باتوم لایت ( Light Stick ) چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد ؟

در این مقاله نگاهی عمیق به یک نوع خاص از منابع نور ثابت در عکاسی خواهیم داشت، یعنی باتوم لایت یا همان استیک لایت ( Light Stick ). بیایید چند مثال بزنیم تا ببینیم باتوم لایت‌ها برای چه مواردی مفید هستند و چگونه می‌توانند کار شما را راحت‌تر کنند. همانطور که خودتان خواهید دید، آنها یکی از خلاقانه‌ترین تجهیزات نورپردازی هستند و می‌توانید تصاویر فوق‌العاده‌ای را با استفاده از آنها ثبت کنید.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که باتوم لایت‌ها مخصوص نورپردازی استودیویی نیستند و عملکرد آنها بیشتر مخصوص نورپردازی‌های خلاقانه خواهد بود. در واقع شما فقط با یک تکه چوب نورانی قادر نخواهید بود تا سوژه را برای یک عکس پرتره آماده کنید. البته این بدان معنا نیست که نور آنها ضعیف است یا هر چیز دیگری، بلکه نوع نوری که تولید می‌کنند به درد نور اصلی یا همان Key Light نمی‌خورد.

دقیقا به همین دلیل است که در استودیوهای عکاسی از نورهای بزرگ استفاده می‌شود. مورد آخر این است که نور آنها به صورت ثابت و دائمی روشن خواهد بود، به همین علت کنترل کردنشان از نورهای چشمک زن بسیار ساده‌تر خواهد بود.

پیشنهاد نویسنده : چتر در عکاسی چیست ؟ راهنمای خرید استفاده و استفاده از چترهای نورپردازی

با من همراه باشید تا به طور کامل با باتوم لایت یا همان استیک لایت آشنا شویم …

کنترل آسان با گوشی‌های هوشمند

کنترل کردن اکثر باتوم لایت‌ها از طریق اپلیکیشن مخصوص گوشی‌های هوشمند خواهد بود، به این ترتیب که می‌توانید شدت نور سرد و گرم ( معمولا از 3200 کلوین تا 5500 کلوین ) و هر ترکیبی از رنگ‌های RGB را تنظیم کنید. این روش کنترل کاملاً کاربردی است، چرا که هنگام عکاسی مجبور نیستید مرتباً به حالت اولیه برگردید تا چیزهای مختلف را پیکر بندی کنید. در برخی مدل‌های دیگر اما کنترل‌های مخصوص تنظیم رنگ یا دمای آن روی دسته‌ی باتوم لایت قرار دارد.

می‌توانید باتوم لایت خود را به سادگی به کمک گوشی‌های هوشمند کنترل کنید

در مورد انتخاب بین این دو مدل تنها سلیقه‌ی شما دخیل خواهد بود. باید به این نکته توجه داشته باشید که باتوم لایت‌هایی که به فناوری بی سیم مجهز شده و از اپلیکیشن برای کنترل آنها استفاده می‌شود قیمت نسبتا بیشتری هم دارند.

باتوم لایت خود را روشن کرده و شروع به عکاسی کنید

مزیت اصلی یک باتوم لایت نسبت به فلش‌ها و منابع نور دیگر، آمادگی همیشگی آن برای استفاده کردن است. یک سری وظایف وجود دارد که هنگام کار با فلاش، عکاسی را به تأخیر می‌اندازد :

  • مونتاژ کردن پایه
  • اتصال باتری و فلش زدن
  • پیکربندی و شارژ فلاش
  • نصب آن بر روی پایه
  • مونتاژ سافت باکس
  • و تنظیم شدت فلاش مناسب

برای یک باتوم لایت LED، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که باتری آن را شارژ کنید و شاید نیاز باشد از یک سه پایه هم استفاده کنید؛ سپس می‌توانید کارتان را شروع کنید. حداقل به اندازه‌ی 15 دقیقه نیرو درون باتری داخلی آن ذخیره شده است.

نورپردازی برای عکاسی پرتره ؟ مشکلی نیست!

نورپردازی در عکاسی پرتره نیاز به یک منبع نور دارد که نوری بسیار نرم و عالی تولید کند که معمولا از طریق سافت باکس یا چتر به خوبی ارائه می‌شود. نور یک باتوم لایت LED خیلی نرم نیست، اما به این معنی نیست که واقعا نور سخت و شارپی هم باشد، این نور تخت است، اما تنها در یک جهت واحد. بنابراین شاید استفاده از یک باتوم لایت در نورپردازی استودیویی خیلی منطقی نباشد، اما در عین حال مزیت‌های خود را هم دارد. برای مثال می‌توانید به جای اینکه آن را روی سه پایه نصب کنید، دستتان گرفته و به سادگی جهتش را تغییر دهید.

اگر دیودهای آن را روی دمای رنگ 5500K تنظیم کنید، نوری دریافت می‌کنید که تا حد ممکن به منابع نور استودیویی نزدیک است.

نورپردازی به کمک باتوم لایت به عنوان منبع نور اصلی یا همان Key Light

نورپردازی دراماتیک

با انتخاب زاویه‌ی مناسب، نور ملایم نسبتاً مطبوعی دریافت می‌کنید. هدف این عکس، نورپردازی کلاسیک پرتره‌ی رامبراندی بود، نوعی که صدها سال در سبک‌های نقاشی استفاده می‌شده است و همچنین به هنر عکاسی و فیلم برداری نیز راه یافته است.

نورپردازی رامبراندی به کمک باتوم لایت

نوع دیگری از نورپردازی ( نسبتاً ترسناک ) از پایین است. از آنجا که شما تمایلی ندارید در زندگی روزمره چهره‌هایی را که به این روش روشن شده‌اند مشاهده کنید، آنها کمی عجیب به نظر می‌رسند و سایه‌های صورت ترسناک خواهند بود. در عمل از این نورپردازی زیاد استفاده نمی‌شود، اما چرا چیز جدیدی را امتحان نمی‌کنید …

پیشنهاد نویسنده : آموزش نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

نورپردازی ترسناک به کمک باتوم لایت

استفاده به عنوان منبع نور پر کننده ( Fill Light )

گاهی اوقات تنها کاری که برای ثبت یک تصویر پرتره‌ی عالی لازم است افزودن کمی نور به صورت سوژه است. باتوم لایت‌های سبک نسبت به فلش‌های خارجی این مزیت را دارند که اثرات آنها بلافاصله قابل مشاهده است، نه فقط بعد از ثبت عکس. بله، شما می‌توانید از یک فلاش بزرگ استودیویی با چراغ داخل آن استفاده کنید، اما در اینجا دوباره این یک راه حل است که حمل آن غیر عملی است. باتوم لایت‌ها عموما از پایین به یک مانت ویژه متصل شده‌اند که امکان قرار دادن آنها روی هر پایه‌ای را فراهم می‌کند. از آنجا که وزن آنها هم بسیار کم است، حتی می‌توانید از یک گوریلا پاد استفاده کرده و آن را به هر جایی متصل کنید.

در اینجا از باتوم لایت به منظور نور پر کننده یا همان Fill Light استفاده شده است

استفاده به عنوان نور نمایشی در عکاسی از محصولات

اگر پس زمینه‌ی جالبی ندارید، می‌توانید نورپردازی رنگی به آن اضافه کنید تا فضای چشمگیری داشته باشید. از آزمایش رنگ‌های مختلف و تغییر دمای نور نترسید. به عنوان مثال سایه‌های آبی با نورهای رشته‌ای ( یا لامپ‌های ادیسونی ) زرد بسیار عالی هستند. همانند تصویری که من ثبت کرده‌ام می‌توانید چیدمان خلاقانه‌ای داشته باشید. از ترکیب لامپ‌های مختلف استفاده کنید، چیزهایی را به پس زمینه اضافه کنید که افکت بوکه به تصویر شما بدهند. از تغییر دادن معیارها و به کار گرفتن خلاقیتتان نترسید !

روشن کردن پس زمینه به کمک باتوم لایت

روشن کردن پیش زمینه در عکاسی از ستارگان

وقتی از آسمان شب عکاسی می‌کنید، جالب است که در پیش زمینه‌ی عکس نیز سوژه‌ی جالبی داشته باشید. و از آنجا که پیش زمینه از تاریکی شروع می‌شود، بهتر است به آن نور دهید. در اینجا من از دو رنگ مختلف استفاده کردم‌، یکی از هر طرف. شما نیز می‌توانید مطابق سلیقه‌تان از باتوم لایت برای نورپردازی سوژه‌های نسبتا کوچک ( نسبت به پس زمینه ) استفاده کنید، چرا که نور آنها تا حد زیادی متمرکز است.

تصویری از کهکشان راه شیری که سوژه‌ی پیش زمینه‌ی آن به کمک دو باتوم لایت کمی روشن شده است | فاصله کانونی 14 میلی متری, سرعت شاتر 5 ثانیه + 20 ثانیه, دیافراگم f/2.8

نقاشی با نور

یکی از بهترین تجهیزات نورپردازی برای تکنیک نقاشی با نور استفاده از باتوم لایت است. هنگامی که من مشغول انجام این کار بودم به کاربردهای جالب دیگری از باتوم لایت‌ها هم پی بردم. تمام آن چیزی که شما نیاز دارید یک باتوم لایت، یک محیط تاریک و یک نوردهی طولانی توسط دوربین‌تان است. شما می‌توانید به سادگی آن را به دست گرفته و در جهات مختلف حرکت دهید، تمام نوری که از باتوم لایت تولید می‌شود در عکس شما هم ثبت خواهد شد.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی استودیویی از کودکان : بهترین نورپردازی چیست ؟

نقاشی با نور به کمک باتوم لایت | فاصله کانونی 14 میلی متری, سرعت شاتر 2 ثانیه, دیافراگم f/2.8, ایزو 1600

نکته : اگر یک دستیار برای عکاسی دارید، سعی کنید هنگام نقاشی کردن در هوا با باتوم لایت رنگ آن را هم تغییر دهید تا جلوه‌های خلاقانه و بسیار جذاب‌تری داشته باشید.

استفاده به عنوان مکمل منابع نور استودیویی

ممکن است شما بخواهید فیلم برداری انجام دهید یا برای عکاسی تبلیغاتی برنامه‌ای داشته باشید، در هر صورت استفاده از یک منبع نور دوم یا نور قابل تنظیم می‌تواند کاربردی و عالی باشد. استفاده از یک باتوم لایت به عنوان منبع نور دوم واقعا جوابگو خواهد بود. شما می‌توانید شدت و رنگ نور را تغییر دهید تا سایه‌های رنگی جذاب‌تری داشته باشید. همچنین استفاده از باتوم لایت‌ها برای نورپردازی در سبک B Roll فیلم برداری نیز امری رایج است، که البته بیشتر نیاز به خلاقیت شما در زمینه‌ی نورپردازی دارد.

در اینجا به منظور روشن کردن بک گراند از باتوم لایت استفاده شده است

تصویر نهایی که بک گراند آن کمی روشن شده است

جمع و جور، مشهور، اعتیاد آور

یکی از مهمترین نکات در مورد باتوم لایت‌ها این است که ابعاد بسیار کوچکی داشته و می‌توانید به سادگی با خود حمل کنید. همچنین آنها با یک باتری داخلی شارژ می‌شوند و به همین علت نیازی به یک منبع انرژی ثابت نخواهید داشت، این یعنی انعطاف پذیری بیشتری هم در حین عکاسی به دست خواهید آورد.

تمامی این موارد باعث می‌شوند باتوم لایت‌ها جزو محبوب‌ترین و خلاقانه‌ترین تجهیزات نورپردازی در عکاسی به حساب بیایند. به شما پیشنهاد می‌کنم حتما یکی از آنها را برای خود تهیه کنید.

معرفی بهترین باتوم لایت‌ها

در این بخش قصد دارم تعدادی از بهترین باتوم لایت‌های موجود در بازار ایران را به شما معرفی کنم که می‌توانید آنها را با بهترین قیمت از فروشگاه دیدنگار تهیه کنید.

1- گودکس LED lc500-c

باتوم لایت گودکس با 22 اینچ اینچ طول، 2 اینچ قطر، داشتن 516 لامپ LED و حساسیت دمای رنگ 5600 کلوین یا 3300 کلوین می‌تواند همراه با لوازم دیگر و یا به تنهایی برای ایجاد جلوه‌های ویژه‌ی خلاقانه به کار برده شود. شما می‌توانید شدت نور این باتوم لایت را بین 10 درصد تا 100 درصد بسته به نیاز سوژه‌ی خود تنظیم نمایید و جلوه‌های نوری خلاقانه‌ای را ایجاد کنید. با توجه به فرستنده‌ی جهت یاب این مدل و استفاده از نوارهای تنظیم کننده‌ی آن، می‌توانید نور را به هر شکل و هر جایی که بخواهید هدایت کنید.

دسته‌ی باتوم لایت LC500 این امکان را به کاربر می‌دهد تا بتواند به صورت دستی از آن برای تنظیم نور دلخواه خود به صورت چراغ سقفی، نور جانبی و یا چراغ اصلی برای نورپردازی مورد نظر خود و تصویر برداری‌های خاص استفاده نماید. علاوه بر این، بندهایی که روی پایه‌ی دسته‌ی این باتوم لایت نصب شده‌اند این امکان را به کاربر می‌دهند تا از آن در حالت ایستاده و بدون نیاز به دست استفاده کنند. در کنار این مدل کنترل از راه دور بی سیمی با 16 کانال و 6 گروه گنجانده شده است تا کاربران بتوانند تنظیمات مورد نظر خود را از راه دور بر آن اعمال کنند. همچنین با شارژ کردن باتری این باتوم لایت برای مدت دو ساعت و نیم می‌توانید به مدت دو ساعت به صورت مداوم و کامل از آن استفاده کنید.

2- نایس فوتو HL-288

از ویژگی‌‎های باتوم لایت نایس فوتو مدل HL-288 می‌توان به داشتن سه حالت مختلف نور ثابت، حالت چندگانه با سرعت بالا و حالت چندگانه با سرعت پایین برای نورپردازی‌های متفاوت اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید با چرخاندن پنل نور دو دمای رنگ 3200 کلوین و 5500 کلوین را برای عکاسی خود انتخاب کنید. قابلیت استفاده با باتری لیتیومی سونی و اتصال به برق شهری ( در صورت خرید جداگانه ) برای این منبع نور نیز فراهم شده است. قدرت خروجی این نور به صورت تقریبی 20 وات و مدت زمان استفاده با باتری به صورت تقریبی یک ساعت می‌باشد.

پیشنهاد نویسنده : ۱۰ واقعیت در مورد نورپردازی حرفه‌ای در عکاسی که همه باید بدانند !

امیدوارم مقاله‌ی ” باتوم لایت ( Light Stick ) چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد ؟ “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با من در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.