ماینر Minerهمانطور که این روزها بسیار می‌شنویم، یکی از راه‌های کسب درآمد ارزی استفاده از ماینر Miner برای استخراج ارزهای دیجیتال است. در این متن قصد داریم به این موضوع بپردازیم که این دستگاه چیست و راه‌های کسب درآمد از آن به چه صورت است؟ از انواعِ آن می‌گوییم و اینکه آیا برای هر کسی صرفه اقتصادی دارد؟ چه موانعی سر راه است؟ ریسک سرمایه‌گذاری در چه حد و اندازه‌هایی است؟

با توسعه روزافزون شبکه جهانی اینترنت و ثبات آن حتی واسطه مالی هم دچار تحول شد. امروزه برخی متخصصین از کنار گذاشتن پولِ سنتی حرف می‌زنند و اعتقاد دارند که کم‌کم تبادلات به جای پولِ دولتی توسط ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. برخی می‌گویند این شبکه موقت است و سقوط می‌کند و برخی هم بر این باور هستند که فقط یک جنگ جهانی و برچیده شدن تمدن می‌تواند جلوی رشد رمز ارزها و دنیای کریپتوکارنسی را بگیرد. با دیدنگار همراه باشید تا با ماینر Miner، بانکدار ارزهای دیجیتال بیش‌تر آشنا شویم. آماده هستید تا پایان این مقاله در دنیای ارز دیجیتال قدم بزنیم؟

ماینر Miner یا دستگاه استخراج ارز دیجیتال چیست؟ماینر Miner

ماینر Minerبهتر است در ابتدا این سوال را پاسخ بدهیم که ماینر Miner به چه معنی است؟ در زبان انگلیسی ماینر به شخص معدن‌کاری گفته می‌شود که از معدن چیزهای با ارزش استخراج می‌کند. همانطور که معدن‌کار آن چیز با ارزش را به مالک معدن می‌دهد، ماینر Miner هم برای مالک خود سودآوری دارد. به این ترتیب در فضای اینترنت، با دستگاهی روبرو هستیم که چیزِ با ارزشی را از دل این فضا استخراج می‌کند. اما قضیه دقیقاً به این شکل نیست.

برخی ارز دیجیتال را جایگزینی برای پولِ سنتی می‌دانند و از آن‌جایی که این پولِ جدید تحت حمایت و کنترل هیچ ‌کسی نیست، برای تایید تراکنش‌های شبکه نیاز به امنیت بالایی هستیم. به هر حال چیزی که باعث می‌شود پول در کارت‌های ما اعتبار داشته باشد، امنیتی است که دولت فراهم می‌کند. امنیت شبکه هم از طریق اتصالات و معادلاتِ ریاضی تامین می‌شود و ماینرهای شبکه بلاک چین در واقع بانکداران آن هستند.

ماینر Miner‌ با تایید مجموعه‌ای از تراکنش‌ها و تشخیص معادلاتِ ریاضی منجر به استخراج بلوک‌های Block جدیدی در شبکه می‌شود. تضمین شبکه با دستگاه‌های استخراج است و با این کار درآمد کسب می‌کنند.

برخی ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین Bitcoin پروتکل یا الگوریتم اجماع آن‌ها از نوع Proof of Work است. در این شبکه‌ها می‌توان با استفاده از دستگاه‌هایی که با نامِ ماینر Miner شناخته می‌شوند اقدام به استخراج ارز دیجیتال کنیم. یکی از مشخصاتِ این دستگاه‌ها قدرت پردازش بالای آن‌هاست.

ماینر Miner و حل معادلات ریاضی در بلاک‌ چین

ماینر Minerهمه چیز به یک زنجیره از بلوک‌ها برمی‌گردد. در بلوک چین برای اضافه شدن بلوک جدید نیاز است تا ماینرها معادلاتِ ریاضی را حل کنند. ماینرهای قدرتمند شانس بیش‌تری برای حل معادلات متعدد دارند و مشخصاً سودِ مالیِ بیش‌تری به کاربر خود می‌رسانند. در اینجا ما هیچ کاری نمی‌کنیم! فقط باید پول تجهیزات و برق را پرداخت کنیم و تمام کارها را ماینر Miner انجام می‌دهد.

اولین سوالی که شاید ذهن افراد را درگیر می‌کند، سودآوری دستگاه استخراج ارز دیجیتال است. با توجه به رشد روزافزونِ ارزهای دیجیتال، خصوصاً قیمتِ بالای بیت کوین به عنوان پادشاه رمز ارزهاست، قطعاً یکی از سرمایه‌گذاری‌های مطمئن به شمار می‌آید. به طور کلی می‌توانیم به چند دسته ماینر Miner اشاره کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ

انواع ماینر Miner

ماینر Minerبرای استخراج ارز دیجیتال تنها یک روش ماینینگ وجود ندارد. افراد بسته به بودجه‌ای که دارند و اهدافی که دنبال می‌کنند می‌توانند اقدام به انتخاب یکی از روش‌ها کنند.

می‌توان به چند دسته کلی اشاره کرد:

 • روش CPU
 • روش GPU
 • روش FPGA
 • روش ASIC

ماینر CPU بدون صرفه اقتصادیماینر Miner

ماینر Minerاکثراً می‌دانیم که CPU یا Central Process Unit به معنی پردازنده‌ مرکزی سیستم‌های کامپیوتری است. روش CPU ماینینگ ممکن است، اما امروزه سودآور نیست و کنار گذاشته شده است. البته چند ارز دیجیتال هستند که امکان استخراج آن‌ها با CPU ممکن است.

کوین مونرو Monero یکی از این توکن‌ها محسوب می‌شود. اما به هر حال باید سیستم قدرتمندی هم برای این کار داشته باشید و ریگِ استخراج برپا کنید؛ نگاهی به این مفهوم rig mining هم خواهیم داشت. اما اجازه بدهید تا این دسته‌بندی را تکمیل کنیم.

روش GPU ماینینگِ همچنان برقرار

ماینر Minerعبارت GPU یا Graphic Process Unit در واقع پردازنده گرافیکی است. تمام گوشی‌های موبایل، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای شخصی هم از CPU و هم GPU در بُرد خود استفاده می‌کنند. ممکن است سوال بپرسید پس ماینینگ با گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ هم ممکن است؟ بله، اما مقرون به صرفه نخواهد بود و احتمالاً به دستگاه شما آسیب خواهد رسید.

روش GPU ماینینگ از روش قبل عملی‌تر است. اگر بتوانید یک ریگ درست و درمان راه‌اندازی کنید، حتی‌ می‌توانید به استخراج بیت کوین هم فکر کنید. از مزیت‌های این روش این است که این کارت‌های گرافیک را می‌توانید بعداً به فروش برسانید و قابل استفاده هستند.

چرا GPU بهتر از CPU است؟ این قضیه به خاطر اجرای دستورالعمل‌های بیش‌تر توسط این پردازنده است. کارت‌های گرافیک هش‌های مختلف را رمزگشایی می‌کند. در مورد اصطلاح هَش Hash با شما خواهیم گفت که یکی از ویژگی‌های اساسی در خرید ماینر Miner به شمار می‌آید. اما قبل از این که به دستگاه‌های استخراج معروف یعنی اسیک ASIC نگاه کنیم، یک روش از رده خارج را هم معرفی می‌کنیم.

روش استخراج FPGA؛‌ شاید در آینده!ماینر Miner

ماینر Minerعبارت FPGA مخفف Field Programmable Gate Array است؛ تراشه‌های نیمه‌رسانایی که از تعداد زیادی اجزا الکترونیکی در یک مدار متجمع تشکیل می‌شوند. به خاطر سرعت بالاتر این روش به عنوان یک جایگزین برای روش GPU وارد دنیای استخراج ارز دیجیتال شد. اما با ظهور دستگاه‌های ASIC این مدارها دیگر به صرفه نبودند. هر چند ممکن است در آینده با بهبود، باز هم به بازار رقابتی بازگردند، اما قدرتمندترین دستگاه ماینر Miner در واقع ASIC‌ها هستند و وقتی صحبت از دستگاه‌های استخراج می‌شود معمولاً از این فناوری صحبت به میان است.

ماینر Miner از نوع ASIC چیست؟ماینر Miner

ماینر Minerخب رسیدیم به بهترین، سودآورترین و بهینه‌ترینِ این لیست یعنی دستگاه‌های ایسیک ASIC. این عبارت مخففِ Application-specific integrated circuit است که به معنی مدارهای تجمعی با کاربری خاص می‌باشد. فراموش نکنیم که FPGA‌ها انعطاف بیش‌تری برای توسعه دارند و همین امر باعث می‌شود که در انتظار دستگاه‌های ماینر جدید با قدرت بالاتر باشیم که در نهایت به افزایش امنیتِ شبکه بلاک چین کمک می‌کند.

نقاط قوتِ ASIC:

 • مصرفِ برق بهینه نسبت به سایر روش‌ها
 • میزان هَش بالا
 • اندازه جمع و جورتر
 • سودآوری بیش‌تر

نقاطِ ضعفِ این دستگاه چیست؟

 • هر دستگاه مخصوص استخراج از یک شبکه است. به عنوان نمونه الگوریتم امنیتی استخراج بیت کوین SHA-256 است.
 • کاربری خاص آن‌ها فقط در یک حوزه؛ یعنی نمی‌توان از آن‌ها برای کار خاصِ دیگری استفاده کرد، در نتیجه اگر قصد فروش آن‌ها را داشته باشید با مشکل روبرو می‌شوید.
 • مدل‌های جدید باعث افت کارایی مدل‌های قبل می‌شوند.
 • قابل ارتقا نیستند.

ریگ ماینینگ چیست؟

ماینر Minerاستخراج ارز توسط کارت‌های گرافیک GPU به ریگ ماینینگ معروف است. واژه ریگ Rig به معنی دکل است. ریگ ماینینگ به معنی مجموعه‌ای از دستگاه‌ها است که برای استخراج ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین Bitcoin کاربرد دارد.

یکی از انواع ماینرها ریگ ماینینگ است. در واقع چندین سیستم متصل به هم است. برای بهره‌بری با این روش، یا از همان ابتدا یک ریگ Rig تهیه می‌کنیم یا اینکه چندین دستگاه استخراج را به هم وصل می‌کنیم و در این صورت ریگ ماینینگ خواهیم داشت.

مزیت‌های ریگ ماینینگ:

 • سوئیچ کردن از استخراج یک ارز به ارز دیجیتالی دیگر
 • امکان فروش راحت‌تر (بازار دست دوم بهتر)
 • نویز صدا کمتر نسبت به ASIC
 • هزینه بیش‌تر برای راه‌اندازی
 • توان مصرفی کمتر

معایب:

 • توان پایین‌تر پردازش نسبت به ASIC و راندمان کمتر
 • نیاز به فضای بیش‌تر
 • راه‌اندازی مشکل‌تر که نیاز به تخصص دارد.

هر چند استخراج بیت کوین شاید به صرفه نباشد، اما برخی افراد برای استخراج مونرو XMR، اتریوم ETH، آیون AION، اتریوم کلاسیک ETC و زی کَش ZEC از این روش بهره می‌برند و آن را به صرفه می‌دانند.

ارز دیجیتال

نرخ هَش Hash Rate چیست؟

ماینر Minerهمانطور که اشاره کردیم یکی از ویژگی‌های ماینر Miner که نشان دهنده قدرت دستگاه برای حل معادلات ریاضی و استخراج بلوک جدید در شبکه است، نرخِ هَش Hash Rate است. دستگاه استخراج مدام در حال حدس زدن در ثانیه است تا به جواب صحیح معادله دست پیدا کند.

در شبکه بیت کوین هَش Hash همان الگوریتم SHA-256 است. نرخ هَش در واقع سرعت دستگاه برای حدس زدن جواب صحیح است که در ثانیه محاسبه می‌شود. پس هر چه ماینرها بیش‌تر شوند، سختیِ‌ تشخیص هم بالا می‌رود و به دستگاه قدرتمندتری نیاز است. همین امر در کل موجب افزایش امنیت شبکه می‌شود و پاداش به همین خاطر به ماینر Miner تعلق می‌گیرد.

چه ویژگی‌هایی در خرید ماینر Miner اهمیت دارد؟

ماینر Minerمشخصاً اولین چیزی که اهمیت دارد قدرت دستگاه یا نرخ هَش H/s است. با قرار دادن این مشخصه در کنار مصرفِ برق تا حدودی از به صرفه بودن ماینر Miner آگاه می‌شویم. چقدر سودآور است و چقدر برق مصرف می‌کند؟

معمولاً از نرخِ بازگشتِ سرمایه صحبت به میان است. ممکن است یک دستگاه با قدرت بالاتر، بازگشتِ سرمایه طولانی‌ مدت‌تری نسبت به دستگاه ضعیف‌تر داشته باشد. هر چند بعد از بازگشتِ سرمایه بیش از دستگاه ضعیف‌تر سودآور است. ویژگی‌های اساسی که باید در خرید ماینر Miner دقت کنیم:

 • قیمت دستگاه
 • قدرت دستگاه H/s
 • مصرف برق ماینر Miner
 • بازگشت سرمایه
 • سر و صدای دستگاه
 • در صورت استفاده از چندین ماینر برای ایجاد مزرعه دستگاه استخراج اندازه هم مهم می‌شود.

کدام ارزهای دیجیتال توسط ماینر Miner قابل استخراج هستند؟ماینر Miner

ماینر Minerامروزه بیش از 18 هزار رمز ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی در دنیا وجود دارد. همگی آن‌ها قابلیتِ استخراج را ندارند. اساساً ارز دیجیتال در یک شبکه آزاد چطور امن می‌ماند؟ الگوریتم‌های اجماع امنیت را برقرار می‌کنند و یکی از این الگوریتم‌ها، اثبات کار Proof of Work است. الگوریتم PoW در واقع اجماعی از تایید ماینرها است. شما نمی‌توانید کوین‌ها را دوبار خرج کنید یا یک هکر نمی‌تواند با حمله به تعداد معدودی ماینر شبکه را هک کند.

پس یعنی برخی کوین‌ها قابل استخراج نیستند؟ پاسخ مثبت است. سوال پیش می‌آید که وقتی ماینر بانک‌دار شبکه است و تضمین شبکه با این دستگاه‌های استخراج است، تکلیفِ چنین ارزهای دیجیتالی Cryptocurrency چیست و امنیتِ آن‌ها چطور تامین می‌شود؟

به طور استعاری می‌توان گفت تمام آن‌ها از قبل استخراج شدند و معدن خالی است. این قبیل کوین‌ها را با خرید یا از طریق تبادل exchange‌ می‌توان تصاحب کرد. در این صورت کاربران هستند که در فرایندِ اعتبارسنجی دخیل هستند. از آن‌جایی که این متن به ماینر Miner می‌پردازد، به موضوع اصلی خودمان بازمی‌گردیم. می‌خواهیم بدانیم چند نوع دستگاه استخراج داریم؟ البته بحث مدل‌ها نیست، بلکه نوعِ دستگاه مدنظر است.

درآمد ماینرها از شبکه Proof of Work

ماینر Minerماینرها miner به ازای فعالیت در شبکه‌های Proof of Work و استخراج رمز ارز مربوط،‌ کسبِ درآمد دارند. در شبکه بلوک چین افراد در سرتاسر دنیا در حال تبادل مالی هستند. ماینرها در واقع این تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و به ازای این کار، کارمزد دریافت می‌کنند.

مبلغِ قابلِ توجه دیگری که ماینر Miner کسب می‌کند پاداش از ایجاد یک بلوک جدید در شبکه است. ایجاد یک بلوک جدید در واقع همان فرایندِ استخراجی است که از آن صحبت می‌کنیم. در هر شبکه، پاداشی که از استخراجِ بلوکِ جدید به ماینر Miner تعلق می‌گیرد ممکن است هر چند وقت یک‌بار تغییر کند.

رویداد هاوینگ Halving که به معنی نصف کردن است، اهمیتِ بالایی در قیمت یک ارز دیجیتال دارد. فرایندی که در آن نرخ ساخت بلوک‌های جدید یا همان واحد‌های جدید در شبکه کاهش می‌یابد. در این رویدادها میزان پاداش اضافه کردن بلوک جدید به نصف می‌رسد. این رویداد می‌تواند ماینرهایی که سودآوری کمتر دارند را حتی از دور خارج کند و ادامه به صرفه نباشد. معمولاً رویداد هاوینگ Halving چند ماه قبل از رخداد به صورت خبر منتشر می‌شود.

یکی دیگر از عوامل اثرگذار خرید و فروش بیت کوین‌های استخراجی توسط مالکانِ ماینر Miner است که تاثیر زیادی روی قیمت بیت کوین دارد. البته فراموش نکنید که مالکانِ بزرگ نقش اثرگذاری دارند.

بیت کوین

برای کسب درآمد توسط ماینر Miner به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

ماینر Minerمشخصاً اولین چیزی که به آن نیاز دارید یک ماینر از هر نوعی است. هر چند که در حال حاضر به صرفه‌ترین راه استفاده از ماینرهای ASIC است. این فناوری توسط شرکت‌های معتبری تولید می‌شود و به هر حال منطقی هم است که برای تهیه، برندهای صاحبِ نام را مدنظر داشته باشیم.

اگر بخواهیم خیلی کلی به تجهیزات اشاره کنیم مواد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. دستگاه استخراج یا ماینر Miner از نوع ASIC
 2. برق صنعتی و تجهیزات برقی نظیر کابل‌ها
 3. مکان با تهویه و دمای مناسب
 4. اینترنت با کیفیت مطلوب
 5. نوع ارز دیجیتالی که قرار است استخراج شود
 6. کیف پول ارز دیجیتال
 7. نرم‌افزار استخراج

می‌توانید در وب‌سایت‌های دیگر سودآوری ماینینگ با توجه به نرخ برق و دستگاهی که انتخاب می‌کنید را محاسبه کنید. همچنین می‌توانید با متخصصین در این زمینه مشورت داشته باشید تا تصمیم درستی را اتخاذ کنید.

نرم‌افزار استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینر Minerهر چند ماینر Miner خود از یک نرم‌افزار برخوردار است،‌ با این حال برخی پس از برپایی تجهیزات به یک نرم‌افزار استخراج دیگر رجوع می‌کنند. معمولاً افراد حرفه‌ای با چندین ماینر Miner متعدد اقدام به این کار می‌کنند. برخی هم از رابط کاربری نرم‌افزار بومیِ دستگاهِ استخراج چندان خوششان نمی‌آید. چه افراد دیگری به دنبال نرم‌افزار استخراج هستند؟

 • استخراج از طریق FPGA
 • استخراج از طریق GPU
 • استخراج از طریق کامپیوتر شخصی

چه روش‌های دیگری برای استخراج وجود دارد؟ماینر Miner

ماینر Minerشما می‌توانید یک استخر استخراج ایجاد کنید. در این صورت نیاز است تا با افراد مشارکت کنید و قرارداد ببندید و یک مزرعه برای استخراج برپا کنید. در این صورت شانس شما برای سودآوری بیش‌تر خواهد شد.

همچنین برخی هم به خاطر محدودیت فضا به یک استخر مجازی Cloud Mining می‌پیوندند. با توجه به شرایط کنونی ایران و محدودیت‌های موجود،‌ این روش به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و ریسک از دست رفتن سرمایه در آن بالا است.

خب تا اینجا با کلی از اصطلاحات و اطلاعات در این زمینه آشنا شده‌اید. اگر قصد شروع کار و خرید ماینر یا همان دستگاه استخراج ارز دیجیتال را دارید، حتماً با افراد باتجربه مشورت کنید. پیش از به پایان رساندن این مقاله چندین سوال پرتکرار شما را در این زمینه مطرح می‌کنیم.

برخی سوالات پرتکرار در رابطه با ماینر Miner

 • آیا خرید ماینر Miner در ایران قانونی است؟ بله.
 • آیا با یک ماینر Miner سودی نصیب ما می‌شود؟ در حال حاضر بله؛ اما مختصر.
 • آیا به محض نصب کسب درآمد خواهیم داشت؟ بله. باید به بازگشت سرمایه هم فکر کنید.
 • آیا فقط می‌توان بیت کوین استخراج کرد؟ خیر!
 • آیا فقط بیت کوین سود دارد؟ خیر!

ماینر Minerبا توجه به مطالبی که ذکر کردیم، امکانِ کسب درآمد از ماینر Miner یک روش عملی است که هم‌‌اکنون مشتاقان زیادی هم دارد. با توجه به نرخِ دلار و افزایش اقبال عموم از رمز ارزهای دیجیتالی و دنیای کریپتوکارنسی،‌ اخیراً مورد توجه قرار گرفته است. سال‌هاست که افراد متعددی در ایران مشغول به این کار هستند. حتماً در مقالات بعدی در مورد استخراج ارز دیجیتال با اندروید یا لپ تاپ برای شما خواهیم گفت. نظر شما چیست؟ تجربه شما از این کار چه می‌گوید؟ شما شبکه‌های ارزهای دیجیتال را تا چه حد پایدار می‌بینید و آینده آن را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟‌ اگر این مطلب برای شما مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

بهترین صرافی ارز دیجیتال

دسته بندی ها: