ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

قطعاً روزگاری که انسان‌ها به مبادله کالا به کالا می‌پرداختند، همچین تصوری نداشتند که روزی مبادلات توسط یک سری کد و رمز انجام پذیرد. ارز دیجیتال چیست؟ این واحدهای مالی بر چه اساسی ساخته می‌شوند و در چه بستری خرید و فروش می‌شوند؟ آیا فقط برای کسب درآمد هستند یا قرار است جای پول رایج را بگیرند؟ شما چند نفر اطراف خود می‌شناسید که با ارز دیجیتال سر و کار دارند؟ چند مرتبه به شما پیشنهاد شده تا وارد این بازار شوید یا حداقل اطلاعاتی در موردِ آن‌ها کسب کنید؟

می‌خواهیم در این متن به قصه این رمزهای دیجیتالی بپردازیم و از ماهیت و کارکرد آن‌ها باخبر شویم. تاریخچه مختصری از شروع آن‌ها می‌گوییم و متوجه می‌شویم که اگر 2010 میلادی یک بیت کوین را که نیم دلار قیمت داشت، یعنی چیزی معادل 5000 ریال، امروز شما سرمایه‌ای در حدود 35 هزار دلاری را در اختیار داشتید!‌ با ما همراه باشید تا با زبانِ‌ ساده از ارز دیجیتال صحبت کنیم.

ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

ارز دیجیتال

ایده ارز دیجیتال cryptocurrency را به اواخر 1980 میلادی نسبت می‌دهند. هدف ارسال بدون ردیابیِ واحدِ پولی و بدون دخالت سازمان‌های مرکزی نظیر بانک‌ها بود. سال 1995 میلادی یک رمزنویسِ آمریکایی با نام دیوید چائوم David Chaum موفق به ابداع پولِ‌ الکترونیک با نام دیجی‌کَش Digicash شد. شاید بتوان این واحد را اولین فورم پرداخت‌های الکترونیک رمزنگاری شده دانست.

بیت گولد Bit Gold که آن را پیش درآمد بیتکوین Bitcoin می‌دانند در سال 1998 میلادی توسط نیک سزابو Nick Szabo طراحی شد. بیت گولد نیازمند شرکت‌کنندگانی بود تا با استفاده از کامپیوتر پازل‌های رمزنگاری شده‌ای را حل کنند و آن‌هایی که موفق می‌شدند، پاداش دریافت می‌کردند. اگر مفهوم چائوم و سزابو را ترکیب کنیم به چیزی می‌رسیم که امروزه آن را بیت‌کوین می‌نامیم.

شخص یا اشخاصی تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto بیت کوین را خلق کردند. یک سیستمِ پولیِ الکترونیک با ویژگیِ شبکه‌ای همتا به همتا یا بدون واسطه Peer to Peer که آغاز دوران ارز دیجیتال به شمار می‌آید.

بدون واسطه peer to peer یعنی چه؟ همانطور که گفتیم یکی از ویژگی‌های ارز دیجیتال کنار گذاشتن سازمان‌های مرکزی و امکان نقل و انتقال برای افراد بدون واسطه است. واسطه‌ای به جز بستر بلاک چین blockchain در شبکه جهانی اینترنت وجود ندارد.

آیا به ارز دیجیتال میشه اعتماد کرد؟

ارز دیجیتال

یکی از سوالاتِ متداول این است که ارزش ارز دیجیتالی بر چه پایه‌ای حساب می‌شود؟ اگر بخواهیم خیلی ساده و خلاصه بگوییم این ارزش از خود مردم حاصل می‌آید. در واقع اعتمادِ افراد به یک پول دیجیتالی می‌تواند موجب تعیین ارزش آن شود.

بیت کوین در سال 2010 به ازای هر واحد فقط نیم دلار بود؛ رمز ارزی که امروزه که در حال نگارش این متن هستیم 35 هزار دلار است و اوج قیمت آن حدوداً 68 هزار دلار را نیز تجربه کرد. اگر بخواهیم یک حساب سرانگشتی کنیم از سال 2010 میلادی تاکنون رشد 70 هزار برابری را تجربه کرده است که یک رشد چشمگیر به شمار می‌آید.

کسب درآمد از عکاسی

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال Cryptocurrency یعنی چه؟

ارز دیجیتال

خب می‌خواهیم بدانیم ارز دیجیتال یا رمزارز دیجیتالی یا کریپتوکارنسی به چه معنی است؟ همه این اصطلاحات یک معنی را می‌دهند. اکثر آن‌هایی که نیم نگاهی به کریپتو داشته‌اند، با نام بیت کوین و اتریوم آشنایی دارند. در حال حاضر چیزی بالغ بر 5000 ارزِ دیجیتالی معتبر را می‌توان خرید و فروش کرد.

اینکه چرا به آن ارز دیجیتالی می‌گویند به خاطر ماهیت آن است که در واقع ارزشی است که بر بستر دیجیتالی قرار می‌گیرد. خب می‌خواهیم قدری بهتر و علمی‌تر آن را تعریف کنیم.

ارز دیجیتال را می‌توان پول دیجیتالی غیرمتمرکز دانست. در مورد مفهوم غیرمتمرکز گفتیم که به معنی عدم وجود یک نظارتِ مرکزی است که نه تنها ضعفِ آن نیست، که مهم‌ترین نقطه قوت آن به شمار می‌آید. خب این پولِ دیجیتالی در چه بستری جابه‌جا می‌شود؟ به فناوری که ارز دیجیتال بر پایه آن شکل می‌گیرد بلاک چین Blockchain می‌گویند؛ یعنی زنجیره‌ای از بلوک‌های متصل. بلاک چین با کدهای برنامه‌نویسی طراحی می‌شود و الگوریتم‌هایی برای مشخص کردن قوانین آن شبکه هستند.

چرا به آن رمزارز می‌گویند؟ این مربوط به ویژگیِ دیگر ارز دیجیتالی است که رمزگذاری یا کدگذاری encrypted می‌شود. کدگذاری در این روش شبیه به رمزی نیست که مثلاً برای گوشی انتخاب می‌کنید؛ در این صورت به راحتی می‌توان آن را باز کرد. رمزنگاری به صورت نامتقارن است. برای درک بیش‌تر بهتر است با مفهوم بلاک چین آشنا شویم.

بلاک چین Blockchain چیست؟

ارز دیجیتال

خب همانطور که گفتیم این اصطلاح به معنی زنجیره‌ای به هم پیوسته از بلوک‌ها است. هر بلوک حاویِ‌ اطلاعاتی مشخص است. اطلاعات هر بلوک به بلوک بعد و قبل مرتبط و متصل است. در این صورت این زنجیره در واقع متشکل از اعضایی است که همگی در آن دخیل هستند. به خاطر اینکه هر بلوک به دیگر بلوک‌ها مرتبط است، تغییر در آن‌ها ممکن نیست، چرا که برای همه قابل رویت خواهد شد. همین موجب افزایش ضریب امنیت در این شبکه می‌شود.

آموزش کسب درآمد از ارز دیجیتال

کسب درآمد از ارز دیجیتال نیاز به کسب مهارت‌هایی دارد. شما می‌توانید به صورت خودآموز یا از طریق دوره‌های آموزشی مختلف اقدام به یادگیری کسب درآمد از ارز دیجیتال کنید. دوره‌های متعددی در ایران به صورت رسمی به آموزش ارز دیجیتال می‌پردازند.

شما می‌توانید از طریق خرید و فروش ارزهای دیجیتالی با شَم اقتصادی و پیش‌بینی درست به درآمدهای متفاوتی از این بازار دست پیدا کنید. معمولاً شما از طریق تحلیل‌های متفاوت می‌توانید پیش‌بینی خودتان را دقیق‌تر کنید. شک نکنید شما بدون هیچ دانشی هم ممکن است به درآمد برسید،‌ اما همه چیز شانسی رخ می‌دهد. زمانی که تحلیل‌گر خوبی باشید،‌ ریسکِ سرمایه را به حد و توانایی‌ها، تجربه و مهارت خود کاهش می‌دهید.

آموزش ارز دیجیتال می‌تواند شامل: تحلیل بازار، تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی باشد. شما با اساس آشنا می‌شوید و با تحلیل‌های تجربی به درکی از روندِ بازار می‌رسید. بعد از آن یا سرمایه‌گذاری خواهید کرد و برای مدت طولانی سرمایه را انباشت می‌کنید، یا تریدر ارز دیجیتال می‌شوید که مدام در حال خرید و فروش است.

ورود به ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

شما از چندین طریق می‌توانید به ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشید. خب مشخصاً اولین راه خرید است. شما در ازای پرداخت ارزشِ لحظه‌ای ارزِ دیجیتال می‌توانید آن را تهیه کنید. می‌توانید از صرافی‌های معتبر ایرانی در اینترنت خرید خود را تکمیل کنید. همین خرید و فروش مشخصاً منجر به ایجادِ بازاری می‌شود که افراد می‌توانند از طریقِ آن کسب درآمد کنند. راه‌های دیگر عبارتند از:

 1. ماینینگ کریپتو: معدن کاری کنید! البته قرار نیست شما کاری کنید؛ بلکه سیستم کامپیوتری شما این کار را خواهد کرد. در واقع کامپیوترها به حل معادلات پیچیده‌ ریاضی می‌پردازند که منجر به استخراج ارز دیجیتال می‌شود. البته این روش برای بهینه بودن نیازمند دستگاه‌های مخصوص یا کامپیوترهای قدرتمند است.
 2. در سیستم امور مالی دیفای DeFi، می‌توانید برای کسب ارز دیجیتال کشاورزی کنید! البته بازم این اصطلاح در بستر دیجیتال است. روش Yield Farming راهی شبیه به ماینینگ است. در این روش وام دهی رمزارزها از طریق قراردادهای هوشمند Smart contract است. ارزهای مجازی شما وام داده می‌شوند و شما قادر به کسب کارمزد از ارز دیجیتال خواهید بود.
 3. کش بک Cash Back راه دیگری برای کسبِ ارز دیجیتال است. این کار را برخی فروشگاه‌های آنلاین برای ترویج کریپتوی خاصی انجام می‌دهند و ممکن است از 1% تخفیف تا حتی 30% را شاهد باشیم.
 4. راه دیگر کسب ارز دیجیتال از طریق ایردراپ Airdrop است. این روش ریسکی به همراه ندارد. مفهوم ایردراپ در واقع همان فرستادن غذا و اقلام ضروری به مناطقی مثلاً سیل‌زده است. در واقع ایردراپ در دنیای ارز دیجیتال به معنی دریافتِ رایگان توکن به عنوان پاداش است. می‌تواند یک روش تیلیغاتی برای یک شبکه بلاک چین باشد.
 5. هولد کردن ارز دیجیتالی و کسب بیش‌تر از آن
 6. انجام بازی‌ها بر پایه ارز دیجیتال
 7. معرفی افراد به یک پروژه یا خدمات معروف به رفرال Referral
کسب درآمد از عکاسی تبلیغاتی

ارز دیجیتال در ایران

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که هیچ محدودیتی برای خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران وجود ندارد و جرمی برای آن ثبت نشده است. به همین خاطر چندین و چند صرافی ایرانی برای ارائه خدمات فعال هستند. یکی از مزیت‌های استفاده از صرافی ایرانی بحث تحریم‌هاست که ممکن است برای کاربران ایرانی مشکل ایجاد کند. در ادامه به چند صرافی اشاره می‌کنیم:

 • نوبیتکس با حداقل مبلغ سفارش 300 هزارتومانی و کارمزد هر معامله 0.35
 • بیت‌پین با حداقل سفارش 100 هزارتومان و کارمزد 0.06 تا 0.32 درصد
 • والکس با حداقل سفارش 100 هزارتومان و نرخ کارمزد تا حداکثر 4% که به انجام معاملات بیش‌تر کاهش می‌یابد. نسخه اپلیکیشن موبایل ندارد.
 • اوکی اکسچنج با بیش از 200 ارز
 • آبان تتر با بیش از 400 هزار کاربر فعال و جستجو در میان 288 رمز ارز
 • بیت24.کش سرعت خوب سایت
 • لوپیرو با امکان تعیین حد ضرر و سود
 • پینگی نرخ کارمزد عادلانه، خرید و انتقال سریع

همانطور که مشاهده می‌کنید صرافی‌های خرید و فروش ارز دیجیتال متعددی در ایران فعال هستند که می‌توانید با توجه به نیاز و شرایط خود در یکی از آن‌ها ثبت‌نام کنید و به خرید و فروش ارز دیجیتال در این پلتفرم‌ها بپردازید.

بهترین ارز دیجیتال ارزان

فراموش نکنید ارزان بودن یک رمزارز به این معنی نیست که شما بهتر است آن را خریداری کنید. در واقع می‌توان با خرید درصدی از یک بیت‌کوین (در حد ساتوشی) از رشد هیجان‌انگیز این رمز ارز بهره‌مند شوید. البته این روزها بیت کوین افت شدیدی را تجربه می‌کند و باید منتظر روزهای آینده آن باشیم.

رمزارزهایی که ارزان قیمت هستند و به تازگی وارد بازار می‌شوند در صورتی که بتوانند از نظر قیمتی رشد کنند یک امکان برای خرید و فروش و کسب درآمد هستند. یکی تجربه‌های مثبت در این زمینه دوج کوین DOGE Coin است. این کریپتو در مدت یک هفته چیزی در حدود 400%‌ رشد را تجربه کرد. به این معنی که سرمایه‌ شما در عرض یک هفته 4 برابر می‌شد. اکنون قیمت دوج‌کوین 0.12 دلار است.

یکی از این رمزارزهای ارزان که شهرت بالایی هم دارد ترون TRON است. این ارز دیجیتالی ارزان را می‌توانید با نماد TRX بیابید. قیمت آن 0.06 دلار است و گاهاً صعودهای قابل توجهی را تجربه کرده است.

شیبا SHIB نیز که سال 2021 سر و صدایی زیادی برپا کرد اکنون 0.02 دلار قیمت دارد و یکی از ارزهای دیجیتال آینده‌دار به شمار می‌آید. شاید بپرسید که رمز ارز ایرانی هم ساخته شده است؟ شما با داشتن دانش برنامه نویسی حرفه‌ای می‌توانید یک رمزارز دیجیتالی را در بسترهای مختلف بسازید. پیمان PMN با قیمت 0.06 دلار که تا کنون پیک قیمت 0.08 را تجربه کرده است که نشان می‌دهد مورد اعتماد کاربران نبود. یکی از علت‌های اصلی رشد یک رمزارز اعتمادی است که سازندگان به خریداران می‌دهند.

جدیدترین ارز دیجیتال

هر ساله چندین و چند پول دیجیتال در صرافی‌های معتبر لیست می‌شوند. معمولاً یکی از دلایل اعتماد به رمزارزهای دیجیتال از طریق لیست شدن در صرافی‌های معتبر دنیا ایجاد می‌شود. البته این متن شما را به خرید دعوت نمی‌کند و تنها اشاره‌ای است به جدیدترین ارزهای دیجیتالی با ارزش و آینده‌دار.

یکی از این‌ها لاکی‌بلاک Luckyblock است. این رمزارز فقط 0.003756 دلار قیمت دارد و روزانه نزدیک به 2 میلیون دلار حجم معاملاتش است. به شیبا اشاره‌ای داشتیم. یکی از پر سر و صداترین‌های سال 2021 که هم اکنون حدوداً 2.6 درصد از سهم کل معاملات بازار را در اختیار دارد و جز 5 پول دیجیتالی برتر است.

همچنین باید به Terra اشاره کنیم. یک پروژه از توکن LUNA است که رفتارش از بیت کوین تبعیت نمی‌کند و این می‌تواند نکته قابل تاملی باشد. سال 2022 میلادی می‌توان شاهد یک صعود اساسی در Yearn.finance‌ هم باشیم. این پول دیجیتالی جدید نیز همانند Terra، رفتارش تابع بیت کوین نیست. در نهایت هم اشاره‌ای کنیم به PanccakeSwap که اواخر 2020 میلادی عرضه شد و از جدیدترین‌های آینده دار به شما می‌رود. به هر حال 16 هزار توکن در حال چرخش عدد و رقم کمی نیست و انتخاب را به تجربه و شم اقتصادی فرد بازمی‌گردد.

قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال را از کجا بگیرم؟

همانطور که در بخشی به صرافی‌های معتبر نگاهی داشتیم، شما می‌توانید به صورت آنلاین از همان صرافی‌ها اقدام به گرفتن قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتالی کنید. علاوه بر لینک‌هایی که به شما معرفی کردیم می‌توانید قیمت‌ها را با یک صرافی معتبر آنلاین نظیر کوین‌بیس قیاس کنید.

ارز دیجیتال امروز چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال

هر چه در عصر فناوری و اطلاعات پیش می‌رویم، خود به خود متحمل تغییراتی می‌شویم که از دنیای دیجیتال بر ما سایه می‌اندازد. درک صحیح از این تغییرات منجر به سازگاری ما با جوامعِ نو بشری می‌شود. شاید سال 1372 شمسی با ورود اولین موبایل به ایران و قیمتِ گزافِ آن روزهای آن، باور نمی‌کردیم که روزی فرا می‌رسد که کمتر کسی را بدون گوشی موبایل می‌توانیم پیدا کنیم.

ارز دیجیتال روز به روز در حال گستردگی است و این به خاطر قابلیت‌هایی است که دارد و همگام شدنِ آن با عصر فناوری و اطلاعات. خب می‌خواهیم بدانیم پول دیجیتال چه کاربردی دارد و مزیت‌هایِ عمده آن چیست؟

نقل و انتقالِ پول با ارز دیجیتال

همانطور که ذکر شد هر پول دیجیتال دارای ارزشی متغیر است. در واقع نسبت به اعتمادی که جلب می‌کند و تیمی که آن را پشتیبانی می‌کند، ارزشِ خودش را بدست می‌آورد.

یکی از کارهایی که می‌توان با ارز دیجیتال انجام داد، نقل و انتقال پول است. این کار با کمترین هزینه ممکن انجام می‌شود، چرا که واسطه به طور کلی حذف شده است. بسته به شبکه انتقال و نوعِ ارز دیجیتال کارمزدها قدری متفاوت هستند، ولی به طور کلی هزینه کارمزد نقل و انتقال پول از طریق رمزارز دیجیتالی بسیار پایین‌تر و سریع‌تر است.

هتل‌های لوکس و استفاده از ارز دیجیتال برای پرداخت

البته فقط هتل‌های لوکس نیستند که از این امکان برای پرداخت هزینه‌ها بهره‌مند هستند. فروشگاه‌ها و کافی‌شاپ‌ها کم‌کم رو به این جریان متمایل شده‌اند. به عنوان مثال: در گراند هتل دولدِر Dolder Grand Hotel که در زوریخ سویس واقع است، مشتریان می‌توانند برای انواع خدمات از پرداخت بیت کوین استفاده کنند.

استفاده از ارز دیجیتال برای خیریه‌ها

با توجه مشخصه‌های ارز دیجیتال، یک راه مطمئن و سریع برای دریافت مبالغ خیریه است. این راه می‌تواند هم از کارمزدهای احتمالی بکاهد و هم در زمان صرفه جویی کند.

گیمینگ و ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

امروزه توسعه صنعت گیم در ارتباط با بلاک چین و همچنین بازی‌های مبتنی بر ارز دیجیتال موجب شده تا این دنیا بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. بازی‌های متعددی هستند که از طریق سرمایه‌گذاری یا بدون سرمایه‌گذاری به کاربران این امکان را می‌دهد تا از این طریق در سرتاسر دنیا درآمد کسب کنند.

 

خرید و فروش ارز دیجیتال و کسب درآمد

همانطور که گفتیم ما می‌توانیم در صرافی‌های آنلاین نظیر بایننس Binance، کوینبیس Coinbase و هوبی گلوبال Hubi Global به خرید و فروش رمزارز دیجیتالی بپردازیم. همه چیز همانند دنیای بورس است. رشد یک ارز دیجیتال می‌تواند به یک‌باره و با دو برابر شدن یا چند برابر شدن سرمایه شما همراه باشد.

با توجه به دانش بورسی و آگاهی از نمودارها و تحلیل‌های مختلف می‌توان درآمد بسیار خوبی از این طریق داشت. همچنین برخی صرافی‌های ایرانی هم به کاربران خود خدمات ارائه می‌دهند. شما با قدری جستجو می‌توانید صرافی مورد نظر خود را پیدا کنید.

کیف پول دیجیتال

به طور کلی ما با دو کیف پول wallet برای نگه‌داری و خرید و فروش ارزهای دیجیتال روبرو هستیم. کیف پولِ مجازی که مانند یک اپلیکیشن یا نرم‌افزار روی دستکتاپ یا گوشی موبایل نصب می‌شود و کیف پول دیجیتال فیزیکی.

در یک کیف پول ارز دیجیتال در واقع کلیدهای رمزنگاری encrypted ذخیره می‌شوند. کیف پول فیزیکی یا سخت‌افزاری هم صرفاً یک دستگاه برای نگه‌داری انواع رمزارزها است. این دستگاه‌های قابل حمل و کوچک از حملاتِ هکرها، بدافزارها و فیشینگ هم در امان هستند. برای انجام تراکنش از طریق درگاه USB به کامپیوتر متصل می‌شوند.

 

ارز دیجیتال

برخی اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال چیست؟ صرافی ارز دیجیتال Cryptocurrency exchange در واقع فضایی است که می‌توان بسته به صرافی و وسعت آن به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازیم.

ترید Trade به چه معنی است؟ همانطور که مشخص است ترید به معنای تجارت و خرید و فروش است. این عمل به تبدیل یک ارز دیجیتال به پول رایج (فیات) یا یک ارز دیجیتالی دیگر را می‌گویند. پس تریدر کسی است که در حال انجام این کار است.

هولد HODL به چه معنی است؟ این اصطلاح در دنیای ارز دیجیتال به معنی نگه‌داری و عدم فروش است. البته ما اشتباه تایپی نداشتیم و در این دنیا به جای HOLD از HODL استفاده می‌کنند.

فیشینگ Phishing یعنی چه؟ یکی از اعمال مجرمانه است که منجر به سرقت اطلاعات می‌شود که معمولاً از طریق یک پیام وسوسه‌انگیز رخ می‌دهد. یک مثال آن می‌تواند پیامکی باشد که دریافت می‌کنید. شما به جای لینک بانک، در واقع لینکی مشابه با آن دریافت می‌کنید. شما با دستان خودتان اطلاعات خودتان را وارد می‌کنید و به همین راحتی عملیات Phishing رخ می‌دهد.

ماینر Miner چیست؟ تجهیزاتی کامپیوتری که بر اساس قدرتی که دارند یک ارز دیجیتالی خاص را برای شما استخراج می‌کنند. شاید با ماجرای مصرف برق آن‌ها آشنایی دارید که جنجال‌های متعددی به همراه داشت.

خب تا اینجا سعی کردیم به زبان ساده و خیلی دقیق با ارز دیجیتال و اطلاعات اولیه پیرامون آن آشنا شویم. شاید شما در این زمینه فعالیت می‌کنید و یا قصد ورود به این دنیای وسوسه‌انگیز را دارید. در هر حال بهتر است دانش خود را در این زمینه کامل کنید تا با دست پر تجارت خود را کنترل کنید.

ارز دیجیتال و دنیای آینده

ارز دیجیتال

برای ورود به دنیای ارز دیجیتال ما باید دانشِ لازم را کسب کنیم. این دانش برای همه افرادی که از سواد متوسطه برخوردار هستند و می‌توانند با گوشی یا کامپیوتر کارهای معمول را انجام دهند، ممکن است. وبینارها، ویدیوهای آموزشی، کتاب‌ها و کلاس‌های متعددی توسط اساتید مختلف این دنیا را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهند. باید توجه داشته باشیم که علاوه بر اینکه این دنیا یک فضا برای کسب درآمد است، راهی به سوی دنیای جدید است. والدینی که حتی قصد ورود به بازارهای ترید را ندارند، بهتر است نسبت به این موضوع به یک آگاهی نسبی دست یابند.

ما در این متن سعی کردیم یک شمای کلی از ارز دیجیتال و کاربردهای آن برای شما بازگو کنیم. به نظر شما چه نکته‌ای در این متن موجود نیست؟ کدام بخش برای شما جذابیت بیش‌تری دارد؟ آینده انسان را تا چه حد تحت تاثیر ارز دیجیتال می‌دانید؟ لطفا نظراتِ خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

بهترین-صرافی-ارز-دیجیتال-ایرانی

۱ نظر در “ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

 1. پارسا گفت:

  سلام
  کار با ارز دیجیتال درآمد ثابتی دارد و هزینه های یک زندگی را برطرف میکند؟
  میزان آورده چقدر می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.