ژانرهای عکاسی: معرفی 17 ژانر پرطرفدار

بهترین چیزی که در خصوص یک عکاس مبتدی و مشتاق وجود دارد این است که می‌تواند ژانرهای عکاسی مختلفی را امتحان کرده و علاقه و استعداد خود را در آن ها پیدا کند. عکاسی مد ، عکاسی خبری ، عکاسی ورزشی و عکاسی از رویدادهای مختلف را تنها با داشتن یک دوربین می‌توانید امتحان کرده و به صورت همزمان مهارت‌های خود را بهبود ببخشید.

اما وقتی که تجربه بیشتری در عکاسی به دست می‌آورید ، متوجه خواهید شد که اگر به یک سبک پایبند نباشید ، رسیدن به موفقیت مسیر دشواری خواهد داشت. در حقیقت ، فعالیت در تمام ژانرهای عکاسی باعث می‌شود تمرکز شما روی یک موضوع خاص نبوده و به فکر پیشرفت و افزایش خلاقیت در بقیه ژانرها نیز باشید.

در این مقاله ، به شما کمک می‌کنیم برخی از محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی را شناخته و ببینید که آن‌ها چه شکلی هستند و اینکه چطور می‌توانید در هر کدام از آن‌ها پیشرفت بیشتری داشته باشید.

محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی

به جای اینکه به دنبال تمام ژانرهای عکاسی مختلف باشید ، یکی را انتخاب کرده و با تمرکز بیشتر روی آن به دنبال پیشرفت و بهتر شدن باشید.

عکاسی پرتره

ژانرهای عکاسی

پرتره اغلب یکی از مورد توجه ترین ژانرهای عکاسی بوده و هست. امروزه با پیشرفت دوربین گوشی‌های هوشمند و قابلیت‌هایی مخصوص ثبت پرتره شبیه به دوربین‌های DSLR ، هر کسی می‌تواند عکاسی پرتره را تمرین کند. تنها کافیست دوربین خود را به سمت یک نفر گرفته و از او عکسی ثبت کند. این کار کاملا طبیعیست.

عکاسی پرتره وابسته به چهره و ژست یا فیگور فرد است. با رعایت دقیق هر یک زیبایی عکس دو چندان می‌شود. عکاسان حرفه‌ای پرتره معمولا از اشخاص معروف و مشهور روی فرش قرمز عکس می‌گیرند. اما عکاسی از جشن فارق التحصیلی ، پرتره‌های خانوادگی ، مدلینگ و غیره نیز در ژانر عکاسی پرتره قرار می‌گیرند.

منابع بیشتر برای مطالعه
تکنیک‌ های نورپردازی در عکاسی پرتره
تجهیزات نورپردازی برای عکاسی پرتره در فضای باز

برای ثبت یک پرتره بهتر باید به نورپردازی توجه ویژه ای داشته باشید. همچنین سعی کنید کادر را تا جای مکن بسته نگه دارید، البته نه با نزدیک کردن دوربین به سوژه ( چرا که در این حالت اندام صورت غیر متناسب و غیر واقعی به نظر خواهند رسید ) ، بلکه با استفاده از لنزهای زوم یا پرایم 50 میلیمتری مخصوص ثبت پرتره.

عکاسی طبیعت بی جان

ژانرهای عکاسی

همان طور که از نام این ژانر معلوم است، مربوط به عکاسی از وسایل و اشیا بی جان می‌شود. عکاسی از محصولات نیز در همین دسته قرار می‌گیرد که برای آژانس‌های تبلیغاتی، مجله‌ها و حتی بیلبوردها کاربرد دارد و استفاده می‌شود. شما می‌توانید تنها از یک محصول عکاسی کنید و برای آن داستانی در نظر بگیرید، با بک‌گراند یا هر رفند دیگری. یا اینکه از دسته‌ای از محصولات مرتبط به هم اسفاده کنید، درست مثل عکس بالا.

یکی از اسرار مهم عکس‌های خوب این ژانر وجود نور بسیار زیاد چه در محیط‌های داخلی و چه در محیط‌های خارجیست. در عکاسی از محصول، بسیاری از عکاسان از یک جعبه نور استفاده می‌کنند. به این صورت که محصول را داخل جعبه گذاشته و از تمامی جهات نورهای اصلی و تلطیف کننده را به آن می‌تابانند تا هم نور خوبی وجود داشته باشد و هم سایه‌های تند از بین بروند.

عکاسی منظره یا طبیعت

ژانرهای عکاسی

افرادی که زیاد به مسافرت و طبیعت گردی می‌روند احتمالا عاشق این سبک خواهند بود و عکس‌های زیادی از مناظر مختلف خواهند گرفت. بر خلاف باور عموم ، این ژانر تنها به حالت لند اسکیپ یا افقی کادر محدود نمی‌شود. چون ممکن است بخواهید از سوژه‌هایی با ارتفاع زیاد و گستره پهناور عکاسی کنید، مثل کوه‌ها یا درختان که در این حالت استفاده از کادر پرتره بهتر است.

منابع بیشتر برای مطالعه
تکنیک های عکاسی طبیعت ، آموزش 11 تکنیک کاربردی و حرفه‌ای
تکنیک های عکاسی طبیعت : قانون یک سوم در عکاسی طبیعت
ساعات طلایی در عکاسی

با توجه به امکانات پیشرفته‌ای که امروزه در اختیار ما قرار گرفته ، عکاسی هوایی و از دید یک پرنده نیز بشدت مورد استقبال عکاسان منظره قرار گرفته و راه‌های خلاقانه بی شماری برای ثبت عکس‌های عالی ب شما می‌دهد. اما برای عکس‌هایی که از ارتفاع کم گرفته می‌شود ، می‌توانید از گوشی هوشمند خود یا یک دوربین عکاسی حرفه‌ای به همراه لنزهای مخصوص استفاده کنید تا یک عکس دراماتیک و عالی داشته باشید.

عکاسی از خوراکی یا غذا

ژانرهای عکاسی

اگر ما این مقاله را حدود یک دهه پیش می‌نوشتیم فضای عکاسی از قضا و خوراکی بسیار متفاوت و سخت بود. خوشبختانه شبکه‌های اجتماعی فضای گسترده‌ای برای عکاسی از غذا پدید آورده. چه به عنوان یک سبک مستقل، چه به عنوان تبلیغ یا حتی به عنوان تبلیغات برای یک فروشگاه.

با توجه به مشخصات دوربین گوشی‌های هوشمند شاید دیگر نیازی به خرید یک دوربین حرفه‌ای برای عکاسی از غذا نباشد و تنها با پردازش نور مناسب و ادیت حرفه‌ای بتوان بهترین عکس‌ها را ثبت کرد.

فقط مطمئن شوید که تراز سفیدی یا وایت بالانس به منظور رسیدن به رنگ‌های دقیق ، کاملا صحیح تنظیم شده باشد. همچنین می‌توانید اشباع رنگ تصاویر خود را (به خصوص رنگ‌های قرمز و زرد) افزایش دهید تا غذای شما جذاب‌تر به نظر برسد.

برای مطالعه ترفندهایی برای عکاسی از غذا اینجا را کلیک کنید.

عکاسی ورزشی

ژانرهای عکاسی

عکاسی ورزشی یکی از حرفه‌ای ترین ژانرهای عکاسی با سرعت بالاست. عکاسانی که از ورزش‌های مختلف عکاسی می‌کنند معمولا لنزهایی طویل با قابلیت زوم بسیار زیاد دارند و همچنین عملکرد سریع آن ها نیز برایشان مهم است زیرا باید نوردهی به میزان لازم انجام گیرد، در حالی که سرعت شاتر بالا باشد تا سوژه محو نشود.

عرصه ورزش پر از عکاس است ، اما برای بهترین شدن در آن هنوز رقابت تنگاتنگی وجود دارد. اگر می‌خواهید وارد این ژانر شوید باید به تنظیمات ایزو و سرعت شاتر مسلط شده و زوایا را در عکاسی به خوبی بشناسید.

آموزش عکاسی از مسابقات موتور سواری را در اینجا مطالعه کنید.

عکاسی حیات وحش

ژانرهای عکاسی

یکی دیگر از محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی ، عکاسی از حیات وحش است. این ژانر چالشی بزرگ برای عکاسان ایجاد می‌کند. زیرا باید علاوه بر حفاظت از محیط زیست و حیوانات ، به مراقبت از خود و دوربینشان نیز بپردازند. برای اینکار باید تجهیزاتی نظیر محافظ دوربین و لنز و لباس‌هایی مخصوص استتار همراه خود داشته باشند.

مطالب پیشنهادی
نکات ایمنی عکاسی حیات وحش
عکاسی با نور کم و عکاسی با نور زیاد در طبیعت و حیات وحش

هر کسی می‌تواند یک عکاس حیات وحش باشد. دقیقا به همین دلیل است که مردم مقدار زیادی پول برای این نوع عکس‌ها می‌پردازند. عکاسی حیات وحش معمولا در شرایط چالش برانگیز و در برخی از خطرناک‌ترین و دورافتاده‌ترین نقاط دنیا رخ می‌دهد.

عکاسی ماکرو

ژانرهای عکاسی

کسانی که می‌خواهند تصاویر شگفت‌انگیزی را از موضوعاتی که کمتر به آنها توجه می‌شود ثبت کنند ، به ژانر عکاسی ماکرو علاقه دارند. ثبت عکس از موضوعات بزرگ ساده است ، ولی برای ثبت موضوعات کوچک یا موجودات ریز نیاز به تجهیزاتیست. شما می‌توانید به راحتی با نصب لنزهای کلیپسی ماکرو روی دوربین گوشی‌های خود ، عکس ماکرو بگیرید. البته وضوح و دقت این لنزها به هیچ وجه قابل مقایسه با لنزهای ماکرو برای دوربین‌های DSLR نیست.

اگر شما به دنبال کاری منظم و یکدست در عکاسی هستید ، عکاسی ماکرو ممکن است برای شما مناسب نباشد. با این وجود ، این یک سبک عالی برای کسانی است که می‌خواهند عکسهای هنری و بسیار جذاب و متفاوتی را ثبت کنند.

مقاله 16 نکته کاربردی در عکاسی ماکرو می‌تواند به پیشرفت شما در این ژانر کمک کند.

عکاسی از رویداد یا مراسم

ژانرهای عکاسی

یکی دیگر از محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی ، مربوط به عکاسی از رویدادهای مختلف است. عکاسی از رویدادها یا مراسم‌هایی مثل کنسرت‌ها ، تولدها ، جلسات شرکت و حتی مراسم‌های عروسی نیز جزو در همین ژانر قرار می‌گیرند. این کار معمولا شامل ترکیبی از تکنیک‌های عکاسی متفاوت است. چون باید همه چیز در هنگام عکاسی در نظر گرفته شود، از عکاسی پرتره از چهره افراد گرفته تا عکاسی از غذا و محصول.

چیزی که در عکس‌های این ژانر جذابیت ایجاد می‌کند ، دانستن این است که چطور با یک عکس یا مجموعه عکس یک داستان تعریف کنید ، به جای آن که خود رویداد را صرفا پوشش دهید. بدیهی است که این کار به ویژه در برخورد با مردم و پوشش‌های مختلف در یک نوع خاص از رویدادها ، معلومات و دانایی زیادی را می‌طلبد. شما همچنین به انواع لنزها نیاز دارید تا هر یک از آن‌ها را در وضعیتی خاص به کار برده و هیچ صحنه‌ای را از دست ندهید.

عکاسی مد یا فشن

ژانرهای عکاسی

وقتی مردم به کسب درآمد از عکاسی فکر می‌کنند ، بسیاری در ابتدا عکاسی مد را پیشنهاد می‌دهند. عکاسی از مد برای چندین دهه ، به دلیل تقاضا برای تبلیغات و بازاریابی ، یکی از پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی باقی مانده است.

عکس‌های مد به طور معمول از مدل‌های شهور با لباس‌ها ، کفش ، لوازم جانبی و پوشش‌های گران قیمت ثبت می‌شود. با توجه به نوع کالا یا پوشش عکس در حالت تمام قد یا نیمه گرفته می‌شود. با این حال ، در این حالت نیز عکاسی پرتره رواج دارد. بنابراین باید مهارت‌های پرتره خود را برای ورود به عکاسی مد ارتقا دهید.

مطالب پیشنهادی
ژست های کودکانه ، عکاسی حرفه ای از کودکان با 21 ژست

بسته به سبک لباس ، باید انتخاب کنید که داخل یا خارج از اسودیو عکاسی کرده و همچنین نور به چه صورت بتابد که بهتر باشد. اگر می‌خواهید به یک عکاس مد تبدیل شوید، باید مهارت زیادی در برخورد با افراد مختلف برای ارائه در هر دو جنبه هنری و فنی داشته باشید.

عکاسی نوزاد

ژانرهای عکاسی

عکاسی نوزاد اساسا شبیه عکاسی پرتره است ، اما ما آن را به عنوان یک ژانر مستقل در نظر گرفتیم. چون ویژگی‌های خود را داشته و چالش برانگیز است. جدا از نوزادان که بسیار آسیب‌پذیر هستند ، چشم‌های آن‌ها نیز نسبت به نور خیلی حساس است ، بنابراین باید تجهیزات مناسب را شناخته و بدانید که از هر کدام در چه جایگاهی باید استفاده شود. حتی باید بدانید که چگونه بیشترین میزان جذب نور را بدون هر گونه منبع نور قابل حملی از دوربین خود دریافت کنید. کودکان همچنین در تنظیم دمای بدن خود دچار مشکل هستند ، بنابراین استودیوی شما بسته به لباس سوژه باید به اندازه کافی سرد یا گرم باشد.

حتی یک مورد عجیب دیگر این است که حرکات روده آن‌ها کاملا غیر قابل پیش بینیست! یک پروژه عکاسی از کودکی تازه متولد شده در دوران حرفه‌ای شما می‌تواند به خاطره‌ای تلخ یا خوش تبدیل شود.

144 ایده برای عکاسی از نوزادان را در اینجا بخوانید!

عکاسی خیابانی

ژانرهای عکاسی

یکی دیگر از محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی ، عکاسی خیابانی است. این دسته برای افرادی که دوربین را با خود به همه جا برده تا چیزهای جدیدی کشف کنند به طور ویژه‌ای جذاب است. این یک ژانر منحصر به فرد در عکاسی است که شرایط انسانی را مستند کرده و رویدادهای برنامه‌ریزی نشده‌ای را ثبت می‌کند. بهترین قسمت این است که شما می‌توانید از انواع مختلفی از دوربین‌ها برای عکاسی خیابانی استفاده کنید. خواه یک دوربین بدون آینه یا یک دوربین DSLR یا حتی دوربین گوشی هوشمندتان.

افراد عادی مثل دستفروشان خیابانی ، غذاهای خیابانی ، کودکان ، نقاشی‌های دیواری و حتی سازه‌های بتنی از سوژه‌های عکاسی خیابانی به شمار می‌روند که گاهی به صورت سیاه و سفید ثبت می‌شوند. این عکس‌ها لزوما در خیابان‌ها گرفته نمی‌شوند ، بلکه بخشی از واقعیات جهان پیرامون را به تصویر می‌کشند که هر محیطی می‌تواند شامل آن باشد.

مطالب پیشنهادی
تکنیک‌های عکاسی از مناظر شهری
5 نکته برای عکاسی خیابانی بهتر
خوشبختانه برای بسیاری از عکاسان خیابانی ، این عکس‌ها اغلب در مجلات ، وبلاگ‌ها و روزنامه‌ها چاپ می‌شوند. با این حال ، همیشه تضمینی برای درآمد ثابت وجود ندارد زیرا عکاسان خیابانی معمولا هر جایی که می‌خواهند عکاسی می‌کنند عموما به صورت پروژه‌ای فعالیت دارند و خارج از فعالیت کاری به صورت هنری نیز به عکاسی خیابانی می‌پردازند.

عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم

ژانرهای عکاسی

عکاسی خبری را با عکاسی خیابانی اشتباه نگیرید. در عکاسی خبری به طور معمول صحنه‌ها و داستان‌های خاص برای اخبار پوشش داده می‌شوند. در این ژانر از برخی عناصر عکاسی خیابانی استفاده می‌شود ، اما نه به جهت هنری بودن یا برای فروش ، بلکه به جهت تاریخی بودن. این به این دلیل است که بسیاری از عکس‌های مهم تاریخی در ای ژانر قرار گرفته و هر عکسی که ثبت شود به بخشی از تاریخ می‌پیوندد.

از آنجا که عکاسان یا عکاس خبرنگاران یا فتوژورنالیست‌ها تمایل دارند عکس‌هایشان در روزنامه‌ها چاپ شوند ، معمولا پول خوبی بابت عکس‌های خود دریافت می‌کنند. به خصوص اگر وابسته به روزنامه‌ها ، مجلات ، ناشران کتاب‌ها ، یا موسسات و سازمان‌های خاص باشند.

فتوژورنالیست یک جایگاه ویژه برای گرفتن نه لزوما عکس‌های چهره ، بلکه برای ثبت آن لحظات صادقانه که بهترین داستان را بازگو می‌کند ، محسوب می‌شود. این افراد مهمترین اتفاقات را در طول تاریخ ثبت کرده‌اند و این اتفاق بزرگیست.

مقاله پشت پرده عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم برای شما جالب خواهد بود.

عکاسی مستند

ژانرهای عکاسی

آیا تا به حال از عکاسان جنگی چیزی شنیده‌اید؟ این افراد شجاع بخشی از جایگاه عکاسی مستند هستند که همراه با سایر عکاسان خبری که مشکلات اجتماعی و سیاسی را پوشش می‌دهند که از نظر تاریخی قابل‌توجه هستند. مانند عکاسی خیابانی ، آن‌ها احساس خام و صادقانه را در شرایط زندگی واقعی و لحظه‌های مهم در گذر زمان ثبت می‌کنند ، اما تمایل دارند که به نقاط گسترده‌ای از جهان توجه کنند. چون آن‌ها فقط تظاهرات محلی یا هر فرد مشهور دیگری را پوشش نمی‌دهند.

اگر دوست دارید در مورد مسائل جهانی و یا رئسای جمهور برای برخی از بزرگ‌ترین مجلات عکس بگیرید ، عکاسی مستند به عنوان یکی از محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی برای شما مناسب است.

عکاسی از بازار بورس و سهام

ژانرهای عکاسی

عکاسی از سهام یا بازار بورس یک جایگاه رو به رشد دیگر در نسل جدید عکاسان حرفه‌ای امروزی است. عکاسی از بورس و فروش آنها تنها برای مصارف خاص مجاز خواهند بود. اگرچه بازار برای عکس‌های سهام به طور قابل‌توجهی به دلیل افزایش تقاضا برای استفاده از آن ها در بلاگ ها، وب سایت، و برای اهداف بازاریابی دیجیتال افزایش‌یافته است.

عکاسی از بازار بورس و سهام به طور کلی یکی از ژانرهای عکاسی محبوب شناخته نمی‌شود ، اما می‌تواند منبع خوبی برای درآمد باشد. این به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی از راه عکاسی کسب درآمد خوبی داشته باشید. البته این ژانر برای عکاسانیست که صرفا به دنبال کسب درآمد هستند و پیشرفت هنری و افزایش خلاقیت در عکاسی مد نظر آنها نیست.

عکاسی آب و هوا

ژانرهای عکاسی

عکاسی آب و هوا اساسا عکاسی در فضای باز محسوب می‌شود که شامل شرایط آب و هوایی خشن و شدید ، مانند تند بادها ، طوفان‌های برفی ، گردبادها ، طوفان‌های شن و حتی طوفان‌های تندری است. بسیاری از عکاسان در سراسر جهان طوفان‌های سهمگین را دنبال می‌کنند تا زیبایی چیزهایی که معمولا برای پنهان شدن از آن ها سریعا فرار می‌کنیم را ثبت کنند.

با توجه به خطرناک و ریسکی بودن شرایط عکاسی آب و هوا ، جزو ژانرهای عکاسی پول ساز به حساب می‌آید. همچنین شانس زیادی برای برنده شدن در فستیوال‌ها و مسابقات عکاسی را نیز دارید. اما آیا واقعا عکاسی ارزش ریسک کردن و به خطر انداختن زندگی با ارزشتان را دارد؟ اکر با عشق آن را دنبال می‌کنید بدون شک بله.

عکاسی معماری

ژانرهای عکاسی

اگر به دنبال جایگاهی هستید که جریان ثابتی از پروژه‌ها را ارائه می‌دهد ، بی شک عکاسی معماری یکی از بهترین ژانرهای عکاسی برای شما خواهد بود.

عکس‌هایی از فضای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها می‌تواند برای استفاده طراحان ، معماران ، شرکت‌های لیزینگ و سرمایه گذاران مفید باشد. این ژانر نیازمند دانش گسترده در زمینه معماری و رکیب‌بدی و همچنین دانش عکاسی کامل و خلاقیت فراوان شماست. قطعا برای اینکه بتوانید نمای یک ساختمان را به صورت کامل و به زیباترین حالت ثبت کنید باید در مورد کلیت سازه نیز اطلاعاتی داشته باشید.

مطالب پیشنهادی
آشنایی با تکنیک های عکاسی معماری داخلی

این ژانر گاهی اوقات با عکاسی املاک و مستغلات ، که شامل عکاسی از سازه‌ها ( عمدتا خانه‌ها و آپارتمان‌ها ) و فضای داخلی آن‌ها نیز می‌شود ، اشتباه گرفته می‌شود. شما می‌توانید از لحاظ فنی بین این دو سوئیچ کنید ، چون هر دوی آن‌ها از تجهیزات مشابه استفاده می‌کنند و شامل بسیاری مهارت‌های یکسان می‌شوند.

اگر می‌خواهید یک عکاس معماری شوید ، باید برخی تجهیزات مانند یک لنز تیلت شیفت ، یک سه‌پایه با کیفیت بالا ، یک لنز با زوم زیاد و یک لنز فیش آی را تهیه کنید.

عکاسی لانگ اکسپوژر یا نوردهی طولانی

ژانرهای عکاسی

یکی دیگر از ژانرهای عکاسی محبوب ، عکاسی با نوردهی طولانی و نورهای کشیده است. عکاسی با نوردهی طولانی شامل استفاده از توانایی‌های فنی دوربین شما برای باز نگه داشتن شاتر برای مدت زمانی طولانی است. در این شیوه شما تصاویر خیالی ثبت می‌کنید که هرگز با چشم غیر مسلح توانایی دیدن آن ها را نداریم. این ژانر به عکاسی شبانه و عکاسی نجومی نیز مرتبط است. به این صورت که ستاره‌ها به صورت کشیده شده و پر نور ظاهر شده و دایره‌ای غرق در نور وسط اسان تاریک بی کران دیده می‌شود. از فیلتر ND در طول روز برای بدست آوردن سطح دریاچه‌ی نرم و مخملی و رودخانه‌های خیال انگیز نیز استفاده می‌شود.

با توجه به این که عکاسی لانگ اکسپوژر یا نوردهی طولانی نیاز به استفاده از سرعت شاترهای طولانی دارد ، قطعاً باید یک سه‌پایه ، یک ریموت شاتر یا ریموت کنترلر و یک دوربین با عملکرد عالی در نور کم تهیه کنید. همچنین لازم است روی تنظیمات دستی دوربین مسلط باشید و آن‌ها را به خوبی بشناسید.

مطالعه مقاله نکات کلیدی درباره ی عکاسی با نوردهی طولانی مدت را فراموش نکنید.

کدام یک از ژانرهای عکاسی مناسب شماست؟

ژانرهای عکاسی

اگر برای مدتی در حال تمرین عکاسی بوده‌اید ، به احتمال زیاد حداقل سه مورد از این ژانرهای عکاسی را امتحان کرده‌اید. این کاملا طبیعی است که زمانی که شما شروع به عکاسی حرفه‌ای می‌کنید ، انواع ژانرهای عکاسی مختلف را امتحان کنید. اما اگر می‌خواهید واقعا در یک ژانر برتری داشته باشید و آن را تبدیل به یک شغل کنید یا در آن به موفقیت‌های زیادی برسید ، یا حتی اگر می‌خواهید شما را به یکی از این نام ها بشناسند ، چاره‌ای جز انتخاب یک ژانر مخصوص نیست.

در اینجا چند سوال وجود دارد که می‌توانید در هنگام انتخاب یک ژانر مناسب از خودتان بپرسید:

از چه کاری لذت می‌برید؟

تا به حال ، حتی اگر یک مبتدی بوده باشید ، احتمالا در مورد یک یا دو ژانر که ممکن است برای شما جذاب و هیجان‌انگیز به نظر برسد مطالعه داشتید. و اگر شما یک عکاس نیمه حرفه‌ای یا حرفه‌ای هستید ، احتمالا در حال حاضر جایگاهی را پیدا کرده‌اید که عاشقش هستید.

اگر از کاوش در یکی از ژانرهای عکاسی خاص لذت می‌برید ، این نشانه خوبی است که برای اینکه بفهمید واقعاچه جایگاهی داشته و چه کاری را بهتر انجام می‌دهید. هر چه باشد ، باید بفهمید به چه چیز علاقه داشته و چه جایگاهی مناسب شماست و کار را در چه جایگاهی بهتر انجام می‌دهید.

تو واقعا چه کار خوبی کردی؟

شخصیتی که شما دوست دارید این است که همیشه چیزی باشید که در آن خوب هستید. تنها دو راه حل برای این موضوع وجود دارد. یا شما بیشترین و بهترین تلاش خود را برای بهبود در دسته‌بندی که دوست دارید را انجام می‌دهید تا زمانی که در آن مهارت پیدا کنید و یا یاد بگیرید که چطور آنچه که یک استعداد طبیعی در آن دارید را دوست داشته باشید و پرورش دهید. ثابت شده‌است که این کار برای بسیاری از عکاسان موفق امروز غیر ممکن است ، پس بهتر است از چیزی که برایتان مناسب نیست ، دور شوید.

آیا به تجهیزات بیشتری نیاز دارید؟

برخی از شما دوست دارید با خرید لنزهای گران‌قیمت‌تر ، بدنه‌های دوربین اضافه و یک مجموعه کامل از لوازم جانبی دیگر ارتقا دهید. این در حالیست که اگر ژانری خاص را انتخاب کنید ممکن نیاز به تجهیزات متفاوتی داشته باشید و عملا بسیاری از این ها خرج‌های اضافی خواهند بود. پس اگر فعلا توانایی خرید لوازم جانبی گران قیمت را ندارید بهتر است به دنبال ژانرهایی باشید که نیاز به تجهیزات کمتر و ارزان‌تری دارند.

آیا برای شخصیت و سبک زندگی شما مناسب است؟

بسیاری از این niches به شما نیاز دارند که از منطقه راحتی خود بیرون بروید، تحت فشار شدید قرار دهید و حتی ممکن است زندگی خود را در خطر قرار دهید. شما آزاد هستید که محدودیت‌های خود را فشار دهید، اما بدانید که این کار حتی چالش‌ها و مشکلاتی را که ممکن است ارزش تلاش و پول را نداشته باشند، ارائه می‌دهد.

رقابت چه شکلی است؟

ژانرهایی مانند عکاسی مد و عکاسی پرتره بخش بزرگی از بازار را در اختیار دارند. بنابراین عکاسان این سبک‌ها درآمد خوبی دارند که باعث می‌شود ورود و رقابت در آن ها بسیار سخت باشد. اگر به اندازه کافی در مورد هدف و مهارت خود مطمئن هستید ، می‌توانید به صورت خیلی جدی آن را دنبال کرده و یا به یک عکاس موفق در یک ژانر خاص که هنوز جای رقابت دارند مانند عکاسی از غذا ، عکاسی از محصولات و یا عکاسی حیات وحش تبدیل شوید.

هر کدام یک از ژانرهای عکاسی چقدر درآمد دارند؟

برخی از ژانرها بیشتر پول می‌سازند و کار ثابت تری نسبت به بقیه دارند ، بنابراین حتما درمورد جایگاه هر ژانر و میزان درآمد عکاسان آن تحقیقات لازم را انجام دهید تا نسبت به انتخاب خود مردد نشوید. اما اگر عکاسی را به چشم افزایش خلاقیت خود یا بهمنظور ثبت عکس‌های هنری و یا صرفا برای علاقه دنبال می‌کنید و جنبه مالی آن خیلی برایتان مهم نیست ، می‌توانید هر یک از سبک‌های بیان شده در این مقاله را امتحان کنید.

آیا به شما این امکان را می‌دهد که به صورت محلی کار کنید؟

بسیاری از عکاسان اغلب موظف به پرواز به قسمت‌های مختلف جهان برای هر پروژه هستند. با این حال ، اگر شما با این سبک زندگی همیشه در حال پرواز و سفر راحت نیستید ، ممکن است مجبور باشید بعضی ژانرهای عکاسی را کلا در نظر نگیرید. برای مثال عکاسی حیات وحش یا عکاسی طبیعت مستلزم سفر به نقاط مختلف و کشف موضوعات جدید هستند. اما اگر بخواهید به صورت محلی و در محدوده خود به عکاسی حرفه‌ای بپردازید بهتر است به دنبال ژانرهایی مثل عکاسی مدلینگ باشید.

حال شما بگویید. چه ژانری را مناسب خودتان دانسته و قصد فعالیت در آن را دارید؟ آیا تا به امروز در ژانری خاص فعالیت داشته اید؟ امیدوارم مقاله ” ژانرهای عکاسی: معرفی 17 ژانر پرطرفدار ” به شما در این موضوع کمک کرده باشد.

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.