رینگ لایت ها یکی از مهمترین ابزارهای نورپردازی در عکاسی، به خصوص در ژانرهایی مثل عکاسی مد به حساب می‌آیند. گرچه ممکن است کمی گران قیمت باشند، اما نتیجه‌ی نهایی کار با آنها بسیار جذاب بوده و می‌تواند حس یک تصویر استودیویی فوق‌العاده با کیفیت را به شما بدهد. فرم آنها خیلی جالب است، نه ؟ از آنجا که رینگ لایت‌ها یک فرم دایره‌ای شکل دارند می‌توانید دوربین را درون آنها قرار داده و یک شات از رو به روی سوژه‌ی خود ثبت کنید، سایه‌ها نیز در این حالت بسیار نرم خواهند بود و نور بسیار جذابی را خواهید داشت.

اولین رینگ لایت‌ها در ابتدا در سال 1952 و به منظور استفاده در صنعت دندان پزشکی طراحی و ساخته شدند و امروزه در عکاسی نیز کاربردهای فراوانی دارند. معمولا منبع نور رینگ لایت‌ها یک چراغ حلقه‌ای معمولی فلوئورسنت بوده، ولی امروزه بیشتر از چراغ‌های LED برای این منظور استفاده می‌کنند، چرا که هم کنترل بهتری دارند، هم قیمت کمتر، هم ماندگاری بیشتر و هم کیفیت بالاتر، در عین حال انرژی بسیار کمتری هم مصرف می‌کنند.

علاوه بر اینکه می‌توان از رینگ لایت در سبک‌های خاص عکاسی مثل عکاسی از آرایش یا عکاسی مد و فشن استفاده کرد، عکاسی از مراسم‌های مختلف مثل عروسی هم از موارد رایج آن است. حتی شما می‌توانید از رینگ لایت‌هایی با سایزها و ابعاد مختلف برای عکاسی ماکرو استفاده کنید، مانند عکاسی از فاصله‌ی نزدیک از گل، عکاسی از جواهرات و سایر اشیاء کوچک.

اما از این موارد که بگذریم، بیایید نگاهی داشته باشیم به اینکه چگونه باید از رینگ لایت‌ها استفاده کنیم، در چه مواردی کاربرد بیشتری خواهند داشت، ساختار آنها به چه صورت است و در کل هر آنچه که لازم است در مورد یک رینگ لایت بدانیم. اگر حس می‌کنید خلاقیت خوبی دارید، می‌توانید با استفاده از نورهای حلقه‌ای یا ریسه‌ای برای خودتان یک رینگ لایت دست ساز بسازید !

پیشنهاد نویسنده : آموزش استفاده از نور ثابت ( Continuous Light ) در عکاسی

با من تا انتهای این مقاله همراه باشید …

از رینگ لایت برای چه مواردی استفاده می‌شود ؟

به طور خلاصه :

  • عکاسی پرتره چین و چروک و لکه‌ها را به حداقل می‌رساند
  • تولید محتوا برای یوتوب سایه را کاهش می‌دهد، نوری یکنواخت و نرم روی صورت سوژه ایجاد می‌کند
  • عکاسی تبلیغاتی می‌تواند به زیبایی هر چه تمام‌تر سوژه را به تصویر بکشد

اغلب اوقات برنامه‌های عکاسی و فیلم برداری از کاربردهای اصلی رینگ لایت‌ها هستند. می‌توانید از آن‌ها برای عکاسی پرتره، عکاسی ماکرو و سایر سبک‌هایی که برای عکاسی از تنها یک سوژه در فاصله‌ی نزدیک هستند، مانند عکاسی از غذا هم استفاده کنید. همچنین به عنوان ابزاری مناسب برای نورپردازی برای فیلم برداری در فضای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عکاسان و فیلم برداران کاملاً عاشق رینگ لایت‌ها هستند. آنها نورهای پراکنده‌ی بیشتری را در اطراف سوژه ارائه می‌دهند، در حالی که سایه‌های تند را کاهش می‌دهند، به همین دلیل یک ابزار نورپردازی محبوب برای تصویر برداری از نمای نزدیک به حساب می‌آید. این ابزار می‌تواند سوژه‌ی شما را برجسته‌تر از حالت عادی نشان داده و خطوط را به گونه‌ای که چهره غیر طبیعی نشود به تصویر بکشد، به همین دلیل ابزاری بسیار مناسب برای عکاسی پرتره و سلفی گرفتن است.

رینگ لایت‌های LED از لامپ‌های سفید با ته رنگ گرم تشکیل شده‌اند که از نور روز در محیط داخلی تقلید می‌کنند و رنگ پوست طبیعی سوژه را به شما تحویل می‌دهند. آنها در اندازه‌های مختلف، گاهی اوقات با چراغ‌های کم نور، و سازگار با هر نوع دوربینی تولید می‌شوند.

یکی از مواردی که در عکاسی پرتره می‌تواند سوژه را به شدت جذاب‌تر نشان دهد، چشم‌های اوست. نور حلقه‌ای رینگ لایت می‌تواند جلوه‌ای بسیار جذاب و زیبا را درون چشم ایجاد کند که این خود یکی از مهمترین مزایای استفاده از رینگ لایت است، چرا که بلافاصله بیننده را وادار می‌کند به چشم‌های سوژه نگاه کند.

اگر تنها نور موجود همان رینگ لایت باشد، قطعا متوجه هاله‌هایی در اطراف سوژه‌ی خود خواهید شد که بسیار جذاب هستند.

برای عکاسی ماکرو، رینگ لایت‌ها می‌توانند یک نور یکدست و مستقیم را به سوژه‌ی شما بتابانند. همچنین به دلیل گسترده بودن نوری که تولید می‌کنند، هیچ سایه‌ای در اطراف سوژه‌ی خود نخواهید داشت و با خیال راحت می‌توانید تمامی جزئیات را ثبت کنید.

همچنین می‌توانید از آن به عنوان نور پر کننده‌ی خود در یک محیط استودیویی استفاده کنید که در آن ممکن است منابع نور دیگری هم داشته باشید. این تضمین می‌کند که شما به اندازه‌ی کافی نور ملایم و نرم دارید تا سوژه‌ی خود را به صورت سه بعدی بیشتر روشن کنید.

در حالی که رینگ لایت‌ها برای عکاسی عالی هستند، اما نور مناسبی را برای فیلم برداری هم ایجاد می‌کنند. اگر تا به حال فکر کرده‌اید که چرا یک سوژه‌ی خاص در زیر نور ثابت به طور محسوسی بهتر به نظر می‌رسد، احتمالاً از رینگ لایت استفاده می‌کنند. مسلماً آنها بهترین منابع نور برای یوتوبرها، ویدئوبلاگرها و به طور کلی تولید کنندگان محتوای ویدئویی به حساب می‌آیند.

تقریباً هر بیوتی بلاگر یا آرایشگر جدی که در یوتوب فعالیت دارد، برای آموزش‌های خود از رینگ لایت استفاده می‌کند؛ چرا که می‌تواند به خوبی رنگ واقعی پوست را نشان دهد، همچنین تمامی جزئیات را به بهترین شکل به نمایش می‌گذارد و سایه‌ها را از بین می‌برد، با برجسته شدن اتفاقات مختلف نیز همه چیز واضح‌تر به نظر می‌رسد. معمولا همراه با رینگ لایت‌ها هم از گوشی‌های هوشمند و هم از دوربین‌های حرفه‌ای به منظور تصویر برداری استفاده می‌شود.

از آنجا که بسیاری از رینگ لایت‌‎ها می‌توانند درجه‌ی نور عادی رنگ روز، یعنی 54000 کلوین را تولید کنند، این منبع نور برای استفاده در صنعت آرایش به ویژه در یک روز پوشیده از ابر و یا در صورت عدم دسترسی به نور طبیعی مناسب است. همچنین اگر یک بیوتی بلاگر هستید لازم است یک رینگ لایت برای خود تهیه کنید، چرا که علاوه بر اینکه می‌توانید بیشترین جزئیات را با بهترین نورپردازی به دست آورید، ههمان جلوه‌ی دایره‌ای شکلی که درون چشم‌های شما بازتاب می‌شوند نمای بسیار زیبا و جذابی خواهند داشت.

پیشنهاد نویسنده : بهترین منابع نور برای یوتوبرها و ویدئوبلاگرها

کدام رینگ لایت را انتخاب کنیم ؟

رینگ لایت را می‌توان همانطور که هست خریداری کرد، اما آموزش‌هایی برای ساختن آنها به صورت دست ساز نیز در یوتوب و اینترنت وجود دارد. با این حال، اگر می‌خواهید به منظور فیلم برداری برای خودتان یکی از آنها را درست کنید حتما از بی خطر بودن تجهیزاتی که استفاده می‌کنید مطمئن باشید، چرا که برخی از لامپ‌هایی که برای ساخت آنها استفاده می‌شود در صورت استفاده‌ی مکرر ممکن است مشکل ساز باشد. پیشنهاد من این است که به دنبال پنل‌های LED رفته و یا حتی از ریسه‌های LED استفاده کنید و لامپ‌های دایره‌ای و حلقوی شکل را فراموش کنید.

نکته‌ی مثبت در مورد استفاده از یک منبع نور ثابت در مقابل یک منبع نور چشمک زن این است که می‌توانید در لحظه هر گونه تغییری را در نوپردازی محیط مشاهده کنید و این کار را برای شما بسیار آسان‌تر می‌کند. در واقع شما وقتی از منابع نور چشمک زن استفاده می‌کنید، با هر بار شات زدن باید نتیجه‌ی کار خود را مشاهده کرده و ایراداتتان را در عکس‌های بعدی بگیرید، این روش بسیار زمان‌بر خواهد بود، اما نورهای ثابت به شما کمک می‌کنند هر تغییری را با چشم خود و پیش از ثبت عکس هم مشاهده کنید.

نکته‌ی دیگری که باید بدانید این است که قدرت و ابعاد رینگ لایت می‌تواند در نوری که در نهایت دریافت می‌کنید موثر باشد. اگر می‌خواهید نور زیادی روی سوژه‌ی خود داشته باشید یا مثلا از فواصل نسبتا طولانی عکاسی می‌کنید، به یک رینگ لایت بسیار بزرگتر نیاز خواهید داشت. با این حال، اگر قرار است از نمای نزدیک عکاسی کنید، رینگ لایت‌های کوچکتر هم همان اثر را به شما می‌دهند. در مورد قدرت اما، معمولاً بهتر است مدلی را تهیه کنید که قابلیت تنظیم نور را به شما ارائه دهد، در واقع خودتان بتوانید شدت آن را کم و زیاد کنید. این در زمانی که از سوژه‌های مختلف عکاسی می‌کنید به شما کمک خواهد کرد.

در آخر، دمای رنگ منبع نورتان را هم به خاطر بسپارید. حتی اگر تصمیم دارید از ژل‌های رنگی برای ایجاد یک رنگ موقتی استفاده کنید، باز هم یک رنگ پیش فرض طبیعی خواهید داشت. رینگ لایت‌ها اغلب در نورهای فلورسنت، سفید گرم یا حتی سفید تند، به جای زرد گرم یا سفید روشن، بهترین هستند.

نحوه‌ی استفاده از رینگ لایت

1- به عنوان یک نور معمولی

رینگ لایت‌ها به رغم شکل دایره‌ای‌شان، در صورت استفاده به عنوان نور معمولی بسیار عالی هستند. زاویه‌ی نور را کمی بالا ببرید و آن را به سمت سوژه‌ی خود حهت دهی کنید تا تاثیری که شکل نور دارد را تحریف کند و همچنین می‌توانید از آن به عنوان یک سافت باکس کوچک استفاده کنید. شما محدود به این نیستید که چگونه می‌توانید سوژه‌ی خود را از این طریق روشن کنید، اما من فهمیدم که همه‌ی الگوهای اصلی نورپردازی به خوبی کار می‌کنند.

اگر بیش از یک رینگ لایت دارید، می‌توانید از آنها در کنار یکدیگر استفاده کنید و تقریباً هر حالتی برای تنظیم نوردهی را به وجود بیاورید. اگر از مدل‌هایی استفاده کنید که خروجی و شدت قابل تنظیم دارند، نتیجه‌ی بسیار بهتری را دریافت خواهید کرد.

2- به عنوان یک تکیه گاه

اگر یک رینگ لایت LED دارید، معمولا آنها خیلی گرم نمی‌شوند. خیالتان راحت باشد که سوژه‌ی شما می‌تواند در هر حالتی با نور کار کند. شما می‌توانید رینگ لایت را به سوژه‌ی خود بدهید و با آن فیگورهای متفاوتی را به دست بیاورید. نتیجه‌ی کار بسیار جذاب خواهد بود، منتها به شرط اینکه مطمئن باشید رینگ لایت خطری برای سوژه ایجاد نمی‌کند ! تنها موردی که لازم است نگران آن باشید، کابل‌ها و اتصالات است، اما با همه‌ی اینها در نهایت نوری بسیار عالی و خلاقانه و جذاب خواهید داشت.

پیشنهاد نویسنده : راهنمای خرید منبع نور برای ویدئوبلاگرهای مبتدی

3- به عنوان نور پر کننده ( Fill Light )

برای برخی جلوه‌های جالب دیگر هم می‌توانید هر نور ثابتی را با یک منبع نور چشمک زن استودیویی مخلوط کنید. در واقع باید از نور استودیویی خود به عنوان نور کلیدی یا اصلی و از نور رینگ لایت به عنوان نور دوم یا همان نور پر کننده استفاده کنید.

چند نکته‌ای که لازم است به خاطر بسپارید این است که احتمالاً استروب‌های شما از رینگ لایتتان بسیار قدرتمندتر هستند، بنابراین قدرت را بر این اساس تنظیم کنید. همچنین اگر می‌خواهید منابع نوری را مخلوط کنید، احتمالاً لازم خواهد بود تا یک رینگ لایت با دمای نور قابل تنظیم داشته باشید.

همچنین می‌توانید این حالت را معکوس کنید و از رینگ لایت به عنوان نور اصلی و از فلش به عنوان نور پر کننده استفاده کنید. مانند قبل، قبل از اینکه شروع به کار کنید، مطمئن شوید که قدرت استروب‌های شما بسیار کم شده است.

4- به عنوان جزئی از ترکیب بندی

در استفاده‌ی عادی از رینگ لایت، من طرفدار ایجاد یک ترکیب با نور حلقه‌ای واقعی هستم که سوژه را ترکیب بندی می‌کند. شاید این نظر شخصی من باشد، اما به هر حال من آن را واقعا دوست دارم ! با این حال، شما به این محدود نمی‌شوید. می‌توانید برای برخی از جلوه‌های جالب، رینگ لایت را در هر نقطه از قاب تصویر خود قرار دهید. سعی کنید یکی را برای ایجاد جلوه هاله‌ای طور در پشت سوژه‌ی خود قرار دهید، یا آن را در زاویه‌ی درستی درون قاب خود قرار دهید تا یک نوار نور خمیده در ترکیب بندی قرار بگیرد.

5- برای تار کردن یا کشیدن سوژه

این همان استفاده از رینگ لایت به عنوان نور پر کننده‌ی محیط است، اما اگر از استروب خود به طور معمول استفاده می‌کنید، می‌توانید با طولانی کردن سرعت شاتر، هم نوردهی بهتری داشته باشید و هم سوژه‌تان را به صورت ثابت و فریز شده ثبت کنید.

یک هشدار کوچک : اگر عکاسی هستید که به مسائل فنی مسلط است، احتمالاً از این روش متنفر خواهید شد، چرا که نتایج کمی نرم بوده و شارپی را از دست می‌دهد؛ با این حال، می‌توان از آن برای برخی از چشمگیرترین نتایج استفاده کرد. اگر این کار را دوست دارید، هنوز باید در کنترل حرکت دوربین خود مراقب باشید.

از آنجا که به هیچ وجه سرعت شارژ شما بر روی فلش کنترل نمی‌شود، می‌توانید سرعت شاتر خود را به همان اندازه که برای انجام این کار نیاز دارید تنظیم کنید. با این حال، ممکن است بخواهید از یک سه پایه برای سرعت شاتر واقعاً کم استفاده کنید. این تکنیک می‌تواند به تنهایی برخی از جلوه‌های جالب را فراهم کند، اما در نهایت هیچ دو تلاشی مشابه هم نخواهند شد.

پیشنهاد نویسنده : باتوم لایت ( Light Stick ) چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد ؟

در هنگام خرید یک رینگ لایت باید به چه مواردی توجه داشت ؟

اگر قصد خرید یک رینگ لایت را برای برای نیازهای شخصی یا شغلی خود دارید، ممکن است در انتخاب نوع آن کمی مشکل داشته باشید، در این بخش به شما کمک خواهم کرد تا در هنگام خرید یک رینگ لایت، تجربه‌ی بهتری داشته باشید.

1- از یک دوربین دیجیتال استفاده می‌کنید ؟ یا تبلت ؟ یا گوشی‌های هوشمند ؟

اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که با چه وسیله‌ای عکاسی می‌کنید، آیا یک دوربین DSLR یا بدون آینه یا کامپکت دارید یا با گوشی هوشمند یا تبلتتان عکاسی می‌کنید ؟ توصیه می‌کنم بنا به نوع وسیله‌ای که با آن عکاسی می‌کنید، رینگ لایتی را تهیه کنید که بتوانید دوربین یا گوشی هوشمندتان را درون آن قرار دهید؛ بنابراین هر چه بزرگتر باشد بهتر است.

2- کیفیت نور

نکته‌ی بعدی که باید به آن توجه داشته باشید میزان CRI یا همان شاخص سنجش کیفیت نور ( Color rendering index ) است که به ما نشان می‌دهد منبع نورمان چقدر با کیفیت است. با کیفیت‌ترین و بهترین نوری که در جهان وجود دارد، نور خورشید است که به آن میزان CRI 100 را داده‌اند و باقی منابع نور را با آن مقایسه کرده و می‌سنجند.

یک رینگ لایت LED که کیفیت خوبی داشته باشد معمولا CRI بالای 80 دارد، همچنین مدل‌های حرفه‌ای CRI بین 95 تا 98 دارند که برای عکاسی یا فیلم برداری ایده‌آل هستند. معمولا اگر نتوانستید میزان CRI را در بین مشخصات محصولی که مد نظرتان است پیدا کنید، این عدد آنقدر پایین بوده که ارزش آن را نداشته که مورد اشاره و توجه قرار بگیرد، پس این منبع نور خوبی نخواهد بود.

بالا بودن CRI یک منبع نور نکته‌ایست که نباید به همین سادگی از کنار آن گذشت، در واقع یک منبع نور که CRI پایینی داشته باشد در نهایت نمی‌تواند عکس‌های خوبی را به شما تحویل دهد، چرا که توانایی آن را ندارد که رنگ‌ها را همانطور که در واقعیت دیده می‌شوند در دوربینتان هم منعکس کند.

3- رینگ لایت‌های دست ساز ( DIY ) ارزش دارند ؟

با یک جستجوی ساده در یوتوب و اینترنت می‌توانید نتایج زیادی را پیدا کنید که چگونه خودتان یک رینگ لایت بسازید، در حالی که هزینه‌ی بسیار کمی هم برای ساخت آنها در نظر گرفته می‌شود. اکثرا رینگ لایت‌هایی که خودتان می‌سازید مشکلات زیادی خواهند داشت، اما باز هم به عنوان یک روش ساده و ارزان قیمت می‌توان روی آن حساب کرد.

ساخت یک رینگ لایت ار نسبتا سخت و دشواری است و همچنین باید اطمینان حاصل کنید که چیزی که می‌‎سازید کاملا ایمن است و مشکلی را برایتان به وجود نخواهد آورد.

4- اندازه و شدت نور

نکته‌ی دیگری که باید در هنگام خرید یک رینگ لایت در نظر بگیرید اندازه و قدرت نور آن است. هرچه میزان لومن ( lm ) و شاخص تفکیک رنگ ( CRI ) بالاتر باشد، خروجی نور و نمایش رنگ شی بهتر خواهد بود و در نهایت تصویر با کیفیت‌تری را خواهید داشت. این تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند، خصوصاً مواردی که به دقت رنگ بستگی دارند، مانند آرایشگران، گریمورها یا افرادی که کار رنگ مو انجام می‌دهند. بهتر است به دنبال رینگ لایت‌هایی باشید که امکان تنظیم قدرت نور خروجی را به شما بدهند.

این مورد باعث می‌شود کنترل بسیار بهتر و ساده‌تری روی نور سوژه‌تان داشته باشید، البته که قیمت این رینگ لایت‌ها نسبتا بالاتر است.

5- ضمانت نامه

یکی از مواردی که حتما باید به آن توجه داشته باشید، گارانتی یا همان ضمانت نامه است؛ امکان خرابی رینگ لایت‌ها کم نیست و به همین دلیل داشتن گارانتی خیال شما را تا حد بسیار زیادی راحت خواهد کرد.

6- دمای رنگ

هنگام عکاسی یا فیلم برداری معمولاً از دمای رنگ گرم استفاده می‌شود. برخی از رینگ لایت‌ها گزینه‌ای را برای تغییر رنگ یا دمای نور درون خود دارند، اما اگر رینگ لایت شما این قابلیت را نداشت، می‌توانید رنگ نور را با ژل‌های رنگی مخصوص تغییر دهید.

7- لوازم جانبی درون جعبه

آیا رینگ لایت مد نظر شما همراه با یک کیف محافظ ارائه می‌شود یا پایه برای ایستادن دارد ؟ آیا مانت اتصال به دوربین یا گوشی هوشمند درون آن وجود دارد یا خیر ؟ آیا آداپتور آن متناسب با ولتاژ برق ایران است یا خیر ؟ اینها استانداردهایی هستند که حتما باید در هنگام خرید یک رینگ لایت باید توجه ویژه‌ای بر رویشان داشته باشید.

8- رینگ لایت‌های فلورسنت در مقابل رینگ لایت‌های LED

رینگ لایت‌های فلورسنت ساختاری یکدست دارند و درون آنها از یک لامپ یکپارچه استفاده شده است، اگر چه این موارد تکنولوژی قدیمی‌تری دارند و در عین حال عمر آنها به اندازه‌ی مدل‌های LED نیست و عمر مفید کمتری دارند. نکته‌ی منفی دیگر در مورد رینگ لایت‌های فلورسنت این است که اگر مدت زمان طولانی از آنها استفاده شود ممکن است به شدت داغ شوند، همچنین ممکن است به مرور زمان صدای سوسو از خود تولید کنند. همچنین اگر لامپ داخل رینگ لایتتان خراب شود باید یک لامپ جدید برای جایگزینی با آن خریداری کنید، در حالی که اگر از رینگ لایت‌های LED استفاده کنید، نه گرمای شدیدی را مشاهده خواهید کرد و نه عمر آنها زود تمام خواهند شد، همچنین قیمت پنل‌های LED نسبت به لامپ‌های فلورسنت بسیار کمتر است.

جمع بندی

خرید یک رینگ لایت می‌تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد، چرا که معمولا همانند سایر منابع نور مدل جدیدی از آنها تولید نمی‌شود و تنها برخی امکانات جانبی در مدل‌های مختلف اضافه و کاسته می‌شود. بدون شک در یک روند طولانی مدت عکاسی شما نتیجه‌ی بسیار خوبی را دریافت خواهید کرد. رینگ لایت‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های DSLR یا بدون آینه، بیش از هر زمان دیگری مقرون به صرفه شده‌اند و قابلیت حمل و نقل در آنها به این معنی است که می‌توانید آنها را با خود حمل کرده و در محیط‌های مختلف عکاسی کنید.

خواه در استودیو پرتره‌های پر زرق و برق بگیرید و یا عکس‌های ماکرو از گل‌ها و حیات وحش ریز، افزودن یک رینگ لایت به کیت نورپردازی شما گزینه‌های منابع نور را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. در پایان و به عنوان یک جمع بندی خیلی کوتاه باید بگویم که رینگ لایت، یک ابزار لازم برای عکاسان آماتور و حرفه‌ای است.

پیشنهاد نویسنده : چتر در عکاسی چیست؟ راهنمای خرید و استفاده از چترهای نورپردازی

شما می‌توانید جدیدترین رینگ لایت‌های بازار را در فروشگاه دیدنگار با بهترین قیمت از طریق این لینک تهیه کنید.

امیدوارم مقاله‌ی ” رینگ لایت چیست ؟ هر آنچه لازم است در مورد رینگ لایت و کاربردهای آن بدانید “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید، همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

 

خریدانواع رینگ لایت

 

دسته بندی ها: