عکس بارداری | بهترینی ژست عکس بارداری در منزل ✅​🤰​📸​

عکاسی بارداری

دوران بارداری یکی از دوره‌های به یاد ماندنی و بسیار مهم برای مادران محسوب می‌شود. همین امر نیز سبب می‌شود تا مادران بخواهند این دوره شگفت‌انگیز زندگی خود را ثبت کنند. از این رو عکاسی بارداری رواج پیدا کرده است. در عکاسی بارداری تفاوتی نمی‌کند که فرزند اول یا دوم باشد؛ آنچه برای مادران اهمیت دارد اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده است. اگر شما هم صاحب فرزند باشید، حتما این دوران طلایی را سپری کرده‌اید و حداقل با گوشی موبایل عکس‌های خاطره‌انگیز ثبت کرده‌اید. اما گاهی داشتن ایده می‌تواند زیبایی عکس‌های شما را از این رو به آن رو کند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با عکاسی بارداری آشنا کرده و ایده‌ها و ژست‌های مختلفی که می‌تواند سبب زیباتر شدن عکس‌های شما شود را به شما معرفی کنیم. اگر در صدد گرفتن عکس زمان بارداری هستید و یا تمایل دارید که در حرفه عکاسی بارداری شروع به فعالیت کنید، مقاله زیر را از دست ندهید.

فهرست محتوا پنهان کردن

عکاسی بارداری چیست؟

یکی از شاخه‌های عکاسی که امروزه بسیار مورد توجه خانواده‌ها قرار گرفته است، عکاسی بارداری می‌باشد. در این عکس خانواده‌ها تلاش می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده خود را ثبت کنند. در عکاسی بارداری نیز مانند سایر حوزه‌های عکاسی، علاوه بر تجهیزات، مهارت و خلاقیت عکاس نیز بسیار حائز اهمیت بوده و نورپردازی نیز باید به نحو احسن انجام شود. در عکاسی بارداری توجه به حالت‌های مادرانه و پدرانه بسیار اهمیت داشته و می‌تواند حس خوبی به عکس‌ها ببخشد. با توجه به شرایط خاص مادر، در عکس دوران حاملگی باید نکاتی مد نظر قرار گیرد که در ادامه به بررسی این نکات می‌پردازیم.

ژست عکاسی دونفره

عکس بارداری

نکات عکس بارداری

همانطور که گفته شد در عکس زمان حاملگی یا همان بارداری توجه به برخی از نکات بسیار حائز اهمیت است. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

✅​انتخاب زمان درست عکاسی

بهترین زمان برای عکاسی در دوران بارداری زمانی بوده که مادر در حدود ماه هفتم بارداری و یا بیشتر باشد. در چنین شرایطی هم شکم مادر برجستگی خوبی برای عکاسی داشته و هم خطرات بارداری کمتر از ماه‌های قبل است. از طرفی مادران در ماه هفتم بارداری به بعد حس بهتری نسبت به شرایط خود پیدا کرده‌اند که می‌تواند در زیبایی و کیفیت عکس‌ها تاثیرگذار باشد.

✅​توجه به ایمنی و راحتی مادر | عکس بارداری

در هنگام عکاسی بارداری باید همواره راحتی مادر را در اولویت قرار دهید و هرگز از ژست‌ها و فضاهایی که ممکن است برای وی خطرناک باشد استفاده نکنید. علاوه بر این باید تلاش کنید تا عکاسی را در کمترین زمان ممکن انجام دهید تا به این ترتیب مادر دچار خستگی، کمر درد و مشکلاتی از این دست نشود.

✅​به عکس تکی بسنده نکنید

در عکاسی زمان بارداری تنها به فکر گرفتن عکس‌های تکی از مادر نباشید و سعی کنید دیگر اعضای خانواده را نیز در عکاسی درگیر کنید. گرفتن عکس‌های خانوادگی در کنار همسر و در صورتی که بارداری دوم یا بیشتر است، با دیگر فرزندان می‌تواند حس و حال خانواده را بهتر منتقل کند.

✅​در طبیعی‌ترین حالت عکاسی کنید | عکس بارداری

در هنگام عکاسی در دوران حاملگی فقط به دنبال ایده‌های خلاقانه و ژست‌های مختلف برای مادر و دیگر اعضای خانواده نباشید و تلاش کنید تا عکس‌ها تا حد ممکن طبیعی بوده و تمامی اعضای خانواده به نوعی به کارهای روزمره خود مشغول باشند. این امر به انتقال احساسات و طبیعی‌تر شدن عکس‌ها کمک می‌کند.

✅​زوایا و ژست‌های مختلف را امتحان کنید

در دوران بارداری به واسطه شکم برآمده مادر و تغییراتی که در بدن وی ایجاد می‌شود، توجه به ژست‌ها و زاویه‌های عکاسی اهمیت بیشتری خواهد داشت. در عکاسی بارداری، عکاس همواره باید در تلاش باشد تا زاویه و ژستی را پیدا کند که مادر را در بهترین حالت خود نشان دهد. عنوان مثال عکاسی از زاویه پایین کمک می‌کند تا به سوژه عظمت داده شود. همچنین عکاسی از بالا و نگاه به پایین نیز می‌تواند مادر را در فوق‌العاده‌ترین حالت ممکن نشان دهد. در عکاسی بارداری عکاس باید تلاش کند تا کادر بندی‌ها و ترکیب‌بندی‌های مختلفی را به کار برده و به این ترتیب آرشیوی از بهترین و خلاقانه‌ترین عکس‌ها را تحویل مادر دهد.

✅​استفاده از تجهیزات جانبی | عکاسی بارداری

بدیهی است که هر نوع عکاسی به تجهیزاتی نیاز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به دوربین عکاسی، لنز، سه‌ پایه، منبع نور و… اشاره کرد. در این بین برخی لوازم هستند که برای بهتر شدن عکس‌ها و انتقال حس و حال دوران بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال می‌توان به عکس‌های سونوگرافی، لباس نوزادی، کفش نوزادی، خوراکی‌هایی که مادر در دوران بارداری میل به خوردن آن‌ها دارد و… اشاره کرد.

✅​انتخاب لباس مناسب

در بسیاری از موارد مادران از عکاس می‌خواهند تا لباس مناسبی برای زمان عکاسی پیدا کنند. در این شرایط عکاس باید موارد مختلفی را مد نظر قرار دهد. در وهله اول لباس باید راحت و آزاد باشد تا به شکم مادر فشاری وارد نکند و مادر بتواند به راحتی با آن حرکت کند. رنگ لباس باید متناسب با پس‌زمینه و ترکیب‌بندی عکاسی بوده و تا جای ممکن از رنگ‌های شاد استفاده شود.

ژست عکاسی دخترانه

عکس بارداری

ایده عکاسی بارداری

پس از توجه به نکات مربوط به عکاسی از مادر و تهیه انواع لوازم جانبی و تجهیزات مورد نیاز، نوبت به ایده‌پردازی می‌رسد. در ادامه قصد داریم تا برخی از ایده‌های عکاسی بارداری را در اختیار شما قرار دهیم.

یک کادر بسته از شکم مادر | عکاسی بارداری

بدیهی است که در دوران بارداری شکم برآمده مادر بیشترین میزان توجه را به خود جلب می‌کند. بنابراین عکاسی کلوزآپ از شکم می‌تواند ایده خلاقانه‌ای باشد. همچنین نقاشی کشیدن روی شکم نیز می‌تواند بر زیبایی هر چه بیشتر عکس‌ها تاثیر بگذارد. توجه داشته باشید که برای نقاشی روی شکم از رنگ‌های طبیعی و بی‌ضرر استفاده کنید تا خطری برای مادر و نوزاد نداشته باشد.

عکاسی دو نفره پدر و مادر

در عکس‌های دو نفره از والدین حس صمیمیت و آرامش والدین نشان داده می‌شود. در این عکس‌ها استفاده از لباس‌های ست می‌توانند بر ثبت لحظه‌ها تاثیر شگفتی بگذارد. همچنین استفاده از ژست‌های صمیمانه می‌تواند بر حس و حال عکس‌ها بیفزاید.

ایده عکس بارداری

آلبوم عکس هفته به هفته بارداری | عکاسی بارداری

در چنین عکس‌هایی کافیست تا در هر هفته از بارداری یک عکس از مادر گرفته شود. توجه کنید که در تمامی عکس‌ها مادر باید یک ژست واحد داشته باشد تا روند برآمده شدن شکم به خوبی به چشم بیاید. آخرین عکس از این سری عکس‌ها نیز می‌تواند عکس مادر با نوزاد خود در آغوش باشد.

عکاسی ضد نور

عکاسی ضد نور می‌تواند یک ایده فوق‌العاده برای عکاسی دوران بارداری باشد. چرا که با نیمرخ قرار گرفتن مادر تاکید بیشتری بر شکم وی و حالت بارداری او می‌شود. برای این امر می‌توان عکاسی را در هنگام غروب آفتاب و در فضای باز انجام داده و یا در مقابل پنجره عکاسی کرد.

ایده عکس بارداری

عکاسی قبل و بعد از بارداری | عکاسی بارداری

در چنین عکس‌هایی تغییرات به خوبی نشان داده می‌شود. نکته مهم در گرفتن چنین عکس‌هایی این است که از یک پس زمینه، یک لباس و یک ژست واحد استفاده شود تا تغییرات با تاکید بیشتری نشان داده شود. به عنوان مثال مادر می‌تواند در یک فضای مشخص و با یک لباس مشخص یک عکس با شکم برآمده گرفته و عکس بعدی را با همان لباس و در همان محیط در حالی که نوزاد خود را در بغل گرفته است ثبت کند. همچنین می‌توان عکسی با لباس نوزادی گرفته و عکس بعدی در حالتی باشد که نوزاد آن لباس را به تن دارد.

عکاسی در حین انجام فعالیت مورد علاقه مادر

تمامی مادران یکسری فعالیت‌های مورد علاقه دارند؛ به عنوان مثال کتاب می‌خواند، ورزش می‌کنند و یا دوست دارند آشپزی کنند. در این شرایط یک ایده فوق‌العاده عکاسی این است که عکس مادر را در حال انجام چنین فعالیت‌هایی ثبت کرد.

ژست های مردانه

بهترین ژست عکس بارداری | عکس بارداری در منزل

حال که با نکات عکاسی سبک بارداری و برخی از ایده‌های عکاسی آشنا شدیم، زمان آن رسیده تا برخی از بهترین ژست‌های عکاسی در دوران زیبای بارداری را مشاهده کنیم.

ایده عکس بارداری ایده عکس بارداریایده عکس بارداری ایده عکس بارداری

عکاسی بارداری فانتزی

عکس بارداری در منزل

عکاسی بارداری در منزل می‌تواند حس و حال خانواده را بهتر منتقل کند. در هنگام عکاسی در منزل مادر می‌تواند با اتاق خواب کودک و وسایل تهیه شده برای او عکس بگیرد. در ادامه تعدادی از عکس‌های بارداری ثبت شده در منزل را مشاهده می‌کنیم.

عکس بارداری در منزل عکس بارداری در منزل عکس بارداری در منزل

عکاسی بارداری آتلیه | عکاسی بارداری

برخی افراد ترجیح می‌دهند برای عکاسی در دوران حاملگی به آتلیه بروند و از تجهیزات کامل عکاسی این محیط‌ها استفاده کنند. بسیاری از آتلیه‌ها دکورهای مخصوص عکاسی در دوران بارداری داشته و لباس‌های مخصوصی را نیز در اختیار مادران قرار می‌دهند. در زیر نمونه‌های از عکس‌های بارداری ثبت شده در آتلیه را مشاهده می‌کنید.

ژست های کودکانه

ژست عکس بارداری در طبیعت

عکاسی زمان حاملگی علاوه بر منزل و آتلیه می‌تواند در محیط‌های باز نیز صورت گیرد. عکاسی در فضای باز جلوه طبیعی‌تری به عکس‌های شما می‌بخشد.

ژست عکس بارداری با حجاب | عکاسی بارداری

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که تمایل دارید، عکس‌های دوران بارداریتان با حجاب باشد، می‌توانید ژست‌ها و ایده‌های زیر را امتحان کنید.

ژست عکس بارداری تکی

در عکاسی سبک دوران بارداری، همواره عکس تکی از مادر، جزو پرطرفدارترین ژست‌ها و ایده‌های عکاسی است.

ژست عکس بارداری خارجی

شاید ایده‌های عکاسان غیر ایرانی برای شما هم جذاب باشد و بتواند منبع الهام خوبی برای عکاسی باشد. نگاهی به چند عکس بارداری خارجی بی‌اندازیم.

عکاسی بارداری

ایده عکس بارداری عکاسی بارداری عکس بارداری در منزل عکس بارداری در منزل

نقاشی روی شکم مادر | عکاسی بارداری

یکی از خلاقانه‌ترین ایده‌ها و ژست‌ها برای عکاسی بارداری کشیدن نقاشی‌های مختلف بر روی شکم مادر می‌باشد. برای اجرای این ایده بهتر است مادر در ماه هشتم یا نهم بارداری باشد که شکم کاملا بزرگ شده باشد. در چنین شرایطی می‌توان نقاشی‌های خلاقانه‌ی متفاوتی را بر روی شکم مادر کشید که از جمله این نقاشی‌ها می‌توان به تصاویر کارتونی متناسب با جنسیت جنین، نقاشی مدل خط زمان که نشان‌دهنده‌ میزان گذر از بارداری و زمان باقی مانده از بارداری بوده و حتی مدل‌های ساده نقاشی مانند کشیدن خانواده، کشیدن چشم و ابرو و… اشاره کرد.

حتی می‌توان به جای کشیدن نقاشی بر روی شکم مادر، از نوشته‌های کوتاه بر روی شکم استفاده کرد. البته برای پیاده کردن این ایده باید در وهله‌ اول به این نکته توجه شود که از رنگ‌های استاندارد و ایمن که سبب بروز حساسیت نمی‌شود برای نقاشی استفاده گردد. همچنین می‌توان از نقش حنا نیز بر روی شکم استفاده کرد که برای استفاده از حنا نیز باید مطمئن شوید که به این ماده حساسیت ندارید. در ادامه نمونه‌هایی از نقاشی روی شکم را مشاهده می‌کنید.

عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری

عکاسی در اتاق کودک

از دیگر ژست‌ها و ایده‌های جذاب برای عکاسی بارداری می‌توان به عکاسی در اتاق کودک اشاره کرد. مادر می‌تواند با تخت خواب یا عروسک‌هایی که برای کودک تهیه کرده عکس بگیرد. همچنین می‌توان از مادر در حالی که به مرتب کردن وسایل کودک مشغول بوده و یا در حال دکوراسیون کردن اتاق کودک است عکاسی شود. ژست کتاب خواندن برای کودک نیز یکی از منحصربه‌فردترین ژست‌های عکاسی بارداری می‌باشد. لازم به ذکر است که این ژست‌ها می‌تواند به صورت تکی گرفته شده و یا به همراه همسر یا دیگر اعضای خانواده صورت گیرد. به عنوان مثال عکاسی می‌تواند در حالی که پدر و مادر در اتاق کودک بوده و پدر در حال خواندن کتاب کودکانه برای مادر و نوزاد درون شکم اوست انجام شود.

عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری

عکاسی با پارچه‌ هفته شمار بارداری یا تخته‌ سیاه | عکاسی بارداری

از دیگر ژست‌های زیبایی عکاسی بارداری که به سهولت می‌تواند در منزل اجرا شود عکاسی با پارچه‌های هفته شمار بارداری یا استفاده از تخت سیاه‌های کوچک برای نوشتن جملات کوتاه بر روی آن‌ها می‌باشد. برای تهیه‌ پارچه‌های هفته شمار کافی‌ست تا هفته‌های بارداری بر روی یک پارچه یا مقوای سفید نوشته شده و مادر در کنار این هفته شمار برای نشان دادن روند رشد جنین و مدت زمانی که از بارداری خود گذشته است عکاسی کند. همچنین می‌توان از تخته سیاه‌های کوچک برای نوشتن تاریخ به دنیا آمدن نوزاد بهره برد.

عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری عکس بارداری

ژست بارداری فعال

ژست بارداری فعال را می‌توان به عنوان جذاب‌ترین ژست عکاسی بارداری به شمار آورد. به عنوان مثال از مادرانی که عاشق تناسب اندام بوده یا یوگای بارداری انجام می‌دهند می‌توان در حین ورزش کردن عکاسی کرد. برای ثبت یک عکس زیبا با ژست بارداری فعال بهتر است مادر از لباس‌های راحت و تا حدی کشی استفاده کند تا برآمدگی شکم به خوبی مشخص شود. همچنین یک ایده‌ جذاب برای ثبت چنین تصاویری استفاده از توپ‌های ورزشی بزرگی بوده که شباهت جالبی با شکم مادر ایجاد کرده و می‌توانند به ثبت تصاویر خلاقانه‌ای منجر شود.

عکس بارداری

ژست عکاسی

ایده عکس دوران بارداری شما چیست؟

همانطور که گفته شد، عکاسی در دوران بارداری مادر جزو رایج‌ترین حوزه‌های عکاسی بوده که از حساسیت‌های بیشتری نسبت به سایر زمینه‌های عکاسی برخوردار است. در این زمینه از عکاسی باید شرایط مادر در نظر گرفته شود و تلاش شود تا بهترین عکس‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن ثبت شود. توجه به لباس مادر، نوع اکسسوری‌ها، نوع ژست‌ها و… نیز در کنار خلاقیت‌ها و مهارت عکاس، به ثبت لحظات چشم‌نوازی‌ منجر می‌شود. در این مقاله سعی کردیم محبوب‌ترین ژست‌ها و ایده‌ها را به شما معرفی کنیم. اما ایده شما چیست؟

به نظرتان بهترین ژست بارداری برای والدین به همراه نوزاد در راه کدام است؟ آیا شما هم تجربه گرفتن عکاس در زمان حاملگی را داشته‌اید؟ عکاسی در طبیعت و فضای باز را بیشتر می‌پسندید یا ترجیح می‌دهید در استودیو عکاسی کنید؟ از نگاه شما چه زمانی برای عکاسی از مادر در دوران بارداری مناسب است؟ از چالش‌ها، نظرات و دیدگاه‌های خود برای ما بنویسید و این مقاله را برای همه دوستداران عکاسی مادر و کودک بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

ژست عکاسی مردانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.