برای عکسهای گروهی و عکاسی از خانه ها و ساختمان ها با تزئینات زیبا زاویه ای باز خواهید داشت ضمن اینکه میتوانید کلوز آپ هایی زیبا و صمیمی بگیرید. بهتر است سه پایه تان در دسترس باشد. حتی اگر از تایمر دوربین استفاده نکنید سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین در عکس ها با زاویه باز به کارتان می آید که این بهترین و تنها راه قرار دادن همه افراد در عکس است. از یک فلاش دارای سیم یا فلاش با سر قابلیت کج شدن و تنظیم استفاده کنید تا از رسیدن مستقیم نور فلاش به افراد داخل عکس (نور خشن) جلوگیری کنید. فلاش با نور مستقیم نه تنها تناژ رنگ پوست افراد را از بین میبرد بلکه رنگهای شاد و سرزنده نورپردازی های کریسمس را هم خراب میکند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردم به شما نکاتی را در مورد عکاسی از کریسمس بگویم تا بتوانید در جمع‌های خانوادگی یا دوستانه خود در این رویداد، عکس‌‎های بسیار بهتری ثبت کنید. مطمئن باشید ترفندهایی که گفتم برای شما نیز جواب خواهد داد !

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” عکاسی از کریسمس : 16 ترفند برای ثبت تصاویر جذاب و خیره کننده از مراسم سال نو ! “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !