وقتی می‌خواهیم از یک انسان تصویری را ثبت کنیم، ژست عکاسی یک عنصر حیاتی است. از دل همین ژست ما با مخاطب خود حرف می­‌زنیم. به طور خلاصه، ژست وضعیت قرارگیری بدنِ سوژه جلوی دوربین است. تمام موارد می‌­توانند تاثیرگذار باشند و حس و حال تصویر را تغییر دهند.

ژست عکاسیاز طرفی با افراد زیادی مواجه شده‌­ایم و شاید خودمان نیز از همان دسته باشیم که لنزِ دوربین یک تنش یا ترس به جان­مان می‌­اندازد. ممکن است این ترس یا تنش ریشه در کودکی داشته باشد، اما شاید عمدۀ این ماجرا به نتیجۀ کار برمی‌­گردد. هیچکس دوست ندارد که تصویر او با یک ژست نافرم برای همیشه ثبت شود. آن­ها از نتیجۀ کار فراری هستند و نه خود فعلِ ثبت تصویر. اما اگر به عکاس اعتماد داشته باشند چطور؟

عکاسان حرفه­‌ای همیشه چندین مدل ژست در ذهن خود به صورت پیش­‌فرض دارند. این نه تنها به سرعت کاریِ آن­ها کمک می‌­کند، بلکه امکان خلاقیت در لحظاتِ خاص را هم ممکن می­‌سازد.

ژست عکاسی

ژست عکاسیشاید عجیب به نظر آید، اما برخی از عکاسان تحت تاثیر سوژه قرار می­‌گیرند. تنش و بی‌قراری سوژه به عکاس منتقل می‌­شود و سطحِ کیفی او افت می­‌کند. او نگران تنش و عدم رضایت سوژه است و همین موجب کاهش دقت کاری می‌­شود. البته همه­ چیز به عکاس بستگی دارد، اما شما به عنوان یک سوژۀ هوشمند و نه یک شی بی­‌جان، می­‌توانید دست به کار شوید. این متن می‌تواند دیدی کلی به شما بدهد.

در این متن قصد داریم به چند ژست عکاسی محبوب اشاره کنیم تا با این فضا بیش­تر آشنا شوید. امروزه با پیشرفت فناوری، گوشی­‌های هوشمند را به دستگاه­‌هایی همه ­کاره بدل کرده است. یکی از کارهای جذابی که تقریباً همگی با گوشیِ همراه انجام می­‌دهیم، عکس­برداری است. شما با داشتن اطلاعات نسبی به فضای عکاسی می‌­توانید تصاویر ناب و ماندگاری را از لحظات خود ثبت کنید. ژست عکاسی یکی از مفاهیم اساسی در تصویربرداری است. با ما همراه باشید تا با چند مورد از محبوب­‌ترین‌­ها آشنا شوید.

ژست عکاسی

ژست عکاسی دخترانه ، دخترها حساس‌­تر از همه

همانطور که گفتیم افرادی هستند که جلوی لنز دچار ترس و تنش می­‌شوند. از آنجایی که دختر خانم‌­ها معمولاً جزئی‌­نگرتر هستند، این قضیه برای آن­ها شدت هم می­‌گیرد. حتی برخی دختر خانم‌ها عکاس را با گرفتن ژست‌­های بی ­مورد کلافه می­‌کنند. ژست عکاسی می‌­تواند مفهوم خاصی را القا کند. محیط اطراف در این زمینه اثرگذار است. خود سوژه، لباس­‌هایی که به تن دارد و به طور کلی هر شرایطی در نتیجۀ نهایی اثرگذار است. به عکاس خود اعتماد کنید و در عین حال سعی کنید حس و حال خودتان را دنبال کنید.

ژست عکاسیاگر می­‌خواهید صورت سوژه را کمی لاغرتر کنید، از او بخواهید که چانه را قدری رو به پایین ببرد و صاف به دوربین زل بزند. شاید می‌­خواهید یک تصویر قدی بندازید. همین مفهوم اعتماد به نفس را می‌­توان با قرار دادن دست در جیب بازسازی کرد. البته بسته به شرایط این مورد می­‌تواند یک ژست عکاسی فان یا نشان از آرامش سوژه باشد.

ژست عکاسی

گاهی ژست عکاسی برای خارج کردن سوژه از تنش است. مثلاً همین قرار دادن دست در جیب، یا قرار دادن دست­‌ها روی هم در جلوی بدن؛ برای مواقعی که سوژه نمی­‌داند با دست­‌هایش چکار کند، یک ترفند عکاسی به شمار می‌­آید. اگر می‌­خواهید حسی از لمس را مخاطب انتقال دهید، از سوژه بخواهید مطابق با شرایط بخشی از صورت خود را لمس کند یا موهایش را روی صورت بریزد. قصد در اینجا نمایش ظرافت‌­ها و لوندیِ زنانه و نجابت و صلابت در دل تصویر است.

ژست عکاسی

ژست عکاسی پسرانه و مردانه ، صلابتِ معمول

همانطور که گفته شد ژست عکاسی انتقال دهندۀ حس و حال به مخاطب است. باید بدانید هدف عکس­‌برداری چیست. معمولاً مردها ترجیح ‌می‌­دهند آرامش و قدرت خود را به نمایش بگذارند. اعتماد به نفس و تکیه به خود برای مردها حائز اهمیت است

ژست عکاسی

ژست عکاسیاز سوژه بخواهید صاف بایستد، دست­ به سینه شود، یکی از شانه‌­ها قدری از لنز دور شود، چانه رو به تصویر و لبخند؛ حالا تصویر را ثبت کنید و از نتیجۀ کار لذت ببرید. این مورد می‌­تواند یک ژست عکاسی اسپرت هم به نظر آید.

اگر تصویر شما رسمی نیست و تمام قد است، در همین شرایط بهتر است سوژه بالاتنه، یک پا را جلوی پای دیگر قرار دهد. نکته اینجاست که وزن بدن باید روی یک پا بیش­تر باشد و توزیع یکسانی نداشته باشد.

یک ژست عکاسی محبوب بین مردها انداختن یک لباس بر روی شانه است. کت مشکی روی پیراهن سفید یکی از معمول­‌ترین چینش‌­های این ژست عکاسی است که حال و هوایی صمیمی و به دور از تنش سوژه را بازتاب می­‌دهد. اگر دیواری آن دور و بر هست، ژست تکیه دادن به دیوار را فراموش نکنید.

ژست عکاسی

ژست­‌های خاص القا کنندۀ مفاهیم

ژست عکاسیسوژه­ایی را متصور شوید که بالاتنۀ او در تصویر است و دست خود را رو به لنز آورده و انگشت میانی را روی انگشت اشاره قرار داده است. چنین سوژه­ای آرزوی اقبال خوش و نتایج مطلوب آینده را می‌­دهد. شکل V انگلیسی هم قابل اشاره است که آرزوی موفقیت و پیروزی یا رخداد آن را گزارش می‌­دهد. انگشتان سوژه اثر بسیار قابل توجهی در ژست عکاسی دارند. مراقب آن­ها باشید.

ژست عکاسی

ژست خاص هم بیان­گر خلاقیت و زیبایی می­‌تواند باشد و هم مفهوم خاصی را انتقال دهد. شاید لازم باشد زاویۀ دوربین را به طور کلی تغییر دهید و از بالا به سوژه نگاه کنید. وقتی سوژه از پایین به بالا در لنز نگاه می­‌کند حسی از تماشای آسمان را به مخاطب خود انتقال می­‌دهد.

ژست عکاسی

نمایش ارتباط سوژه با خانه

ژست عکاسیثبت تصویر در خانه می­‌تواند بسیار خاطره­‌انگیز باشد. ثبت تصویر در کنار اجزای خانه که هر روز با آن­ها در ارتباط هستیم. آینه­‌های قدی، ملحفه‌­های تختِ خواب، گلدان‌­ها، مبلمان و هزاران موقعیت دیگر، مفهوم و خاطره‌­ای که در لابه‌­لای محیط خانه قابل ثبت است. ارتباط با اشیا یک ژست عکاسی است. مثلاً اثر افتادن نور صبحگاهی از لای پردۀ به خصوص شما روی صورت‌تان می‌­تواند هیجان انگیز باشد.

گذشته از مفاهیم، با استفاده از لوازم ساده در خانه می‌توانید شرایط نوری و صحنه‌های جذابی ایجاد کنید. سری به آشپزخانه بزنید و با چنگال و رنده سایه‌های خلاق ایجاد کنید. چراغ‌ها را خاموش کنید و با نور موبایل تکنیک لانگ اکسپوژر را امتحان کنید و تصاویر استثنایی ثبت کنید.

ژست عکاسی

ژست عکاسی پرتره ، یک دنیا حرف برای انتقال

ژست عکاسیعکاسی پرتره و خصوصاً پرتره صورت انسان یکی از عجیب‌­ترین و شگفت‌­انگیزترین سبک­‌های عکاسی است. نمایش اجزا صورت و حالت چهره و دید به عمق نگاه یک انسان می‌­تواند نمایانگر احساسات و عواطفی باشد که تنها از طریق یک تصویر به دل مخاطب وارد می­‌شود. در بخش دیگری به طور اختصاصی در مورد صورت حرف خواهیم داشت.

ژست عکاسی

ژست عکاسی برای پرتره بستگی به نوع حس و فضای عکاسی می‌­تواند متفاوت باشد. پرتره به چه منظور است؟ معمولاً تمرکز پرتره بر روی صورت و شانه­‌ها است. همچنین جایی که دست­‌ها وارد تصویر می­‌شوند، می­‌تواند دگرگونی ایجاد کند. اگر قصد ثبت یک پرتره روزمره دارید، از لنز اولترا واید در خیابان استفاده کنید و روی سوژه فوکوس کنید و از مدل بخواهید که یک ژست کاملاً معمولی به خود بگیرد. آنقدر عوامل در این بخش متعدد هستند که حتی برای هر سوژه می‌­توان ژست عکاسی به خصوصی را در نظر گرفت.

ژست های کودکانه

ژست عکاسی

ژست عکاسی طبیعت ، فراتر از خانه

ژست عکاسیدر بخش عکاسی در خانه به مواردی اشاره کردیم که سوژه را به اشیا خانه پیوند می­‌دهد. در طبیعت این دید گسترده­‌تر می­‌شود. اشیا طبیعی‌­تر هستند و می­‌توان در نسبت با آن­ها پوزیشنی ساخته و پرداخته کرد که هیچوقت از یاد و خاطره محو نشود.

ژست عکاسی

به خاطر حس حرکتی که در طبیعت وجود دارد، می‌­توان از ژست عکاسی طبیعت در حال حرکت بهره برد. در صورتی که دوربین حرفه­‌ای دارید یا گوشی همراه شما توانایی دارد به ثبت بوکه­‌های شگفت­‌انگیزی دست بزنید که دل مخاطب را به وجد می‌­آورد.

ژست عکاسی

طبیعت پر از خطوط است. سوژه را در امتداد خطوط قرار دهید و حس حرکت و یا دور شدن از کادر را به بیننده منتقل کنید. شاید گاهی لازم باشد سوژه را در طبیعت آزاد بگذارید و شما به ثبت بپردازید. گاهاً ژست عکاسی بدون برنامه‌­ریزی قبلی می­‌تواند تصاویر را خلق کند که برای خود عکاس هم غافل­گیر کننده باشد. به اطراف نگاه کنید، دقت کنید و دید خودتان را با گستردگی طبیعت همگام کنید.

ژست عکاسی

ژست عکاسی جنگل و سایه­‌های تند و تیز

جنگل شکل خاصی از طبیعت است که ویژگی­‌های به خصوصی را در مدیوم عکاسی به لنز دوربین می‌­رساند. در روزهای آفتابی جنگل پر از سایه­‌های تند و تیز است که به خاطر درختان ایجاد شده‌اند. عبور یک سایۀ تند از روی صورت یا دو شقه کردن بدن می‌­تواند ژست عکاسی خاصی را به نمایش بگذارد. جنگل یعنی بازی نور و سایه؛ سایه­‌های عجیب و پس ­زمینه‌ه­ای شگفت انگیز.

ژست عکاسی

ژست عکاسیجنگل زمستانی و وهم و یک‌دستی سفید رنگ برف در پس­ زمینۀ سوژه با وجود یک عنصر رنگی، خارق‌­العاده خواهد بود. روزهای سفید جنگل را از دست ندهید. ژست عکاسی در جنگل می­‌تواند با تمرکز به عبور نور از لای لباس‌­ها یا تارهای مو همراه باشد. خطوط قائم درختان خبر از استقامت می‌­دهند و ریشه­‌های بیرون زده نشانی از اصالتی هستند که به سطح زمین بازگشته است. شما کافی است چندین ژست عکاسی مختلف را در نظر داشته باشید و مابقی را شگفتی جنگل برای شما خلق خواهد کرد.

اگر قصد دارید که در جنگل عکاسی کنید و در عین حال سایه‌­های تند و تیز برای شما یک مانع به شمار می‌­آیند از وسایل جانبی مثل کیت‌­های فلاش یا هرگونه نورپردازی مصنوعی هم بهره ببرید تا اثر سایه­‌ها را از بین ببرید. همچنین روزهای ابری هم با نرم شدن نور آفتاب، اثر سایه­‌های تند و تیز را محو می­‌کند و امکان جدیدی برای دیگر انواع ژست عکاسی فراهم می‌­کنند. همراه داشتن یک رفلکتور در بساط عکاسی‌تان هم خالی از لطف نیست.

ژست عکاسی

ژست عکاسی دونفره ، زوج یا رفاقت

ژست عکاسییکی دیگر از فضاهای جالب عکاسی ارتباط بین دو سوژۀ انسانی در عکس است. ژست عکاسی برای این مدیوم به نحوۀ ارتباطِ آن­ها برمی­‌گردد. نوع دوخته شدن نگاه، دست­‌هایی که به هم قفل شده‌­اند یا دستی که روی شانه گذاشته شده است، هرکدام حس و حالی متفاوت است.

ژست عکاسی

در اینجا ژست عکاسی علاوه بر ارتباط بین اجزای بدن سوژه و وضعیت قرارگیری آن­ها در کنار هم، شدیداً به ارتباط آن­ها با یک شی و پس ­زمینۀ کار وابسته است. سوژه‌­هایی که هرکدام تکیه به یک درخت داده‌­اند و پرتو نوری که از لای درختان به چشم آن­ها رسیده است را تماشا می‌­کنند؛ حسی از ارتباطی عجیب است. دو سوژه به یک سیب خیره شده­‌اند. صورت­‌هایی که به هم نزدیک شده‌اند یا انگشتی که روی لب دیگری به نشان سکوت قرار گرفته است.

ژست­ عکاسی در این مدیوم ترکیبی متنوع‌­تر دارد و بیش­تر به مفهوم ارتباط می­‌پردازد. هر تغییر کوچکی می­‌تواند یک کادر جدید باشد. ارتباط را در نظر بگیرید؛ مادر و فرزند ارتباط متفاوتی دارند تا یک زوج. زوجی که تازه به هم پیوند خورده­‌اند حس و حال دیگری دارند تا آن­هایی که سال­‌هاست باهم در رابطه هستند. با سوژه­‌ها صحبت کنید و گاهاً اجازه دهید که ارتباط بدون ژست عکاسی از پیش مشخص باشد.

ژست های مردانه

ژست عکاسی

قدرت، حرکت و انعطاف در ژست عکاسی اسپرت

ژست عکاسیاسپرت Sport به معنی ورزش است و ورزش به معنی تحرک. این تحرک در دل خود استقامت، قدرت و انعطاف را جای داده است. همچنین می‌­توان از طریق نوع پوشش دست به انتقال این حس زد. فوکوس روی ماهیچه­‌ها می‌­تواند ژست عکاسی اسپورت را به چشم مخاطب القا کند. ژست عکاسی در این مدیوم با دست‌­های کشیده به یک سمت یا پوزهای ورزشی نظیر یوگا همراه است. پرش و ثبت عکس در لحظه هم می­‌تواند هیجان انگیز باشد. سوژه در این تصاویر معمولاً یا مصمم است و یا سرخوش.

ژست عکاسی

ژست عکاسی صورت ، جزئی‌­تر از پرتره

در بخش ژست عکاسی پرتره از اهمیت اجزا صورت گفتیم. در این بخش به خاطر تمرکز بیش­تر بر روی صورت این اجزا بیش از پیش حائز اهمیت می‌­شوند. خم شدن سر می­‌تواند نشان از ابراز تمایل یا ندامت باشد. صورتی که قدری رو به بالا است و چشمانی که به لنز دوخته شده‌­اند، سوژه­ای مصمم را به رخ می‌­کشد.

ژست عکاسیباید ببینیم که به چه منظور قصد ثبت یک پرتره را داریم. تک تک اجزا صورت در این عامل دخیل هستند. از سوژه بخواهید که با اجزای صورتش بازی کند تا به ژست دلخواه خود برسید. شاید چشم‌ها اساسی‌­ترین بخش ماجرا باشد. حالت لب­‌ها و وضعیت قرارگیری چانه در تصویر می‌­تواند تعیین کننده باشد. شما با یک چرخش کوچک در سر یا گردن می­‌توانید گوش­‌ها را به نمایش بگذارید و مفهوم تصویر را تغییر دهید.

ژست عکاسی

حالت چشم نقطه کانونی صورت است. اگر سبک عکاسی آزاد نیست، از سوژه بخواهید حس مورد نظر را در چشم­‌ها جاری کند. چین و چروک صورت، خصوصاً پیشانی را حتماً از نظر دور نکنید. ابروها هرکدام می­‌توانند حس را دگرگون کنند. اگر مفهوم شما به زیبایی صورت اشاره دارد سعی کنید بخش بیش­تری از یک گوش را به رخ بکشید و شاید از سوژه بخواهید سه رخ به لنز نگاه کند.

شما را با انواع ژست‌های محبوب عکاسی و بهترین حالت پوزیشن در موقعیت‌های مختلف آشنا کردیم. شاید شما به عنوان عکاس حرفه‌ای فعالیت می‌کنید و یا شاید علاقه دارید مدل شوید. در هر دو حالت به نکاتی که مطرح کردیم توجه کنید و اهمیت ارتباط سوژه با محیط را فراموش نکنید.

ژست عکاسی

ژست عکاسی مفهوم را دگرگون می­‌کند

ژست عکاسیهمانطور که مشخص است هیچ سوژه­‌ای در عکس حرف نمی­‌زند. اما بدن همچنان قدرت تکلم دارد. ژست عکاسی می­‌تواند مفهوم مشخصی را در یک پوزیشن بگنجاند. اگر قصد شما از عکاسی، ثبت یک زیبایی باشد، سعی کنید تا جای ممکن از ژست­‌های ساده استفاده کنید. گاهی ژست عکاسی برای پنهان کردن تنش در بدن است. مثلاً دست­‌هایی که در جیب قرار گرفته­ یا روی هم افتاده‌­اند.

تجربه عکاسی از انسان بسیار لذت‌بخش و جذاب است و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. اگر در هر یک از شاخه‌های عکاسی از مدل پیشرفت کنید و خلاقانه فعالیت کنید. به زودی در سطح حرفه‌ای شناخته می‌شوید. عکاسی از مشاهیر، عکاسی در آتلیه و گاهی مستندنگاری‌ و عکاسی فاین آرت با دانش پوزدهی به مدل کیفیت کار را دوچندان می‌کند.

شما چه تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ آیا تا به حال در شرایط و موقعیت‌های گوناگون توانایی خود را به عنوان عکاس به چالش کشیده‌اید؟ اگر مدل هستید، چه پیشنهادی برای ارتقا کار همکاران خود دارید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را برای ما بنویسید و این مقاله را برای دوستان عکاس و مدل خود بفرستید.

ژست عکاسی با پدر

 

ژست عکاسی با دوربین

 

ژست عکاسی مردانه

 

ژست عکاسی دخترانه (۱)

 

ژست عکاسی دخترانه (۲)

 

ژست عکاسی یلدا

 

ژست عکاسی با آینه

 

ژست عکاسی برفی

ژست عکاسی دانشجویی

ژست عکاسی بهاری

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی مدلینگ

دسته بندی ها: