بهترین آموزش خرید و فروش NFT (کسب درآمد از NFT)

کسب درآمد از NFT

دیجیتالی شدن بسیاری از امور سبب شده تا بسیاری از معاملات و خرید و فروش‌ها نیز به صورت دیجیتالی و با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام شود. از جمله بازارهای مالی دیجیتال می‌توان به بازار NFT اشاره کرد که به واسطه‌ رشد قیمت بالایی که در سال گذشته داشته، سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جذب کرده است. گسترش و توسعه‌ بازار NFT سبب شده تا روش‌های متعددی برای کسب درآمد از آن ایجاد شود. در این مقاله قصد داریم تا برخی از روش‌های کسب درآمد از NFT را به شما معرفی کنیم. البته پیش از آن بهتر است بدانیم NFT چیست و چگونه ساخته می‌شود. برای ورود به دنیای جذاب ان اف تی با ما همراه باشید.

NFT چیست؟

NFT مخفف عبارت Non-Fungible-Tokens بوده که به معنای توکن‌های غیر قابل مبادله یا غیر قابل تعویض می‌باشد. NFT‌ها دارایی‌های غیر قابل معاوضه‌ دیجیتالی بوده که در بلاکچین ذخیره می‌شود و تمامی کاربران می‌توانند در هر زمان آن‌ها را دیده و تایید کنند. NFT‌ها در واقع در حکم رسیدهای دیجیتالی هستند که حاوی اطلاعات ویژه‌ای بوده و می‌تواند برای اثبات این که فرد خاصی صاحب انحصاری اقلامی است مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که گفته شد NFTها توکن‌های غیر قابل تعویض می‌باشند که این به معنای آن است که هیچ دو NFT با یک‌دیگر یکسان نبوده و برخلاف ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین امکان مبادله و معامله‌ آن‌ها وجود ندارد. اگر بخواهیم یک تعریف ساده از NFT ارائه دهیم، باید بگوییم NFTها توکن‌های رمزگذاری شده‌ای بوده که در فناوری بلاکچین استفاده شده و شکل خاصی از دارایی‌های دیجیتال را به وجود می‌آورد که قابلیت معاوضه و تقسیم شدن ندارند. همین عدم امکان تکرار شدن NFT نیز سبب می‌شود تا ارزش این توکن بسیار بالا باشد.

ارز دیجیتال

آموزش ساخت NFT

پیش از آن که به فکر کسب درآمد از NFT باشید، بتوانید NFT‌ها را بسازید. برای ساخت NFT‌ها می‌توان از پلتفرم‌های مختلفی استفاده کرد که از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان به OpenSea، SuperRare، Nifty Gateway، Foundation، VIV3، BakerySwap، Axie Marketplace، NFT ShowRoom، Rarible و MetaMask اشاره کرد. جهت ساخت NFT مراحل زیر باید به شکل دقیق انجام شود. لازم به ذکر است که مراحل زیر روش ساخت NFT با استفاده از پلتفرم‌های MetaMask و Rarible است.

تامین ارز دیجیتال مورد نیاز | کسب درآمد از NFT

برای آغاز ساخت و فروش NFT نیاز به میزانی ارز دیجیتال دارید که لازم است از آن برای پرداخت هزینه‌ ساخت NFT از طریق بلاک‌چین استفاده کنید. برای این امر می‌توانید به سراغ ارزهای دیجیتال مختلف از جمله اتریوم یا بیت کوین بروید.

ساخت کیف پول دیجیتال

بدیهی است که برای خرید ارزهای دیجیتال به یک کیف پول دیجیتالی نیاز دارید. جهت ساخت کیف پول دیجیتال در پلتفرم MetaMask باید مراحل زیر طی شود.

  • به پلتفرم MetaMask وارد شده و در قسمت بالا سمت راست بر روی دکمه‌ آبی دانلود کلیک کنید.
  • سپس عبارت Create a anew Wallet and seed Phrase را انتخاب کرده و پس از تاییدهای لازم یک پسورد مناسب انتخاب کنید.

پس از این امر می‌توانید به راحتی از کیف پول دیجیتال خود استفاده کنید.

اضافه کردن ارزهای دیجیتال به کیف پول دیجیتال | کسب درآمد از NFT

پس از ساخت کیف پول دیجیتال در پلتفرم MetaMask، ارزهای دیجیتال تهیه شده مانند اتریوم یا بیت کوین را به آن وارد کنید. برای اضافه کردن ارزهای دیجیتال به کیف پول دیجیتال کافی‌ست گزینه‌ خرید یا Buy را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه‌ Buy ETH with Wyre (جهت خرید اتریوم) کلیک کنید. پس از آن وارد صفحه‌ای می‌شوید که امکان خرید اتریوم از طریق کارت‌های اعتباری خارجی یا Apple Pay وجود دارد. در صورت در اختیار نداشتن کارت اعتباری خارجی یا Apple Pay نیز می‌توانید به سراغ سایت‌های معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال بروید.

اتصال کیف پول دیجیتال به پلتفرم NFT

پس از ساخت کیف پول و انتقال ارز دیجیتال به آن لازم است تا کیف پول دیجیتال را به پلتفرمی که قرار است برای ساخت NFT استفاده شود متصل کرد. به عنوان مثال اگر قصد دارید از پلتفرم Rarible برای ساخت NFT استفاده کنید، مراحل زیر را طی کنید.

  • وارد سایت این پلتفرم شده و در گوشه‌ سمت راست سایت بر روی گزینه‌ Connect Wallet کلیک کنید.
  • پس از آن از بین پلتفرم‌های موجود پلتفرم کیف پول دیجیتال خود را انتخاب کرده و پس از انتخاب گزینه Next بر روی گزینه Connect کلیک کنید.
  • در مرحله‌ بعد تایید کنید که فردی بالای 13 سال بوده و به این ترتیب عملیات اتصال را به پایان برسانید.

آپلود فایل برای ساخت NFT | کسب درآمد از ان اف تی

پس از این که عملیات ساخت کیف پول و انتقال ارزهای دیجیتال به پایان رسید نوبت به آپلود فایل مورد نظر برای ساخت یک NFT از آن می‌رسد. برای این امر مراحل زیر را طی کنید.

  • وارد سایت Rarible شده و از قسمت بالا گزینه‌ Create را انتخاب کنید.
  • سپس بر روی گزینه‌ Single کلیک کرده و فایل مورد نظر خود که می‌تواند یک عکس PNG یا یک فایل MP4، MP3، GIF یا WEBP باشد را آپلود کنید. لازم به ذکر است که فایل آپلود شده باید حداکثر دارای حجم 30 مگابایت بوده و ترجیحا به حرفه فرد مرتبط باشد.
  • پس از آپلود شدن فایل در سایت یک تصویر نهایی از آن در قسمت Preview قابل مشاهده خواهد بود.

ایجاد حراجی یا مزایده

پس از آپلود فایل مورد نظر و تبدیل آن به NFT نوبت به فروش آن می‌رسد. برای فروش NFT باید برای آن یک قیمت تعیین شود. در برخی موارد کاربران ترجیح می‌دهند یک قیمت ثابت تعیین کرده و بدین ترتیب اثر را به صورت فوری به فردی بفروشند. در برخی موارد نیز کاربران تصمیم می‌گیرند یک حراج نامحدود برگزار کرده و به این ترتیب در قالب مزایده NFT خود را به مشتری مورد نظر خود به فروش برساند.

ارائه توضیحات برای NFT | کسب درآمد از NFT

جهت افزایش شانس فروش لازم است تا تمرکز بالایی بر روی قسمت Title و Description داشته باشید. در این بخش باید تمامی عناوین مربوط به NFT را  وارد کرده و فهرست‌ها را در آن شرح دهید. پس از این امر وارد بخش دیگری می‌شوید که مربوط به معاملات آتی بوده و شما باید مقدار حقی را که به عنوان فروش‌های بعدی NFT درخواست می‌کنید را مشخص کنید. در این بخش هر چه مقدار سهمی که می‌خواهید بالاتر باشد، میزان هزینه‌ای که از شما کسر می‌شود نیز بالاتر است.

پرداخت هزینه در آخرین مرحله

پس از ساخت NFT و طی شدن مسیر پرخطر فروش آن، نوبت به پرداخت هزینه می‌رسد. جهت پرداخت هزینه باید بر روی گزینه‌ Create Item کلیک کرده و هزینه‌های مربوطه را از طریق کیف پول دیجیتال خود پرداخت کنید. در صورتی که پول کافی در کیف پول دیجیتال خود ندارید کافی‌ست تا در خود سایت روی گزینه‌ کیف پول دیجیتال کلیک کرده و از طریق پلتفرم اعتبار بیشتری به کیف پول خود اضافه کنید. پس از این امر حداکثر هزینه برای فروش NFT را قبول کرده و به این ترتیب فروش NFT خود را انجام دهید. آنچه اهمیت دارد این است که تمامی هزینه‌های مربوط به معاملات، کارمزد تراکنش‌ها و کمسیون در نهایت کسر می‌شود.

ماینر Miner

کسب درآمد از NFT

روش‌های کسب درآمد از NFT

حال که با مفهوم NFT آشنا شده و شیوه‌ ساخت آن را دانستیم، نوبت به آن می‌رسد که برخی از روش‌های کسب درآمد از NFT را بررسی کنیم. از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ساخت و فروش NFT

همانطور که در بالا نیز به طور کامل به آن اشاره شد، کاربران می‌توانند آثار هنری، اشیا فیزیکی، محتواهای تصویری، ویدیویی و… خود را به حالت توکن در آورده و به اصطلاح توکنیزه کنند و با ساخت NFT مورد نظر خود آن را در پلتفرم‌های مختلف به فروش برسانند. این کاربران می‌تواند از خاطرات و عکس‌های خوب خود NFT طراحی کرده و نسبت به فروش آن‌ها اقدام کنند. لازم به ذکر است که برای کسب درآمد از طریق ساخت و فروش NFT لازم است تا طرح NFT‌ها جذاب بوده و قیمتی مناسب با نوع طرح برای آن‌ها مشخص شده باشد. همچنین انتخاب یک کالکشن و موضوع برای لیست NFT‌ها می‌تواند سبب بیشتر دیده شدن NFT و جذب سرمایه‌گذاران برای خرید آن شود.

گیمینگ | کسب درآمد از ان افا تی

از دیگر روش‌های کسب درآمد از NFT آن است که در بازی‌های آنلاینی شرکت کنید که مبتنی بر توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT می‌باشد. از آنجایی که کسب درآمد از گیمینگ بسیار حائز اهمیت بوده، طراحان زیادی با استفاده از بلاکچین و برنامه‌نویسی، بازی‌های مختلفی مبتنی بر NFT طراحی کرده‌اند. آنچه اهمیت دارد این است که طراحان محیط کاربری بازی را بسیار ساده طراحی می‌کنند تا تمامی افراد حتی افراد مبتدی نیز بتوانند وارد بازی شده و از آن به کسب درآمد برسند. همچنین در برخی از بازی‌های ویدئویی مبتنی بر NFT کاربران می‌توانند به خرید و فروش توکن‌های NFT پرداخته و از این طریق به کسب سود برسند.

اجاره‌ NFT

اجاره دادن توکن‌های NFT از دیگر روش‌های کسب درآمد از آن است. همانطور که می‌دانید پلتفرم‌های زیادی برای خرید و فروش NFT و کسب درآمد از آن طراحی شده است. از آن‌جایی برخی از افراد ممکن است سرمایه‌ کافی برای خرید NFT نداشته باشند، اما قصد داشته باشند وارد دنیای NFT شده و از آن به کسب درآمد برسند، کاربران می‌توانند NFT‌های خود را به این افراد اجاره داده تا این افراد با استفاده از آن‌ها در بازی‌ها شرکت کرده و به کسب درآمد برسند. کسب درآمد از اجاره دادن NFT یک روش کسب درآمد منفعل بوده و یکی از ساده‌ترین روش‌های کسب درآمد از آن به شمار می‌آید. از جمله پلتفرم‌هایی که امکان اجاره دادن NFT در آن وجود دارد، پلتفرم reNFT است.

تامین نقدینگی NFT | کسب درآمد از NFT

از دیگر روش‌های کسب درآمد از NFT مشارکت در تامین نقدینگی آن است. از آنجایی که صنعت NFT با امور مالی غیر متمرکز در ارتباط است، دائما به نقدینگی نیاز دارد. از این رو کاربران می‌توانند در تامین نقدینگی مورد نیاز این صنعت شرکت کرده و به این ترتیب پاداش به دست آورده و به کسب درآمد برسند. به عنوان مثال اگر به تامین نقدینگی یک صرافی غیر متمرکز بپردازید، می‌توانید به NFT دست یافته و سپس از فروش NFT‌ها به کسب درآمد برسید. کسب درآمد از طریق تامین نقدینگی نیز از روش‌های کسب درآمد منفعل به شمار می‌آید.

استیک توکن‌های NFT

منظور از استیک فرآیند سپرده‌گذاری و قفل کردن یک دارایی در قرارداد هوشمنده یک پروتکل در حوزه دیفای با هدف دریافت سود و تولید بازده می‌باشد. توکن‌های NFT با امور مالی غیر متمرکز که تحت عنوان حوزه‌ دیفای شناخته می‌شوند ارتباط برقرار کرده است. از همین رو کاربران می‌توانند به استیک و قفل کردن تعدادی NFT در پلتفرم‌های مختلف پرداخته و به این ترتیب به کسب درآمد برسند. به عنوان مثال کاربران می‌توانند توکن‌های NFT را در یک پلتفرم سپرده‌گذاری کرده و به این ترتیب به صورت سالانه سود به دست آورند. از جمله پلتفرم‌هایی که امکان استیک کردن در آن وجود دارد می‌توان به پلتفرم‌های NFTX، Kira Network، Splinterlands و Only1 اشاره کرد.

ییلد فارمینگ یا کشت سود | کسب درآمد از ان اف تی

از جمله جدیدترین روش‌های کسب درآمد از NFT فرآیند کشت سود می‌باشد. در این فرآیند کاربر از پروتکل‌های دیفای که با هدف تولید بالاترین بازده ایجاد شده است، به کسب سود می‌رسد.

بلاکچین

آماده کسب درآمد از NFT هستید؟

از جمله بحث‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال بسیار داغ است، می‌توان به NFT که به معنای توکن‌های غیر قابل مبادله است اشاره کرد. NFT‌ها دارایی‌های دیجیتال غیر قابل معاوضه‌ای بوده که در بلاکچین ذخیره شده و حاوی اطلاعات ویژه‌ای هستند که فرد خاصی را به عنوان صاحب انحصاری برخی اقلام معرفی می‌کند. توسعه‌ صنعت ارزهای دیجیتال سبب شده تا کسب درآمد از NFT به یکی از پرسودترین روش‌های کسب درآمد تبدیل شود. برای کسب درآمد از NFT لازم است تا در پلتفرم‌های مختلف به ساخت NFT پرداخته و سپس به روش‌های مختلف از جمله خرید و فروش NFT، اجاره‌ NFT، گیمینگ، تمرین نقدینگی NFT، استیک توکن‌های NFT، کشت سود و دیگر روش‌ها به کسب درآمد برسید.

آیا شما تا به حال به کسب درآمد از NFT پرداخته‌اید؟ برای اولین بار است که با ارزهای دیجیتال و روش‌های کسب درآمد ارزی آشنا می‌شوید و یا در این زمینه کارکشته شده‌اید؟ به نظرتان بهترین روش کسب درآمد از ان اف تی کدام است؟ شما چه راهی را برای کسب درآمد در این زمینه پیشنهاد می‌دهید؟ از تجربیات، چالش‌ها و نظرات خود برای ما بنویسید و اگر این مقاله راه را برای شما هموارتر کرد، حتما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

بیت کوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.