مقدمه : تعدد ژانرهای عکاسی در کنار گستره بی‌حساب تجهیزات آن باعث شده است تا تخصص‌گرایی در عکاسی مدرن بیش از هر زمان دیگری اهمیت داشته باشد. موضوع این مقاله ضرورت استفاده از نور ثابت در عکاسی کودک است.

تمرکز ما در این مقاله علاوه بر توصیه‌هایی اختصاصی در رابطه بر منابع نور مورد تایید در عکاسی کودکان، بر روی مزایای استفاده از نور ثابت در این ژانر است.

چیدمان نور در کیفیت و چشم‌نوازی تصویر نهایی شما نقش برجسته‌ای دارد و هر ژانر عکاسی با توجه به ماهیت ویژه‌ای که دارد، نیازمند ایجاد فضایی همگون است. اما در عکاسی کودک فاکتورهای تاثیرگذار دیگری هم وجود دارد.

عکاسی کودک با توجه به شادابی و غیرقابل پیش‌بینی بودن واکنش‌های سوژه اصلی تصویر نیازمند توجهی دوچندان به المان‌های نورپردازی و چیدمان صحنه است. ما در این مقاله با رویکرد چیدمان صحنه، تمرکز ویژه‌ای بر استفاده از نور ثابت در عکاسی کودک داریم. همراه ما باشید تا در این مقاله‌ی تجربی، شما را با ترفندهایی آشنا کنیم که در رفع چالش‌های این سبک از عکاسی برای شما قطعا کاربردی خواهد بود.

از نور طبیعی ساده تا پیچیدگی‌های نورپردازی

از اولین لحظاتی که تصمیم به اضافه کردن خدمات عکاسی کودک به لیست سرویس‌های آتلیه یا استودیو شخصی خود می‌گیرید، چالش‌های متعددی آغاز می‌شود که بدون شک بیشترین بخش آن ( همچون غالب سبک‌های عکاسی ) مرتبط با موضوع نورپردازی است.

اولین گزینه تمامی عکاسان، نور طبیعی است و در واقع با نگاهی به عکس‌های ثبت شده از کودکان در نور طبیعی هم به این نتیجه‌ی لحظه‌ای خواهیم رسید. اما چرا شما این مقاله را مطالعه می‌کنید و از آن مهمتر چرا باید زیر بار هزینه خرید تجهیزات نورپردازی برای عکاسی از کودکان رفت؟

نور طبیعی با تمام زیبایی و به صرفه بودن، مهمترین فاکتور برای عکاسی را ندارد! و آن پایداری است.

شما برای عکاسی حرفه‌ای باید نوری پایدار در تمامی ساعات روز و برای تمامی واکنش‌های سوژه عکاسی خود داشته باشید. همانطور که پیشتر گفتیم، کودکان سوژه‌هایی با تحرک بالا و غیر قابل پیش‌بینی هستند. با نگاهی به زیباترین عکس‌های کودکان درخواهید یافت که غالب آن‌ها در لحظه ثبت شده و حاصل یک چیدمان از پیش تعیین شده نبوده است.

با قبول این پیش‌فرض به بخش تجربی این مقاله خواهیم رسید. جایی که من به شما می‌گویم تنها با مهار 2 چالش می‌توانید یک عکاس کودک فوق‌العاده باشید.

  • برقراری ارتباط با والدین و از آن مهمتر خودِ کودک
  • انتخاب صحیح نوری که در کنار تامین مناسب روشنایی مورد نیاز تصویر، آرامش فضا و تمرکز سوژه را از بین نبرد

انتخاب نور، مسئلهی اصلی این است

شما می‌بایست 2 سناریو را در نظر داشته باشید. در سناریوی اول، تنها عکاسی از کودکان و در سناریوی دوم، عکاسی از کودکان در کنار والدین.

بر اساس تجربه‌ی کاری خود به شما می‌گویم کمتر پیش می‌آید که والدین، تنها برای عکاسی کودکشان به آتلیه یا استودیوی شخصی شما بیایند. به همین دلیل می‌بایست از نظر تجهیزات نورپردازی، برای هر 2 سناریو آمادگی داشته باشید.

ما در چند مقاله به‌صورت کامل و البته عمومی به ژانر عکاسی کودک پرداخته‌ایم که در آن مقالات نیز تجهیزات ضروری و پایه اعم از دوربین، لنز و لوازم نورپردازی پیشنهادی را به شما معرفی کرده‌ایم. به همین دلیل در صورتی که برای ورود به این ژانر تصمیم قطعی دارید، به شما پیشنهاد می‌کنم مطالعه‌ی این مقالات را نیز از دست ندهید.

     پیشنهاد نویسنده :

حالا به سراغ موضوع اصلی این مقاله برویم. پیشنهاد تجربی من و بسیاری از عکاسان این ژانر، استفاده‌ی مینیمال از تجهیزات عکاسی برای این ژانر به‌خصوص است. این موضوع علاوه بر استدلال‌های فنی، بر پایه‌ی روانشناسی ارتباط با سوژه نیز می‌باشد.

محیط استودیوی شما برای عکاسی از کودک نباید شلوغ بوده و برای سوژه استرس‌زا باشد. ضمنا اگر از نوزادان فاکتور بگیریم، شما با سوژه‌هایی پرنشاط و پرتحرک طرف خواهید بود.

برای همین موضوع تمرکزمان را بر روی ضرورت استفاده از نور ثابت در عکاسی کودک قرار دادیم. با یک نور ثابت قدرتمند و از آن مهمتر قابل تنظیم، شما می‌توانید غالب سوژه‌های خود را حتی در عکس‌های خانوادگی نیز پوشش دهید. یک نور ثابت قابل تنظیم همچنین آرامش نوزادان را برهم نخواهد زد. این موضوع اهمیت بسزایی در کیفیت عکس نهایی شما دارد. زیرا ارتباط برقرار کردن با نوزادان امکان پذیر نیست و تنها در صورتی که آنها در خواب باشند می‌توانید پوزهای محبوب خودتان را به آنها تحمیل کنید ( تنها کافی است نگاهی به عکس‌های آتلیه‌ای از نوزادان تازه به دنیا آمده داشته باشید ).

برای آن‌که کار شما راحت‌تر باشد می‌توانید قیمت و مشخصات فنی این چند نور ثابت پیشنهادی را بررسی کنید.

     بهترین نورهای ثابت به پیشنهاد نویسنده :

پس از انتخاب نور ثابت در قالب یک توصیه‌ی کوتاه به شما پیشنهاد می‌کنم حتما یک سه پایه نورپردازی باکیفیت و با پایداری بالا خریداری کنید.

به‌طور فنی اشکالی در استفاده از سایر منابع نور وجود ندارد؛ اما از نظر تجربی هر چه نور شما پایدارتر و فضای استودیو خلوت‌تر باشد، فرآیند عکاسی با آرامش و کیفیت بهتری طی خواهد شد.

تنها کافی است به این موضوع دقت کنید که فلاش زدن در هنگام عکاسی از نوزادان و کودکان باعث ایجاد ری‌اکشن و در برخی از مواقع موجب استرس و ترس در آنها می‌شود. ضمنا پایداری نور ثابت، فرآیند چیدمان نورپردازی را تا حد زیادی آسان‌تر خواهد کرد.

حالا و پس از تاکید بر اهمیت استفاده از نور ثابت در عکاسی کودک، به سراغ مکمل نهایی این فرمول یعنی شکل دهندههای نور خواهیم رفت.

شکل دهندههای نور، مکمل نور ثابت شما هستند

در این بخش از این راهنما، دلیل انتخاب شما بیش از آن‌که بر روی سوژه متمرکز باشد، به بودجه و سبک عکاسیتان وابستگی دارد. به همین دلیل به معرفی چند شکل دهنده‌ی نور می‌پردازم و سپس برای هر گروه چند انتخاب با قیمت مناسب و کارایی پایدار به شما معرفی خواهم کرد.

اکتاباکس یار همیشگی شما

شاید لازم نبود که در این فهرست نامی از اکتاباکس برده شود. زیرا از نظر من هیچ آتلیه‌ای بدون گونه‌ای از سافت باکس کامل نیست.

نقش اکتاباکس نیز همچون یک نور ثابت، پایدار، بی‌حاشیه و چند کاربردی است. به کمک یک نور ثابت موثر و یک اکتاباکس شما می‌توانید در هر 2 سناریو ( عکاسی از کودک تنها یا عکاسی از والدین ) تمام تجهیزات مورد نیازتان را در اختیار داشته باشید.

اگر هنوز اکتاباکس مورد نیازتان را پیدا نکرده‌اید، فهرست زیر می‌تواند به شما در انتخاب یک وسیله‌ی کاربردی و خوش قیمت کمک کند.

     بهترین سافت باکس‌ها و اکتاباکس‌ها به پیشنهاد نویسنده :

مطالعه‌ی این مقاله در رابطه با کارکردهای انواع سافت باکس را از دست ندهید.

     پیشنهاد نویسنده :

چتر آتلیه

در صورتی که می‌خواهید کنترل حداکثری بر روی نور تولید شده‌ی خود داشته باشید، می‌توانید با خرید یک چتر آتلیه، تجهیزات آتلیه خود را تکمیل کنید.

قیمت ارزان چتر آتلیه باعث شده است، تا بتوان این شکل دهنده‌ی نور موثر را به یکی از گزینه‌های ثابت در چیدمان نورپردازی اضافه کرد.

ضمنا اگر شما هم با مطالعه‌ی این مقاله با پیشنهاد من در رابطه با ضرورت استفاده از نور ثابت در عکاسی کودک هم‌نظر باشید، گسترش و تنوع شکل دهنده‌های نور می‌تواند دست شما را به شدت در کادربندی و پوزهای متنوع از سوژه، باز نگاه دارد.

     پیشنهاد نویسنده :

جمع بندی : با یک لیست ساده آغاز کنید

پیشنهاد همیشگی من به عکاسان مبتدی و نیمه‌حرفه‌ای، همین جمله‌ی جمع بندی است :

در انتخاب ژانر عکاسی خود دقت کنید؛ اما به حداقل‌ها برای شروع کار قانع باشید.

عکاسی همچون بسیاری از هنرها با گذر زمان و افزایش تبحر شما، مسیر ایده آل را نشانتان خواهد داد. در نتیجه خود را معطل ایده آل‌ها نکرده و هزینه‌ی مازاد ایجاد نکنید.

لیست من برای شروع عکاسی کودک و نوزاد به همین سادگی است :

  • یک دوربین DSLR میان‌رده.
  • یک یا دو لنز فیکس و یک لنز متغیر که می‌تواند بر روی کیت دوربین شما باشد.
  • یک نور ثابت پایدار و باکیفیت.
  • یک اکتاباکس و در صورت نیاز یک چتر آتلیه‌ای.

امیدوارم این فهرست ساده و محصولاتی که در این مقاله معرفی شد، بتواند راهنمایی مناسب برای آزاد کردن ذهن شما از پیچیدگی‌های شروع یک ژانر عکاسی جذاب و درآمدزا باشد.

برای آموزش کامل مهارت های عکاسی و فیلمبرداری می توانید در دوره های عکاسی و دوره های فیلمبرداری آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

 

 

دسته بندی ها: