عکاسی کرلیان Kirlian Photography چیست؟ 🤓​📸​✔️​

عکاسی کرلیان

هنر عکاسی یک حوزه‌ بسیار گسترده بوده که وقتی با علم و تکنولوژی ترکیب شود شگفتی می‌آفریند. اگر قدری با دنیای عکاسی آشنا باشید بی‌شک نام عکاسی کرلیان Kirlian Photography را شنیده‌اید. عکاسی کرلیان یک روش غیرمعمول برای دستیابی به تصاویر زیبا و منحصربه‌فردی از تشعشعات نوری می‌باشد. عکاسی که می‌خواهد احساسات خود در عکاسی را به شکلی محرمانه به تصویر بکشد و یا تنها می‌خواهد برای کشف چیزهای جدید و سرگرمی، چالش جدیدی را امتحان کند، بی‌شک عکاسی کرلیان یکی از بهترین آزمایشات و تجربیات خواهد بود. تصاویر کرلیان شکلی انتزاعی و سورئال دارند و این حس را در مخاطب تداعی می‌کنند که از دنیای دیگری به ثبت رسیده‌اند.

در این مقاله قصد داریم به چیستی عکاسی کرلیان پرداخته و شیوه‌ انجام آن و تجهیزات لازم برای آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر قدری به این حوزه‌ هیجان‌انگیز علاقه دارید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

عکاسی کرلیان Kirlian Photography چیست؟

برای اینکه به چیستی عکاسی کرلیان پی ببریم، باید به نحوه پیدایش این تکنیک برگردیم. در اواخر قرن 19 میلادی پیش از آن که دوربین‌های دیجیتال و فیلم‌های وابسته به عکاسی به تجهیزاتی معمول تبدیل شوند، عکاسی و الکتریسیته هر دو حوزه‌های جدید و هیجان‌انگیزی بودند که میلیون‌ها نفر را متحیر می‌کردند. در ابتدا هر دو این تکنولوژی‌ها برای تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می‌گرفت. چرا که بخش عظیمی از افراد جامعه سرمایه‌ کافی و همچنین دانش کافی برای استفاده از این تکنولوژی‌ها را نداشتند. این موضوع سبب پیدایش عکاسی کرلیان شد.

عکاسی کرلیان

اولین عکاس کرلیان

اولین نمونه از عکاسی کرلیان در اواخر قرن 19 میلادی به ثبت رسید. در طی آزمایشات متعدد دانشمندان توانستند با استفاده از انرژی الکتریکی ولتاژ بالا تصاویر را بازسازی کنند که البته این واقعه به عنوان ثبت جریانات برق شناخته می‌شد. با این حال عکاسی کرلیان تا دهه‌ 1930 هنوز ناشناخته بود. در این زمان یک متخصص برق روس به نام سیمون کرلیان که علاقه‌ وافری به حوزه‌ تخصص خود داشت، سرمایه‌گذاری سنگینی بر روی تحقیقاتی کرد که الگوی او در این زمینه یعنی نیکولا تسلا در نسل قبل آن را آغاز کرده بود. این تحقیقات برای به واقعیت تبدیل کردن نظریه‌ به تصویر کشیدن جریانات برق بود.

عکاسی کرلیان

در سال 1939 کرلیان و همسرش به بیمارستانی در روسیه مراجعه کردند تا پرتودرمانی بیماری که با استفاده از دستگاه ثبت جریان برق با فرکانس بالا انجام می‌شد را مشاهده کنند. در طی این ملاقات هر دو متوجه شدند که زمانی که الکترودهای دستگاه به پوست بیمار نزدیک می‌شود، هاله‌های نوری قابل مشاهده‌ای پدیدار می‌گردد. واقعیتی که امروزه تحت عنوان تخلیه‌ انرژی یا پدیده‌ کورونا شناخته می‌شود. این اتفاق سبب شد کرلیان و همسرش کنجکاو شده و به فکر کشف این واقعیت بیفتند که چگونه انرژی الکتریکی را به تصویر بکشند. در آن زمان آن‌ها تکنیکی را ایجاد کرده بودند که با استفاده از آن هر کس می‌توانست از تخلیه‌ بار الکتریکی بر روی یک سطح عکاسی استاندارد تصویربرداری کند. تنظیماتی که برای چنین عکاسی احتیاج بود چندان پیچیده، گران قیمت و خطرناک نبود. پس شاید ایجاد عکاسی کرلیان و فراگیر شدن آن را بتوان یک واکنش طبیعی به شرایط در نظر گرفت.

عکاسی علمی

عکاسی کرلیان

چگونه تصاویر کرلیان به تحقیقات ماوراءالطبیعه منجر شد؟

داستان عکاسی کرلیان Kirlian Photography به همین جا خلاصه نمی‌شود. برخی افراد معتقدند که عکاسی کرلیان مدتی پس از این واقعه تازه آغاز شد. در طی دهه‌های 1940 و 1950 میلادی سیمون کرلیان و همسرش در آزمایشاتی بحث‌برانگیز و پیچیده شرکت کردند تا بتواند پتانسیل یافته‌های خود برای دستیابی به جایگاه بالاتر را افزایش دهند. این گونه بود که خیلی زود توانستند توجه رسانه‌ها و اشتیاق آن‌ها را به خود جلب کنند. از این زمان به بعد عکاسی کرلیان به جزو جدایی‌ناپذیر تحقیقات ماوراءالطبیعه مانند انرژی درمانی و فراروانشناسی تبدیل شد.

سیمون کرلیان و همسرش تلاش‌های بسیاری کردند تا تصاویر ثبت شده با استفاده از تکنیک کرلیان که نشان‌دهنده‌ انرژی‌های زندگی و هاله‌های زنده بود را نشان دهند. یکی از این تصاویر عکاسی کرلیان از یک تکه برگ بود.

عکاسی کرلیان

تکه برگ و نظریات مجزا | عکاسی کرلیان Kirlian Photography

در بسیاری از عکس‌های کرلیان ثبت شده، سوژه‌ اصلی برگ‌ها بودند. در دسترس بودن برگ درختان، رسانا بودن طبیعی آن‌ها و سهولت در حمل آن‌ها همگی سبب می‌شد تا برگ درختان ابزار بسیار مطلوبی برای استفاده در عکاسی کرلیان باشند. علاقه‌مندان به عکاسی کرلیان از برگ درختان مختلف و گونه‌های متفاوت استفاده کرده و از آن‌ها در هنگام تازه بودن و در زمان خشک شدنشان تصاویر متعددی به ثبت رساندند. در طی این عکس‌برداری‌ها مشاهده شد که تصاویر ثبت شده از برگ‌های در حال خشک شدن دارای تخلیه‌ بار ضعیف‌تری بوده و هاله آن‌ها کمتر قابل مشاهده بود. همین امر سبب شد تا کرلیان و همسرش اثبات کنند که تکنیک آن‌ها یک تکنیک واقعی در زمینه‌ انرژی و تشعشعات نورانی متافیزیکی است. البته این آزمایشات اولیه که بر روی برگ‌ها انجام شد تنها آزمایشات انجام شده در این زمینه نبود.

در مرحله‌ بعد کرلیان و همسرش تصاویری را ارائه دادند که از تخلیه‌ انرژی یک برگ تازه قبل از پاره کردن آن به ثبت رسیده بود. تصاویر کرلیان حاکی از آن بود که برگ کامل و پاره نشده نیز دارای تشعشعات نورانی کاملی می‌باشد. برای بسیاری از افراد این شواهد حاکی از آن بود که عکاسی کرلیان به یک امر متافیزیکی در علم دست یافته بود که امکان توضیح آن وجود نداشت. البته تحقیقات جدید کم‌کم به واقعیت پی برد. تحقیقات مدرن نشان داد که فاکتور اصلی در قابلیت رسانایی برگ‌ها رطوبت طبیعی آن‌ها می‌باشد. زمانی که تمامی رطوبت درونی گیاهان تحت شرایط بالینی از بین می‌رفت، افکت‌ها و هاله‌های نورانی که در تصاویر کرلیان مشاهده می‌شد نیز از ناپدید می‌شود. علی‌رغم این نظریه‌ها و اثبات چگونگی فرآیند عکاسی کرلیان، همچنان فرا واقعی بودن این عکاسی یک نظریه‌ پابرجا باقی مانده است. به ویژه در عصر امروز و با وجود دیگر سیستم‌های وابسته به باورهای متافیزیکی، عکاسی کرلیان به عنوان تجسمی از انرژی زندگی و در واقع روح تمامی موجودات زنده شناخته می‌شود.

استفاده از عکاسی کرلیان در تحقیقات علمی

از برخی جهات ارتباطی که میان عکاسی کرلیان و باورهای فراطبیعی وجود داشت، سبب شد تا شهرت این عکاسی در زمینه‌ علمی قدری خدشه‌دار شود. اما تحقیقات علمی پتانسیل این تکنیک را به همه نشان داد. تحقیقات انجام شده بر روی عکاسی کرلیان و آزمایش آن مشخص کرد که تخلیه‌ بار یا همان نظریه‌ کرونا، تنها یک نظریه‌ قدرتمند در طبیعت نبوده و می‌تواند به شکل مصنوعی برای رسیدن به نتایج علمی بالاتر استفاده شود.

عکاسی کرلیان

در واقع شناخت تخلیه‌ بار کرونا سبب توسعه‌ بسیاری از پروژه‌های استاندارد حال حاضر شد. به عنوان مثال پس از شناخت این ‌نظریه بسیاری از استخرهای بزرگ به شیوه‌ الکترومکانیکی ضد عفونی می‌شوند. همچنین تخلیه بار کرونا در دستگاه‌های فتوکپی جدید استفاده شده و فشار یونی لازم برای نگه داشتن ماهواره‌ها در مدار را فراهم می‌کند. در ضمن همین نظریه‌ کوروناست که در دستگاه‌های تسویه هوا استفاده می‌شود. در واقع می‌توان چنین گفت که عکاسی کرلیان سبب پیشرفت‌های چشمگیری در علم و تکنولوژی شد.

چطور عکاسی کرلیان Kirlian Photography انجام دهیم؟

حالا که تمامی آنچه لازم بود را در رابطه با عکاسی کرلیان دانستیم، نوبت به آن می‌رسد تا با تکنیک‌ها و تجهیزات لازم برای عکاسی کرلیان آشنا شویم. به طور کلی تجهیزات خاصی برای عکاسی کرلیان وجود ندارد؛ با این حال از آن‌جایی که قرار است با تجهیزات ولتاژ بالا کار شود، باید ایمنی‌های لازم رعایت گردد.

عکاسی کرلیان

✅​دوربین و لنز

به نظر ما برای شروع عکاسی کرلیان هیچ روشی آسان‌تر از روشی که سیمون کرلیان و همسرش در حدود 1 قرن پیش استفاده کردند، وجود ندارد. در این روش حتی وجود دوربین و لنز نیز ضروری نمی‌باشد. با این حال باید به یک اتاق تاریک دسترسی داشته باشید که برای این امر می‌توانید حمام خود را به یک اتاق تاریک جهت عکاسی کرلیان تبدیل کنید.

عکاسی کرلیان

✅​سایر تجهیزات

برای عکاسی کرلیان به تعدادی عنصر پایه نیاز است. در وهله‌ اول به ابزاری نیاز دارید که تصویر کرلیان خود را بر روی آن چاپ کنید. سنتی‌ترین انتخاب می‌تواند صفحات عکاسی باشد؛ چرا که در دسترس بوده و استفاده از آن‌ها آسان است. عنصر اصلی بعدی برای عکاسی کرلیان یک صفحه رسانا بوده که به عنوان صفحه الکترود نیز شناخته می‌شود. این الکترود باید به منبع انرژی متصل شود. در واقع این الکترود برای تخلیه‌ انرژی مورد نیاز جهت ثبت عکس کرلیان نیاز است.

ساده‌ترین صفحه الکترود قابل استفاده از یک لایه‌ شیشه که یک صفحه‌ فلزی معمولا مسی در زیر آن قرار گرفته است تشکیل می‌شود. منبع انرژی استفاده شده نیز باید قادر به ارسال انرژی الکتریکی با ولتاژ بالا باشد. برای ایمنی بیشتر به تعدادی عایق ولتاژ بالا نیز احتیاج داریم. برای این امر می‌توان از لیوان‌های پلاستیکی استفاده کرد. در مرحله‌ بعد به یک محلول رسانا برای پر کردن صفحه‌ الکترود احتیاج است که برای این امر می‌توان از محلول آب و نمک استفاده کرد. البته توجه داشته باشید که باید به اندازه‌‌ای نمک در آب بریزید که آب کدر شده و نمک دیگر در آب حل نشود.

آموزش عکاسی از هواپیما

روش انجام عکاسی کرلیان Kirlian Photography

محلول آب و نمک را با استفاده از یک سرنگ کوچک به صفحه عکاسی اضافه کنید. پس از این امر نوبت به چسباندن سوژه‌ مورد نظر به صفحه‌ عکاسی می‌باشد. بهترین سوژه‌های عکاسی برگ‌ها و قسمت‌های مختلف گیاهان می‌باشند؛ چراکه این سوژه‌ها دارای رسانایی الکتریکی طبیعی بوده، به سهولت در دسترس هستند و کار با آن‌ها کمترین میزان خطر را دارد. البته اگر می‌خواهید قدری کنجکاوانه‌تر عمل کنید می‌توانید به سراغ دیگر رسانه‌های الکتریکی مانند سکه، انگشت دست، جواهرات و… بروید. سوژه‌ انتخابی خود را با استفاده از چسب شفاف به صفحه‌ عکاسی بچسبانید.

عکاسی کرلیان

 

سپس یک اتصال الکتریکی برای سوژه‌ خود مد نظر قرار دهید. برای این امر می‌توان از یک تکه سیم که از منبع انرژی به سوژه متصل شده است استفاده کرد. سیم دیگری را از صفحه‌ فلزی الکترودها به زمین متصل کنید. برای سهولت در انجام این امر می‌توانید از چسب استفاده کنید. زمانی که تجهیزات لازم فراهم شده و اتصالات جریان الکتریکی به سوژه نیز انجام شد نوبت به خاموشی می‌رسد. برای این امر باید به مدت 10 تا 30 ثانیه تمامی ورودی‌های نور به محیط از بین برود. از فاکتورهای دیگری که بر خروجی عکس کرلیان تاثیرگذار هستند، می‌توان به سرعت شاتر، نحوه‌ قرارگیری سوژه بر روی صفحه‌ عکاسی و مقدار فرو رفتن آن در محلول رسانا اشاره کرد.

عکاسی کرلیان با دوربین دیجیتالعکاسی کرلیان

 

در حال حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی می‌توان از دوربین‌های دیجیتال نیز برای عکاسی کرلیان Kirlian Photography استفاده کرد. استفاده از دوربین‌های DSLR یا دوربین‌های بدون آینه سبب می‌شود تا شما آزادی بیشتری برای عکاسی از سوژه از زوایای مختلف داشته باشید. البته عکاسی کرلیان با استفاده از دوربین دیجیتال نیاز به قدری تمرین دارد؛ چرا که پیدا کردن زاویه‌ مناسب برای عکاسی به شکلی که تشعشعات نورانی به زیبایی به تصویر کشیده شوند قدری مشکل است. با این حال عکاسی کرلیان دیجیتال بسیار ساده است. برای این امر می‌توان به سهولت سوژه را بر روی صفحه‌ الکترود قرار داد و دیگر نیازی به استفاده از صفحه‌ عکاسی نیست. برای عکاسی دیجیتال نیاز است که دوربین بر روی سه‌ پایه قرار گیرد تا تصاویر ثبت شده بدون لرزش و بدون تاری باشد.

ترکیب‌بندی و تنظیمات دوربین برای عکاسی کرلیان

برای عکاسی کرلیان به منظره‌یاب دوربین خود نگاه کرده و اجازه دهید تا تشعشعات نورانی هدایتتان کند. برای این امر از سرعت شاتر زمان‌بندی شده استفاده کنید تا بتوانید نوردهی طولانی مدتی داشته باشید. استفاده از ایزوهای مختلف نیز می‌تواند سبب افزایش سرعت عکاسی شود. در این شرایط نیز بهتر است از سه‌ پایه استفاده شود.

عکاسی کرلیان با استفاده از فیلم عکاسی

عکاسی کرلیان

اگر برای عکاسی کرلیان تمایلی به استفاده از دوربین دیجیتال ندارید، اما به دنبال جایگزینی برای صفحه‌ شیشه‌ای در پروسه‌ چاپ تماسی هستید، می‌توانید از لوازم مختلفی استفاده کنید. یکی از بهترین انتخاب‌ها استفاده از صفحه فیلم بزرگ و یا استفاده از کاغذهای عکاسی به جای فیلم است. روش دیگری نیز برای عکاسی کرلیان و ثبت انرژی بر روی فیلم وجود دارد. برای این امر می‌توان از همان روش عکاسی کریان دیجیتال استفاده کرد، اما فرآیند را با یک دوربین آنالوگ پیش برد. توجه داشته باشید که در این روش باید از فیلم‌های سریع استفاده کنید که بتوانند با کنتراست بالای تصاویر هماهنگ شوند.

خطوط در عکاسی طبیعت

شما چقدر به تجربه تکنیک‌های عکاسی علاقه دارید؟

یکی از حوزه‌های ماورایی و منحصر به فرد عکاسی، عکاسی کرلیان می‌باشد. عکاسی کرلیان یک روش غیرمعمول برای ثبت تصاویر از تشعشعات نوری است. تصاویر ثبت شده در طی عکاسی کرلیان شکلی انتزاعی و سورئال دارند. عکاسی کرلیان می‌تواند آزادی عمل زیادی در اختیار عکاس قرار دهد تا به این ترتیب بتواند تصاویر منحصر به‌ فردی را خلق کند. عکاسان می‌توانند از تاثیر کرلیان برای ثبت تصاویر خیره‌کننده‌ بی‌شماری استفاده کنند. اگرچه تکنیک‌های اصلی عکاسی کرلیان در این مقاله ذکر شد و انجام آن نیز می‌تواند به سهولت صورت گیرد، با این حال افزایش مهارت و تجربه در آن می‌تواند زمان‌بر باشد.

آیا تا پیش از خواندن این مقاله با عکاسی کرلیان آشنایی داشته‌اید؟ به نظرتان تکنیک‌های غیرمعمول عکاسی تا چه حد می‌توانند تجربه خوشایندی برای شما ایجاد کنند؟ نظر شما در مورد این سبک عکاسی چیست؟ چقدر به ایجاد تصاویر انتزاعی و سورئال علاقه دارید؟ از تجریات، نظرات و چالش‌های خود برای ما بنویسید. همچنین اگر این مقاله از دیدنگار را دوست داشتید، آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

بوکه در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.