تار عنکبوت معمولاً تداعی کننده‌ی ترس، کثیفی و گذر زمان است، اما اگر از دید عکاسان به قضیه نگاه کنید، نتیجه کاملا برعکس است!

عکاسی ماکرو در زمینه عکاسی از حشرات و محیط زندگیشان، یکی از پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی شناخته می‌شود و طرفداران بسیاری دارد.

در این مقاله به برسی روش های عکاسی از تارهای عنکبوت در طبیعت می‌پردازیم، پس اگر علاقه‌مند به عکاسی تار عنکبوت هستید، این مقاله را از دست ندهید!

 

شش راهکار برای عکاسی از تار عنکبوت

 

عکاسی تارعنکبوت

1) عکاسی در مه !

اگر صبح از خواب برخیزید و ببینید که مه زیبایی همه جا را فراگرفته، باید گفت که بهترین زمان است تا وسایل خود را برای عکاسی جمع کنید و به نزدیک‌ترین چمن‌زار و یا جنگل بروید. عکاسی در مه زیبایی منحصربه‌فردی را برای تصویر شما به ارمغان می‌آورد.

 

عکاسی تارعنکبوت

عکس متعلق به دوربین نیکون D7100  ، f/1.8D ، 1/750 ، f/1.8 ، ISO 100

 

2) عنکبوت را بر روی تار پیدا کنید

 

اگر خود را به عنکبوت نشان ندهید، می‌توانید آن را در نقطه میانی تار عنکبوت پیدا کنید. به عنوان نمونه عکس زیر را ملاحظه کنید که با یک لنز قدیمی دستی ( manual ) گرفته شده است.

 

عکاسی از عنکبوت

عکس گرفته شده با دوربین نیکون D90 ، Industar-61 2.8/53, 1/250, f/2.8, ISO 200

3) از تکنیک بوکه استفاده کنید

شما می‌توانید تصویر پشت زمینه را به کمک تکنیک بوکه تار کنید و به این طریق درخشش و تلالو نور در بین رشته های تار عنکبوت چندین برابر می‌شود. برای این فرم عکاسی شما نیاز به زاویه‌ای از پایین سوژه دارید تا بتوانید پس زمینه مناسبی ایجاد کنید.

 

عکاسی بوکه تار عنکبوت

دوربین نیکون D7100 ، Nikkor 50mm f/1.8 D, 1/1500, f/1.8, ISO 100

 

4) تار عنکبوت یعنی کل تصویر !

مهم نیست که سوژه‌ تار عنکبوت کوچک باشد یا بزرگ، به هرحال شما باید تمام تلاش خود را کنید تا کل تار در کادر شما جای بگیرد. تار عنکبوت ساختار منحصر بفردی دارد و هر نوع crop کردن، ممکن است اصالت آن را خدشه دار کند.

عکس زیر را ملاحظه کنید که چگونه تار عنکبوت به‌عنوان سوژه اصلی عکس تمام تصویر را از بالا تا پایین در برگرفته است. البته لازم به ذکر است که رنگ این عکس کمی ویرایش شده و رنگ سبز جایش را به رنگ زرد داده است.

 

عکاسی از تار عنکبوت

 

این عکس با وجود اینکه در روزی بارانی گرفته شده، به‌نظر می‌رسد که در یک روز آفتابی تصویربرداری شده است.

 

5) تصویر در برخی از پیش زمینه ها

همان‌گونه که در عکس بعدی قابل مشاهده است، برخی از رشته‌های تار ادامه‌دار هستند. جالب است بدانید که برای ثبت این تصویر، عکاس روی زمین زانو زده است!

در این ترکیب‌بندی، هدف نمایش مخفی‌بودن تار تنیده شده در میان شاخه‌های یک درخت است.

 

عکس با دوربین نیکون D7100 ، Nikkor 50mm f/1.8 D, 1/1500, f/1.8, ISO 100

 

6) همه‌ی تارها با هم متفاوت اند

شما هیچگاه نمی‌توانید دو تار عنکبوت مشابه هم پیدا کنید. هر تار عنکبوتی اصالت منحصر به فرد خودش را دارد و هر تارعنکبوت می‌تواند به روش‌های مختلف تنیده شود. برای نمونه عکس زیر شبیه به صندلی بانوج ( این نوع صندلی را به‌کرات در فیلم‌ها و عکس‌ها دیده‌اید، که از نخ یا طناب بافته می‌شود و بین دو درخت آویزان می‌شود ) است.

 

عکس تار عنکبوت زیبا

عکس با دوربین نیکون D7100 ، Nikkor 50mm f/1.8 D, 1/500, f/1.8, ISO 100

 

 

معرفی لنزهای مناسب عکاسی از تار عنکبوت:

 

1_ لنز Nikon AF-S Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED VR

2_ لنز Canon EF-S 18-55 mm f3.5-5.6 IS STM

3_ لنز Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM

 

 

سخن آخر :

فرصت‌های عکاسی از تار عنکبوت بی‌شمار و نامحدود اند.
همه‌ی عکس هایی در این مقاله به عنوان نمونه برای شما به‌نمایش در آمده است، تنها بخش کوچکی از فرصت‌های بی‌شمار موجود برای پیشرفت در این شاخه از عکاسی طبیعت است.

در این نوع عکاسی وقت شما محدود است، لذا به یاد داشته باشید که مه تمام روز را در محیط نمی‌ماند و ژاله‌ها نیز دائمی نیستند!

 

⭐️ اگر در زمینه عکاسی از تار عنکبوت فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید. ⭐️

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

 

 

دسته بندی ها: