آشنایی با دوربین مادون قرمز و عکاسی آن

عکس‌های مادون قرمز قطعا به چیز‌هایی که ما می‌بینیم شبیه نیستند. دوربین مادون قرمز طیف‌هایی از نور را می‌بیند و ثبت می‌کند که ما نمی‌توانیم آن را با چشم غیر مسلح ببینیم. طیف‌هایی که توسط این دوربین‌ها ثبت می‌شود فراتر از نور مرئی است.

بر خلاف عکس‌های عادی که در دنیای واقعی می‌بینیم، درک عکس‌های مادون قرمز کمی سخت است. با این حال بسیاری از عکاسان معتقدند که می‌شود از آن برای خلق عکس‌های انتزاعی و متفاوت با فضایی رویایی استفاده کرد.

در این مقاله به چگونگی کارکرد دوربین‌های مادون قرمز خواهیم پرداخت. همچنین عکاسی با این دوربین‌ها را نیز بررسی خواهیم کرد و تفاوت‌های یک دوربین مادون قرمز و یک دوربین حرارتی را نیز خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید.

عکاسی مادون قرمز چیست؟

عکاسی مادون قرمز

عکاسی مادون قرمز (IR) از مفهوم اولیه “ثبت نور” پیروی کرده و تنها تفاوت آن با عکس‌های معمولی در این است که پرتو‌های نور مادون قرمز اطرافمان را که عملا با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست را ثبت می‌کند.

به صورت علمی نور مرئی شامل همه رنگ هایی است که در محدوده 400 تا 700 نانومتر (nm) اندازه گیری می‌شود. در حالی که مادون قرمز بین 700 تا 1000 نانومتر اندازه گیری است.

دوربین مادون قرمز

با این حال نور مادون قرمز را می‌توان به صورت گرما احساس کرد و از آنجا که گرما می‌‌تواند منتقل شود، عناصری مانند رنگ‌‌ها، بافت‌‌ها، آسمان، درختان و حتی سوژه‌‌های انسانی بازتاب و تابش مادون‌ قرمز را متفاوت با نور مرئی منعکس می‌‌کنند.

درختان سبز، گیاهان و ابرها نور مادون قرمز را منعکس می‌کنند و سفید و روشن خواهند شد. در حالی که آسمان آبی نمی‌تواند آن را منعکس کند و به یک محدود تاریک و سیاه تبدیل خواهد شد. عکاسان مادون قرمز معمولا از فیلترهای رنگی یا نرم افزار‌های ویرایش عکس برای تقویت سیاهی و سفیدی و نقاط مثبت و منفی در عکس خود استفاده می‌کنند.

عکاسی به شیوه مادون قرمز به زمان عکاسی با دوربین‌های آنالوگ و فیلم‌های عکاسی بر می‌گردد. زمانی که جیمی هندریکس، دانووان و فرانک زاپا برای عکس روی جلد آلبوم موسیقی خود در دهه شصت میلادی از شیوه مادون قرمز استفاده کردند. اما در آن زمان عکاسی به شیوه مادون قرمز بسیار پیچیده‌تر و پر هزینه‌تر از امروز بود.

دوربین مادون قرمز چگونه کار می کند؟

عکاسی مادون قرمز با دوربین مادون قرمز

دوربین مادون قرمز می‌تواند بدون تماس با اشیاء، دمای آنها را تشخیص دهد. دوربین آنالوگ مادون قرمز از فیلم‌هایی استفاده می‌کند که نسبت به نور منفی حساس است، یعنی همان نور‌های مادون قرمز.

از طرفی دیگر دوربین‌های دیجیتال مادون قرمز حسگر‌هایی دارند که به نور مادون قرمز حساس اند. اما بسیاری از تولید کنندگان این دوربین‌ها فیلتر‌هایی روی سنسور قرار می‌دهند که نسبت به بعضی طیف‌های مادون قرمز حساسند و آن‌ها را مسدود می‌کنند. برای همین عکس‌هایی که با این دوربین‌ها می‌گیرید ترکیبی از نور مرئی و مادون قرمز است.

برای دستیابی به طیف وسیع تری از نور‌های مادون قرمز دو راه دارید؛ اول اینکه از یک فیلتر مسدود کننده نور مرئی استفاده کنید تا تنها مادون قرمز از آن بگذرد و به سنسور برسد. دوم اینکه مسدود کننده نور مادون قرمزی که در دوربین قرار دارد را بر دارید تا برای همیشه به طیف وسیع تری از نور‌های مادون قرمز برسید.

یک دوربین مادون قرمز آنالوگ به صورت مستقیم از انرژی ساطع شده مادون قرمز بر روی فیلم خود استفاده می‌کند در حالی که یک دوربین دیجیتال آنها را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند و سپس این سیگنال‌ها گرما را پردازش می‌کنند تا یک تصویر حرارتی دقیق را بر روی نمایشگر نشان دهند.

اگر شما تصمیم به استفاده از یک فیلتر مادون قرمز دارید باید نوردهی طولانی‌تری را حتی در طول روز انجام دهید تا زمان کافی برای عبور نور مادون قرمز وجود داشته باشد.

دوربین مادون قرمز در مقابل دوربین حرارتی

دوربین‌های حرارتی یا گرمایی نیز از پرتو‌های مادون قرمز برای تشخیص سطوح مختلف حرارت حتی در تاریکی شب و نشان دادن آن در نمایشگر استفاده می‌کنند. با این حال دوربین‌های مادون قرمز و حرارتی تفاوت‌های زیادی در تشخیص سطوح مختلف نور مادون قرمز و گرما دارند.

دوربین های آنالوگ و دیجیتال مادون قرمز دارای حساسیت کمی نسبت به دما هستند و می‌توانند دمای بین 250 تا 500 درجه سلسیوس را تشخیص دهند. این در حالی است که دوربین‌های حرارتی دارای حساسیت زیادی نسبت به دما هستند و می‌توانند دمای بین 50- تا 2000 درجه سلسیوس را تشخیص دهند.

دوربین‌های دیجیتال حرارتی با کیفیت معمولا برای تشخیص دماهای بالای 250 درجه سلسیوس طراحی شده‌اند. پس احتمالا نمی‌توانید از یک دوربین مادون قرمز برای اهداف تجاری، صنعتی و نظامی استفاده کنید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله دوربین مادون قرمز چگونه کار میکند؟ برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: