شش راهکار برای عکاسی از تار عنکبوت

تار عنکبوت معمولاً تداعی کننده‌ی ترس، کثیفی و گذر زمان است، اما اگر از دید عکاسان به قضیه نگاه کنید، نتیجه کاملا برعکس است!

عکاسی ماکرو در زمینه عکاسی از حشرات و محیط زندگیشان، یکی از پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی شناخته می‌شود و طرفداران بسیاری دارد.

در این مقاله به برسی روش های عکاسی از تارهای عنکبوت در طبیعت می‌پردازیم، پس اگر علاقه‌مند به عکاسی تار عنکبوت هستید، این مقاله را از دست ندهید!

 

شش راهکار برای عکاسی از تار عنکبوت

 

عکاسی تارعنکبوت

1) عکاسی در مه !

اگر صبح از خواب برخیزید و ببینید که مه زیبایی همه جا را فراگرفته، باید گفت که بهترین زمان است تا وسایل خود را برای عکاسی جمع کنید و به نزدیک‌ترین چمن‌زار و یا جنگل بروید. عکاسی در مه زیبایی منحصربه‌فردی را برای تصویر شما به ارمغان می‌آورد.

 

عکاسی تارعنکبوت

عکس متعلق به دوربین نیکون D7100  ، f/1.8D ، 1/750 ، f/1.8 ، ISO 100

 

2) عنکبوت را بر روی تار پیدا کنید

 

اگر خود را به عنکبوت نشان ندهید، می‌توانید آن را در نقطه میانی تار عنکبوت پیدا کنید. به عنوان نمونه عکس زیر را ملاحظه کنید که با یک لنز قدیمی دستی ( manual ) گرفته شده است.

 

عکاسی از عنکبوت

عکس گرفته شده با دوربین نیکون D90 ، Industar-61 2.8/53, 1/250, f/2.8, ISO 200

3) از تکنیک بوکه استفاده کنید

شما می‌توانید تصویر پشت زمینه را به کمک تکنیک بوکه تار کنید و به این طریق درخشش و تلالو نور در بین رشته های تار عنکبوت چندین برابر می‌شود. برای این فرم عکاسی شما نیاز به زاویه‌ای از پایین سوژه دارید تا بتوانید پس زمینه مناسبی ایجاد کنید.

 

عکاسی بوکه تار عنکبوت

دوربین نیکون D7100 ، Nikkor 50mm f/1.8 D, 1/1500, f/1.8, ISO 100

 

4) تار عنکبوت یعنی کل تصویر !

مهم نیست که سوژه‌ تار عنکبوت کوچک باشد یا بزرگ، به هرحال شما باید تمام تلاش خود را کنید تا کل تار در کادر شما جای بگیرد. تار عنکبوت ساختار منحصر بفردی دارد و هر نوع crop کردن، ممکن است اصالت آن را خدشه دار کند.

عکس زیر را ملاحظه کنید که چگونه تار عنکبوت به‌عنوان سوژه اصلی عکس تمام تصویر را از بالا تا پایین در برگرفته است. البته لازم به ذکر است که رنگ این عکس کمی ویرایش شده و رنگ سبز جایش را به رنگ زرد داده است.

 

عکاسی از تار عنکبوت

 

این عکس با وجود اینکه در روزی بارانی گرفته شده، به‌نظر می‌رسد که در یک روز آفتابی تصویربرداری شده است.

 

5) تصویر در برخی از پیش زمینه ها

همان‌گونه که در عکس بعدی قابل مشاهده است، برخی از رشته‌های تار ادامه‌دار هستند. جالب است بدانید که برای ثبت این تصویر، عکاس روی زمین زانو زده است!

در این ترکیب‌بندی، هدف نمایش مخفی‌بودن تار تنیده شده در میان شاخه‌های یک درخت است.

 

عکس با دوربین نیکون D7100 ، Nikkor 50mm f/1.8 D, 1/1500, f/1.8, ISO 100

 

6) همه‌ی تارها با هم متفاوت اند

شما هیچگاه نمی‌توانید دو تار عنکبوت مشابه هم پیدا کنید. هر تار عنکبوتی اصالت منحصر به فرد خودش را دارد و هر تارعنکبوت می‌تواند به روش‌های مختلف تنیده شود. برای نمونه عکس زیر شبیه به صندلی بانوج ( این نوع صندلی را به‌کرات در فیلم‌ها و عکس‌ها دیده‌اید، که از نخ یا طناب بافته می‌شود و بین دو درخت آویزان می‌شود ) است.

 

عکس تار عنکبوت زیبا

عکس با دوربین نیکون D7100 ، Nikkor 50mm f/1.8 D, 1/500, f/1.8, ISO 100

نکات طلایی عکاسی از تار عنکبوت

از آنجایی که تار عنکبوت یکی از حساس‌ترین و در عین حال زیباترین سوژه‌ها برای عکاسی محسوب می‌شود، برای ثبت یک تصویر خیره‌کننده از آن باید به برخی از نکات طلایی توجه شود. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

زمان درست عکاسی

بهترین زمان برای عکاسی از تار عنکبوت یک روز آرام و غیر بادی است. از آن‌جایی که تار عنکبوت بسیار ظریف و سبک است، وزش باد می‌تواند موقعیت آن را تغییر داده و در شرایط حاد نیز منجر به از هم گسستن آن شود. همین امر نیز امکان فوکوس بر روی تار عنکبوت و Blur کردن پس زمینه را با مشکل مواجه می‌کند. بهترین زمان روز برای عکاسی از تار عنکبوت را می‌توان صبح زود در نظر گرفت. علت این امر نیز وزش باد بسیار کم در این زمان از روز می‌باشد. علاوه بر آن در ساعات اولیه‌ روز می‌توان از تار عنکبوت در کنار شبنم‌های نشسته بر آن عکاسی کرد.

عکاسی از تار عنکبوت

عکاسی از شبنم یا قطرات باران نشسته بر تار عنکبوت علاوه بر افزایش جلوه تصویر می‌تواند به ایجاد بوکه در پس زمینه عکس نیز کمک کند. چنانچه امکان عکاسی در یک روز آرام و غیر بادی وجود ندارد، بهتر است برای عکاسی از تار عنکبوت به سراغ تار عنکبوت‌های ساخته شده در زیر سرپناه‌ها رفت.

انتخاب زاویه‌ مناسب | عکاسی از تار عنکبوت

برای عکاسی از تار عنکبوت در وهله‌ اول به تار عنکبوت از زوایای مختلف نگاه کنید تا بهترین تابش نور را به دست آورید. بد نیست بدانید که یک تار عنکبوت می‌تواند از جهات مختلف ظاهری متنوع داشته باشد. بر همین اساس تغییر زاویه می‌تواند در خلق تصاویر جدید کمک‌کننده باشد. تا حد ممکن تلاش کنید زاویه‌ای را انتخاب کنید که پس زمینه‌ آن در ساده‌ترین حالت ممکن باشد. این امر سبب می‌شود تا سوژه‌ مورد نظر جلوه‌ بیشتری داشته باشد.

استفاده از یک بک‌گراند تیره نیز می‌تواند در جلوه بیشتر تار عنکبوت موثر باشد. همچنین توجه کنید تا در پس زمینه‌ تار عنکبوت هیچ عنصری که باعث حواس‌پرتی می‌شود وجود نداشته باشد. از آن‌جایی که تار عنکبوت یک عنصر طبیعی است تلاش کنید تا جای ممکن از عناصر ساخته دست بشر و مصنوعی مانند ماشین یا ساختمان در پس زمینه‌ آن استفاده نشود.

عکاسی از تار عنکبوت

بهترین زاویه

از جمله بهترین زوایا برای ثبت عکس‌های اولیه زاویه‌ مستقیم می‌باشد. به طوری که عکاس مستقیما روبه‌روی تار عنکبوت قرار گرفته تا به این ترتیب بتواند بر تمامی تار عنکبوت فوکوس داشته باشد. علت این امر آن است که در این زاویه فاصله‌ لنز دوربین از تمامی بخش‌های سوژه به یک اندازه بوده که همین امر از فوکوس بیش از اندازه بر روی یک قسمت و Blur شدن بقیه‌ قسمت‌های تار عنکبوت جلوگیری می‌کند. البته برای عکاسی از تار عنکبوت لازم نیست در تمامی موارد کل سوژه در مرکز توجه باشد. در برخی موارد عکاسی از زوایای دیگر و Blur شدن برخی از بخش‌های تار عنکبوت نیز می‌تواند جذاب باشد.

تنظیمات صحیح دوربین | عکاسی از تار عنکبوت

در هنگام عکاسی از تار عنکبوت برای ایجاد یک پس ‌زمینه‌ تار و فوکوس بیشتر بر روی تار عنکبوت از دیافراگم باز استفاده کرده و برای فوکوس نیز از فوکوس دستی بهره ببرید. چرا که حالت اتوفوکوس دوربین برای فوکوس دقیق بر روی تارها بسیار کند عمل می‌کند و در برخی موارد ممکن است تار عنکبوت را Blur کرده و بر روی بک‌گراند فوکوس کند. در هنگام زوم بر روی سوژه اگر سوژه از بک‌گراند فاصله اندکی داشته باشد می‌توان با استفاده از میزان گشودگی دیافراگم f/1.4 تا f/5.6 به یک بک‌گراند Blur و فوکوس مناسب بر سوژه دست یافت. اما زمانی که از زوم استفاده نشده یا مقدار زوم بسیار اندک است و به این ترتیب فضای بیشتری از بک‌گراند قابل مشاهده است، بهتر است میزان گشودگی دیافراگم در حدود f/2.8 باشد.

در ضمن توجه به این نکته ضروری بوده که هر چه میزان گشودگی دیافراگم بیشتر باشد، عمق میدان ایجاد شده کمتر بوده و به این ترتیب فوکوس روی محدوده کوچک‌تری از تصویر خواهد بود. اگر عمق میدان زیاد شود، محدوده فوکوس گسترده‌تر شده و حتی ممکن است کل عناصر موجود در تصویر در محدوده فوکوس قرار گیرند.

تامین تجهیزات لازم

در هنگام عکاسی از تار عنکبوت بهتر است از سه‌ پایه استفاده کنید. علت این امر آن است که به واسطه‌ ظرافت بالای سوژه حتی کمترین میزان حرکت دوربین می‌تواند تمامی تنظیمات را به هم بریزد. بر همین اساس بهتر است لرزش‌ها با استفاده از سه‌ پایه خنثی شود. البته برای کاهش لرزش‌ها می‌توان به جای استفاده از سه‌ پایه، از سرعت شاتر بالاتر استفاده کرد. سرعت شاتر بیشتر از 125/1 ثانیه و یا متناسب با بزرگنمایی لنز تا 160/1 ثانیه می‌تواند در ثبت یک تصویر واضح کمک‌کننده باشد. برای نمایش جزئیات بیشتر تار عنکبوت نیز می‌توان از فلاش استفاده کرد. استفاده از فلاش به ویژه در محیط‌های کم نور سبب جلوه بیشتر تار عنکبوت می‌شود. لازم به ذکر است که در چنین شرایطی احتیاجی به استفاده از ایزو بالا نیست. البته استفاده از نور طبیعی نیز می‌تواند در خلق تصاویر ناب کمک‌کننده باشد.

ترکیب‌ بندی صحیح | عکاسی از تار عنکبوت

هنگام عکاسی از تار عنکبوت از زوم استفاده کنید تا جذاب‌ترین بخش تار عنکبوت در مرکز تصویر قرار گیرد. همچنین تا جای ممکن تلاش کنید تا مرکز تار عنکبوت در مرکز تصویر قرار نگیرد تا به این ترتیب یک ترکیب‌ بندی متعادل و جذاب ایجاد شود. البته در برخی موارد قرارگیری مرکز تار عنکبوت در مرکز تصویر می‌تواند به خلق تصاویر زیبایی بینجامد. در هنگام کادربندی به این نکته توجه داشته باشید که برای ثبت یک تصویر طبیعی از تار عنکبوت بهتر است سوژه تمامی تصویر را دربرگیرد.

عکاسی از تار عنکبوت

برای این امر یا عکاس باید تا حد ممکن به سوژه نزدیک شود و یا از قدرت زوم لنز استفاده گردد. استفاده از لنز ماکرو نیز می‌تواند در ثبت یک تصویر ناب نقش به سزایی داشته باشد. اگر بتوانید در تصویر ثبت شده عنکبوت یا حشرات به دام افتاده در تار عنکبوت را نیز به تصویر بکشید، می‌توانید تصویر جذابی را در اختیار داشته باشید.

 

معرفی لنزهای مناسب عکاسی از تار عنکبوت:

 

1_ لنز Nikon AF-S Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED VR

2_ لنز Canon EF-S 18-55 mm f3.5-5.6 IS STM

3_ لنز Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM

 

 

سخن آخر :

فرصت‌های عکاسی از تار عنکبوت بی‌شمار و نامحدود اند.
همه‌ی عکس هایی در این مقاله به عنوان نمونه برای شما به‌نمایش در آمده است، تنها بخش کوچکی از فرصت‌های بی‌شمار موجود برای پیشرفت در این شاخه از عکاسی طبیعت است.

در این نوع عکاسی وقت شما محدود است، لذا به یاد داشته باشید که مه تمام روز را در محیط نمی‌ماند و ژاله‌ها نیز دائمی نیستند!

 

⭐️ اگر در زمینه عکاسی از تار عنکبوت فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید. ⭐️

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.